O Víně

13.11.2012 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.11.2012 07:00

Maďarská vína v Praze

Koncem září jsem dostal pozvánku na podzimní ochutnávku vín od firmy Boden Fine Wines a po kontaktování pana Bretta Aaronse jsem pozvání přijal, abych mohl seznámit i Vás s částí jejich portfólia. Celá akce (označená na pozvánce Wines Tasted tonight) se konala 4. října 2012 v pražském hotelu Maximilian na Haštalském náměstí.

Protože pozvánka obsahovala přehled degustovaných vín z oblastí Villány, Somló a Szekszárd, hledal jsem více informací o těchto vínech nebo aspoň oblastech, ale vzhledem k mé mizivé znalosti maďarštiny jsem nakonec použil jediný fundovaný odkaz - portál Jana Čeřovského „Jižní svah" (http://www.jizni-svah.cz/).

Zaujalo mne příjemné prostředí samotného hotelu se zázemím studené kuchyně s nabídkou různých druhů sýrů, pomazánek (obdoba aivaru), ale i uzenin a samozřejmě pečiva (navíc pravidelně doplňované). Konkrétně jsem objevil chuť zapečeného lilku s česnekem, jehož kouřová chuť se výborně snoubila s některými lehce barriquovanými víny z oblasti Villány.

Villány je obec s několika tisící obyvatel (něco přes 3000), kde snad polovina obyvatel mluví německy. A skutečně zde najdeme i hodně vinařství, které spravují Němci a nabízejí velmi zajímavá červená vína jako například vinařství Wunderlich, Bock, Günzer, Müller či Gerbel (Gere). Celková plocha vinic v oblasti Villány překračuje plochu dvaapůl tisíce hektarů, která se rozléhá v katastru 16 obcí. Místní klima má submediteránní charakter, což znamená, že se jedná brzy zjara o nejdříve se prohřívající oblast v Maďarsku s obvyklým terroir, které tvoří dolomity, slíny, vápence či písečný spraš. Na třech čtvrtinách plochy najdeme modé odrůdy s dominujícím Modrým Portugalem, který kdysi oblast proslavil, ale i Cabernet Sauvignon, Frankovku, Zweigeltrebe, Cabernet franc či Merlot. Z bílých odrůd se typicky pěstují Ryzlink vlašský, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Hárslevelű (Lipovina), Müller-Thurgau či Tramín. Vína z odrůd s větším obsahem kyselin a tříslovin jsou pak zpravidla školena v dřevěných sudech a typické jsou pro oblast i charakteristické kupáže připomínající styl Bordeaux (tolik Průvodce vín 2009, od autorů Rohály-Mészáros).

Začal jsem v úvodu lehčím Sauvignonem blanc 2011 z vinařství Jackfall. Toto vinařství bylo založeno roce 2001, dnes hospodaří na více jak 12 ha a hlavním sklepmistrem je Gergeny Horvath. Lehký buket bělomasých broskví, dosud světlejší odlesky zlatavé barvy a příjmně tělnaté (glycerol) víno bylo výrazněji ovlivněno hořkomandlovou hořčinkou (asi z třapin), která měla dlouhý dozvuk až vtíravý charakter. Přesto či právě proto vyvolávalo neuvěřitelnou chuť k jídlu a myslím, že to bylo výborné „entrée."

Dalším vzorkem jsem zvolil opět bílé, ale z konkurenční vinařské oblasti Somló, kde se díky vulkanickému podloží výrazněji projevuje vliv terroiru. Výrobcem je menší rodinný podnik, který vede Kolonics Károly. Olaszrizling 2009 měl již výraznější buket i barvu, kde výrazně došlo k ovlivnění vína zráním v dřevěném sudu, i když patrně nebyly úplně nové. Objevují se vanilkové tóny s lehce sirným ocáskem, příjemná medovost je podtržená kořenitostí (zelený pepř). V chuti opět lehčí hořčinka, ale mohutnější struktura a souhlasím i s určitou dřevitostí a delší dochutí.

