O Víně

15.05.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství a kulturní centrum Sádek a víno z Vysočiny

Zajet si na Vysočinu pro víno by asi málokoho napadlo. Ale je to docela reálné, protože Vinařství Sádek u Kojetic, ležící asi 10 km od Třebíče v kraji Vysočina a přibližně 40 km západně od Znojma je přiřazené do Znojemské vinařské podoblasti. Ze strany Znojemských to není žádná anexe Třebíčského území, ale skutečnost, která možná řadu milovníků vín překvapí. I přes nespornou a zajímavou vinařskou historii Sádku hodně let trvalo, nežli se tomuto vinařství dostalo zařazení mezi vinařské obce. Protože okres Třebíč sousedí se Znojemským, přičlenění tedy bylo zřejmé. A tak se stal Sádek nejzápadnější a také nejvýše položenou vinařskou výspou této podoblasti. Sádek u Kojetic je na malém zalesněném kopci v Jaroměřické kotlině, která z geografického členění náleží do Jevišovické pahorkatiny s nadmořskou výškou téměř 400 metrů. Samotná obec Kojetice na jejímž katastru se Sádek se svojí viniční tratí nachází je součástí Dobrovolného sdružení vinařských obcí Daníž Hnanice znojemské vinařské podoblasti.

V těsné blízkosti zámečku Sádek na vrcholku kopce, pod nímž je dnes centrum vinařství a všech vinařských a společenských aktivit, se nachází i vlastní viniční trať Pod Sádkem. Z terasy nové restaurace pod níž je i velice pěkný sklep je překrásný panoramatický pohled dolů do zvlněné krajiny. A stačí několik kroků a návštěvník může procházet vinicí ležící na svahu, detailně si prohlížet a studovat révu v různých vývojových stadiích. Navíc z estetického hlediska zajímavým a půvabným se jeví vysázené stromkové růže na začátku řádků. V létě to musí být opravdu překrásný pohled na zelené vinice s pozadím kopcovité, zvlněné krajiny a nádhernými květy vonících růží.

Geologický podklad okraje Českého masivu tvoří převážně zvětralý pískovec, který dává ve finále vínu jemné minerální tóny nejenom ve vůni, ale i v chuti. Jižní expozice středně skloněného svahu a historická vinařská minulost bývalého panského vinohradu v roce 1750, předurčilo pozemek osázet révou. V roce 1988 v počátcích vinařství majitelé pánové ing. Lampíř a ing. Čech zde vysázeli asi 300 hlav révy vinné. V současné době je na ploše téměř 4 ha celkem asi 13 000 hlav různých odrůd révy vinné. Vzhledem k poměrně vysoké nadmořské výšce, klimatických podmínkám a poloze převažují bílé asi z 50 % klasické odrůdy Müller-Thurgau, Irsai Oliver, Mopr, Aurelius, Chardonnay, Neuburské, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský. Z červených pouze okrajově Modrý Portugal, Frankovka, Zweigeltrebe a Dornfelder. V roce před třemi léty vysadili 1 500 sazenic odrůdy Sauvignon, který bude mít letos panenskou premiéru, stejně jako 2 000 hlav Rulandského bílého. Zajímavostí bezesporu je, že 5. ledna 2007 se konečně dočkali v ranních hodinách mrazu -7 °C a posbírali asi 390 kg zmrzlých hroznů Neuburského. Budou jedním z mála vinařství s nabídkou ledového vína v letošní pro vinaře velice mírné a teplé zimě. Zbývající 50 % výsadby je tvořeno interspecifickými, resistentními odrůdami jako například Malverina, Hibernal, Merzling. Vedení révy je střední rýnsko-hesenské. Běžné odrůdy ošetřují proti perenospóře 4 - 5 x v sezoně, zatímco rezistentní odrůdy pouze jednou, výjimečně dvakrát. Veškeré práce kolem se provádí ručně, včetně šetrné technologie výroby vína. Loňský příznivý rok se projevuje ve víně vysokou mohutností nazrálostí hroznů s poněkud vyššími kyselinkami. To že v atraktivní krajině Vysočiny, zvlněné Jevišovické pahorkatiny malé vinařské centrum dovede pro turisty udělat opravdu hodně, svědčí i slova která s určitou hrdostí řekl při prezentaci vín ve Znojmě jeden z majitelů ing. Lamíř: „Zájem o naše vinařství, vína i akce se rok od roku zvyšuje. V uplynulém roce 2006 jsme tu v sezónně opekli téměř devadesát prasat, uspořádali desítky vinařských i jiných akcí které navštívilo přes 17 tisíc návštěvníků."

