O Víně

19.10.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Mezinárodní srpen aneb zajímavosti ze Znojma i Bordeaux

Přiznám se, že v poslední době mám trochu problém psát recenze na jednotlivá vína. Pokud není opravdu zajímavé a nemá svůj „příběh", přijde mi, že se ve formátu samostatné recenze prostě ztrácí. Proto jsem se odhodlal zneužít systém, který používal MiBiT - tedy sepsání souhrnného článku s poznámkami za určitou dobu. V tomto případě jde o výběr několika vín ze srpna, kdy je degustací pomálu a více času věnovat se v klidu jednotlivým lahvím.

Sauvignon 2004 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.
Víno pochází z mé oblíbené tratě Volné Pole v Hostěradicích, jedná se o jakostku na 11,9 % alkoholu. Ambaláž je naprosto tradiční, tedy zelená bordó láhev, plný 45 mm korek a bílo-černo-zlatá viněta se spoustou doplňujících údajů a analytik (1,6 g/l zbytkový cukr, 6 g/l kyselin, 19 g/l bezcukerný extrakt), navíc s nálepkou za stříbrné místo na Vinofóru.
Barva vína je středně žlutá, nijak zásadně vysoká. Dokonale čirá se zlatavým odleskem. Vůně pak výrazná, především ovocná - angrešt, rybíz. Chuť překvapivě docela plná, kyselin na jakostní víno rozumné množství. Víno je poněkud drsnější, trochu „zelenější", ale osvěžující a třeba k salátu příjemné. Ovšem za cenu 120,- Kč přímo od Znovínu lze koupit i výrazně lepší vína. Znovu bych si nekoupil, obzvláště potom, co jsem ochutnal ročník 2005.
Hodnocení: 5/10

Pálava 2001 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.
A u Znovínu ještě chvilku zůstaneme, tentokrát s polosuchou jakostní Pálavou ze Špičáku (Kyjovice) na 11,3 % alkoholu (10,5 g/l zbytkový cukr, 5,5 g/l kyselin, 19,9 g/l bezcukerný extrakt).
Barva je vyšší slámově žlutá, se zlatavým odleskem. Vůně velmi výrazná, květinová s tóny medu a nazrálosti na lahvi. Chuť je středně plná, se stále hodně znatelnou kyselinou. Ovocná, ale zároveň kořenitá, s pěknou středně dlouhou dochutí. Moc povedená záležitost za 110,- Kč, které bych si naopak klidně ještě nějakou láhev pořídil.
Hodnocení: 6/10

La Lauzette-Declercq 2000 A.O.C. - La Lauzette-Declercq, Francie
A ze znojemska přeskočím do apelace Listrac-Médoc, tedy Bordeaux. Toto víno, ze špičkového ročníku 2000, není žádné „Grand Cru Classée", ale v nové klasifikaci z roku 2003 je zařazeno alespoň jako Cru Bourgeois, byť jen v základní třídě. Vinařství pochází z 19. století, zhruba 50 let jej vlastnila jedna rodina, pak vystřídalo několik majitelů a nakonec se v roce 1980 dostalo pod křídla Jean-Louise Declercq. Víno je připravované poměrně klasických způsobem. Po většinou ručním sběru hroznů a poměrně dlouhém nakvášení si poleží klidně i rok a půl na sudu, je čiřeno vaječným bílkem a tak podobně. Průměrné stáří vinic ležících na jilovito-vápencové půdě a štěrku z Garonny je 30 let. Odrůdové složení vinic (které nemusí nutně odpovídat tomu, co se objeví ve víně - záleží na ročníku) je Cabernet Sauvignon 48 %, Cabernet Franc 2 %, Merlot 46 %, a Petit Verdot 4 %. Setkat se můžete i s druhým vínem, Les Galets de La Lauzette, vyrobeném především z mladších vinic a méně barikovaném.
Ambaláž je standard pro lokalitu a kvalitní vína, tedy zelená bordó láhev s 50 mm dlouhým plným korkem. Viněta je docela slušná, rozhodně neurazí. Ale krom alkoholu 12,5 % se toho moc nedozvíte. Barva vína je vyšší červená, na okrajích přechází do oranžovo-hnědé. Ve sklence víno stéká po stěnách velmi pomalu a vytváří dlouhé mosty. Vůně je především ovocná, ale velmi jemná, žádná facka rybízem. Spíše evokuje těžší květinová aromata. Chuť je středně plná, ovocná, spíše jednodušší. Slušné kyselinky, spíše méně tříslovin a překvapivě jemné tóny bariku (po roce a půl na sudu bych čekal něco jiného). Dochuť je kratší a střední, žádný zázrak. Při pití mne neustále napadalo, že to prostě voní a chutná jako kdyby někdo „zředil" takové to líbivější Grand Cru Classé (Issan, Lagrange,...) Prostě to nemá nějaký větší odpich, i když jinak se pije velmi dobře a rozhodně neurazí. Za cenu 265,- Kč (TopVino.cz) celkem ucházející základní Bordeaux.
Hodnocení: 7/10