Ještě jsem zůstal v oblasti Somló a zvolil další vzorky od pana Kolonicse. Po ryzlinku jsem vybral Furmint 2009 opět s intenzivní aromatikou ovlivněnou zráním ve dřevě, ale výrazně prázdnější v chuti s lehkou mineralitou v závěru, který je však poměrně krátký. Rychle tedy přecházím k dalšímu vínu, kterým je Hárslevelű neboli Lipovina 2009, krásná ve vzhledu zlaté odlesky a vysoký obsah glycerolu, leč s průměrnou aromatikou resp. její intenzity, protože vůně byla krásně čistá a připomínala lipové květy ve sladkokyselém nálevu. V chuti se víno projevovalo velice čistě s lehkými a příjemnými taniny a osobně u této odrůdy pro kterou mívám slabost vyžaduji trošku vyšší zbytkový cukr (kolem 12 g/l), aby podpořil jemnou chuť. Posledním vzorkem z oblasti Somló jsem vybral tolik vychvalovaný Juhfark v ročníku 2009, který se podával o svatební noci novomanželům, prý aby se jim narodil syn. Odrůda je typická svým tvarem hroznů skutečně připomínající ovčí ocas. Vysoká intenzita vůně, kde převládal až cizorodý buket spálené gumy nad vanilkovými tóny získané zráním vína v dubových sudech. V chuti bylo víno příjemně plné také s lehčími taniny a obdobného rukopisu pana sklepmistra jako v předchozích vínech. Hledal jsem u této tradiční a nejslavnější odrůdy ze Somló (cca 800 ha) ono výraznější ovlivnění vulkanickým podložím, ale jediné čím se výrazněji odlišovalo bylo lehké vnímání kovové příchutě v závěru (asociace na rakovnické pivo Bakalář po jeho obnoveném provozu). Jak se dozvídám mezi vášnivé příznivce Juhfarku ze Somló, prý patřili Habsburkové, zejména pak Marie Terezie (proč ale pak samé dcery?) a Josef II., kdy šomlóské víno získalo přízvisko „víno svatebních nocí".

Takže ani kdysi nejlepší bílé víno mne markantně neoslovilo a rozhoduji se přejít rovnou na vína červená. Jako první volím vína od renomovaného vinaře Tibora Juhasze z třetí prezentované oblasti Szekszárd. Malé rodinné vinařství Pastor z této vinařské oblasti Szekszárd připravuje vína jak světoznámých odrůd (Cabernet Sauvignon či Merlot), tak tradičních jako Frankovka či Kadarka (někdy nazývána Gamza a známá nejen z Maďarska, ale třeba i Bulharska (Býčí krev)). Vysoká erudice zakladatele pana Tibora Juhásze se odvíjí ze studií a následné praxe sommeliera v Londýně. Prakticky procestoval za vínem celý svět a navštívil řadu renomovaných vinařských oblastí, aby se v roce 2008 vrátil domů do Maďarska a založil vlastní firmu.

Začínám vínem Merlot 2008 s vysokou až černou barvou a intenzivním buketem lehce dřevitým s výrazně přezrálými malinami a jahodami. V chuti je patrné lehké ovlivnění barriquovými sudy s kořenitým ocáskem, ale celkově je víno hladké, nevtíravé a s dlouhou perzistencí. Pro mne příjemné a bohatě strukturované víno.

Druhý vzorek z vinařství Pastor (rozumněj v překladu „pastýř") je Kadarka 2009. Toto víno fermentovalo v dřevěných tancích za použití technologie známé jako „delestage" (zjednodušeně je víno okysličeno a zchlazeno stočením do jiného tanku a následně navráceno do původního přes kvasný klobouk na slupky) a pak zrálo osm měsíců v menších dubových sudech. Charakteristická je tmavší červená barva s fialovým nádechem, kde mi ve výrazném buketu dominují cizorodé tóny snad z malolaktického dokvašování, po odvětrání je cítit krásná a příjemná vůně lesních plně zralých jahod a malin. V chuti cítíme švestková povidla až lehce karamelizovaná s jemnými hořčinkami, ale víno je celkově příjemné s dlouhou lehce živočišnou perzistencí, bohužel dosud působí dosti neuhlazeně.

Vracím se do oblasti Villány, kde vybírám dalšího menšího vinaře (dnes již hospodaří na 45 ha), který založil rodinnou firmu v roce 2003. Jedná se o rodinné vinařství MOKOS s velice zdařilým projektem vlastního hotelu Cabernet.

Mokos Pinot Noir 2008 se projevuje intenzivním buketem sladké vanilky až tabákových tónů a je zcela ovlivněn zráním vína v nových barriquových dubových sudech. Mohutné tříslo v chuti zcela potlačuje jemnost odrůdy a v dlouhé perzistenci objevuji živočišné tóny (jak říkají francouzi „břicho zajíce") až do podhoubí. Z téže oblasti volím další vzorek, ale od vinařství Jackfall a sice Totagas 2008, což je červené cuvée.Toto víno je mi něčím známé a důvěrné (připomíná stolní španělská vína z oblasti La Mancha) jednak tmavě rubínová barva s pevným tělem, ve vůni těžké animální tóny ovlivněné zráním v dubových sudech. V chuti je sice výrazný obsah tříslovin, ale spíše jemných a příjemných než vtíravých a arogantních. Svým charakterem se jedná o příjemné víno s hrubším základem, které získá ještě dalším zráním na lahvi.

