O Víně

21.08.2013 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.08.2013 07:00

Vin Maghani 2000, Domaine Canet-Valette, Saint-Chinian AOC

Když se mi před pár měsíci nabídla příležitost koupit několik archivních vín z jižní Francie za podstatně sníženou cenu, neváhal jsem ani okamžik. A hned první z nich se ukázalo jako "trefa do černého".

Francouzský region Languedoc-Roussillon produkuje každý rok doslova "moře" vína, v němž dominují levná průmyslová vína na každodenní pití, ale naštěstí zde lze najít i mnoho kvalitních či přímo špičkových vín. O jedno takové se tu chci alespoň "virtuálně" podělit - protože ztrácet čas psaním o těch prvních vínech fakt nehodlám, i když nepopírám, že pro nějaké to Fitou Réserve do Penny občas zaskočím :-) .

Na úvod několik slov o tom, odkud recenzovaná láhev pochází. Saint-Chinian je jednou z mnoha vinařských oblastí v Languedoku. Jelikož v Encyklopedii na tomto serveru o ní nebylo nic, zabrousil jsem na stránky tamního vinařského sdružení "Syndicat AOC Saint-Chinian" (web). Hlavní údaje jsem pak doplnil do příslušného hesla (v kategorii Podoblasti), včetně přehledné mapky. Zde pro stručnost připomínám jen to, že apelace "Saint-Chinian AOC" zahrnuje celkem 3300 ha vinic a je zaměřena především na produkci červených vín z typických středomořských odrůd.

Stejně jako v jiných částech Languedoku jsou i zde nezávislí vinaři (tzn. ti, kteří svoji produkci lahvují) v menšině, běžnější je stále dodávat hrozny do některého z místních družstev (o tomto fenoménu možná někdy příště). K nim dlouho patřila i rodina Valette, ale nějakou dobu po té, co se rodinných vinic ujal Marc Valette, rozhodl se tento v roce 1992, že si své hrozny bude zpracovávat sám. Tak vzniklo vinařství Domaine Canet-Valette, které se během několika let přiřadilo k nejrespektovanějším vinařským firmám v apelaci.

Sídlo vinařství se nachází na katastru obce Cessenon-sur-Orb, asi 20 km severozápadně od města Béziers. K vinařství patří 18 ha vinic, od roku 1999 mají bio-certifikaci od ÉCOCERT. To je zhruba vše, co se o samotném vinařařství dozvíte na jejich webu, žádnou velkou „mytologii" okolo něj nespřádají. Mnohem větší pozornost zde věnují popisu a "technickým údajům" o svých vínech. V současné době produkují čtyři cuvée, všechna v apelaci "Saint-Chinian AOC": od "Antonyme" na běžné pití, přes "Ivresses" a "Une et Mille Nuits" až po jejich "grand vin", což je právě "Vin Maghani". Název posledního cuvée pochází z jednoho z mnoha čtyřverší, jejichž autorem je slavný středověký perský básník a učenec Omar Chajjám (žil v letech 1048-1131, viz heslo na anglické Wikipedii). Víno se v těchto jeho krátkých básních objevuje velmi často, "Maghani" má být nějaké "víno mudrců", ale znění oné básně se mi nepodařilo dohledat (asi záleží na překladu).

Vin Maghani 2000 je směs Grenache (40 %), Syrah (40 %) a Mourvèdre (20 %) z nejlepších parcel, s průměrným výnosem 18 hl/ha. Hrozny byly z 80 % odzrněny a vinifikovány v nerezu. Doba kontaktu moštu se slupkami byla celých 90 dnů. Následně bylo víno 30 měsíců školeno: polovina v barikových sudech (předtím už dvakrát a třikrát použitých) a zbylá polovina v betonových tancích. Lahvováno bez čiření a filtrace.

Velmi těžká tmavozelená láhev širokého "burgundského" tvaru, kovová záklopka a perfektní kompaktní celokorek o délce 5 cm. Barva tmavě granátová, s lehce mahagonovým odstínem. Sledoval jsem vývoj vína v průběhu tří dnů.

Po otevření láhve byly ve vůni nejvíce cítit višně nebo višňový likér. Po přelití jejího obsahu do jiné láhve a po asi dvouhodinovém provzdušnění se ve vůni - dost překvapivě - projevovala hlavně animalita, a to opravdu hodně, tak výrazné "koňské sedlo" jsem ve víně snad ještě nikdy necítil (v tomto bylo dost podobné jako odrůdový Syrah 2006 z toskánského vinařství Isole e Olena). V pozadí jsou lehce znát zvláštní terciérní či "stařinkové" tóny, které neumím přesně pojmenovat. Moc zajímavé, už jen vůně dodává vínu nezaměnitelnou osobitost. Chuť je impozantní, všeho je v ní spousta: pěkná plnost, stále dost znatelné třísloviny, které jsou trochu "suché", a kyseliny, které pokrývají zuby. Alkohol (14,5 % vol.) je dobře zakomponován, nijak nevystupuje. Velmi dlouhá dochuť. Postupně mu přicházím stále více na chuť, po tváři se rozlévá blažený výraz. Výborné a poctivé víno, už teď dobře pitelné, i když navzdory svému věku stále ještě není úplně sladěné.

Druhý den byly animální tóny méně výrazné, chuť se příliš nezměnila.

Třetí den: animalita se ve vůni už prakticky neprojevuje, lze v ní rozpoznat opět višně, ale i koření a takové "teplé" či "alkoholové" tóny. Chuť je plná, ale zároveň elegantní, bezvadně sladěná, nic nechybí ani nepřibývá, i třísloviny působí podstatně jemněji než dříve. Prostě božské víno ve všech směrech! I plná sklenice úchvatně voní a jediná kapka vína dokáže pokrýt její stěny hustými "slzami" či "mosty".

Setkal jsem se s málo víny, která by se za necelé tři dny provzdušnění tak důkladně proměnila. Tato proměna zároveň jednoznačně svědčí o tom, že toto víno má ještě pěkných pár let života před sebou. Každopádně na ně budu dlouho vzpomínat. Už jen proto, že to byly tři velmi příjemně strávené večery :-) .

Pro úplnost ještě původ láhve: koupena v internetovém obchodě Weinbotschaft, který sídlí v obci Bodenheim poblíž německého Mainz a nabízí reprezentativní výběr vín z Languedoku i jiných částí Francie. Cena (po 50 % slevě) byla 13 €, což dělá naprosto famózní poměr cena/kvalita.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4457x