O Víně

28.04.2015 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.04.2015 07:00

International Wine Show Prague 2015 a Masterclass Izrael

Reportáž ze semináře o Izraelských vínech dovážená do ČR společností KapWein s.r.o.

Na 14. Mezinárodním veletrhu vína pro profesionály se 14. dubna 2015 sešlo v pražském hotelu Hilton více jak 60 vinařství a distributorů vína z celého světa.

Nechyběla opět zejména italská, rakouská a francouzská vína , ale byla zde i moravská vína (Vinařství Bunža, Jakubík, Tetur, Oldřich Drápal a Omasta, VS Bisenc, Zapletal a Víno Hruška), německá, španělská, portugalská, maďarská, slovinská, libanonská, argentinská, izraelská a další. Kromě hlavního sálu Chez Louis (letos vyhrazen pouze italským vínům) se vína prezentovala i v salóncích Palmovka (Izrael), Rokoska (Rakousko a Francie), Hercovka (Německo a Česká republika) a Tyrolka. V loňském roce zaujala skladba libanonských vín, kde vinaři hospodaří na 2000 ha a jejich vinice najdeme až do výše 1700 m.n.m. a letos se veletrh zaměřil ve dvou seminářích na vinařství Friuli a vína Izraele (v salonku Karlín II).

Nejen z časových důvodů jsem si vybral odpolední seminář označený jako Masterclass Izrael. Po krátkém proslovu velvyslance Izraele v ČR pana Gary Korena a představitelů všech zastoupených vinařství vedla řízenou degustaci sommeliérka Klára Kollárová.

Historie vinařství na území Izraele sahá až do biblických časů. Podle Bible resp. 5.knihy Mojžíšovy byly plody vinné révy na seznamu sedmi požehnaných ovocných druhů Izraele. Původní země Kanaán byla jednou z nejstarších zemí pěstování vinné révy než tato byla dovezena do Evropy (vinice v Galileji a Judsku vozily víno v kozím měchu z přístavů Dor, Ashkelon a Jaffa zejména do Říma). V sedmém století bylo po dobití území muslimy (r. 636 n.l.) vinařství v regionu zcela vymýceno. Bohužel byly spolu s ním zničeny i historické vinice s endemickými (původními) odrůdami. Vinařství v Izraeli bylo nakrátko vzkříšeno během Křižáckých států, ale návrat islámské nadvlády ho znovu vytěsnil.

Kořeny moderního vinařství sahají na konec 19.století, kdy sem francouzský Edmond de Rothschild, majitel panství Château Lafite-Rothschild v Bordeaux, začal dovážet francouzské odrůdy stejně jako vinařské know-how. V roce 1882 pomohl založit Carmel Winery u Tel Avivu či výrobní haly v Rishon LeZionu a Zikhron Ya'akovu.

A převážně francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot a Sauvignon blanc, které tehdy přivezl do Izraele, se tu pěstují dodnes. Také nově vysazené odrůdy jako Cabernet Franc, Gewurztraminer, Muscat Canelli, Riesling a Syrah, si v poslední době získávají stále větší popularitu. Ještě v 80 letech 20.století bylo nejprodávanějším vínem Grenache rosé, které se pilo převážně ředěné vodou jako střik, ale teprve v 21.století se výrazně prosazuje produkce odrůd z Bordeaux a následně produkce košer vín, přestože řada nejlepších vinařů nejsou a nebyli praktikující židé.

Izrael má výrazně středomořské podnebí a svojí rozlohou je čtyřikrát menší než Česká republika a téměř 60 % území je poušť. Jsou zde dvě výrazná roční období: horká a suchá léta od dubna do října a studené, deštivé zimy od konce října do března. Některé výše položené vinice v Golanských výšinách dokonce v zimě zapadají sněhem. S velmi suchým obdobím vegetace je pro udržení vinařství nezbytné umělé zavlažování. Na druhou stranu to pomáhá chránit révu před chorobami a plísněmi, kterým se daří zejména ve vlhku. Réva se pěstuje po celé zemi, od horských masivů podél Libanonských a Syrských hranic, až po Beershebu a Arad na jihu.

Většina vinařských oblastí leží na vápencovém podloží s dolomitickými a jílovo-vápenatými nánosy. Barva půdy se pohybuje od červené terra rosa (jílovitá) v Judsku a Galileji až po šedou v horských oblastech. V jílovité půdě přímořských nížin pak najdeme i mořské sedimenty. Golanské výšiny a některé části Horní a Dolní Galileje mají i také velké nánosy čediče a tufy vytvořené staletími sopečné aktivity.

