O Víně

22.08.2012 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.08.2012 07:00

Grand Prix Austerlitz 2012

Soutěž vín pořádaná Moravskou bankou vín má své zvláštní kouzlo. Není to ani tak špičkovou kvalitou a množstvím zúčastněných vzorků jako hlavně atmosférou, která panuje v okolí slavkovského zámku v době konání soutěže, která je už nedílnou součástí Napoleonských dnů. Ani já jsem letos neodolal a po jednoroční přestávce se znovu na tuto akci vypravil.

Novinkou byl žetonový systém vstupného. Za 300 Kč návštěvník obdržel 25 žetonů, za každý měl nárok na jeden vzorek. Ve dvou lidech to bylo (50 vzorků) zcela dostačující, ač nevím, co přesně ke změně z „volného" vstupu vedlo. Zřejmě to byla předchozí nutnost „obehnat" nádvoří zábranami, aby mohli dovnitř jen platící návštěvníci. Nyní se mohli mezi degustujícími nerušeně pohybovat i náhodní kolemjdoucí a možná je panující atmosféra také ponoukla k zakoupení nějakého vstupu a zpestření si sobotního odpoledne. Tentokrát bylo i výrazně více místa k sezení, takže velké plus organizátorům.

Výstava tradičně začínala v pravé poledne, což bylo moc fajn - člověk nemusel ráno brzo z postele... Vína komise hodnotí až přímo při výstavě, na místě tedy člověk neví, které víno je jak hodnoceno. Na jednu stranu to zabraňuje brzkému vypití šampionů, ale ke „slaďákům" se člověk ani tak moc nedostane, pokud jimi degustaci nezačne... (Drápalovy slámovky měly skutečně jepičí život). Ačkoliv kvalitativní změnou prošel i tištěný katalog (vypadá už mnohem profesionálněji, dokonce s barevným přebalem), přesto mu zůstala dle mého názoru největší slabina - absence hodnot zbytkového cukru nebo alespoň řazení vzorků dle tohoto kritéria. Vína jsou řazena jen dle výrobců a při rozdělení kategorií do 4 g a nad 4 g cukru je ochutnávání dost velkou sázkou do loterie. Po náhodném „vylosování" tří vín kolem 30 g cukru vám potom Sauvignon se 7 g moc radosti neudělá...

A jaká byla letos účast vín a vinařů? Počet vzorků zůstal přibližně identický, stejně jako počet vystavovatelů. Já jsem si trošku postesknul po Marcinčákovi a velmi chudě zastoupenému Kovácsi, který tu měl před dvěma lety prakticky kompletní sortiment nejvyšší řady, a měl jsem ji tak možnost pořádně ochutnat. Celkem deset vinařství se prezentovalo z Rakouska, a hned pro začátek jsem tedy začal pořádným přezkoušením rakouského zlata - veltlínů. Vyhrál to u mě DAC Weinviertel 2011 Gerharda Reitmayera s tóny přezrálého ovoce a kořenitou linkou a velmi plnou, tradičně až „krémovou" ovocnou chutí. Spolu s obdivem k zajímavé raritce v podobě pocitově dost sladkého Gelber Muskateller Frizzante byl pro mě tento vinař objevem letošního Grand Prix Austerlitz. Jen škoda, že dokonce nemá ani internetové stránky, natož aby se člověk dopídil, zda jeho produkty sežene někde na českém trhu.

Mezi výbornými sauvignony si s dovozovým novozélandským sauvignonem (dovozce Vinicola, bohužel v katalogu neuveden přímo výrobce) nezadaly ty moravské od Jedličky a Nováka či z Krásné hory. Mezi sladšími vzorky okouzlil hodně expresivní Hibernal 2011 výběr z hroznů z Vína Rakvice s výrazným „wow efektem" ve vůni plné bezového sirupu a cukrových bonbonů (černorybízové lipo :-)) a příjemnou korespondující chutí, jen škoda spíše kratší dochuti.

Stálicí je krásně meruňkový Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr Vinofolu. Při dešťové přeháňce a dost brutálním poklesu teploty pak přišla vhod i červená vína. Jsa poslední dobou zatížen na bariková vína, opět jsem musel pochválit umění Vladimíra Tetura v této disciplíně v podobě Cabernetu Sauvignon 2008 pozdní sběr a Cuvée Láďa 2007.

Letošní novinkou je opakování akce v průběhu dvou týdnů na hradě Špilberku v Brně. Těžko říct, zda se povede přenést tu příjemnou atmosféru ze Slavkova. Zámecký park plný stánků, vojenské ležení a i u skleničky se často potkáte s nějakým ruským či francouzským důstojníkem... Tak třeba zase napřesrok...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3869x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5