Trefiano Carmignano 1999 D.O.C.G. - Tenuta di Capezzana, Itálie
Carmignano se v italských vínech založených na odrůdě Sangiovese skrývá ve stínu světově proslulého Chianti, ale nemá mu co závidět. Tento kousek obdržela přítelkyně jako dárek k narozeninám a nakonec padl právě v srpnu. Jedná se o kupáž 80 % Sangiovese x 20 % Cabernet Sauvignon na 13,5 % alkoholu v nejvyšší Italské klasifikaci - D.O.C.G. Klasická bordó láhev je uzavřena měkkým plným korkem délky 48 mm, který nevypadal v nejlepší kondici. Po přičichnutí ale zavoněl ovocem a pryskyřicí, vše bylo v pořádku. Barva vína je velmi vysoká, k okraji přechází nádherně plynule do oranžové. Ve skleničce tvoří dlouhé pomalé mosty. Vůně je výrazná, stále krásně ovocná, s lehce živočišným nádechem. Při bližším zkoumání nalézám další vrstvy a nuance, těžší exotické květiny, pryskyřici. Ale všechny poměrně přímočaré, žádné „dráždivé" drobnosti a zvláštnosti. Chuť je středně plná až plná, nastupuje razantním tříslem, chutí ze stárnutí v sudu, ovocností. Je drsnější, stejně jako dochuť s výraznější kyselinou. Docela se hodí výraz „mužské víno". Zajímavá záležitost a příjemné pití, v ceně okolo 20 € (dle obchodů na internetu) odpovídající kvalita, i když osobně bych volil jiné kousky.
Hodnocení: 8/10

Ifrikíja Rouge 2004, Tunisko
Nedávno se mi do rukou dostala kompletní sada vín z Tuniska (www.tuniska-vina.com) a postupně jsem se jimi začal propíjet. Ve většině případů jsem nebyl zrovna dvakrát nadšen. Vína to možná nebyla špatná, ale ve všem jsem (minimálně) ve vůni nalézal jedno shodné a ne příliš příjemné aroma, kterému říkám „supermarketová konzervace". Prostě jakýsi lehce chemický odér, něco, čím bylo víno „ošetřeno" pro útrapy dlouhých cest a nekvalitního skladování. Často se toto objevuje ve vínech z různých mírně exotických lokací ze supermarketů, vína z Chile lahvovaná kdesi v Hamburku jsou toho zářným příkladem. Každopádně Ifrikíja Rouge, připravené z odrůd Cabernet Sauvignon a Carignan a na 13,2 %, byla lahvována v zemi původu, tedy Tunisku. Za cenu 200,- Kč nabídne toto víno průměrný zážitek. V zelené bordó láhvi s vinětou, která mne příliš neoslovuje, se skrývá víno spíše méně vysoké barvy. Vůně je velmi zvláštní a netypická. Krom ovoce a těžších květinových vůní se vylupuje i alkohol a mírně „acetonové" aroma spolu s oním divným „konzervantem". Chuť je středně plná, trochu agresivnější. Působí nasládle, objevují se tóny brusinek. Dochuť je střední, nijak zajímavá. Jako doprovod k výrazné úpravě hovězího masa nebo nějakému zahradnímu grilování bude fungovat. Doporučuji ale spíše jen jako zajímavost.
Hodnocení: 4/10

