O Víně

08.06.2006 J. Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
100 bílých vín českých a moravských vinařství 2006/2007

Možná jste si již, stejně jako já, pokládali otázku: Proč u nás není žádná publikace mapující 100 nejlepších vín českých a moravských vinařství? Poměrně krátce je na trhu publikace 100 bílých vín českých a moravských vinařů 2006/2007 od Heleny Baker, která je považována za vinařskou guru. Zda se máme skutečně na co těšit, nebo je to jen krok správným směrem, se pokusím odpovědět v dnešní recenzi této nové knihy.

Název: 100 bílých vín českých a moravských vinařství 2006/2007
Podtitul: Nový průvodce po dobrých vínech domácích vinařů pro všechny milovníky, kteří si víno chtějí opravdu vychutnat
Autor: Helena Baker
Vydavatelství: Newsletter (2006)
Web: http://www.vinarskypruvodce.cz
Rozměry : 100 x 195 mm
Počet stran: 119
Cena: 129,- Kč

Než se detailně podíváme na publikaci 100 bílých vín českých a moravských vinařství 2006/2007, řekněme si nejprve pár vět o vydavatelství Newsletter, které vzniklo v roce 1994. Vydavatelství se od počátku specializuje na periodické a neperiodické tituly věnované daním, podnikání a právu. V současnosti vydává několik řad odborné literatury s různou tématikou. Působí v České i Slovenské republice a provozuje několik internetových informační serverů, např. zajímavý http://www.vinarskypruvodce.cz.

Jak je uvedeno v podtitulu této publikace, Nový průvodce po dobrých vínech domácích vinařů pro všechny milovníky, kteří si víno chtějí opravdu vychutnat, má tato publikace pomoci s výběrem těch nejlepších bílých vín českých a moravských vinařů. První kontakt s publikací mne potěšil, jde totiž o sympativký rozměr, který schováte lehce do rukou, a který se dá navíc i ohnout. Publikaci můžete vzít s sebou do "terénu", kde vám asi nejlépe poslouží. Rozměr a provedení odpovídá další publikaci Nový průvodce po vinařstvích a vínech České republiky, který nedávno vyšel. V této knize najdete kapesního průvodce po vinařstvích a vínech ČR, popis nejnovějších vín českých a moravských vinařů s hodnocením, uspořádání podle vinařských podniků, degustační doporučení, snoubení pokrmů s víny, jak si víno vybírat a jak si ho vychutnat.

Zpět ale k výše uvedené publikaci. V knize se bohužel nic nedozvíte o pořadí, jde o jednoduchý výběr 100 bílých vín. Nevidím v tom zase až tak velký problém, smyslem bylo spíše vybrat 100 nejlepších bílých vín, což se myslím podařilo. Nehovoří se zde také o systému výběru vín, např. jaký ročník, jakost, zbytkový cukr a podobně. Většina vín je ročníku 2004, ale najdeme i např. archív 1997. S potěšením musím poznamenat, že řada vín je na našem protále recenzována a řada z nich na recenzi čeká.

Nejprve abecedně vyjmenuji ta vinařství, která najdete v této publikaci, a o kterých jste se na našem portále mohli dozvědět více, ať už formou recenze nebo reportáže z návštěvy vinařství či z degustace. Zde jsou: Abart, spol. s r.o., Beneš Jaroslav, Bohemia Sekt Českomoravská vinařská a.s., Dobrá vinice a.s., Ďurinová Blanka, Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Glos Lubomír, Habánské sklepy, LIVI spol. s r.o., Moravské vinařské závody s.r.o., Nešpor Jaroslav, Nové vinařství a.s., Patria Kobylí a.s., PPS Agro a.s., První znojemská vinařská a.s., Reisten s.r.o., Sonberk a.s., Stapleton - Springer s.r.o., Střední zahradnická škola Mělník, Sůkal Milan, Šlechtitelská stanice vinařská s.r.o. Polešovice, Šlechtitelská stanice vinařská s.r.o. Velké Pavlovice, Tanzberk Mikulov a.s., Tichý Jaroslav, Tichý Richard, Vinařský dům Vinohrad, Vinařství Baloun Radomil, Vinařství Bíza, Vinařství Holánek, Vinařství Hort, Vinařství Kovacs s.r.o., Vinařství Krist, Vinařství Maděřič, Vinařství Málek, Vinařství Maňák, Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s., Vinařství Mráz, Vinařství Plešingr, Vinařství Polehňa, Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o., Vinařství Skoupil, Vinařství Springer, Vinařství Šabata, Vinařství Tetur, Vinařství Vaďura, Vinařství Valihrach, Vinařství Vyskočil, Vinařství Zaječí s.r.o., Vinné sklepy Lechovice, Víno Blatel, Víno Marcinčák, Víno Mikulov a.s., Vinselekt Michlovský a.s., Zámek Mělník & vinné sklepy Jiřího Lobkovicze s.r.o., ZD Sedlec, Zemědělská a.s. Čejkovice a Znovín Znojmo a.s. Jak vidíte, je tento seznam vinařství obsáhlý a dlouhý.

