O Víně

09.09.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.09.2013 07:00

Rulandské modré 2007 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Z dlouhodobého hlediska patří odrůda Rulandské modré k vlajkové lodi Vinařství Plešingr. Protože se jedná o prémiovou řadu a odrůdu, která má u tohoto vinařství své pevné místo na piedestalu, rozhodl jsem se Rulandské modré ročníku 2007 a přívlastku výběr z hroznů, které bylo školeno 12 měsíců v sudu typu barrique, detailně prozkoumat během tří dnů. Kam se víno posunulo se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Rulandského modrého 2007 výběr z hroznů jsem přivezl z degustace ve vinotéce vinařství Plešingr v srpnu 2013. Lahev se prodává se 465,- Kč a podle slov Michala Plešingra má jít o vlajkovou loď vinařství s tím, že víno je od začátku připraveno pro dlouhodobou archivaci. Naposledy jsem pil v lednu 2013 z této řady ročník 2008 přímo ve vinařství.

Vlastní hrozny byly sklizeny 9. listopadu 2007 při cukernatosti 25,2 °NM na viniční trati Staré hory, konkrétně část zvaná Francle, v obci Velké Pavlovice. Réva zde byla vysázena v roce 2002 (zatížení 1,2 kg na hlavu) a pěstuje se zde na sprašovo-jílovité půdě. Po vykvašení a odbourání kyseliny jablečné bylo víno rok v nových barikových sudech od firmy Mercier vypálení MT+ (65 minut). V prodeji je kromě ročníku 2007 i ročník 2008 a 2009, který bude na trhu během tohoto podzimu. Zajímalo mne, proč není uvedení barrique na přední etiketě. Zde je odpověď. Tato řada je dělaná se zaměřením na polohu odkud pochází hrozny. To je to čím chceme, aby se prezentovala.

Na webových stránkách vinařství se u této tratě uvádí: Hrozny jsou pěstovány na mohutných spraších, které dávají plná, kořeněná a silněji zabarvená vína. Tyto horniny jsou bohaté na vápník a ostatní prvky, které se odrazí na pikantnosti a minerálnosti vína. Výživná půda dává plná harmonická vína s vyšším extraktem a nižší kyselinou. Viniční trať je situována na prvních vyvýšeninách kopcovitého terénu Chřibů a má jižní až jihovýchodní expozici a je na podzim omývána teplými fénickými větry, což zintenzivňuje vyzrávání hroznů. V roce 2009 jsme na bývalé viniční trati Vejdunky vysadili odrůdu: Rulandské šedé a Rulandské modré.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Velké Pavlovice má 386,1 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 700,2 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 638 pěstitelů. V této obci se podle mne právě negativně projevilo slučování názvů tratí v roce 2004. Velké megatratě jsou tak rozmanité, že sám jejich název na etiketě o terroiru z principu nic vypovídat nemůže. Zejména rozšíření Staré hory a Išperk a pohlcení Poštor Nadzahradami pokládám vzhledem k výjimečnosti těch nejlepších poloh takto devalvovaných za velmi nešťastné. V protokolech o vizitaci lánů panství hodonského z roku 1673 se vyjmenovávají tratě: Lizuperky, Hohenperky, Hyšperky, Stará hora, Bedřišky, Zauletě, Soudné, Novosady, Nadzahradské. Stále hledám vinařství, které si bude vědomo potenciálu zdejších vynikajících tratí, bude je adekvátně propagovat ve svých materiálech a hlavně svými víny. Trvalo delší dobu, než jsem dokázal ocenit vína ze zdejší Šlechtitelské stanice, ale ano, nakonec jsem musel uznat, že se jedná o zdejší špičku a jedny z mála zdejších vín určených k delšímu zrání a archivaci. Ovšem prvním, kdo naplnil mé představy o propagaci terroiru je bezesporu Vinařství Zborovský.

Důležitá je další poznámka p.j. v případě části tratě Francle, která byla i s dalšími sloučena do viniční tratě Staré hory. Sloučení postihlo trať: Stará hora, Bedříšky, Hluboká, Novosády, Francle a Vejdunky.

Lahev burgundského tvaru má objem 0,75 L (hnědé sklo) je uzavřena staniolovou záklopkou a plným korkem délky 49 mm s firemním potiskem. Adjustáž je pro tuto prémiovou řadu nová. Grafika etikety samozřejmě vychází z již osvědčeného designu, je zde ale použito více černo-zlaté barvy. Na přední etiketě je zvýrazněna informace o vinici Francle, odkud vlastní hrozny vinařství pochází. Na zadní etiketě najdete detailní informace, jako jsou analytické hodnoty, rok lahvování a cukernatost hroznů. Překvapivě není na etiketě uvedeno, že jde o barrique, podle mne by se tato lahev prodávala ještě lépe. Na druhou stranu velice chválím použití velmi dlouhého a plného korku, který je spolu se staniolovou záklopkou vhodně použitý pro dlouhodobou archivaci.

Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a na okrajích má světlejší cihlové odstíny. Vůně je jemná a nabízí v nástupu třešňovo-marmeládové tóny. Nechybí jemná vanilka, odstíny zavařeniny a sušené švestky.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má nádhernou harmonii a příjemné ovocité tóny, ve kterých můžete najít vyzrálé černé třešně a kouřovinku v závěru. Druhý den jsem našel ještě slabou griotku a hořkou čokoládu. Je to mohutné a komplexní víno, které má našlápnuto k dalšímu zajímavému vývoji. Věřím tomu, že každý rok nazrávání na lahvi dokáže pinot posunou do nové dimenze. Dotyk s dubem je nádherný, díky vysokému extraktu (36,1 g/l) je vliv sudu mnohem menší. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) není pocitově poznat. Ucítíte ho samozřejmě v hlavě po dvou skleničkách, ale povzbudí vás naopak k dalšímu doušku. Smekám před sametově jemnými třísly, které mají hlavní podíl na mohutnosti a noblesnosti zároveň. Je to velmi zajímavý pinot, který i přes vysokou cenu, která je dána velmi nízkým zatížením keře, stojí rozhodně za nákup. Vinařství uvádí lahvovou zralost 2012 až 2017 a po dnešní zkušenosti, kdy druhý den je pinot ještě lepší, tomu stoprocentně věřím. Několik zlatých medailí a zařazení do Salonu vín je naprosto právem. Vyšší známky za vůni a chuť bych dal o nějaký ten rok později, protože jsem přesvědčený, že se víno ještě dál posune.

Druhý a především třetí den se v chuti zvýraznila sametovost a komplexnost pinotu. Jsou zde nádherné ovocité tóny, které jsou pro nazrálé pinoty obvyklé. Třísla jsou velmi příjemná a robustní zároveň. Vše působí velmi přesvědčivým dojmem. K vínu jsem přikusoval pouze sýr Gran Moravia a musím uznat, že mne to bavilo. Nejvíce se mi víno líbilo druhý a především třetí den. I když ročník sklizně (2007) pro mnohá naše vína by znamenal tzv. klinickou smrt, v tomto případě je tomu naopak. Je to víno přímo stvořené pro další archivaci a také ke slavnostním příležitostem, kdy oceníte jeho mohutnost. Je to prostě úplně jiná liga. Dal jsme si práci a prošel vína zařazená do Salonu vín v roce 2012 a prošel hodnotu bezcukerného extraktu. Dnešní pinot má vyšší hodnotu než všechny přívlastky a dokonce i řada ledovek nebo slámovek. Najdete jen opravdu málo vín z přívlastků (slámová nebo ledová vína, výběry z bobulí nebo výběry z cibéb), která mají vyšší extrakt. Tím se také vysvětluje, proč má toto víno tak vysoké známky hodnocení a také několik ocenění.

Na závěr uvedu dva odkazy na Pinot noir z Vinařství Plešingr, které považuji za nadmíru povedené. V obou případech mají hrozny původ na viniční trati Mistřický Padělek v obci Mistřice:
Rulandské modré 2000 pozdní sběr (barrique) (hodnocení 10-10-10)
Rulandské modré 2003 výběr z hroznů (hodnocení 8-8-8).

Budu se hodně těšit na další ročníky této prémiové řady.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2007
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Pavlovice
Viniční trať: Staré hory - Francle
Výrobce: Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec
Alkohol: 14,0 % obj.
Číslo šarže: 65/07
Evidenční číslo jakosti: 4A1-11
Číslo vzorku: 42
Typ půdy: sprašovo- jílovitá
Datum sklizně: 9.11.2007
Výnos: 77,0 q/ha
Cukernatost moštu: 25,2 °NM
Rok lahvování: 2010
Obsah zbytkového cukru: 2,7 g/l
Obsah kyselin: 5,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 36,1 g/l
Doporučená archivace: 2012-2017
Počet lahví partie: 1546 ks
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Ocenění: Salon vín (2012), 3 korunky Král vín (2011), Champion červených vín soutěže Hradecký pohár vína (2011), Zlatá medaile Národní soutěž vín - Velkopavlovická vinařská podoblast (2011)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 465,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2013)

Spotřebitelská známka: 9.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 10 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5668x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 14.09.2013 08:49:14