O Víně

24.01.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Inspekce po vinařských cyklostezkách, podoblast Velkopavlovická

Již třetím rokem mapujeme kvalitu a úroveň naších vinařských cyklostezek včetně možností poznat místní mentalitu a úroveň vinařství. V roce 2005 padla volba na okolí Velkých Bílovic. V dnešní velmi obsáhlé reportáži nazvané Inspekce po vinařských cyklostezkách, podoblast Velkopavlovická, najdete 48 fotografií! V textu se dozvíte naše zkušenosti včetně několika doporučení, které oceníte, pokud se zde chystáte.

Dříve než začnu popisovat naše zkušenosti a dojmy z putování po vinařské cyklostezce, dokončím to, co jsem nakousl v reportáži na návštěvě Vinařství Vladimíra Tetura. V ní jsem slíbil vysvětlit důvody, proč jsme si vybrali tuto lokalitu. Když jsme v roce 2005 plánovali místo na letní vinařskou cykloturistiku, zvažovali jsme celou řadu terroir na jižní Moravě, až jsem se nakonec rozhodl právě pro Velké Bílovice. Mezi hlavní důvody patří skutečnost, že se zde nachází největší množství vinařů, ať už registrovaných či naopak. Za druhé nelze opomenout, že Velké Bílovice jsou se svými 803,6 ha vinic největší vinařskou obcí v ČR, před Valticemi (582 ha) a Čejkovicemi (520 ha). Oficiální stránky obce Velké Bílovice uvádí rozlohu vinic 500 ha, ale od místních vinařů jsem byl upozorněn, že to již dávno neplatí. Taktéž musím uvést, že Velkopavlovická vinařská podoblast je největší v ČR. A v poslední řadě musím připomenout naší více jak dva roky starou reportáž po Velkopavlovické vinařské stezce, kterou jsme také projeli.

Pokusím se podívat na 803,6 ha vinic trochu z jiného pohledu, abyste si udělali správný obrázek. Srovnání provedu s plochou prvoligového fotbalového hřiště. I když jsou stanoveny určité tolerance, berme za nominální rozměry: 105 m x 68 m, což je 0,71 ha. Když si tuto plochu přepočítám právě na velikost vinic, dostaneme se k 1.132 fotbalových hřišť! A to už je vysoké číslo. Pokud Vám ani toto nic neříká, podívejte se již nyní na fotografie níže, kde je z nádherného vrchu Zímarka, nazývaného Hradištěk, pohled všemi směry na viniční tratě, které neberou konce.

Taktéž musím upozornit, že správně bych měl v názvu dnešní reportáže uvést tři vinařské stezky, protože naše cesta vedla různými cestami. Kromě Velkopavlovické jsme z části jeli po Moravské vinné a Podluží. Dole pod článkem najdete přesnější itinerář.

Z oficiálních stránek obce Velké Bílovice použiji několik faktografických údajů pro navození správné atmosféry. Velké Bílovice se svými 3780 obyvateli se od roku 2001 řadí k nejmladším městům České republiky. Historicky jsou osídleny už od neolitu, ale první písemná zmínka je teprve z roku 1306. Často jsem v diskuzi s místními vinaři narazili na počet registrovaných vinařů v porovnání s počtem obyvatel. Mnohokrát jsme slyšeli, že od uvedeného počtu obyvatel můžeme odečíst kojence a děti a jsme na počtu vinařů! Přitom oficiální stránky obce uvádí, že vinařstvím a pěstováním révy se zabývá 1062 registrovaných vinařů a vinohradníků. Ale zpět k obci Velké Bílovice, které jsou bytostnou součástí Jižní Moravy, ale především městem lidových tradic, vína a ovoce. Pěstování révy vinné je doloženo minimálně od dob působení Římanů na našem území. Mezi největší folklorní tradici, která má kořeny hluboko v historii, jsou místní hody, které se slaví začátkem září.

A nyní již mohu začít popisovat naše zkušenosti a dojmy z putování. Při výběru ubytování jsou Velké Bílovice na tom rozhodně dobře. Je zde několik větších či menších hotelů, penziónů plus nabídky na ubytování přímo nad vinným sklípkem. Ubytování jsme si nakonec vybrali přes Internet v penziónu Mlýn, který se nachází při výjezdu z Velkých Bílovic na Lednici směrem na dálnici D2 po pravé straně. S ubytováním a službami zde jsme byli nadmíru spokojeni a mohu Vám Mlýn jenom doporučit. Více informací najdete zde.

