O Víně

24.08.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.08.2010 07:00

Odpočinuté oči aneb Vína degustovaná v prázdninových měsících

Nedá mi to a musím opět vyzdvihnout mnohdy opomíjená růžová vína, která kralují zejména letním měsícům, alespoň milovníkům rosé, mezi které se řadím také. V dnešním článku se objeví pouze jedno, ačkoli jsem jich vypil požehnaně, ovšem převážně v situacích, kdy nebyla možnost, nebo jsem nechtěl dělat si poznámky. Přesto jsem toho názoru, že trend rosé se zvyšuje a s tím také kvalita těchto vín. Letos jsem nenarazil na žádné, které by mi vyloženě nechutnalo, nebo mi v něm cokoli vadilo. Určitá další doporučení naleznete u Frankovky 2008 rosé Jiřího Šilinka z Pavlova.

V Pavlově, kterým jsme projížděli v průběhu naší dovolené jsem v Obecní vinotéce u kostela zakoupil i pár lahví od vinařů, jejichž vína jsem nikdy neochutnal. Mezi ně patří i zemský Dornfelder 2009 ing. Zdeňka Mikulského (suché, alk.12,5 %, šarže 01/2009, zbytkový cukr 2,1 g/l). Strohá, jednoduchá etiketa nabízí pouze základní, neurčité informace, takže jsem prakticky koupil "zajíce v pytli". Zajímavé je uvedení obsahu zbytkového cukru. Občas si prostě dopřeji takový "testovací" nákup. Někdy se takto dají nalézt zajímavé kousky, které by člověk jinak nikdy neokusil. Toto víno mě celkem zaujalo a rozhodl jsem se jej tedy představit v Otevřených očích. Barva vína je po nalití do sklenice velice temná, tmavého rubínu, přecházející až do fialova. Okraj, tedy menisk je čirý, až vodový, předznamenávající mladé víno. Viskozita je velice hutná, tvořící mohutné obrazce. Všímám si neskutečné jiskrnosti vína. Přisuzoval jsem to přílišné filtraci, ovšem nahlodávala mě myšlenka, že takto selsky stvořené víno snad vinař netrápí filtrací? Vůně je lehce nervní, selského rázu s vyšším podílem fenolů, převažuje dřevnatá vůně s druhotnou aromatikou černého ovoce. Chuť je podstatně harmoničtější s pevným sladším tělem a pikantním, dlouhým závěrem. I přes nepříliš dobře vyznívající popis je víno dobře strukturované a pitelné. Něčím mě docela uchvátilo a lahev byla s přáteli v mžiku vypita. Cenu v Obecní vinotéce v Pavlově jsem si nepoznamenal, ale pohybovala se okolo 100,- Kč.

***(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

To Frankovka 2006 pozdní sběr Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic (suché, alk.13 %,  obec Velké Bílovice, trať Nová hora, šarže 362, lahvováno 2007, ocenění Perla vinic 2008), na kterou jsem se velmi těšil, mě zaujala o něco méně (nemám se tak těšit, že?) Barva vína je čistá, sytě rubínová, s fialovými odlesky a se stopami vinného kamene na dně lahve. Vůně je opojná, lehce těkavá s primárním vjemem přezrálých fíků a stopami makové buchty. Chuť je stále ještě rozhozená, trpčí s vyšší tříslovinou, lahodnou, svěží kyselinkou a chutí čerstvé jahodové marmelády, nebo povidel. Zdá se, že by ještě nějaký ten rok zrání na lahvi prospěl. Cena 140,- Kč ve vinařství v roce 2009.

 *** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

V Pavlově jsem také přímo ve vinařství zakoupil již v úvodu zmíněnou Frankovku 2008 jakostní rosé z produkce Jiřího Šilinka (polosuché, alk.11,5 %, obec Starovice, šarže 808). Barva je lehce zakalená, jinak čistá, odstínu sytější lososové a vykazující vcelku mohutnou perzistenci. Vůně je lehce kvasnicová, nevtíravá, svěží a ovocná. Chuť je osvěžující, kyselkavě-jogurtová, dominují částečně zralé lesní jahody. Jedná se o povedené, lehké, dobře pitelné rosé, bez zjevných chyb. Cena 119,- Kč ve vinařství, léto 2010. Plním slib a jako alternativu doporučuji vynikající suché Zweigeltrebe 2009 rosé pozdní sběr z vinařství  Spielberg Archlebov, nebo polosuché Zweigeltrebe 2009 rosé pozdní sběr z vinařství Kovacs Novosedly. Nakonec nesmím opomenout famózní rosé Pinot Noir 2009 Marka Vybírala z Krásné Hory. Na tato vína se můžete těšit v dalších měsících.

