O Víně

31.05.2017 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.05.2017 07:00

Polska Jutrzenka 2016 - Winnica Chodorowa, Grybów - Zbigniew Krzyżak, Polsko

Nedávno jsme se pustili za vínem... na sever, k vinařům do Polska. Výjezd to byl velmi zajímavý po všech stránkách. Ze spousty zajímavých vín jsem si přivezl i toto víno...

Nejdříve o odrůdě: Jutrzenka je první oficiálně uznána moštová odrůda révy vinné, získána v Polsku. Otcem odrůdy je nestor polského vinařství, pan Roman Myśliwiec, člověk, který stál u znovuzrození polského vinařství a vinohradnictví. Odrůda byla vyšlechtěna v 80. letech 20. století v polském Jaśle v Podkarpatí. Jedná se o rezistentní odrůdu, křížence Seyve Villard SV 12-375 x Pinot blanc. Rodič SV 12-375 je starou francouzskou rezistentní odrůdou, kdysi pěstovanou ve velkém ve Francii a ještě v roce 1968 na ploše 21.400 ha byla třetí nejpěstovanější bílou odrůdou (po Ugni blanc a Sémillon). Pro své dobré vlastnosti při pěstování se stala základem pro mnohé nové moštové odrůdy, v tomto případě i pro Jutrzenku.

Jutrzenka je velmi zajímavá odrůda pro pěstování v severních vinohradnických oblastech, dozrává ve druhé dekádě září, ke sběrové zralosti potřebuje SAT cca 2600 °C. Je odolná vůči zimním mrazům do mínus 25 °C, dobře až středně odolná vůči houbovým chorobám, na dobrých stanovištích nepotřebuje chemickou ochranu. Dává netradičně aromatická, ve vůni i v chuti nezaměnitelná vína zajímavých chutí, často se používá k výrobě vín fortifikovaných a do kupáží s méně výraznými víny. Pěstuje se prakticky pouze v polských vinicích a tak by se mohla stát i jakousi vlajkovou lodí polského vinařství.

Genetický původ: 78,1% V.vinifera +1,56% V.labrusca +14,58% V.rupestris +3,12% V.berlandieri +2,64% V.lincecumii.

Teď něco o výrobci: Winnica Chodorova („winnica" se v polském jazyce používá ve smyslu „vinařství"), založena v roce 2012, se nachází v JV části Polska, cca 100 km JV od Krakova, vojvodství malopolské, okres Nowy Sącz, v Rożnowské pahorkatině. Vinice se nacházejí v dosti strmém jižním úbočí ve výšce 350 až 400 metrů nad mořem na ploše 1,4 ha. Půdy tvoří typická karpatská flyšová zvětralina pískovců a jílovců. Hlavní pěstované odrůdy bílé: Seyval blanc, Jutrzenka, Hibernal, Johanniter, Bianka, Muscat a červené: Rondo a Regent. V areálu se nacházejí staré jabloňové sady, ze kterých se získává kvalitní, v současnosti tolik moderní, cidr. Vinice je vedena moderně po stránce technologického vybavení i po stránce vinohradnické. Vlastník vinařství, Zbigniew Krzyżak, absolvent enologie na Jagellonské univerzitě, spolu s paní Grażynou Dudek, která se stará o obchodní stránku, přistupují k chodu vinařství velmi profesionálně a s velkými ambicemi, což se promítá i do kvality vín, které jsme zde mohli ochutnat ve velmi milé atmosféře.

Teď již k vínu samotnému.

Kvality tohoto vína jsme si všichni všimli už při degustaci ve vinařství v Chodorowe. Proto jsem si sebou domů vzal ještě jednu lahev na bližší degustaci. Vzhledově je víno krásně čisté, barvy žlutého melounu s nádechem do zelenkava. Atraktivní vzhled doplňuje oslnivé aroma, velmi bohaté a širové ve svém spektru. Bylinně-ovocné aroma je skutečně velmi výrazné, má v sobě něco z Hibernalu a rodičovského bílého pinotu, nabádá k prvnímu loku.

S vínem jsem se podělil se sousedy, kteří byli vysloveně překvapeni tímto vínem, skoro nevěřili, že se jedná o víno z polských vinic karpatského podhůří. Pochvalovali si bohatost chuti, ve kterých jsme všichni rozeznali prvotní mátové aroma ve směsi se zralou hruškou a medovými akcenty, taky se špetkou bílého pepře. Zbytkový cukr 18,1 g/l (takže spíše polosladké, etiketa hovoří o polosuchém) dobře koresponduje z kyselinkami 7,2 g/l, takže dojem sladkosti není až tak výrazný, zvláště když víno podáváme dobře vychlazené. U tohoto vína právě teplota při degustaci hraje dosti významnou roli, neboť při zvýšené teplotě aroma vína začíná být hodně vtíravé, víno se stává víc ploché a ztrácí rychle na atraktivitě. Ještě dodám, že je docela dlouhé, příjemné dojmy dlouho zůstávají na jazyku, dochuť mátově-ovocná, moc hezká.

Cena: Dar. Cena v internetovém obchodě se pohybuje kolem 50 PLN (přepočet: něco přes 300,- Kč) za lahev 0,75 L.

Moje hodnocení: 85 bodů / 100

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem a zde.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Jutrzenka
Ročník: 2016
Jakost: dle obsahu cukru v moštu (24°Bx=22,5°NM) pozdní sběr dle CZ vinařského zákona
Vinařská oblast: Malopolská
Vinařská podoblast: Dolina Dunajca
Vinařská obec: Chodorowa
Viniční trať: Chodorowa
Výrobce: Zbigniew Krzyżak, Polsko
Alkohol: 12,5 % obj.
Datum sklizně: druhá polovina října
Cukernatost hroznů: 22,5 °NM
Způsob vedení révy: viz foto
Typ půdy: hlinito-jílovitá
Výsadba révy vinné v roce: 2012
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, 2 hod. na slupkách, vylisováno, odkaleno, stočeno do nerezových fermentačních nádob
Doporučená archivace: 2017 - 2018
Teplota podávání: 10 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Cena: 50,- PLN (v oficiálním prodeji)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3417x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.05.2017 18:13:44