St. Margarita Pinot Noir 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.
Toto víno zde již mělo samostatnou recenzi, následující řádky jsou spíše doplněním. Pinot Noir ve výběru z hroznů, už to samo o sobě ve mně vyvolává napjaté očekávání. Sice co se Vinných sklepů Maršovice týká, nejsem o kvalitě jejich produkce přesvědčen, ale když už někdo dělá Pinot vy vysokém přívlastku, obvykle si na něm dá alespoň trochu záležet. Vysoká 0,5 l láhev (Bordolesse) je uzavřena plastovým korkem délky 40 mm. Nezlobte se na mne, ale u vína tohoto typu očekávám něco naprosto jiného. Korek nevypadá na typ „umožňující dýchání", víno je tedy v podstatě hermeticky uzavřeno a nemá možnost se rozumně vyvíjet. Barva je docela vysoká (vyšší než bych očekával u Pinotu tohoto přívlastku), známky stárnutí minimální. Vůně potěší, zde se jedná o domácí pinot bez nejmenších pochyb. Vůně je navíc velmi výrazná a líbivá. Po nějakém čase se objevuje poněkud agresivněji alkohol. Vůně má pouze jeden rozměr, je typická avšak jednoduchá, neobsahuje „něco navíc". Chuť středně plná, s příjemnou tříslovinou a spíše kratší až střední dochutí. Obyčejná. Od výběru z hroznů bych čekal trochu více muziky, ale Pinot Noir to byl, to zase ano. Navíc se jedná o panenskou sklizeň, za dvacet či třicet let může být vše úplně jinak ;-) Cena 155,- Kč přímo od výrobce odpovídá kvalitě.
Hodnocení: 6/10

Yuntero 1997 Crianza, Španělsko
Na toto víno jsem narazil čistě náhodou v restauraci Gröbovka, jedná se o směs 75 % odrůdy Tempranillo a 25 % Cabernetu Sauvignon na 13 % alkoholu. Cena 150,- Kč za Crianzu ročníku 1997 mi přišla až podezřele nízká, ale zároveň dostatečně nízká na to, abych ji risknul. Od té doby jsem zakoupil pár dalších lahví a vždy si je užil. Zelená bordó láhev skrývá pod tmavě modrou hliníkovou záklopkou plný archivní korek délky 47 mm s potiskem. Na korku i v lahvi je silný depot, víno je vhodné dekantovat. Barva vína jasně prozrazuje stáří, je spíše středně vysoká, na okrajích světle oranžovo-hnědá. Vůně je velmi vyzrálá, patrné jsou lesní bobule a dřevo nasáklé vodou a ještě něčím, moc zajímavé. Chuť je příjemná, středně plná. Stále dostatečně ovocná a s ostřejší kyselinou, v závěru svíravé třísloviny. Dochuť nijak extrémně dlouhá, ale bezproblémová. Celkově se to moc hezky pije, víno je již možná trochu za vrcholem, ale stále potěší.
Hodnocení: 7/10

Domaine De La Serre Cuvée Speciále 2001 Vin de Pays d´Oc, Francie
Toto víno jsem zakoupil na degustaci (www.languedoc.cz) v listopadu roku 2005 a bohužel ho část doby neskladoval úplně ideálně. Vin de Pays d'Oc oblasti Languedoc-Roussillon na 12,5 % alkoholu, směs Cabernetu Sauvignon x Syrah prohnaná 12 měsíců dubovým sudem. Zelená bordó láhev s poměrně slušnou vinětou skrývá pod plastovou záklopkou korek délky 40 mm tvořený z drti a dvou pevných plošek. Barva je vysoká, lahvová zralost se projevuje světlejší rudou na okrajích. Víno tvoří ve sklenici krásné mosty, byť stékají docela rychle. Je nutná dekantace, v lahvi se usadilo dost depotu. Vůně ze začátku taková, jak si ji pamatuji z degustace - výrazné třešně v podobě kompotu. Po dekantaci dochází k okamžitému oxidačnímu šoku a vůně se přesouvá do agresivnější květinovo-dřevité. Po uklidnění (desítky minut) se vrací sušené třešně, bohužel vylupuje i alkohol a acetonové tóny. Chuť středně plná, spíše jednodušší. Jemně ovocné tóny (spíše sušené ovoce), méně tříslovin a nijak dlouhá dochuť. Stylově spíše základnější jižní (španělské) víno než klasická Francie. Cena 200,- Kč odpovídala původní kvalitě, nyní jež víno za tyto peníze nestojí. Ale problém může být skutečně v mém skladování a asi mu dám ještě jednu šanci. Už ten extrémní efekt brutální změny aromatu po rychlé oxidaci stojí za opakování pokusu :o)
Hodnocení: 5/10

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4339x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 10:30:35