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil 

Už nějaký čas, přibližně dva a půl roku jsem v archivu opatroval Irsai Oliver 2007 kabinet od Tomáše Tetura z Velkých Bílovic (polosuché, alk.12 %, šarže 01-07, obec Velké Bílovice, trať chybí). Přestože jsou Irsaie od Vladimíra věhlasnější a vyhlášenější, stojí i tyto "odnaproti" za povšimnutí a přechutnání. Barva je jiskrná, jasnějšího zlatavého odstínu s vysokým objemem glycerolových stop. Vůně je lahodící, mnohoslibná, s primárními muškátovými a medovými aromaty. Po vymíchání jemně vystupuje alkohol. Chuť je v režii vyššího zbytkového cukru, příjemně nasládlá, plného, pikantního těla s kořenitým, minerálním závěrem.Voňavé a nenáročné víno pro každodenní chvíle pohody za příjemnou cenu. Je poznat, že od velkobílovického Putování po sklepích roku 2008 se víno zjemnilo a zakulatilo. Cena 115,- Kč ve vinařství 2008.

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Posledním, avšak neméně zajímavým vínem je Muškát moravský 2008 pozdní sběr z Mikrosvínu Mikulov, a.s. (Flower Line, polosladké, alk.11,5 %, kyseliny 4,7 g/l, extrakt 19,5 g/l, šarže 3, podoblast Mikulovská). Při mých letošních toulkách Moravou jsem měl možnost přechutnat ucelenou kolekci Mikrosu přímo v Dolních Dunajovicích, v malebné krajině vinohradů, v útulné degustační místnosti vinařství, s malebným výhledem na pálavské vrchy. Za poplatek je zde možno ochutnat většinu vín, včetně nejvyšší řady Premium, což nelze odmítnout, když už jste na místě, že? Co si budeme namlouvat, zejména vzhledem k cenové výši vín jsem se zaměřil na nejnižší řadu Flower Line, ze které pochází i dnešní Muškát. Adjustáž je velice pohledná a lákavá, ovšem doplňujících informací by mohlo být i více, zejména kompletní analytika, když už je to načato. Docela chápu vícejazyčný popis se zaměřením na zahraniční klientelu, ovšem osobně bych místo na etiketě využil vhodněji.Ale nyní již k vínu. Barva je jiskrná, překvapivě sytě slámového odstínu, s ohledem na stáří (spíše mládí) vína, nabízející i  vysokou slzivost. Vůně je jemná, odrůdová, nerušící, nesoucí se v primárních aromatech muškátu, banánu a botritidy, druhotně bylinkách a medu. Chuť v režii nevtíravého, vyššího zbytkového cukru, minerálnosti a lehké peprnosti, zakomponovaných v pevné, harmonické a robustní páteři vína se složkami muškátového oříšku, liči a přezrálého grepu s dlouhou dochutí. Velice povedený Muškát, který trochu pokulhává nižším obsahem kyselin a bude tedy přínosem zejména pro mlsající milovníky vín. Cena 176,- Kč ve vinařství 2010.

***(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Tentokrát se sešla pětice hodně hvězdičkově vyrovnaných vín, přesto mám vítěze i poražené.

Překvapení měsíce :

Muškát moravský 2008 pozdní sbě, Mikrosvín Mikulov, a.s.

♦ Odrůdový charakter, kompozice a zpracování, neurazí ani "suchomilce".

Zklamání měsíce:

Frankovka 2006 pozdní sběr, Vladimír Tetur, Velké Bílovice

♦ Zklamání s přílišného očekávání, neuhlazenost a trčící tříslovina, zřejmě předčasně otevřeno.

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):

Frankovka 2008 odrůdové jakostní rosé, Jiří Šilinek, Pavlov

♦ Dobře zpracované a líbivé rosé pro horké dny, bez přílišného cukru, třísel nebo alkoholu. Prostě tak akorát.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6572x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.08.2010 13:27:50