O Víně

20.06.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.06.2017 07:00

Jaro na Mutěnsku 2017

Jarní Festival otevřených sklepů proběhl ve dnech 22. až 23. dubna 2017. Po čtyřech letech se festival vrátil opět na malebné Mutěnsko. Své sklepy otevřelo 35 vinařů ve vinařských obcích Mutěnice, Čejč, Hovorany a Šardice.

Jaro na Mutěnsku je od roku 2009, kdy vznikl nápad ing. Juraje Flamika v Nadaci partnerství, pořádat putovní Festival otevřených sklepů (www.otevrenesklepy.cz) během víkendu v několika vinařských obcích na Moravě, v pořadí již jedenadvacátý. Dvakrát během roku, na jaře a na podzim, navštíví milovníci vín a rázovité vinařské krajiny, tento festival ve 4 až 5 obcí, kde otevře své sklepy zpravidla tři desítky vinařů. Je to vynikající příležitost poznávat vinařské mikroregiony, jejich vína, tradici, kulturu, ale i krajové speciality. Pravidelná kyvadlová doprava mezi obcemi, nepřeberná nabídka místních specialit, kulturní akce jsou příjemným doplňkem poznání jednotlivých vinařství, vinařů a hlavně jejich vín. Ze zkušenosti z minulých festivalů víme, že je pečlivě připravený po stránce organizační a samozřejmě i s výborným výběrem jednotlivých vinařství v dané oblasti. Při registraci ve Vinařství Jarošek (www.sklepyjarosek.cz) v Mutěnicích jsme dostali nezbytnou plátěnou tašku se sklenkou a tradičně výborným katalogem. Je tam vždy fotografie vinaře a jeho stručné představení a potom vzorky vín, které nabízí k ochutnání. Samozřejmě je to i na internetu, ale kdo má rád informace v písemné podobě, je to super almanach vinařství v jednotlivých oblastech, kde se tyto akce pořádají

Na prostorném nádvoří vinařství i ve sklepě už ochutnávali mladá i archivní vína z vinařství, desítky účastníků. V nabídce mělo vinařství 12 vín, ale ochutnali jsme jen 3 - 4 jen tak pro začátek. Ovšem mimo nabídky v katalogu jsem si vychutnal několik archivních vín, pěkný suchý Zweigelt 2000, 2004 a několik dalších, z nichž nejstarší byl ještě slušný Modrý Portugal z roku 1995. Pěkně jsem si popovídal se sklepmistrem o suchých vínech, stálém zájmu o vína s vyšším obsahem cukru a vůbec o víně... A protože mám archivní vína docela rád, byl to skvělý začátek pro další ochutnávky v Mutěnicích, které jsou s rozlohou cca 340 ha vinic největší vinařskou obcí Slovácka. V Mutěnicích jsme byli několikrát a tak jsme si vybírali vinařství, která jsme neznali (a že jich tu je požehnaně) anebo kde se nám vína mimořádně líbila. V Mutěnicích je většina sklepů a vinařství umístěna ve sklepní kolonii búd na severu obce. Charakteristickým dekoračním prvkem mutěnického areálu jsou rostlinné a figurální motivy na žudrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony.

V rodinném Vinařství Plchut (www.vinarstviplchut.cz) se zaměřují na lehká aromatická vína. Podle katalogu nabízeli 20 vín. Docela nás, zejména Marcelu, zaujala polosladká Malverina v pozdním sběru ročníku 2016, stejně jako Hibernal ve výběru z hroznů. Já si pochutnal na polosuchých Sylvánském zeleném 2016 a Neuburském 2016 obě vína v pozdním sběru. Uličky mezi sklepy se plnily v drtivé většině mladými účastníky festivalu, já byl asi zjevně nejstarší - bohužel, s deštníky v ruce, protože bylo zataženo a občas pršelo. My samozřejmě nechali deštník v autě zaparkovaném v areálu statku Vinařství Šnajdr v Šardicích a tak jsme jen tak přebíhali od sklípku ke sklípku, někde jsme se kvůli dešti (jak jinak) zdrželi déle. No a to bylo například v rodinném vinařství Pavel Esterka (www.vinarstviesterka.cz), kde jsme ochutnali šest vzorků, z nichž asi nejlepší byla Pálava 2016 ve výběru z hroznů, která později po vylosování tipů od návštěvníků, obsadila 5 místo. Ve Vinařství Vydařilý (www.vinarstvivydarily.cz) nás zaujal zemský Neronet 2016 a Rulandské šedé v pozdním sběru ročníku 2016. V malém rodinném vinařství Šmíd Winery (www.vinarstvismid.cz) nás zaujalo Rulandské šedé 2016 a Neuburské 2015. No, navštívili jsme ještě řadu vinařství v Mutěnicích, výborná vína, pěkná atmosféra. V Mutěnicích bylo otevřeno celkem 16 sklepů.

Přesun autobusem do Čejče trval jen několik minut. Vinařská trasa Pod horou je rozlehlá, ale na rozdíl od Mutěnic se opravdu jedná téměř jen o jednu uličku, ve které je asi 100 různorodých búd. Zde byly otevřeny 4 sklepy.

V Hovoranech čekalo návštěvníky 10 sklepů. Místní sklepní uličky jsou rozeseté po obci a jsou mladšího data než ty v okolních obcích. Tou nejstarší jsou Benátky i přilehlá Hluboká cesta.

Protože jsme museli z pracovních důvodů odejet brzy v neděli ráno, ukončili jsme degustace v podvečer v Šardicích, kde jsme bydleli. Původní sklepní uličky tu nejsou, sklepy se často budovaly za domy. Od 50. let 20. století byla postupně budována lokalita sklepů a nadsklepních domů v trati U hřiště, o dvě desetiletí později bylo vystavěno sedm sklepů s patrovými lisovnami v areálu Za dědinú. Několik nadsklepních domů zde zdobí loubí a sgrafita. Přímo v místě našeho ubytování sídlí Vinařství Šnajdr (www.stateksardice.cz). Nejenom že jsme tu povečeřeli, ale samozřejmě ochutnali asi deset vzorků dobrých vín dole v pěkně upraveném archivu vín. Vyskládané v boxech vytvářely pěknou atmosféru. Výborný voňavý byl zemský Tramín červený a Muškát moravský oba 2016. Z červených opět zemský Modrý Portugal, André a Zweigeltrebe opět ročníku 2016. Škoda, že jsme museli ráno odejet, ochutnávalo by se víc. Celkově jsme byli velice spokojeni nejenom s víny, atmosférou ale s perfektní organizací. A pokud se snad objevily nějaké chybičky, no prostě nic není zcela dokonalého. No a příští Festival otevřených sklepů je v listopadu na Mikulovsku... už se těšíme.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5391x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5