O Víně

13.11.2009 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.11.2009 07:00

Podzimní oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v říjnu

Po delší odmlce bych se s vámi rád podělil o několik poznatků šestice vín, která pro mne byla něčím zajímavá a která mě oslovila. Dnes zde naleznete i dva zástupce vín zahraničních. Více neprozradím, detaily naleznete v dnešním článku.

Začněme právě jedním ze zástupců vín zahraničních, konkrétně z francouzského Alsaska. Jedná se o Gewurztraminer 2007 AC - Cave de Balblenheim, Alsace. Vína z tohoto společenství vinařů jsou mnohým určitě známá. Několikrát jsem shlédl recenze na ostatních vinných webových stránkách, kolikrát i na celou kolekci vín zahrnující mimo dnes zmiňovaného Tramínu také Riesling, Pinot Gris a Pinot Blanc. Všechna tato vína jsem samozřejmě vyzkoušel, ale nejvíce mě zaujal právě Tramín pro svou osobitost a finesu. Barva vína je sice slabší a vodovější, nicméně krásně jiskrná a víno vykazuje vysoké slzení. Vůně je velice opojná a bohatá s nástupem jadrného ovoce (hrušky a jablka) s druhotnými tóny čajových růží. Chuť je perfektně sladěná, nasládlá, lehčí a v závěru krásně kořenitá. V dochuti pociťuji i minerální slanost. Víno se dá krásně popíjet jen tak s přáteli, dobrým společníkem však bude i jablkový závin, snad i asijská kuchyně. Na tato vína narazíte v mnohých marketech, já je například kupoval v Albertu, kde na ně bývají také akce. Cena vína se pohybuje běžně okolo 150,- Kč, v akci i se blíží i stokoruně. Za tuto cenu perfektní a nekomplikované víno, kterým neurazíte. Určitě vyzkoušejte všechny, například Pinot Blanc patřil mezi mé favority na letošním 3. Ročníku Galerie rulandských vín v Kyjově.
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Mezi mé osobní objevy letošního roku patří vína pana Stanislava Miklicy. S tímto vitálním "strécem" v nejlepším slova smyslu a členem společenství vinařů Collegium Vinitorum, jsem měl tu čest setkat i osobně letos v září v Moravské Nové Vsi. Pěkně jsme si pohovořili o výrobě vína, o tom jak pěkná, typická a odrůdová vína umí vyrobit bez použití umělých kvasinek a při minimálním zásahu do vína. Mezi jeho nejlepší vína řadím Muškát moravský 2008 zemské (polosuché, alk.13 %,23,5 °NM, cukr 7,5 g/l, kyseliny 6,5 g/l, šarže ). Barva vína je jiskrná, již nyní slámového odstínu s mohutnými glycerolovými mosty. V nástupu je vůně opojná, velice zajímavá, ne typicky aromatická, spíše přízemnější a nasládlá, s tóny staršího muškátového ořechu. Chuť je harmonická, kyselinka jde ruku v ruce vyššímu cukříku a extraktu. Z aromat rozeznávám medově-muškátové i lipový květ. Závěr je v režii vyšší pálivosti, která déle přetrvává. Oceňuji uvedení analytických hodnot na etiketě. Dle analytik bych posuzoval víno spíše jako suché. Cena ve vinařství 110,- Kč
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Ti, kdo už mě znají, vědí, že v článku by nemělo chybět nějaké víno z odrůdy Rulandské šedé. Dnes se tedy podíváme pod záklopku Rulandskému šedému 2008 pozdní sběr od Milana Vašíčka z Prušánek (obec Josefov, trať Židlíky u Nechor, alk.13,0 %, cukr 6,8 g/l, kyseliny 6,8 g/l, extrakt 20,6 g/l, šarže 03-08). Barva je jiskrná, lehce zlatavá, téměř vodová s čirým meniskem. Vůně lehká, ovocná s nádechem meruněk a cukrovinkou. Chuť je z počátku harmonická, plná s pikantním, delším závěrem. Bohužel delší popíjení odhaluje kvasnicový nádech a po čase začíná být víno unavené, prázdnější a fádnější. Nejedná se o typický šeďák, tento trochu aromaticky vybočuje z pomerančových, medových a chlebnatých pravidel, byť to není na škodu. Víno jsem dostal darem, tudíž bohužel neznám cenu. Na netu je ceník v přípravě, takže zde také žádná sláva. Opět mě uspokojuje uvedení analytických hodnot.
*** Cena neznámá, víno bych si znovu nekoupil.

