O Víně

10.02.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.02.2009 07:00

Hospodářská krize a vinařství

Několik aktuálních postřehů o tom, jak se vinařství ve světě snaží vyrovnat s důsledky hospodářská krize.

Aby byly omezeny důsledky krize, hledají velká vinařství různé způsoby, jak ušetřit. To se projevilo už v roce 2008. Ve větší míře se například začaly používat PET-lahve, například významná firma Boisset Family Estates u Beaujolais Nouveau pro dodávky do USA a Japonska. Ceny tím dokonce poklesly asi o polovinu. (Tedy tento způsob úspor by mě příliš nenadchl. Doufám, že u nás se touto cestou nepůjde.) Francouzská federace exportérů vína ale očekává, že rok 2009 bude jedním z nejhorších za několik posledních desetiletí. Projevilo se to už například ve velkých vinných aukcích v New Yorku, jaké provádí například Sotheby, kde došlo oproti minulému roku k velkému poklesu výtěžků z exklusivních francouzských vín. Ještě před dvěma lety zde přitom padaly cenové rekordy.

Vinařský koncern Crushpad ze San Francisca zase hodlá krizi vzdorovat "antikrizovým" vínem Bailout, což znamená v překladu východisko z krize. Je to Cabernet Sauvignon ze sklizně 2007 s neobvyklým vyobrazením medvěda (což ve slangu označuje ty, kteří "hrají" na změny kurzů.) Bude lahvované až v srpnu 2009. Momentální cena pro objednávky je 39 dolarů, ale v závislosti na změnách kurzů na burze může být i nakonec zákazníkovi účtováno i výrazně méně.
Ve známém americkém vinařství Ernest & Julio Gallo však uvažují o propuštění části zaměstnanců.
Naproti tomu vinaři v sousedním Rakousku jsou poměrně optimističtí. Stále zde rostou příjmy z exportu z vína. Nejvíce vín je vyváženo do SRN (cca 57 %), dále do Švýcarska a USA. V tomto směru by měl být i nadcházející rok úspěšný. Zvyšuje se také podíl prodeje domácích vín na trhu. Zdá se, že zde tedy krize nehrozí.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5350x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5