Ve stádiu realizace je i naučná stezka či vinice asi se 40 druhy vysazených odrůd révy vinné včetně celé řady rezistentních, poměrně málo pěstovaných a u nás vídaných, kterým se tu opravdu daří. Odrůdy získali z genobank našich i zahraničních vinařských ústavů. Jsou tu i ukázky různých typů řezu a vedení révy včetně například kordonů nebo dvouposchoďového ženevského závěsu. Vzhledem k pestrosti odrůd to bude asi jedna z nejzajímavějších naučných vinic u nás. Stezka začíná pergolami z akátového dřeva typu Trento hned pod posledními stromy lesíku na Sádku a postupně se svažuje dolů k vinici. Stejně jako od restaurace i odtud je nádherný panoramatický kouzelný pohled na okolní krajinu. Jednoho podvečera se sešla řada vinařů ve Znojemském vinném sklepu až bylo příjemné sklepní prostředí téměř zaplněné do posledního místečka. Všichni byli zvědaví na vína, která většina z nás nikdy nechutnala, neznala a já navíc i proto, že se zde kdysi narodil můj děda a na Sádek chodil do školy. Deset vzorků vín ze Sádku prezentovali a zasvěcenými informacemi doprovázeli vinaři ing. Lampíř a sklepmistr pan Mucha.

Chardonnay 2006 kabinet. Analytické hodnoty: 11,6 % alkohol, 6,4g/l kyseliny, 1,2 g/l zbytkový cukr, 16,8 g/l bezc. extrakt. Světlejší barva, jemná vůně, vyšší kyselinky, nevýrazné víno, krátká kyselejší dochuť.

Muškát Moravský 2006 pozdní sběr. Analytické hodnoty: 11,2 % alkohol, 5,4 g/l kyseliny, 1,5 g/l zbytkový cukr, 13,2 g/l bezc. extrakt. Cukernatost hroznů při sklizni byla 22 °NM. Světlejší barva, velice pěkná typická vůně, v chuti se trochu ztrácí, vyšší hořčinky, kratší dochuť.

Aurelius 2006 pozdní sběr. Analytické hodnoty: 12,9 % alkohol, 6,4 g/l kyseliny, 0,9 g/l zbytkový cukr, 19,6 g/ bezc. extrakt. Slabší barva, ovocité tóny, ve vůni i v chuti, příjemné svěží kyselinky, lehce kroužkuje, dochuť střední a příjemná.

Müller-Thurgau 2006 kabinet. Analytické hodnoty: 12,3 % alkohol, 6,5 g/l kyseliny, 1,2 g/l zbytkový cukr, 17,7 g/l bezc. extrakt. Při sběru byla cukernatost 20,5 °NM. Pěkná zlatavá barva, jemná kořenitá vůně, lehce stékající slzy, v chuti na počátku trochu kopřivy, kořenitější, minerální tóny zakončené mandlovou příchutí, potřebuje nazrát a bude to ještě zajímavější víno nežli nyní. Dochuť je středně dlouhá, jemně nahořklá, příjemná. Dobré víno.

Hibernal 2006 pozdní sběr. Při sklizni byla cukernatost 23 °NM. Analytické hodnoty: 13,5 % alkohol, 8,7 g/l kyseliny, 1 g/l zbytkový cukr, 20,1 g/l bezc. extrakt. Jemně zelenožlutá barva, silné ovocné tóny ve vůni, v chuti pikantní, kořenité, vyšší kyseliny, plná, snad tóny tropického ovoce, tvoří slzy na sklenici, kroužkuje, lehce aromatické, dlouhá dochuť. Velice dobré víno. Odrůda vzniklá mnohonásobným křížením patří k vysoce mrazuvzdorným a na Sádku má příležitost ukázat co vydrží. V době psaní tohoto článku jsem dostal pozvání od ing. Lampíře na ochutnání výběru z cibéb. Mimo jiného cituji: "Hrozny na toto mimořádné víno byly sbírány 27. 12. 2006 a dosáhly 32,2 °NM cukernatosti v moštu. Kategorie „výběr z cibéb" je svým způsobem nadřazená kategorii „ledového vína", protože ledové víno může mít spodní hranici cukernatosti 27° NM, kdežto výběr z cibéb musí mít nejméně 32° NM v moštu. Sádecký „Výběr z cibéb" je mohutné, extraktivní, sladké víno se zbytkovým cukrem 119 g/l. Zachovává si přitom svoji pikantnost, svěží kyselinku, minerálnost a částečně malinové tóny po „Vitis Labrusca". Je vyrobeno z odrůdy „Hibernal" a má dochuť akátového medu a typickou hrozinkovo-kaštanovou vůni. Má poměrně nízký obsah alkoholu 10,5 %." No, jak je vidět, labužníci se mají na co těšit.