Než si dám pauzu volím ještě jediný nabízený vzorek od vinaře Józsefa Bocka a sice červené cuvée Ermitage 2008. Středně velký moderní vinařský závod hospodaří na 55 ha, ale dokupuje další hrozny od malých pěstitelů. Jejich sklepy jsou plné barriquových sudů a skvělý marketing (např. nabízejí vlastní ubytování a restauraci v centru hlavního města Budapešti) mnohá jejich vína dostává i na světové příčky nejlepších vín světa. Směs Ermitage 2008 je kombinací 7 odrůd: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Merlot, Pinot Noir, Modrý Portugal a Frankovka. Při hodnocení nacházím ve vůni opět rezidua malolaktického kvašení, která zastírají skutečný buket opulentního vína. V chuti svými hořčinkami je až agresívní svíravými tóny bohatě strukturovaných tříslovin (3/5 zraje v nových „barriquových" dubových soudcích) s jemným dozvukem čerstvé šťávy zelených paprik (dominuje odrůda Cabernet Sauvignon).

Po krátké ochutnávce sýrů a pomazánek přecházím na finále „Wines tasted tonight", kterými byla těžší vína od vinařství Jackfall z Villány (bohužel v nabídce tento večer nebyla prémiová vína jako Grand cuvée reserve nebo Pillango (res. CS).

Takže Jackfall Cabernet Sauvignon 2008 se projevoval intenzivním buketem, kde bylo dominantní ovlivnění zráním vína na dřevě, přesto objevuji vůni zralých jahod a černého pepře. Vysoká barva vína se potvrdila i v mohutné tělnatosti vína s bohatou škálou tříslovin a dlouhé perzistence. Pro mne bylo překvapivé následující srovnání s odrůdou Cabernet Franc ve stejném ročníku (2008), kde buket sice zpočátku překrýval reziduální zbytek z malolaktického kvašení, ale pak se rozvinula jemná vůně přezrálého lesního ovoce (maliny, jahody až ostružiny) a překvapila i velice vysoká barva (měla by být nižší než u Cabernetu Sauvignon, ale zde byl přesně opak) a vysoký obsah glycerolu. V chuti bylo víno nádherně hladké až hebké a působilo velice ušlechtilým dojmem, zejména pohladily jemné taniny a neuvěřitelně dlouhý vjem. Tím se potvrdila opomíjená ušlechtilost pramáti všech tzv. „kabernetových" odrůd a sama tato odrůda vznikla patrně selekcí z lesní volně rostoucí révy vinné Vitis vinifera ssp. sylvestris.(tuto laskominu nabízel Boden fina wines za 350,- Kč, jinak většina všech vín se pohybovala kolem 200,- Kč (od 150 - 400,- Kč)).

Posledním vzorkem vinařství Jackfalll bylo jejich speciální cuvée „Cseresnyes" právě z nejlepších odrůd Cabernetu Franc a Cabernetu Sauvignon a bylo také z ročníku 2008. Opět velice hezké víno již ve vzhledu silně tmavě rubínová barva a vysoký obsah glycerolu se projevil pomalým slzením po stěnách sklenice (doufám že to bylo samou radostí). Velice komplikovaný buket, ale nižší intenzity s dominancí zralých lesních jahod a zase ta příjemná hladká chuť podpořená lehkými tříslovinkami. Upřímně jsem čekal větší ovlivnění drsnějším projevem Sauvignonu, ale opak byl pravdou. A nevím jestli to byla sugesce, ale i ty třešně (srdcovky) jsem v chuti našel a lehký buket fialek. Takže pro mne určitě krásné srdeční víno.

A protože v nejlepším je třeba přestat, tak tady už zbyl čas jen na poděkování a srdečné rozloučení. Byl to příjemný večer, který ukazuje že Maďarsko nejsou jenom Tokajská vína, ale pořád může překvapit i zajímavými víny červenými (a nemusí být jenom z Egeru).

Související odkazy:
http://www.mokos.hu/
http://www.hotelcabernet.hu/
http://www.jackfall.com/
http://www.kolonicspinceszet.hu/

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5294x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5