O Víně

Velké Žernoseky


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Litoměřická

Celková rozloha vinic [ha]: 71.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 37.3

Počet registrovaných pěstitelů: 7

Údaje z roku: 2005
Popis:

Podle posledních čísel, která mám (bohužel, nejsou nejnovější - konec roku 2005), z celkových 71,1 ha tratí bylo osazeno jen 37,3 ha. Předpokládám, že toto číslo už bude o něco vyšší, Žernosecké vinařství i ostatní zdejší vinaři docela vysazovali.

Podle mého jsou nejlepší tratě zde obě Vendule, Mariánská a Třešňovka - zbytek též je velice dobrý, jen o něco méně svažitý (ale to může být i plus) nebo otočený méně k jihu. Vyslověně špatná trať tu není.

Názvosloví zdejších tratí se poněkud měnilo hlavně novelou vyhláška z roku 2010. Nakonec do ní prošly změny poněkud umírněnější než se zdálo z předběžných informací, asi nejdiskutabilnější je sloučení Robotky s Mariánskou.

Žernosecké vinařství pod vedením pana Kupsy proslavilo zejména vinice Velkou a Malou Venduli. Rýnské ryzlinky a bílé rulandy odtud jsou minimálně nevšední záležitostí. Snad díky pestrým geologickým poměrům či rukou sklepmistrovou jde většinou o středně plná vína decetntní přirozené vůně a minerálnější chuti. V Žernosekách ale hospodaří i jiní vinaři (celkem sedm jich bylo registrováno ke konci roku 2005), prodávají zejména oba Hrabkovští a některá vína od nich též stojí za ochutnání. V Třešňoveckém kotli hospodaří Klášterní vinné sklepy Litoměřice a ti zatím trochu zápasí s financemi a technologickými kompromisy. Z trati Chatová jsem chutnal Mt od Waltera Fiedlera a Por od Bc. Dalibora Mikulenky. Na Robotce zřejmě hospodaří Pavel Málek. Dříve bývalo daleko nejvíc vinic na Kostelním vrchu přímo nad obcí, ještě ze šedesátých let jsem našel pohlednici, která ukazuje (mírně již zarůstající) keře vedené na hlavu. Dnes bohužel až na jeden poslední kousek Aleše Svatoše (a Mikulenkovi by též měli sázet v roce 2011) už jen náletová divočina.

Přiložil jsem soubor "Historie žernoseckého vinařství" od prof. Viléma Krause - text byl sepsán koncem padesátých let v době jeho působení ve Velkých Žernosekách. V něm je tedy prvorepublikové dění tak trochu odbyto ve dvou větách. Zkusím to trochu doplnit:

V roce 1916 od Nosticzů kupuje zámek i vinice Fr. Schmier ovšem vína lahvuje a prodává pražská firma Jos. Oppelt a synovec. V roce 1930 Schmier umírá a vinařství je prodáno konsorciu severočeských průmyslníků, kteří ovšem vinařství zrovna nepozvedli a propukly mezi nimi záhy i nějaké spory, které vyústily v to, že v roce 1936 koupil 20 ha za 2,5milionu korun jeden z nich - Ing. Reisl. Ovšem ani ten se o vinice nestaral nejlépe. Za druhé světové války byly vinice rušeny pro nedostatek pracovních sil k obdělání, takže v roce 1945 zbylo jen 4,5 ha. Po zestátnění v roce 1946 se hospodaření ujímá Státní pokusné vinařství a od roku 1950 Šlechtitelská stanice. Nová budova lisovny a kvasírny byla přistavěna v roce 1967. Ing. Kupsa sem přišel v roce 1976 a vinařství zprivatizoval v roce 1995.



Stará podoblast do roku 2004: Žernosecká
URL:

http://www.fotofort.estranky.cz/

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Soubory
 
   Název   Velikost 
  Historie žernoseckého vinařství.doc   318 kB 
1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3752x