Izraelské víno se pěstuje v 5 hlavních regionech (celkem přes 300 vinařů hospodaří na ploše kolem 5000 ha), z toho však více než 80% vinic se nachází v regionech Samaří, Samson a Galilea, která je složená ze tří podregionů - Golanské výšiny, Horní a Dolní Galilej. Tak se Galilea stala nejvýznamnějším vinařským regionem (35 největších vinařství s roční produkcí přes 50 t hroznů/ha) díky vysoké nadmořské výšce, chladným větrům, příhodným denním a nočním teplotám a specifickým půdním poměrům pěstují se zde zejména odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc a Chardonay. Na Golanských výšinách leží nejvýše položené vinice na území pod Izraelskou správou a najdeme zde sedm významných izraelských vinařství, která dohromady obdělávají 648 hektarů. Jsou to čtyři vinařství butikového typu, dále Chateau Golan, Bazelet Hagolan, a Golan Heights Winery. Prakticky právě největší vinařství tvoří 90% trhu s víny a všichni mají v nabídce košer vína (oblíbená nejen pro vegany a nízkým obsahem histaminu).Jsou to vinařství Carmel, Barkan, Golan Heights, teperberg, Binyamina, Galil Mountain, Tishbi, Tabor, Recanati a Dalton.

Roční celková produkce vína v Izraeli se uvádí 36 mil.lahví (cca za 315 mil. $) a průměrná roční spotřeba na obyvatele kolem 6 litrů. Největší export vína je tradičně do UK, USA a Francie, ale i Německa nebo Kanady.

Na řízené degustaci se představilo 6 vinařství:
Barkan W. s roční produkcí 12 mil.lahví (plocha vinic 1200 ha a přes 30 odrůd)
Odem Mountain W. - produkce 80 tis.lahví (od 2003)
Galil Mountain W. - produkce cca 1 mil. lahví (plocha vinic kolem 100 ha)
Golan H.W. - produkce 6 mil. lahví (plocha vinic 730 ha), vlajk. lodí je víno Katzrin
Gvaot W. - produkce 40 tis. lahví (5 ha), vlajkovou lodí je víno Masada
Alexander Winery - produkce 50 tisíc lahví

První se představila vína v 1.degustačním setu zaměřeného na bílá vína. Protože hned první vzorek byl z Golan Heights Winery, představíme si krátce historii vinařství.

Zpracování vinné révy v této oblasti se prakticky začala již před 800 tisíci lety, kdy zde rostla divoká réva, neboť příroda poskytla Golanským výšinám pro pěstování vína skvělý potenciál. Není divu, že o mnoho let později již v tomto regionu obyvatelé starobylého Hatzoru provozovali první vinařství. V roce 1972 navštívil region proslulý enolog profesor Cornelius Ough a na vinařský potenciál Golanských výšin znovu upozornil. Kombinace chladného podnebí a bazaltické půdy v něm vyvolala úplné nadšení. Byl si jist, že tyto dva faktory představují ideální podmínky pro pěstování kvalitních hroznů. A obyvatelé oblasti si jeho doporučení vzali k srdci: v roce 1976 byly na Golanských výšinách vysázeny první moderní vinice a v roce 1982 byly odeslány první hrozny do vinařství ve středním Izraeli. Pro zpracování sklizně z roku 1983 bylo proto založeno vinařství Golan Heights Winery, které již o rok později vyprodukovalo svá první vína Yarden Sauvignon Blanc, r. 1983, které bylo považováno za nejlepší svého druhu v Izraeli. V roce 1986 se vinařství přemístilo do svého současného sídla v malém městě Katzrin a dnes je třetím největším vinařstvím v Izraeli. Následovali další vinaři a od r.1989 vznikají první tzv. boutiquová vinařství s vysoce kvalitními víny (v r. 2000 již bylo těchto malých vinařství přes 70).

Degustační set:
a) Sauvignon blanc 2013 Yarden z Golan H.W.
b) Viognier 2013 z Galil M.W.
c) Chardonnay 2013 organic Odem M.W.

Výrazné aroma meduňky s hluchavkou s náznaky tropického ovoce, citronely a bílého angreštu velice svěžího vína v řadě Yarden - nejvyšší kvality hroznů kvašených ve dřevě a vína vyzrálého v bukových sudech (větší objemy), nikoliv tedy barriquových. Víno dlouhého závěru a pevného těla zcela odlišné v chuti než známé moravské či australské.