Na druhé straně jsou v knize vinařství, o kterých toho moc nevíme nebo jsme o nich zatím nepsali. Jedná se například o Adámkovo vinařství, Bisenc s.r.o., Čapka Karel, Dvořáček Lubomír, Glosová Helena, Hrabal Miroslav, Kašík Vladimír, Kosík Pavel, Maláník Štěpán, Moravčíkova vína, Mrkva Václav, Na Vinici s.r.o., Nečas, Průdek - sdružení vinařů, Rajský Jan, Salajka Josef, Sečkář Jan, Sekt Domaine s.r.o., Střední vinařská škola Valtice, Tomanová Ivana, Veselský Pavel, Vinařství Dufek, Vinařství Hrbáček & Vojáček, Vinařství Hřiba, Vinařství Komarov Roman, Vinařství Kosek, Vinařství Mezuliáník, Vinařství Mikulica, Vinařství Sáček Miroslav, Vinařství Šplíchal, Vinařství V. & M. Zborovský, Vinařství Vaněk, Vinařství Waldberg s.r.o., Vinařství Židek, Vinice svaté Kláry, Vinné sklepy Šatov s.r.o., Víno Botur, Víno D. K. S. s.r.o., Vinofol s.r.o., Víno Hradil, Víno Jakubík, Víno Mikulov - Vinařství Pavlov, Vitis s.r.o. a Winberg Mikulov s.r.o.

Zatím vám mohu slíbit, že provedeme ihned aktualizaci informací o uvedených vinařství v naší Encyklopedii - Sklepy a že se pokusíme přijít se samostatnými recenzemi. Jako rarita je uvedeno stolní víno ročníku 2004 Bílé z Botanické, které pochází z Vinice svaté Kláry v pražské Tróji, konkrétně jde o víno z botanické zahrady. Žádné vinařství není zastoupeno více jak jedním titulem. Za překvapivé považuji, že zcela chybí např. Vinné sklepy Valtice. Především partie přívlastkových vín Sauvignon, Rulandské bílé, Aurelius a další, by zde zapadly. Neberte to jako zpochybňování, ale již jsem v minulosti několikrát od velmi známých i malých vinařství slyšel nářky, že se v publikacích platí za informace o jejich firmě... V případě Vinných sklepů Valtice, ale určitě nešlo o problém s penězi.

Co považuji za nešťastné je layout, konkrétně světle zelená barva pozadí v části, kde jsou uvedené základní informace o původu vína. Čitelnost je na tomto místě horší. Mnohem lepší je to u druhé publikace, která se věnuje stovce červených vín, kdy je toto pozadí nahrazeno červenou barvou. Také zde mohlo být uvedeno bodové hodnocení, především na internetu, kde je minimálně dvojnásobek dalších vín oproti publikaci. Na internetu postrádám také možnost pokročilého vyhledávání. Je zde možnost seřadit vína podle hodnocení, jakostního stupně, ceny a názvu. Taktéž chybí skeny etiket mnoha vín, místo toho je zobrazena univerzální silueta láhve. Že je někdy nadlidský úkol získat z vinařství originální etikety víme... Jak je také časově náročné získané etikety naskenovat, digitálně upravit a uložit na portál víme. Pravděpodobně máme jednu z největších, ne-li největší, databázi etiket na českém internetu!

I přes uvedené výhrady je význam publikace jasný, uvítají jí všichni, kteří chtějí poradit s nákupem vína. Své příznivce si určitě najde a byť s některým výběrem vín nemusí někteří souhlasit, myslím si, že na našem trhu taková publikace chyběla.

Příště se detailně podíváme na pokračování, které se skrývá pod názvem 100 červených vín českých a moravských vinařství 2006/2007.

Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3689x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5