O Víně

30.11.2017 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.11.2017 00:00

XI. ročník Letenské husy

Letošní 11. ročník Letenské husy přilákal 11.11.2017 od 11 hodin na degustaci mladých vín spousty nadšenců a bylo co ochutnávat a nejen to bylo i na co se dívat...

Nemohli jsme odolat pozvání na svatomartinská vína a Letenskou husu a tak jsme zavítali 11. listopadu 2017 do areálu Národního zemědělského muzea (NZM) v Praze. Akce se konala pod záštitou Ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky a starosty městské části Praha 7 pana Jana Čižinského. Zjistili jsme si, že řízené ochutnávky budou probíhat zhruba každou hodinu a půl od 11 hod. až do 15:30 hod. a že akce bude doplněná bohatým programem. Volné ochutnávky byly jak v suterénu budovy NZM u expozice traktorů, kde byl i prodej mladých a svatomartinských vín, tak na dvoře areálu, kde byla k vidění živá husa s husákem a kompletní nabídka gastronomických specialit (včetně svatomartinské pečené husy se zelím a knedlíkem). Protože jsme tušili odpoledne díky velké publicitě v novinách i rozhlase vysokou návštěvnost využili jsme hned první možný termín (druhy vín se během jednotlivých ochutnávek, jak jsme později zjistili, měnili).

Degustace již tradičně řídil ing. J. Pokorný (bývalý kurátor z Valtic) a ochutnávku provázela cimbálová muzika Alexandra Vrábela (bývalý Soubor písní a tanců). Po úvodu došlo na první vzorek přesně v 11:11 hod. (11.11.2017) Jednalo se o mladé víno Müller-Thurgau (2017) z vinařství Vajbar z Kobylí. Typické aroma mnohých mladých vín s převažujícím buketem po kvasnicích se vyznačovalo vyšším obsahem glycerolu, což se projevovalo i sladší chutí (přes deklaraci suchého vína), která však v závěru byla palčivě štiplavá (asi větší množství síry?). Druhý vzorek bylo Svatomartinské Veltlínské červené rané (2017) od pana Vajbara z Rakvic (shoda příjmení a prý ani nejsou příbuzní). Jinak vítěz mnoha mezinárodních soutěží včetně prestižní Decanter WWA (např. jejich Tramíny, Cabernet Moravia či Pálava). Velmi výrazná aromatika a víno kulaté v chuti podpořené překvapivě hořkomandlovou hořčinkou. Třetí vzorek bylo mladé bílé víno z Lounska (vinařství Pod chlumem) z odrůdy Modrý Portugal. Mikulčický rodák Lubomír Bílík začal svou vinařskou kariéru před více jak 30 lety obchodováním s vínem a sommelierstvím, pak 10 let hospodařil v Tróji, aby se odtud přesunul do západních Čech (Chlumčany). Aroma sice nebylo tak intenzivní, ale bylo čisté, dokonce prosté kvasniční příchutě a působilo díky vyššímu zbytkovému cukru kulatě (11 % alkoholu). Sice nemělo certifikát Svatomartinského vína, ale určitě z vybraných mladých bílých vín bylo pro mnohého velice příjemným překvapením. Čtvrtý vzorek již bylo Svatomartinské rosé od pana Konečného z Čejkovic - víno s obsahem alkoholu 12 % a typickými projevy odrůdy zejména v aromatice. Poslední vzorek již bylo mladé červené víno od stejného výrobce (Chlumčany) jako třetí vzorek, kde byla odrůdová čistota s intenzivní vůní lesních přezrálých jahod a malin a trochu vyššími alkoholy dávající asociaci na cucavé bonbóny (kanyty) Bon-pari. Víno bylo i silnější v alkoholu a v chuti byly patrné jemné hořčinky.

Protože v rámci vstupného na akci byl i volný vstup do všech výstavních prostor a expozic NZM včetně vyhlídkové terasy na střeše muzea (kde mají i několik včelstev) prošli jsme celou budovou včetně Gastrostudia s Kulinářským institutem Marie Sandtnerové, expozice ticha, myslivosti, rybářství či vody v krajině. Ze všech sálů mne ponejvíc zaujala Šrobárova sbírka připravená k 100. výročí od vzniku našeho státu a současně i založení Národního zemědělského muzea.

Tuto sbírku vytvořil prvorepublikový politik slovenského původu MUDr. Vavro Šrobár (1867-1950), ale jak se dostal k tak rozsáhlé sbírce je dodnes zahaleno velkým tajemstvím. Možná ji získal od šlechtického rodu Pálffyů, aby zmírnili dopady první pozemkové reformy na své velkostatky. Když se však Vavro Šrobár a jeho společník bratislavský advokát G.Kuchta dostali do finančních potíží dali cennou sbírku do zástavy věřiteli velkostatkáři Maxovi Egonovi princi z Fürstenbergu. Od něj jí vykoupili československý premiér J. Malypetr a poslanec R. Beran a darovali celou kolekci Ústřednímu sdružení československých zemědělců, které jí zapůjčilo Československému zemědělskému muzeu a měla být umístěna v nové budově na pražské Letné. Tento záměr překazila okupace českých zemí a vypuknutí 2. světové války. Dlouho byla sbírka na zámku Kačina a teprve nyní je jako ucelený soubor vystavena alespoň část ze 153 děl starých mistrů a evropských malířů. Výstava bude k vidění do 30.6.2018.

Při odchodu jsme ještě zavítali do expozice „Jede traktor“ kde byla další ochutnávka mladých vín ať již přímo od výrobců nebo prodejců. Osobně mne zaujalo mladé víno z odrůdy Chorvát (Noah) od Šamšuly z Čejkovic svým intenzivním aroma a plnou chutí často vyhledávána jako halucinogen (pozn.: odrůda vyšlechtěná téměř před 150 lety v USA dovezena do Evropy jako náhrada za zničenou evropskou révu fyloxerou dodnes je oblíbena u zahrádkařů a není zapsaná v Odrůdové knize asi zejména pro zvýšený obsah metyalkoholu či přiboudlin (vedlejší aromatické alkoholy vzniklé při kvašení) ač dosud nebyly u vína přímo prokázané). Skvělé bylo i Svatomartinské červené Modrý Portugal od pana Šmeráka z Hrušek, který má od června i novou vinotéku v Dittrichově 22 nedaleko Tančícího domu v Praze. Trochu mne překvapilo, jak se celá akce nesla v konzumním duchu, neboť platíte vstup do muzea (50,- Kč), pak na každou řízenou degustaci (80,- Kč) a další ochutnávka u vzorků mladých vín byla minimálně za 15,- Kč (dražší než ve vinotékách). A bylo jich vskutku požehnaně...

Použité odkazy:

www.nzm.cz

www.vajbar.cz

www.podchlumem.cz

www.vinarstvivajbar.cz

www.samsula.cz

www.smerak.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5427x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5