O Víně

07.10.2006 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Châteauneuf-du-Pape dovážená do ČR

Když ve 14. století hledali papežové z Avignonu jakýsi vejminek, vydali se jen kousek na sever a založili si tam letní sídlo, které označili jako nový zámek(dům) - chateau neuf. Tehdy určitě netušili, že tak dají vzniknout vesničce, před níž dnes smekají vinaři z celého světa. V desítkách různých cave neboli sklípků můžete ochutnávat to jedinečné kořeněné víno výrazné chuťové hloubky, které si s ničím nemůžete splést. Dnes jedna z 13 vybraných apelací údolí Rhôny, která produkuje svá vína v charakteristických lahvích s vyraženým znakem města Avignonu - papežskou tiáou a překříženými klíči svatého Petra.

Chateauneuf du Pape najdete mezi Avignonem a městem Orange. Už zdálky vás vítá hrad na kopci, ale když dojdete až k němu zjistíte, že z chlouby papežů zbyla jen jediná zeď. Na území kolem vesnice se každoročně vyrobí asi 110 tisíc hektolitrů vína a pěstitelů je tu více než dvě stě. Vína jsou těžší, mají vyšší obsah alkoholu a hodí se třeba ke zvěřině nebo řádnému bifteku s pepřovou omáčkou.

Na rozdíl od burgundského se totiž červené i bílé châteauneuf míchají z různých odrůd. Někteří vinaři jich používají až třináct, ale častěji jsou 3 až 8. Každá z nich pak předá chuti a vůni nápoje některou svou vlastnost. Převládá Grenache, réva, která snáší jihofrancouzská vedra a daří se jí i v několik metrů hluboké vrstvě oblázků, které se během dne rozpálí a hřejí i v noci jako inkubátor. V chráněných písčitých půdách zase zrají další odrůdy, zejména Mourvédre a Cinsault, které vínu dodávají správné aroma. Na vápnitých a kamenitých půdách se pak pěstují již málem exotické odrůdy jako Bourboulenc, Clairette, Roussane a Picpoul, dodávající jemnost a ovocnou chuť bílému.

Konkurenci představují i nedaleké vesnice, především Gigondas, kterou označují za mladšího bratra Châteauneuf. Tato malebná víska na svazích pohoří Dentelles de Montmirail je sama o sobě oslňující turistickou atrakcí. Skály se tam zvedají stovky metrů nad krajinu jako obří zuby pohádkového draka. Stará horní část obce, obehnaná zbytky hradeb, zdálky připomíná pobořenou středověkou pevnost. O vínu z Gigondas se říká, že je nejrustikálnější, ne-li nejmohutnější z celé Francie.

Nejlepší ročníky jsou 2003, 1998, 1995 a také 1990, ale ten už je dost vzácný. Do ČR si můžete z Francie přivézt až 99 litrů vína na osobu a obvykle se to vyplatí - například už velmi slušné châteauneuf přímo ve sklepě koupíte za 10 €, gigondas (čti „žigondas", neboť jde o provensálské jméno) nebo podobné vacqueyras (vagejras) ještě o něco levněji.

Při hodnocení 8 druhů různých Châteauneuf-du-Pape (ročníky 2004, 2003, 2001 a 2000) dovážených do ČR prakticky zaujali zejména tři vzorky:

1. Chateauneuf-du-Pape Chateau Gigognan - Clos du Roi 2001
(dováží www.vinsdefrance.cz)
Vinařský statek Chateau Gigognan produkuje velmi zajímavá vína této oblasti. Viniční trať Clos du Roi je nejlepší viniční tratí tohoto statku a rovněž nejlepší vinařské obce Chateauneuf-du-Pape. Červené suché víno z odrůdy Syrah a Grenache jemné struktury, buketu přezrálých jahod s pozadím vanilky a jemných tříslovin. Výborný průvodce červených mas, zvěřiny a sýrů. Buket tohoto vína byl skutečně senzační, jemně vrstvený s aroma zralých švestek, třešní, přezrálých lesních malin, tabáku a kávy. Teplý charakter na patře je skvěle doplněn nádechem bylinek z Provence. V chuti sametové, lahodné víno s jemným taninem a mimořádně dlouhým závěrem. (subj. hodnoceno 88 b.)

2. Châteauneuf-du-Pape 2001 - Domaine Saint GayaN
Toto Chateuneuf zrálo v sudech barrique á 600 litrů a je zpracováno z odrůd - 88 % Grenache, 6 % Syrah a 6 % Mourvédre, přičemž keře jsou v průměru 60 let staré (0,75 ha) s maximálními výnosy do 30 hl/ha. (dováží www.bestwines.cz). Velice komplexní buket od vanilky, švestek přes zelený pepř až po dijonskou hořčici, nádherný purpurový šat a vyšší obsah alkoholu. V chuti velice jemné tříslovinky s výraznou plností (až se dalo kousat), v dlouhém závěru trochu drsnější jakoby chlápácké. (subj. hodnoceno 90 b.)

3. Châteauneuf du Pape rouge Héritiers Plantin de Monredon 2001
Velice komplexní a intenzivní buket marmelády lesních plodů a čerstvě pražené kávy, v chuti harmonické ale proti předchozíme vzorku prázdnější a méně robustní. (subj. hodnoceno 87 b.)

Už při degustaci jsme si připomněli písničku Michala Tučného, která mi zněla v uších ještě cestou domů (mimochodem je až s podivem jak verze textu na různých website komolí správné označení (nejčastěji Chatoneaux d'Pappe).

A tak...
Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap,
tak mají báječnej život plnej báječnejch dní bez útrap.
Celej den jen tak sedí a popíjejí Châteauneuf du Pape,
když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 11894x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 13:05:36