Merzling 2006 výběr z hroznů. Analytické hodnoty: 15,3 % alkohol, 7 g/l kyseliny, 1,9 g/l zbytkový cukr, 24,3 g/l bezc. extrakt. Cukernatost hroznů při sběru byla 25 °NM. Německá odrůda byla vyšlechtěna v roce 1960 dr. Zimmermannem ze Staatl. Weinbauinstitut Freiburg křížením Seyve-Villard 5-276 x (Ryzlink rýnský x Rulandské). Synonyma pro Merzling jsou také Freiburg 993-60 nebo FR 993-60. Pěstuje se v Rakousku a Německu a prý patří mezi nejlepší rezistentní odrůdy pěstované na Sádku. Světlá barva, vůně ovocitá, aromatická, v chuti plné, přes vysoký alkohol, příjemné, alkoholické s velkými kroužky a slzami, mohutné, s dlouhou dochutí s minerálními tóny. Velice dobré a zajímavé víno.

Malverina 2006 pozdní sběr. Analytické hodnoty: 14,2 % alkohol, 8,7 g/l kyseliny, 4,2 g/l zbytkový cukr, 21 g/l bezc. extrakt. Cukernatost při sklizni byla 23,2 °NM. Slámově žlutá barva, jemná kořenitá vůně, plné, lehké třísloviny, jemné skořicové tóny, pepř na konci, alkoholické ale příjemné, tvoří slzy a kroužky, minerální tóny, středně dlouhá dochuť. Velice dobré, zvláštní víno.

Rulandské bílé 2005 odrůdové jakostní. Analytické hodnoty: 11,7 % alkohol, 6,5 g/l kyseliny, 1,2 g/l zbytkový cukr, 19,8 g/l bezc. extrakt. Světlá barva, nevýrazná vůně, vyšší kyseliny, krátká dochuť s kyselými tóny.

Modrý Portugal 2005 odrůdové jakostní. Analytické hodnoty: 12,1 % alkohol, 5,8 g/l kyseliny, 2 g/l zbytkový cukr, 21,5 g/l bezc. extrakt. Pěkná rubínová barva, bohaté vůně, neshodli jsme se na tom co je cítit v chuti navíc, dochuť s velkým nástupem, ale poměrně rychlým koncem.

Hrabě Chorinski 2005 známkové cuvée (CS + Medina) barrique. Analytické hodnoty: 12,5 % alkohol, 6 g/l kyseliny, 2,5 g/l zbytkový cukr, 30,2 g/l bezc. extrakt. Cuvée je pojmenované na počest posledního majitele Sádku hraběte Chorinského, který zámeček vlastnil až do roku 1945. Temná barva, výrazná vůně ovoce, s barikovými podtóny, plné, hutné, velice příjemné třísloviny, středně dlouhá dochuť. Víno leželo v barikovém sudu jedenkrát použitém 6 měsíců. Velice dobré.

Vzhledem ke klimatickým podmínkám nikdo neočekával nějaká super vína, ale ke všeobecnému a příjemnému překvapení vcelku dobrá, zajímavá vína jež mohou uspokojit každého milovníka vín nejenom svojí zvláštní jemnou minerální chutí někdy s vyššími kyselinkami, ale také atraktivitou a zvláštností prostředí celého vinařství na pomezí kraje Vysočina s krajem Jihomoravským. Vítězem degustačního večera se stal zcela jednoznačně velice zajímavý Merzling a z červených dobré cuvée Hrabě Chorinsky. Cestou na Jižní Moravu, nebo samostatná návštěva nějaké akce na Sádku, prohlídka vinice a ochutnání místních vín bude jistě zajímavým námětem a cílem třeba pro rodinný výlet (není nutné soutěžit v rychlosti prvního doušku vína - ...a druhý je řidič, protože je tu možné i pěkné ubytování). Webové stránky s pravidelně inzerovanými akcemi ve Vinařství Sádek jsou: www.vinohrady-sadek.cz.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5964x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5