Druhý vzorek typický vionier, který svoji světovou popularitu získává od r.1965, díky malé AOC oblastí Condrieu na Rhôně, kde se pěstuje na granitových terasách s omezením výnosu na 37 hektolitrů z 1 hektaru. Příjemné, ale jemnější aroma meruněk a manga s lehkou vůní květů hlohu. Třetím vzorkem z bílého setu je odrůda Chardonnay v kvalitě řady Yarden. Toto však leželo již 7 měsíců na barriquových sudech (tedy nových a se středním stupněm vypálení, vyrobené z francouzského dubu). Typická máslovost připomínající tuto odrůdu hrušek a lehké jablečné tóny s příjemnou kyselinkou a harmonií. Asi favorit bílých vín nejen pro organické pěstování.

Degustační set:
a) Merlot 2012 Gvaot W.
b) Merlot 2011 volcanic Odem M.W.
c) Merlot 2011 Special reserve Barkan W.

První červené víno je vlastně cuvée Merlotu s 8 % Cabernet sauvignon z malého butiquového vinařství. Víno zrálo 12 měsíců v barriquových sudech, přičemž jedna polovina byla z amerického a druhá z francouzského dubu. Již vysoký buket prozrazoval kouřové tóny, ale v chuti byl prázdnější, což bylo způsobeno předčasnou sklizní s ohledem na uchování vyššího obsahu kyselin. Víno se středním obsahem tříslovin a 13,5 % alkoholu bylo elegantní zejména jemnou hořčinkou.

Druhý vzorek již bylo ve výrazu o poznání agresivnější vulkanické půdy (680 m.n.m.) dávaly aroma spáleniny a v chuti štiplavost, ale také určitou příjemnou mohutnost (14,5 % alk.). Opět nejhezčí byl třetí vzorek, přestože ročník 2011 byl výrazně chladnější než r. 2012 (resp. možná právě proto) bylo víno mohutné a teplé s pevnou tříslovinou (18 měs. zrálo víno v nových barr.sudech) a typickým projevem přezrálých lesních jahod (14% alk.). Víno bylo vyrobeno druhým největším vinařstvím v Izraeli (Barkan) z kibucu Chulda, který je však největší exportér v zemi. Produkce je velice široká od odrůdových vín po špičková cuvée a navíc exportní ředitelka Martha Hershtein se může pochlubit svými předky z bývalého Československa.

Degustační set:
Cabernet franc 2011 Har Odem, vlastně se jednalo o jediný vzorek v této odrůdě, který pocházel z rodinného vinařství na Golandských výšinách cca 1100 m.n.m., kde vinice je obklopena nádherným dubovým hájem. Vinařství založili manželé Edith (pochází z Ostravska) a Michal (pochází z Maroka) Alfasi před 12 lety. U počátků stál přední arménsko-izraelský vinařský odborník pan Arkady Papikian a dnes již převzali otěže synové Adam a Jišaj, ale pomáhají i dvě dcery . Odem Mountain Winery je nejvýše položeným vinařstvím v Izraeli a od r.2007 produkují vína s košer certifikací (ročně vyrobí kolem 80 tisíc lahví vína). Víno z odrůdy Cabernet Franc zrálo 18 měsíců v barriquových sudech z francouzského dubu a mělo 15,5 % alkoholu. Velice příjemný buket vína neznásilněný novým dřevem s výraznou vůní fialek a lehce i malin nebo červeného rybízu. Lehce kořenité v chuti a lehce i svíravé (pocit chlupaté špičky jazyka), přestože obsah taninů byl překvapivě spíše nízký. Celkový dojem však byl spíše průměrný, přestože se prodává u českého dovozce (Terra vinifera) za téměř 1000 Kč/ 0,75 l. Mimochodem nejdražší vína z jejich kolekce se k nám dováží v řadě Alfasi (ročníky 2006 a 2005), což jsou excelentní cuvée Cabernetu Sauvignonu s Merlotem.

Degustační set:
a) Shiraz 2010 volcanic Odem M.W.
b) Meron 2011 Galil M.W.
c) Syrah 2010 Yarden 

Vzorek z vinařství Odem byl ze všech Shirazů nejtenčí a provedením bylo blízké francouzským vínům z této odrůdy s lehce pepřovým aromatem a čerstvými listy tabáku. V chuti bylo drsné (12 měsíců zrálo vína v nových barriquových sudech) a divoké, lehce kořenité. Výraznější byl Merlot z vinařství Galil Mountain Winery, kde řada Meron je jejich vlakovou lodí (33 % podílu firmy patří kibucu Yiron, kde se vinařství nachází). Pěstují převážně červená vína (90 %) s roční produkcí přes milión lahví a vinice leží v nadmořských výškách od 420 do 800 m.n.m.

