O Víně

17.05.2016 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.05.2016 07:00

Jaro na Strážnicku 2016

Třetí dubnový víkend jsme věnovali návštěvě sklepů a ochutnávání vína ve Strážnici a okolí. Letošní jarní, v pořadí 8. ročník a již 19. Festival otevřených sklepů (FOS), totiž zavítal poprvé ve své historii do Strážnice, Kozojídek, Petrova a Blatnice Pod sv. Antonínkem. Celkem bylo otevřeno 32 sklepů, dobrá vína, atmosféra a velmi bohatý gastronomický i kulturní program myslím, že nezklamal nikoho z účastníků.

V posledních létech je opravdu velké množství různých vinařských akcí a zejména akcí typu otevřených sklepů. Všechny mají své neopakovatelné kouzlo, atmosféru a jistě i dobrá vína. Ovšem FOS je trochu jiný, nežli všechny ostatní. Nepochybně někdo ze čtenářů O víně navštívil některý z téměř dvou desítek FOS. Je to totiž jakási putovní akce umožňující návštěvníkům poznat různé regiony a v nich jednotlivé vinařské obce a vinařství ve všech vinařských podoblastech na Moravě. No a samozřejmě je to příležitost k poznání, srovnání a ochutnání různých vín. Návštěvník má možnost doslova podrobně fyzicky i chuťově zmapovat vinařské obce a vinaře a jejich vína na Moravě. O některých minulých FOS jsem již dříve na tomto webu psal. Více informací o FOS je na webu www.otevrenesklepy.cz/Aktuality.aspx.

Letošní jarní a navíc první festivalová návštěva na Strážnicku, byla skvělá, protože je to oblast známá nejen pěknými víny, bodrými a dobrými lidmi, ale lidovou kulturou, kroji, různými slavnostmi především v samotné Strážnici, kde je v zámeckém parku vybudovaný celý areál právě pro tyto příležitosti. Je moc dobře, že se lidová tradice uchovává. Při příjezdu do Strážnice jsme se v Kulturním domě zaregistrovali a dostali tradiční plátěnou tašku, nezbytnou skleničku a katalog se všemi důležitými informacemi. Nejvíc oceňuji perfektní barevný katalog s mapkami a stručné představení vinařství, fotografií vinařů a vína, která nabízejí k ochutnání. Takto vyzbrojeni jsme vyrazili k nejbližší festivalové autobusové zastávce. Ale ještě před tím jsme se ubytovali v hotelu Strážnice, kam jsme se potom vrátili docela v pozdních hodinách... Během FOS v sobotu i v neděli pravidelně jezdí mimořádné festivalové autobusy mezi jednotlivými vinařskými vesnicemi.

Nastoupili jsme do autobusu linky B a jeli do nedalekého Petrova do unikátního sklepního areálu Plže, který byl v roce 1983 vyhlášený památkovou rezervací lidové architektury. Je tu více jak 80 bílých sklepů s modrou podrovnávkou, postavených v barokním stylu. Plže jsme už v minulosti navštívili několikrát, ale vždy nás překvapí svojí malebností a atmosférou. V hlavní uličce už bylo několik desítek ochutnávajících vínomilců. Celkem jsme tu navštívili pět ze šesti otevřených sklepů (Vinařství Svoboda, Vinařství Klásek, Vinařství Aleš Ratajský, Vinařství Žerotín, Vinařství Brázdová Sudoměřice a Vinařství Tomanovský), dosahující zpravidla délky 15 metrů na rozdíl od těch našich na Znojemsku či v okolí Retzu, kde desítky až stovky metrů nejsou žádnou zvláštností. Sklep č. 5 „Vinařství Brázdová Sudoměřice" produkující asi 20 000 lahví ročně, nás mile překvapilo výbornými bílými víny ročníku 2015. Z nabídky 11 druhů podle mne nejvíce oslovilo Rulandské šedé v pozdním sběru, ale nejvíc bodovala bílá interspecifická odrůda Johanniter v pozdním sběru z viniční tratě Staré Hory v Sudoměřicích. O této odrůdě jsem sice slyšel, ale poprvé ji ochutnal až zde a byl velice mile překvapený. Paní Brázdová, která vína nalévala, podávala informace o této odrůdě téměř neustále, dotazů bylo hodně, protože víno viditelně všem chutnalo. Odrůda byl vyšlechtěná v roce 1968 ve Freiburgu jako kříženec odrůd (Ryzlink rýnský x Seyve - Villard 12481) x (Rulandské šedé x Chrupka) šlechtitelem Johannem Zimmermannem. Odrůda není zapsaná ve Státní odrůdové knize. Víno bylo žluté až zlatavé barvy, ve vůni tóny zralých broskví, hrušek, v chuti žluté melouny se zralými broskvemi, ovocité. Dlouhá dochuť. Mírný zbytkový cukr je v harmonii s pikantní kyselinkou s minerálním koncem, typickým pro tuto oblast. Analytické hodnoty: 13%, kyseliny 6,8 g/l, zbyt. cukr 6 g/l.. Tak mi chutnalo, že jsem si chtěl koupit celý karton při cestě v neděli domů. Bohužel jsem si jej v sobotu nezamluvil, prý byl o něj takový zájem, že vše vyprodali, další už ve vinařství zase až za dva týdny a tak jsem nakonec koupil poslední karton výborného Rulandského šedého v pozdním sběru, ročníku 2015.

