O Víně

26.03.2013 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.03.2013 07:00

Bacchus 2010 - Weingut Benefiziathof, Německo

Dostal jsem láhev odrůdy Bacchus a nezbylo mi, než ji ohodnotit.

Už několikrát jsem se tu zmiňoval o tom, že lidé v severnějších krajích mají sladká vína v oblibě více než ti v teplejších krajích jižních, a přitom jako naschvál - čím více na sever, tím těžší je vyrobit. A co hůř, i ti v teplých krajích si slaďáků dost cení, takže nebývá levné je koupit a dovézt. A odkud byste je chtěli dovézt? Které kraje jsou známé svými sladkými víny? Když v hlavě zapátrám, Sauternes, Tokaj a překvapivě - Německo. Na Rýnu a Mosele produkují až 60 % sladkých vín, přestože proti nám nejsou příliš na jihu. Zlomyslně bych mohl říci, že to jistě proto, že jejich domácí odrůda Ryzlink rýnský, rodila tak kyselá vína, že nebylo snadné je pít. Vyřešili to zvládnutím metody předčasného zastavení fermentace, takže zbytkový cukr zjemnil kyselinku a víno se stalo příjemným a pitelným. Stalo se dokonce žádaným a vyhledávaným, a protože Mosela ani Rýn nejsou velké vinařské oblasti, i nedostatkovým a drahým. Naši němečtí sousedé mají dost vysoký životní standard i pevnou měnu a velká část jejich území je pro révu příliš studená. Není divu, že sladká vína neodmítají, většinu vypijí sami, a tak by se dalo očekávat, že dovoz od nich nebude výhodný. Jak se zdá, není to pravda.

Objevil se internetový obchod, který pod značkou Německé víno nabízí vína německého vinařství Weingut Benefiziathof a slibuje „nejlepší evropská vína za přijatelnou cenu". Sídlo mají ve Žďáře nad Sázavou, což je pro mne velmi blízko, takže hlásím, že nemohu být nestranný, dokonce jsem slyšel, že jejich vína lze ochutnat v PUB&CAFE na ulici Nádražní (pěší zóna), ale nekontaktoval jsem je, nezajímal se o ně, nicméně svět je malý a ke srážce došlo. Za nějaké drobné službičky darovali dvě láhve, a ty, kdo by to byl do nich řek, doputovaly ke mně do sklepa k posouzení. Jak už jsem naznačil, dá se předpokládat, že si němci svá nejlepší vína vypijí sami, takže zkusme posoudit, co na nás zbylo.

Odrůda Bacchus je u nás méně známé, německé šlechtění z roku 1933. Vyšlechtil ji B. Husfeld na vinařském institutu Geilweilerhof, křížením (Sylvánské zelené x Ryzlink rýnský) x Müller-Thurgau. Odrůdě Müller-Thurgau je dost podobná pěstitelskou nenáročností i typem vína, které bývá ovocnější a aromatičtější. Pěstuje se v Německu na 3000 ha a pro svou nenáročnost se dá nalézt i v severních okrajových oblastech. U nás je povolen pro výrobu zemského vína, větší rozšíření v našich krajích se od něj ale nedá očekávat.

Nepídil jsem se po nějaké historii vinařství, vína, či poloze vinice, v této cenové kategorii to je asi bezpředmětné, ale díky přívlastku BODENHEIMER WEISSWEIN můžeme předpokládat, že hrozny byly sklizeny v katastru města Bodenheim a vinař patří do sdružení místních vinařů.

Lahev ze zeleného skla, objemu 0,75 L, má tvar Rýnské pistole, ale je uzavřena praktickým šroubovým uzávěrem. Přední papírová etiketa poskytuje v němčině základní informace o víně a vinařství, včetně adresy a telefonu. (To by mohlo být určitou zárukou kvality, nikdo si přece nedá telefon na výrobek, který zákazníka nepotěší. Teda, pokud to číslo existuje.) Je vyvedena celkem střídmě a vkusně. Zadní etiketa z průhledného plastu informuje pouze o internetových stránkách prodejce. Zákon myslím hovoří o nějakých povinných informacích v češtině, které zde nenalézám, nicméně na webu se dá dohledat leccos.

