O Víně

15.06.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

VI. Jarní putování po vinicích Znojemska 2006 (I. část)

Tradiční a stále populárnější akce putování po vinicích Znojemské vinařské podoblasti, kterou letos po šesté pořádal ve své režii Znovín Znojmo a.s. doslova a do písmene dostálo svému názvu. V uplynulých létech se totiž putovalo od vinohradu k vinohradu autobusy, účastníci vystoupili většinou na kraji vinice, poslechli si povídání o vinohradu a poté ochutnali příslušné vzorky, sedli do autobusu, který je převezl k další vinici. Těch pár set metrů, které za dobu odpoledního putování účastníci nachodili nestálo ani za řeč. Jasně, bylo to dáno především vzdálenostmi jednotlivých význačných vinic z nichž vykupují hrozny, které znovínští chtěli svým návštěvníkům ukázat. Samotný Znovín vlastní totiž jenom něco kolem 20 ha vinic.

Letos se ale naskytla unikátní příležitost prohlédnout si a hlavně opravdu pěšky projít vinicemi tentokrát jihozápadní části Znojemské vinařské podoblasti, která prolíná s hranicemi Národního parku Podyjí a řadou chráněných vřesovišť. Téměř celá tato oblast byla před rokem 1990 veřejnosti uzavřena, protože tu bylo tzv. pohraniční pásmo a dodnes je tato velice atraktivní krajina docela málo známá i přes zvyšující se zájem turistů.

Tradičně jsem nastoupil u hotelu Prestige ve Znojmě do jednoho ze dvou autobusů které odtud vyjížděly. Překvapilo mne, že v obou autobusech bylo ještě hodně volných míst. Jak jsem se večer dozvěděl, putovalo nás dnes něco kolem dvou stovek, ale celkem od 17. května 2006 tuto trasu prý prošlo více jak 3500 účastníků. Dnešní menší účast byla docela příjemná, protože všude na vinicích bylo hodně času i místa na ochutnávání, žádné tlačenice a hektický zmatek. Je lepší putovat ve všední den, nežli v pátek a v sobotu.

Odbočili jsme nedaleko nového hotelu Happy Star před Hranicemi vpravo ke kapličce a oba autobusy zastavily u bývalých kasáren roty Pohraniční stráže a už pěšky jsme si vyšlápli na okružní trasu po vinohradech.

Viniční trať Fládnická a Knížecí vrch - Hnanice
Viniční trať Fládnická zaujímá asi 80 ha a vlastní ji společnost, jejíž majitel bydlí v Brně a podle informací ing. Matuly a Ivo Šmerdy je prý velmi perspektivní. Je ve svažitém terénu a nová výsadba se prováděla v roce 2001. Navíc je celá pod kapkovou závlahou izraelského typu, která je nejdokonalejší a ve světě nejrozšířenější. Délka řádků je asi 300 m a systémem vnitřního uspřádání hadice se ke každému keři dostane stejnoměrně 1,2 - 1,5 litrů vody. Voda se čerpá z Dyje do nedaleké akumulační nádrže odkud se rozvádí čerpacím zařízením dál do vinohradů. Nádherná poloha vinice s překrásným pohledem do krajiny až k pověstnému Svatému kameni s vyhlídkovou rampou na rakouské straně snad ve všech zanechala moc pěkný dojem. U improvizovaného stánku jsme ochutnali čtyři vzorky. Bílý Dan Ermite jsem vynechal a ochutnal:

Ryzlink rýnský 2005 odrůdové jakostní, číslo šarže 401 z Volného pole v Hostěradicích. Analytické hodnoty: 11,5 %, 3,9 g/l cukr, 5,5 g/l kys. a 20,9 g/l bezcukerný extrakt. Docela příjemný s četnými květinovými tóny ve vůni, svěží v harmonii s cukrem, středně dlouhou dochutí. Podle Ivo Šmerdy s archivací do 8 let. Cena: 90,- Kč za 0,75 l.

Svatovavřinecké 2005 odrůdové jakostní, číslo šarže 486 z Viniční trati U Kapličky v Hnanicích. Analytické hodnoty: 11,0 %, 4,8 g/l cukr, 5 g/l kys. a 31,4 g/l bezcukerný extrakt. Krásná barva s bohatou, plnou vůní po povidlích s výbornými tříslovinami, kořenitou a dlouhou dochutí. Velice dobré víno, které jsem si několikrát prochutnal. Archivace do 10 let. Cena: 90,- Kč za 0,75 l.