Prošli jsme mezi malebnými sklepy, ochutnali vína, která jsme chtěli a tak jsme nastoupili do autobusu a nechali se zavést do Blatnice pod Sv. Antonínkem ke sklepní uličce Stará hora, kde nás čekalo 16 sklepů, ale navštívili jsme jich jen 10. Blatnice jako významné vinařské středisko je známé už od 13. století. Ulička je to pěkná, chráněná památka venkovské lidové architektury, sklepy s přízemními lisovnami opravené, před nimi stoly, lavice, občerstvení atd., a už také plno trochu hlučnějších, veselejších návštěvníků se skleničkami v ruce. Nebylo divu, někteří ochutnávali asi až příliš „poctivě" snad všechna nabízená vína, kterých bylo prý ve všech sklepích celkem přes tři stovky. Ale je nutno říci, že za celý víkend jsme opravdu neviděli žádné příliš ovíněné návštěvníky. To bylo velice pozitivní, vína se ochutnávají, porovnávají a debatuje se o nich. A to tady zdaleka nechybělo. Některé sklepy jsme vynechali záměrně, protože do Strážnice a okolí, pojedeme v rámci exkurze spolku Sdružení znojemských vinařů koncem června. A v některých bylo zase tolik lidí, že jsme nechtěli čekat s prázdnou sklenkou v ruce, až někdo milostivě uvolní místo. Je to trochu nešvar a určitá netolerance některých návštěvníků, kteří u pultu s víny si nechají nalít vzorek a hned na místě jej ochutnávají, blokují přístup, debatují mezi sebou bez ohledu na to, že za nimi se tísní mnoho dalších. Ale to tak prostě je, nemá se cenu rozčilovat, zvykli jsme si, ale vždy mně to naštve. A tak jsme došli téměř na konec uličky ke sklepu č. 32 podle katalogu do „Mladého vinařství", které založil Tomáš Rumíšek v roce 2012. Na hektarové vinici pěstuje typické odrůdy v Blatnici - Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Chardonnay. Nabízel 6 vzorků ročníku 2015. Ochutnali jsme dobrý Muškát Moravský 2015, Cuvée VOC (Ch + RB + RŠ) a Ryzlink rýnský VOC. Apelace Slovácké vinařské podoblasti VOC Blatnice (www.vocblatnice.cz) byla založená v roce 2013 pro odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, šedé a Chardonnay. Podle hlasování návštěvníků bylo toto vinařství a jeho Muškát Moravský 2015, vyhlášeno ve velké konkurenci kolegů vinařů a jejich vín jako nejlepší.

Samozřejmě jsme navštívili i další vinařství z nich alespoň některá, která nás nějak víc upoutala. Rodinné „Vinařství Jan Cícha", hospodařící v integrované produkci na 6 ha v nejlepších blatnických viničních tratí s roční produkcí cca 15 000 lahví. S nabídce měli 11 odrůd. Zaujali mne odrůdy Solaris vzh 2015, tak trochu raritní Saphira vzh 2015, Hibernal vzh 2015. Ovšem vlajkovou lodí vinařství je známkové cuvée Blatnický Roháč s chráněným názvem z odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené. Historie této směsky prý údajně sahá až do roku 1880. Ochutnal jsem ročník 2014 a opravdu velice dobré harmonické, jemně kořenité s příjemnou kyselinkou. Rodinné Vinařství Hanákovi vzniklo v roce 1986, mají 1 ha vinic. Nabízeli 8 vzorků vín ročníku 2015. Z nabídky jsme si vybrali a chutnalo nám Rulandské šedé v pozdním sběru a Blatnické cuvée rovněž v pozdním sběru. Víno Petratur vlastní 2 ha vinic a do roku 2017 by měli vysadit dalších 4 - 5 ha typických odrůd pro Blatnici. V současnosti produkuji cca 6 000 litrů vína. Je členem VOC Blatnice. Prestižním vínem je cuvée Floriánky (Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Veltlínské zelené). V nabídce bylo 13 vzorků a tak jsme hlavně mimo několika jiných přechutnali vína ročníku 2015, Ryzlink rýnský VOC, Chardonnay VOC.

Asi po třech hodinách ochutnáván, toulání se mezi sklepy povídáním s ostatními návštěvníky a vinaři, posloucháním krásných písniček okrojovaného mužského a ženského pěveckého sboru, jsme se přesunuli do Kozojídek a jejich malé, ale velmi pěkné sklepní uličky. Místní atmosféra nás doslova okouzlila. Mezi sklepy vyhrávala Horňácká cimbálka a sbor několika okrojovaných chlapů zpíval tak, že šel mráz po zádech. A zpívali návštěvníci všech generací. Vůbec se nám odtud nechtělo, vína byla skvělá, ale čas nás trochu tlačil a přejeli jsme do Strážnice. Chtěli jsme si prohlédnout Zámecké sklepy, jsou parádní, moc se nám tam líbilo a stejně tak i nabízená vína mezi sudy v klasické sklepní atmosféře. Tramín červený 2015 byla asi nejlepší z tramínů, co jsme dnes chutnali. Nebylo v našich silách během soboty navštívit a ochutnat všeho, co se nabízelo, v neděli dopoledne jsme odjížděli domů. Ale průřez návštěvy vinařů, který jsme si vytyčili, stačil k tomu, že se sem určitě ještě jednou vrátíme a podrobně ochutnáme vína, která jsou trochu jiná, nežli známe u nás na Znojemsku, ale velmi dobrá. Možná, že zase na některém z příštích FOS. Byl to parádně prožitý jarní dubnový víkend. O Festivalu otevřených sklepů, kterých jsme navštívili za léta pořádání od roku 2009 celou řadu, můžeme říct, že je to tradičně osvědčená, dobře zorganizovaná vinařská akce pro širokou veřejnost. Navíc z katalogů, které pečlivě uchovávám, mám ucelenou pěknou encyklopedii vinařství a vinařů a samozřejmě hodně příjemných vzpomínek. Dáváme organizátorům jedničku (možná že s hvězdičkou), jako ve škole...

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5356x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5