Barva: je zeleno-zlato-žlutá, jiskrná, odpovídající ročníku i odrůdě. Vzhled vynikající. Víno se drží sklenky a naznačuje vyšší extrakt.

Vůně: Směs vůně vinného sklepa, mladého vína a odrůdové složky, která připomíná seno, sušené byliny, možná heřmánek, pošlapanou louku u rybníka, posečenou trávu, blíží se až k listu rybízu. Občas zavane i aroma zdravých vinných kvasnic. V podchlazeném víně je slabší intenzity, ohříváním zesiluje až na úroveň střední, ale také se mění spíše na vůni zeleného jablka. Až třetí den jsem poznal tu slabou složku, která mne zneklidňovala a kazila mi to správné potěšení. Kopřiva, či kopřivový Sauvignon. Síra, na kterou je třeba dát u sladkých vín pozor, je zřejmě na hranici mé senzorické citlivosti, což snad není moc.

Chuť: Jasně sladkokyselá a kyselinka je celkem výrazná, dokonce bych řekl, že má mírnou převahu, nijak se neztrácí, mírně i štípne, odchází až s celkovou dochutí vína. Zřejmě nepřevažuje příjemná a šťavnatá kyselina vinná, asi je dost velký podíl kyseliny jablečné, která je v chuti agresivnější, a přestože ji cukr dost zakulacuje, neustále se připomíná. Cukr s kyselinkou a slabou hořčinkou vytvářejí rovnováhu, ze které nejdřív vystupuje aroma sena a zelené hrušky, později se mění na chuť jablka, jablečného kompotu, zelené ryngle a ještě tvrdé hrušky. Tato aromata jsou ale docela slabá a člověk je musí poměrně pracně hledat. Přestože jejich souzvuk bych nenazval tou pravou harmonií a určitě duši neposouvá do vyšších sfér, jde o chuť a aroma domácky známá, příjemně uklidňující a většinu lidí nejspíš ani nenapadne se jím zaobírat. Prostě dobré, trochu sladké víno.

Není problém víno válet minutu po patře a po spolknutí ještě 15 vteřin pozorovat pozvolné odcházení chutí, ale spíše se bude pít rychleji. Pocit v ústech zanechává neutrální, příjemný, jen nepatrně nutkající k dalšímu napití.

Rozpité vydrželo na čtvrtém schodu tři dny beze změn. Na čtvrtý den zbyly pouhé dvě deci, víno se stalo plošším, vůně méně příjemnou a více travnatou a kopřivovou, ale stále je to dobře pitelné víno.

Celkově musím víno hodnotit dobře, nabízí německou kvalitu, dostatečně sladkou, nepřekomplikovanou chuť vhodnou k delšímu popíjení, i pro ty, kteří vínu obvykle přednost nedávají. Ba nabízí i trochu exotiky. Ve své cenové kategorii je dobrým doplňkem stávající nabídky a moravským vínům nebezpečným konkurentem.

Odkazy:
http://www.nemeckevino.cz/
http://www.benefiziathof.de/
http://www.wein-bodenheim.de/winzer/ohne-gutsausschank/weingut-benefiziathof/
http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/556/ustav_556/atlas_reva/Atlas_reva_Adobe/bile_most/bacchus.pdf
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bacchus_%28odr%C5%AFda_r%C3%A9vy_vinn%C3%A9%29
http://www.pubcafe.cz/

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Bacchus
Ročník: 2010
Jakost: neuvedeno
Zatřídění dle zbytkového cukru: Liebliche Weissweine, polosladké
Vinařská oblast: Rheinhessen
Vinařská obec: Bodenheim
Výrobce: Weingut Benefiziathof, Německo
Alkohol: 11,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 40,0 g/l
Obsah kyselin: 8,4 g/l
Doporučená archivace: 2013 - 2015
Způsob odlepení etikety: nezkoušeno
Cena: darem, ale prodává se za 150,- Kč

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3677x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.03.2013 16:59:37