O Víně

06.08.2019 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.08.2019 07:00

Chardonnay 2018 barrique - Winnica Niemczańska, Niemcza, Polsko

Po Muscarisu z tohoto vinařství přináším recenzi na další zdařilé víno.

O tom, že Polsko to není jen oblast pěstování odolných novošlechtěných rezistentů, chce svoje klienty přesvědčit vinařství Winnica Niemczańska i svými víny z ušlechtilých vinifer, konkrétně touto „šardonkou".

To, že se v Polsku od věků zakládaly vinohrady je udokumentováno docela dobře. Hlavně oblast dnešního města Zelená Hora (něm. Grűnberg) byla v minulosti známá skvělými ryzlinky, tramíny, víny z burgunských odrůd a starými, dnes už zapomenutými (ale zase objevovanými) odrůdami. Klíma příznivě ovlivnilo šíření vinic překvapivě i dál na sever, v oblasti Toruně řád německých rytířů-křižáků zakladal vinohrady v oblasti Východního Pruska, dál na východě v oblasti Lvova, velký rozmach vinařství byl v oblastech Sandoměře, Krakova, na Dolním Slezsku. Kvetl obchod s víny, zvláště těmi uherskými. Je doložen i obchod s moravskými víny. Záznam z roku 1600 o prodeji moravského vína do Polska: jen na krakovském trhu bylo prodáno 864,5 věder vína (asi 53 tisíc L), v roce 1609 to už bylo 1431 věder (asi 88 tisíc L, při čemž 1 vědro české = 61,184 L). Na nově zakládaných vinicích v současnosti se objevuje stále častěji třeba právě Chardonnay, Pinot blanc, Pinot gris, krásně se daří Pinot noir, Zweigeltrebe, na staré polohy kolem Zelené Hory se zase vrací Tramín a Ryzlink rýnský. O tom, které odrůdy jsou v současnosti v polských vinohradech zastoupeny, najdete na posledním přiloženém diagramu.

Winnica Niemczańska se nachází v Dolním Slezsku, v oblasti Sudetského podhůří (Przedgórze Sudetskie, v české nomenklatuře se jedná o Krkonošsko-jesenické podhůří), kde se nadmořská výška pohybuje nejčastěji od 200-350 metrů, nejvyšší bod je pak vrchol hory Ślęża (718 metrů nad mořem). Vinohrady o rozloze 5 ha se nacházejí na svazích Niemczańsko-strzelinské vrchoviny. Plocha vinohradů je posázená celkem 9 odrůdami, dílem klasických vinifer (hlavně Chardonnay - vlajková loď vinařství, Ryzlink rýnský, Pálava, Pinot gris, Pinot noir), dílem z odrůd PIWI (Solaris, Muscaris, Cabernet blanc, Cabernet cortis). Půdy jsou hlinito-kamenité hnědozemi, vzniklé zvětráváním hlubšího geologického podloží, které je zde tvořeno horninami metamorfovanými, jako jsou ruly, svory, amfibolity, serpentinity, mramory, a také horninami vyvřelými-žuly, gabra, čediče. To dává půdám hojnost minerálních látek, což se pak pozitivně projevuje i v charakteru vín.

Jak tedy hodnotím víno...

Cardonnay 2018 - hrozny sbírány poměrně brzy, 12. září 2018 při 22,5°Bx, což je 20,9 °NM (otázkou je, proč byly takto brzy sbírány), takže jej můžeme srovnatelně zařadit do kategorie „kabinetní víno" (v Polsku toto jakostní členění neexistuje, všechna vína lze tudiž označit jako vína stolní). Víno suché s obsahem zbytkového cukru 3,7 g/l. Vzhledově je velmi pěkné, čisté, v barvě „lipový květ". Aromat je hezký, středně intenzivní, květově-ovocitý, s vůní akátového květu, z ovoce lze vycítit zelené jablko, citrus, lehounce kořenitý, s dotekem dubového sudu. Díky typu půdy můžeme pozorovat ve víně i určitou minerálnost.

V chuti středně plné, s příjemnou nižší kyselinkou 5,16 g/l, chutě kopírují aromata, tedy citrus, jablko, broskev, s trochou zelených tónů, objevuje se i jemný vanilkový akcent, což je vliv nového maďarského dubového sudu. Je tam snad i špetka máselných tónů. Víno je technologicky dobře zvládnuté, harmonické. Myslím si, že nejeden moravský vinař by s takovou šardonkou u sebe ve sklepě byl spokojen. U výrobce ve sklepě čeká ještě další šarže tohoto vína, zhruba 500 L v dubových sudech. Bude zajímavé pak srovnat obě šarže vína, jak se na nich podepíše délka práce sudu.

Volná síra 33 mg/l, celková 109 mg/l před lahvováním. Alkohol 12,8 %.

Po Muscarisu další milé překvapení z tohoto vinařství. Víno je profesionálně udělané a na to, že Chardonnay je dost náročné na lokalizaci, je vidět, že i polské vinařství může nabídnout docela zajímavé víno z této odrůdy.

Cena: 88 PLN (cca 525 CZK - v kontextu ceny bych přeci jen dal přednost 2 lahvím dobré moravské šardonky. Otázka cen PL vín je velkým problémem a diskutovanou otázkou).

Moje hodnocení: 85/100 b.

Degustace: 30.7. 2019.

Musím pochválit etiketu, kterou považuji na polské poměry za velmi zdařilou, s dobrou informací pro klienta (což je poměrně vzácné u polských vinných etiket). Vinařství spolupracovalo na tomto poli s českou designerskou firmou Design Kopecký.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2018
Jakost: stolní (v polském právním pojetí)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Dolní Slezsko
Vinařská obec: Niemcza
Výrobce: Winnica Niemczańska, Niemcza
Alkohol: 12,8%
Obsah zbytkového cukru: 3,7 g/l
Obsah kyselin: 5,16 g/l
Bezcukerný extrakt: 30,0 g/l
Cukernatost moštu: 20,9 °NM
Datum sklizně: 12.9.2018
Typ půdy: hlinito-kamenitá
Technologie výroby: macerace 12 hodin, klasická vinifikace bílých vín v nerezových tancích, 3 měsíce na maďarském barikovém sudu
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 12-15 °C
Doporučená archivace: 2020
Cena: 88,- PLN (cca 525,- Kč)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2241x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.08.2019 16:11:30