Sauvignon 2005 pozdní sběr, číslo šarže 402 z Vinné hory ve Vrbovci. Analytické hodnoty: 12,5%, 6,7 g/l cukr., 5,4 g/l kys. a 22,3 g/l bezcukerný extrakt. Příjemná vůně s kopřivovými tóny, svěží s chutí vyzrálejších hroznů, plnější, harmonický, se střední dochutí. Cena: 150,- Kč za 0,75 l. Vedle stánku tu byla připravená i malá soutěž v hodu kroužkem na láhve, kdo se trefil, získal malou dárkovou lahvičku vína. A kupodivu dobře mířených hodů bylo poměrně hodně.

Vyhlídka na Šobes a viniční trať U Kapličky - Hnanice
Já sklenkou plnou Svatovavřineckého, ostatní jak jsem viděl také neměli prázdné skleničky, jsme se vrátili k „péesácké" budově a odtud si to namířili vlevo (odspodu vpravo) po turistické stezce přes nádherné rozkvetlé louky a Fládnické vřesoviště k vyhlídce na Šobes. Vyhlídku tvoří velké žulové balvany odkud se otevírá fantastický letecký pohled na meandrující Dyji a na druhém břehu na pověstný Šobes. O této snad nejznámější viniční trati v ČR se již na našem portále psalo (například v článku Po stopách historie na vinici Šobes a nebudu tedy podrobně líčit poměry a historii. Myslím, že kdo nebyl na vyhlídce, může litovat a při příští návštěvě Znojemska si určitě zařadit tuto trasu do svého pěšího či cyklistického itineráře. Dole pod vyhlídkou na kraji velkého vinohradu U Kapličky stál druhý degustační stánek a v něm byla připravena jak jinak nežli „šobeská" vína k ochutnání. Všechny lahve byly 0,5 l.

Rulandské šedé 2004 pozdní sběr, číslo šarže 329. Analytické hodnoty: 12,2 %, 2,3 g/l cukr, 5,2 g/l kys., 19,8 g/l bezcukerný extrakt. Ve vůni i v chuti jsou cítit medové tóny, snad sušené rozinky, harmonické, velice příjemné s dlouhou dochutí. Vynikající víno a protože pinoty mám rád, přišel jsem si na své (a několikrát). Archivace 4 - 6 let. Cena: 240,- Kč za 0, 5 l.

Rulandské bílé 2004 pozdní sběr, číslo šarže 335. Analytické hodnoty: 11,9%, 7,6 g/l cukr, 5,7 g/l kys., 20,5 g/l bezcukerný extrakt. Pěkná plná vůně i v chuti s máslovými tóny s příměsí vanilky, lehce kořenité, harmonické srovnání s cukrem a svěžími kyselinkami, příjemná, čistá a opět docela dlouhá dochuť. Archivace 5 - 7 let. Cena 240,- Kč za 0,5 l.

Ryzlink vlašský 2000 pozdní sběr, číslo šarže 71. Analytické hodnoty: 12,0 %, 2,6 g/l cukr, 5,5 g/l kys., 24,1 g/l bezcukerný extrakt. Ve vůni i v chuti medové tóny, lehce kořenitý, plný, dlouhá dochuť. Opravdu vynikající víno, asi nejlepší na stanovišti. Cena 250,- Kč za 0,5 l.

Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr, číslo šarže 327. Analytické hodnoty: 12,0 %, 4,0 g/l cukr, 6,2 g/l kys., 22,1 g/l bezcukerný extrakt. Bohaté květinové tóny ve vůni i v chuti, harmonické, plné, s dlouhou dochutí. Výborný rýňáček. Cena 240,- Kč za 0,5 l.

Znovínský odborník, vinař Ivo Šmerda má opravdu bohaté znalosti, které uplatňoval při různých otázkách. Mimo jiného řekl, že připravují k prodeji francouzský Sauvignon šedý, který měl při sklizni hroznů 26,2 °NM cukernatosti. Protože není zařazený mezi povolené odrůdy, jako zemské víno jej bude Znovín prodávat v roce 2007. A tak se můžeme se těšit na zajímavé, svým způsobem raritní víno.

Dlouhým pochodem přes nekonečný vinohrad, kolem akumulační nádrže a přečerpávacího zařízení, jsme se přesunuli opět ke kapličce sv. Urbana kousek od hotelu Happy Star, nasedli a odejeli do nedalekého Šatova k dalšímu ochutnávání a prohlídce naučné vinice a podzemí Moravského sklípku. Ale o tom zase příště...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4693x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 19:36:15