Víno Meron 2011 bylo vlastně cuvée (72 % Shiraz, 12 % Petit Verdot a 9 % Cabernet Sauvignon) a zrálo 16 měsíců na barriquových sudech. Přestože dosud se jedná o mladé víno mělo již velice pevnou tříslovinu a velký potenciál k dalšímu zrání na láhvi. Ovšem nejvyšší řadou byl Syrah 2010 Yarden, který zrál dokonce 18 měsíců v nových sudech z francouzského dubu. Typické a intenzivní buket po fialkách,borůvkové marmeládě a švestkových povidlech. V dlouhé dochuti je cítit černý tabák a pečené švestky.

Degustační set:
Cabernet Sauvignon 2010, Yarden
Cabernet Sauvignon 2010 , altitude +720, Barkan W.
Cabernet Sauvignon 2008, řada Alexander the Great z Alexander Winery

Dominantní odrůdou je v Izraeli právě Cabernet Sauvignon a v řadě Yarden zrálo 40 % vína v nových barriquových sudech 18 měsíců. Subjektivně pro mne nelibá vůně, ale v chuti plné a harmonické (relativně vyšší obsah zbytkového cukru). Cabernet z vinařství Barkan byl vyroben z hroznů sklízené v nadmořské výšce 720 m.n.m. a zrál 14 měsíců v sudech z francouzského dubu. Vykazoval nižší intenzitu vůně, ale výrazně příjemnější a v chuti plné s dlouhým dozvukem.

Nedaleko města Netanya, v regionu Sharon leží mošav Beit Yitzchak, kde žije hodně potomků českých židů a mezi nimi dcera českých rodičů Ilana Adlerová, manželka svérázného vinaře amatéra, samouka Yorama Shaloma. Vinařství Alexander Winery (založené v r. 1996) je pojmenované po jeho dědečkovi (Sandro) Alexandrovi, původem Italovi z Tuniska. Babička Yaroma zase pro změnu pocházela z carského Ruska a tak je toto vinařství u ruských židů velmi oblíbené, přestože košer vína vyrábí teprve od r. 2006. Spravují vlastní vinohrad (pro interní výzkum), ale převážně hrozny nakupují od smluvních vinohradníků a přátel z Kerem Ben-Zimra a Kfar Shamai v horní Galileji, kde vinice leží 870 m.n.m. s redukovanou sklizní do 4,5 t/ha. A právě řada „ Alexandra velikého" je vlajkovou lodí v současnosti nejlepšího butikového vinařství Státu Izrael.Hrozny odrůdy Cabernet sauvignon (tvoří 90 %) pocházejí z více než 30 let staré vinice Kerem Ben Zimra v Horní Galileji s trochou hroznů cabernetu franc, petit verdot a grenache (filosofie majitele, že vše je povoleno jen když to chutná). Víno zrálo 36 měsíců v sudech z francouzského (80%) a amerického dubu. Víno bylo neuvěřitelně plné, s chutí lesních jahod, vanilky a koření, podpořené jemnou tříslovinkou.

Degustační set:
Reichan 2011 assemblage, Barkan W,
Alon 2011 Galil M.W.
Masada 2011 Gvaot

Poslední set se zaměřil na zcelování vín různých ročníků, odrůd a poloh vinice.Víno z vinařství Barkan (120 ha vinic) bylo vyrobeno z odrůd Cabernet Sauvignon (90%), Merlot a Syrah, kdy zrálo 12 měsíců na nových sudech z francouzského dubu. Jemný buket lesních jahod podtrhovala kořenitost a jemné taniny. Stejně tak druhý vzorek zrál 12 měsíců, ale byl zcelen z vín Cabernetu Sauvignon (60%), Syrah, Petit Verdot a Cabernet franc. Elegantní víno a dobře strukturované. Samozřejmě nejvyšší řada byla Masada 2011, kde odrůdy Cabernet Sauvignon bylo již jen 50 %, další byl opět Merlot (30 %) a Petit Verdot. Podle názoru sommelierky silně energetické víno, kde 1 dcl obsahuje 357 kJ. Víno opět zrálo v nových sudech, ale 22 měsíců. Od předešlých vzorků mělo atypickou barvu s fialově purpurovým odstínem a šťavnatou kyselinku dávající potenciál ještě k dalšímu zrání. Označení řady jako „Pevnost" asi souvisí s množstvím takto vyrobeného vína, který se pohybuje jen kolem 2000 lahví ročně.

Závěrem nelze než poděkovat organizátorům a skvělému zázemí akce a popřát hodně úspěchů v dalším již 15. ročníku.

Použité odkazy:
http://iwsp.cz/
http://www.terravinifera.cz/
http://www.barkan-winery.co.il/
http://harodem.co.il/
http://www.galilmountain.co.il/

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6044x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5