Vlivem PepyK se pomalu začínám propíjet i do královské odrůdy Ryzlink rýnský. Spíše mě však mnohdy zaujmou zvláštnosti této odrůdy - speciality a odchylky. Mezi tyto patří i Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, Vinařství ing. Richard Tichý, Hrušky ze společenství Bonus Eventus (obec Hrušky, trať Hastrmany, alk.12,5 %, polosuché, cukernatost 22,4 °NM, cukr 20 g/l, kyseliny 7,3 g/l, šarže 10/07). Barva je krásně jiskrná, zlatavá a vysoce olejnatá. Vůně je vrstevnatá, jemně citrusová, proložená citronovou kůrou a lipovým květem, v pozadí nalézám petrolejové nebo benzinové tóny. Chuť je ze všeho nejzajímavější - plná, ovocná, nasládlá, jemně minerální, se středním tělem, nejvíce mě oslovují ovocné složky, opět v čele s citrusy a citronovou zmrzlinou, protkané petrolejovými stopami. I přes vyšší cukry se víno zdá suché a svěží. Víno ve mně evokuje vzpomínky na Ryzlink rýnský 2007 botritický sběr pana Beneše z Hrušek, který byl mnohem hutnější, sladší, ovšem s podobnými aromaty. Předpokládám, že zráním se ještě více zakulatí a bude velice zajímavý. Cena 110,- Kč ve vinařství.
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Ani letos jsem si nemohl nechat ujít známkové cuvée Krásná Hora 2008 (alk. 13 %, šarže 17) od Milana Sůkala. Prosím, neplést s vinařstvím Krásná Hora Marka Vybírala. Předem si musím postesknout nad mnohokrát probíraným způsobem výroby různých cuvée - ponechat stejnou skladbu odrůd nebo každý rok vybrat to nejlepší? Osobně mě baví každý rok zkoumat, co nového vinař přichystal a jak se se s celením popral. Tentokrát je to tedy 50 % Cabernet Moravia, 25 % Merlot a 25 % Rulandské modré (Pinot Noir). A v pravdě je na co se těšit. Opět Milan Sůkal dokázal, že umí vyrobit skvělé a zajímavé víno, nejen červené. Barva je jiskrná, sytá, neprůhledná, tmavě cihlová, až nafialovělá. Vůně je ušlechtilá, opojná s bohatostí černého ovoce, sladkého dřeva a dubovosti. Chuť je komplexní, harmonická, velmi propracovaná, struktorvaná. Převládá opět černé ovoce, skořice a v závěru lanýžový charakter Pinotu. Perfektní a charakterní víno vhodné pro slavnostní příležitosti nebo pro večerní meditace. Víno jsem obdržel jako dar. Vhodné bude zejména ke zvěřině. Cenu bych vzhledem ke kvalitě vína akceptoval i okolo 200,- Kč.
***** Cena neznámá, víno bych si znovu koupil.

Posledním zástupcem je slíbené druhé zahraniční víno. Tentokrát jsem využil řeckých dnů v marketu Lidl a zakoupil dvě řecká vína. Dnes se podíváme na Xinomavro 2007 jakostní - Naoussa, Řecko (alk.13 %, 1 rok v dubovém sudu). Na řecká vína můžete narazit v podstatě v jakémkoli obchodě i obchůdku. Toto víno bylo plněno právě pro Lidl, ovšem s víny odrůdy Xinomavro a z města Naoussa se můžete setkat velmi často. Řecká červená vína jsou zpravidla velmi dobrá, oproti moravským netypická a podmanivá. Mají svůj zvláštní charakter, který je odrazem terroiru řeckého poloostrova i ostrovů. Zpravidla jsou vhodná pro delší archivaci a často zrají v dubových sudech. Naoussa se nachází asi 60 kilometrů západně od Soluně. Barva vína je sytě granátově červená s fialovými odlesky a vysokým slzením. Vůně je komplexní, dřevito-ovocná, s náznaky máty. Buket je jemně nahořklý. Chuť se nese v duchu trpčího třísla a černého ovoce, vanilky a kakaa. Dochuť je střední s patrnou alkoholovou stopou. Je opravdu tvrdší a svébytné, nebude chutnat každému. Provokuje hrubostí, vyšším tříslem a taniny. Velmi zajímavá by byla delší archivace vína. Rád bych jej ochutnal například za 3 roky. Netvrdím, že se jedná o kdovíjakou kvalitu. Spíše půjde o víno selského typu nebo víno průmyslovější. Přesto bych mu dal ještě šanci. Cena 119,- Kč v marketu Lidl.
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil za účelem archivace.

Překvapení měsíce:
Známkové cuvée Krásná Hora 2008 - Milan Sůkal, Nový Poddvorov
- Pro komplexnost, bohatost a mnohovrstevnatou strukturu, víno s budoucností.

Zklamání měsíce:
Rulandské šedé 2008 pozdní sběr - Milan Vašíček, Prušánky
- Vyložené zklamání se tento měsíc nekonalo, ovšem nejvíce ze všech vín u mě ztrácí právě toto. Mé osbní mínění je takové, že víno je poněkud fádní a archivací nic nezíská.
 
Žolík měsíce (jakési mé doporučení):
Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, Vinařství ing. Richard Tichý, Hrušky
- Za svou odrůdovou zvláštnost a netradičnost, kompozici a harmonii vína
Žolíků by za tento měsíc muselo být více, ale ten může být z mého přesvědčení jen jeden. Pro vyznavače sladších a aromatičtějších vín tedy doporučuji také alsaský Gewurztraminer, nebo Muškát moravský pana Miklici.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6462x
Průměrná známka po 2 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5