O Víně

08.09.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.09.2015 07:00

Château Vannières 1998, Côtes de Provence AOC, La Cadière dʼAzur

Archivní červené a Côtes de Provence? Tato apelace nepatří zrovna k těm, které jsou běžně spojovány se seriózními červenými víny. V encyklopediích se dočtete, že se zde vyrábí hlavně růžová vína, která se k archivaci pochopitelně nehodí, a že tamní červená vína by se měla vypít během několika málo let. Takže?

Vyplatí se to stejné co obvykle - nespoléhat na apelaci, ale spíše na konkrétní místo původu vína a hlavně na jméno výrobce. Zde jsem měl rozhodování podstatně ulehčené - Château Vannières (web) patří k předním bandolským vinařstvím, byť možná není tak světově proslulé jako Tempier, Pradeaux nebo Pibarnon.

Château Vannières se nachází západně od obce La Cadière dʼAzur, v severozápadní části apelace Bandol. K vinařství patří 33 ha vinic. Majitelem je Eric Boisseaux, vinařství založil v roce 1957 jeho dědeček. Jádrem produkce je červené a růžové víno Bandol AOC, spíše v menšině bude produkce bílého vína z téže apelace; raritou je pak dezertní víno ze starých keřů odrůdy Grenache.

Bohužel o víně Côtes de Provence se na webu vinařství vůbec nepíše, proto jsem poslal mail s dotazem přímo panu majiteli. Obratem odpověděl s tím, že podrobné údaje ke Côtes de Provence 1998 sice již nemá k dispozici, ale že toto víno je dlouhodobě vyráběno stejným způsobem jako jejich červený Bandol. To je podle poslaných informací skoro odrůdový Mourvèdre, s minimální příměsí (asi 5 %) odrůdy Grenache, hrozny nakváší asi 30 dnů, víno se školí 22 měsíců v barikových i větších dubových sudech. Rozdíl tak bude asi jen v tom, že víno Côtes de Provence se vyrábí z hroznů vypěstovaných za hranicemi bandolské apelace, ale každopádně v její těsné blízkosti, takže půdy, klima atd. asi nebudou nějak zásadně odlišné.

Teď už k degustované láhvi Côtes de Provence 1998. Tmavozelená láhev typu Bordeax, kovová záklopka, bezvadný celokorek. Granátová barva s výrazným mahagonovým odstínem, zcela neprůsvitná. Po otevření láhve je vůně značně poznamenaná školením v sudech, během asi půlhodiny tyto dřevité/smolné tóny vyvanuly, více se projevuje ovocitost, mentol a lehká živočišnost. Chuť plná, ale na jižní víno ještě relativně uměřená (alkohol 13 % vol. zcela odpovídá), ovocitost je již dost na ústupu; v chuti výrazně dominují třísloviny, jsou masivní, svíravé a trošku "suché". Slušná dochuť. Výrazné víno, které utkví v paměti, typicky "mužské", jenom zatím trochu "neotesané". Několikadenní provzdušnění vínu přidalo na harmonii, aniž by ovšem radikálně změnilo jeho charakter.

4. den: komplexní vůně - ovocitost výrazně proměněná stářím + kořenitost, lehký závan rancia (?). Chuť stále plná, parádně strukturovaná, zřetelné třísloviny, teď už jen lehce svíravé (což vůbec nevadí, bez nich by to nebylo ono), dlouhá dochuť! Dobře pitelné samotné, ke kusu flákoty by se po něm jen zaprášilo.

Celkově moc pěkné víno, které času odolává velmi srdnatě. Jistě vydrží ještě pěkných pár let, ovšem jeho výrazné třísloviny asi nikdy zcela nezmizí. Pokud by bylo na etiketě uvedeno "Bandol AOC", nikdo by nic nepoznal. Nutno podotknout, že svou roli sehrál i ročník 1998, v Provence údajně nejlepší za celá 90. léta (viz tabulku s hodnocením ročníků na diskuzním fóru LPV).

Koupeno v mém oblíbeném e-shopu Weinbotschaft, když bylo zlevněné z 19 € na 13,3 €, což samozřejmě potěší, ovšem i původní cena je adekvátní ke kvalitě a stáří vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4790x