O Víně

14.05.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.05.2015 07:00

Bianca 2012 zemské - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím málo rozšířenou odrůdu Bianca ročníku 2012 se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého vína z odrůdy Bianca 2012 zemské z řady Znovín Gallery jsem kupoval v dubnu 2015 za 79,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny byly pěstovány v bio režimu firmou Green Style a mají původ na viniční trati Rebry v obci Jevišovka v Mikulovské vinařské podoblasti.

Z encyklopedie ovine.cz od p.j. přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Jevišovka měla koncem roku 2005 pouze dva registrované pěstitele. Tabulky udávaly ke konci roku 2005 140,6 ha osázených viničních ploch (z 215 ha celkové výměry tratí), o dva roky později však už jen necelých 65 ha, přitom ortomapy z let 2003 se z hlediska osázenosti prakticky neliší od současných. Překlep? Záhada. RR a Rb ze Staré hory se objevují pod etiketami Vinných sklepů Valtice, Rb odtud dělalo až do ročníku 2003 Vinařství Reisten (pan Nepraš tuto trať několikrát velmi vychvaloval), pak už hrozny nenakupovali. Dokonce se RR odtud objevilo v portfoliu MVZ Hukvaldy (2001 v sérii Archepiscopus cellarium, 2002 v sérii Seneca). Pil jsem Reistenův Pinot blanc - perfektní záležitost, škoda, že už odtud vína pod jeho etiketou neuvidím. Pan Nepraš vyzdvihuje extraktivnost vín odtud dano podložím žlutých vápenitých spraší, Vinařství Marcinčák půdu zde charakterizuje jako štěrkové jíly. Z trati Dražice jsem dohledal odkazy na Pinot noir 2001 od Vinařství Reisten (uvažuji, zda to není překlep z Pinot blanc) a Rb06výb z Vinných sklepů Valtice. Z trati Rebry jen medailový Mt2000výb Vinných sklepů Valtice. Pokud vím, většinu tratí obdělává Vinohradnictví Stanislava Holce. Tři hektary na Staré hoře na svých stránkách si bere za svůj revír Vinařství Marcinčák, které zde pěstuje Sau a RV. Nikdy jsem ale od nich vína odtud neviděl, internet o nich též mlčí, ani v současné nabídce nejsou. Viděl jsem reportáž o tom, že od tureckých válek byla v obci významná a hospodářsky úspěšná skupina Chorvatů. V prvních volbách po druhé světové válce v této obci byli, navzdory propagandě, komunisté v této obci na hlavu poraženi. Dílem tedy jako pomstu, dílem s vidinou zisku dobře veených statků proběhla nedlouho po Vítězném únoru zde etnická čistka, Chorvaté byli naloženi do dobytčích vagónů a rozvezeni do obcí severní Moravy, nejvíce do obce Huzová. Až v devadesátých letech se obec ke svým bývalým občanům plně přihlásila, ale tato nespravedlnost nebyla nikdy napravena dostatečně. V dokumentu bylo vidět, jak moc se přemístěným stýskalo po jejich krajině, po vinohradech.

Co se týče odrůdy Bianca, přebírám opět informace z naší encyklopedie. Synonyma: Egri Csillagok 40, Bianka, May Rot, Бианка Výskyt ve vinařských oblastech: Maďarsko - 56 ha (2003) Rusko - 2721 ha (2005, Krasnodarský kraj), 775 ha (2001, Donská oblast). Bianca je maďarská univerzální odrůda z křížení Eger 2 (semenáč Seyve Villard 12375) a odrůdy Bouvierův hrozen. Bianca patří k nejrozšířenějším interspecifickým odrůdám, obzvláště je oblíbená v Rusku, kde její výměra přesáhla 3000 ha). Bianca byla registrována byla v roce 1982 v Maďarsku, v Rusku potom v roce 1993. Šlechtění proběhlo 1963 v městě Eger v Maďarsku. Listy tmavozelené, hladké, ostře zubaté, trojlaločnaté s nevýraznými laloky až celokrajné, středně veliké. Řapík středně dlouhý až dlouhý, narůžovělý. Růst je  střední. Doba zrání: raná, začátek září. Hrozny jsou malé, kuželovité s křidélky, řidší, jejich hmotnost bývá 80-140 g. Bobule jsou středně velké, kulaté, s průměrem okolo 15 mm a hmotností 1-2 g, zlatožluté barvy. Slupka je pevná, dužnina je řídká, neutrální chuti. Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 18-22%, kyselost 7-9 g/l Vyzrávání výhonů: dobré Plodnost dřeva: 70-80% Počet hroznů na výhon: 1,6-2,0 Zatížení, řez: 50-60 oček na keř, snáší i řez na čípky. Odolnost k mrazu: vysoká (až do -27 °C). Odolnost k chorobám: odrůda má vysokou odolnost proti všem houbovým chorobám (jen k červené spále je citlivější), proto ji lze pěstovat zcela bez chemické ochrany. Odrůda má krátké vegetační období, protože pozdě raší, ale potom je její vývoj rychlý. Vzhledem k pozdnímu rašení ji nepoškozují jarní mrazy, navíc má velkou odolnost k zimním mrazům, což jí dává předpoklady k pěstování v okrajových oblastech pěstování v ČR. Přesto, že její bobule nejsou obzvlášť velké, tato odrůda je díky své chuti oblíbená i jako stolní. Nevýhodou může být malá velikost hroznů, což vyžaduje větší pracnost při sklizni.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Na spodní plošce je několik krystalků vinného kamene. Adjustáž jsem v minulosti několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je ovocito-květinová a svěží. Najdete zde příjemné tóny rozkvetlých jarních květů (narcis, šeřík, fialky), které se přesouvají do jemných ovocitých tónů. Poslední sklenička, kdy se buket nádherně otevřel, nabízela tóny sušených meruněk a kandované ovoce.

Chuť je svěží, ovocitá a má středně dlouhý závěr, ve kterém můžete najít odstíny vyzrálých hroznů a tropického ovoce (limetky). Pocitově mi přijde, že hrozny měly cukernatost přívlastku pozdní sběr nebo výběr z hroznů, protože struktura a tělo je slušná. Také v dozvuku najdete nádhernou šťavnatost a ovocitost. Znovín uvádí lahvovou zralost 2016 až 2018 a musím s tím souhlasit. Lahev můžete podávat například ke kuřecímu masu nebo jemnému sýru. Známku za ostatní služby dávám výjimečně maximální a to za odvahu Znovínu vyrobit z této okrajové a netypické odrůdy víno, které stojí určitě za to vyzkoušet. Dalším důvodem je výborná cena a velmi rád si koupím celý kartón.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Řada: Znovín Gallery
Odrůda: Bianca
Ročník: 2012
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Jevišovka
Viniční trať: Rebry
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 2082
Obsah zbytkového cukru: 11,1 g/l
Obsah kyselin: 6,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,0 g/l
Doporučená archivace: 2016 - 2018
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 79,- Kč (prodejna Znovínu v dubnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3989x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 13.05.2015 18:09:41