Níže najdete výběr těch nejlepších fotografií, které Vás v pořadí, jak jsou uloženy, povedou mým výkladem. Z penzionu Mlýn jsme projeli obcí Velké Bílovice po státní silnicí č. 422 směrem na Čejkovice. Za Velkými Bílovicemi navazují Sklepy, které jsou vlastně samostatnou obcí, jak dokumentuje i označení na bílé svislé dopravní značce. Před viniční tratí Pod Belegrady si po levé straně všimněte velkého vinařského lisu, na kterém je poutač vinařství Jaroslava Nestarce. Pokud se rozhodnete navštívit tohoto vinaře, odbočte doleva, orientační tabule Vás dovedou k cíli. My jsme pokračovali stále rovně, mírným stoupáním nahoru. Po levé straně uvidíte budovu Vinopolu Velké Bílovice. V budově se nachází také prodejna a degustační místnost. Na dvoře najdete historický vinařský lis, jak můžete vidět na fotografii níže. Pokaždé, když jsem zde zastavil, bylo v prodejně bohužel zavřeno. Až poslední den jsem navštívil kancelář a požádal o zaslání etiket pro naší databázi. Vysvětlil jsem o co máme zájem, zanechal zde vizitku s adresou a bláhový doufal, že obdržíme kolekci etiket. Bohužel, má snaha se minula účinkem, opravdu nerozumím přístupu některých firem... Co je daleko horší je stále neexistující doména Vinopolu (www.vinopolbreclavsko.com), kterou uvádějí ve všech firemních a propagačních materiálech. Už jsme to na našich stránkách mnohokrát probírali, ale tento způsob propagace a prodeje vlastních vín je naprosto zarážející. Postupme ale dále k mnohem příjemnějším místům.

Hned za Vinopolem odbočíte doleva na vinařskou Velkopavlovickou cyklostezku. Všude dokola najdete nádherné a malebné uličky s vinnými sklípky. Uličky jsou velmi husté a řada vinařů příkladně dbá o svá obydlí, jak můžete vidět na řadě fotografiích níže. Často narazíte na cedulku s nabídkou ochutnávky, prodeje vín a ubytování. Je to velmi romantické místo, každý z vínomilců se určitě bude náramně kochat. Doporučuji nespěchat, sesednou z kola a projít si toto nádherné místo.

Z vinných uliček se opět vrátíme na asfaltovou stezku, která pokračuje do mírného svahu. Po obou stranách se můžete kochat vinicemi. Právě se nacházíte na obrovské ploše, která dle nového vinařského zákona má jendoduché označení: Přední hora, Nová hora a úplně nahoře Zadní hora. Orientace je velice jednoduchá. Přední horu máte po levé ruce, Zadní horu napravo a Nová hora je nahoře na vrchu Zímarka. Názvy jsou odvozeny od slunečního svitu, který na tyto polohy dopadají. Často jsem zde slyšel, že kvalitnější je Přední hora, protože po většinu dne zde dopadají sluneční paprsky. Na Zadní horu svíti pouze dopoledne. Na řadě fotografiích najdete tyto nádherné polohy, od ranního rozbřesku až po odpoledne, v popisku najdete název viniční tratě. Musím ale uvést, že úroveň jednotlivých meziřadí byla velmi odlišná, prostě bylo poznat, který vinař a jak pečuje o své hrozny. Některé meziřadí bylo ukázkově zatravněné a obdělané, jiné zaplevelené a vinice velmi zaneřáděné. V době, kdy jsme zde byli, začínalo pomalu vinobraní, takže jste mohli vidět pohyb a práci některých vinařů. Při postupném stoupání nahoru, se otevírají nádherné panoramata na Velké Bílovice a jeho okolí. Zde si poprvé uvědomíte, jak obrovská je plocha vinic. První místo, kde si můžete odpočinout a načerpat síly je na dřevěném altánku po pravé straně, kde se také nachází orientační tabule Vinařského fondu s popisem tohoto terroir. Z něj přebírám několik základních informací. Velké Bílovice se nacházejí v nejteplejším části České republiky s nejvýhřevnější půdou. Ta je většinou černozem promísená spraší. Nachází se zde také ložiska třetihorního jílu. Proto mají zdejší vína jemné aroma a bohaté tělo. Na zdejších tratích můžete vidět z bílých odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Müller-Thurgau, Neburské, Sauvignon, Rulandské bílé, Tramín červený, Chardonnay a Muškát moravský. Z modrých odrůd se pěstuje Modrý Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia.

Opustíme toto místo a vydáme se dále po asfaltové stezce. Po chvíli narazíte na nádherné terasy na Přední hoře. Odtud již uvidíte také bílou kapličku v pozadí na vrcholku, o kterém se detailně zmíním později. Na těchto terasách je velmi důležitá vzdálenost meziřadí, aby slunce dokázalo "zahřát" všechny hrozny. Jsou zde polohy, které pravdielně poskytují velmi kvalitní hrozny, ale i místa se stínem, která nedovolí vytvořit dostatečně vysokou cukernatost. Na několika fotografiích můžete vidět rozdíly mezi Přední a Zadní horou včetně způsobu ošetřování.

Krásná asfaltová cyklotrasa mezi vinohrady Vás přivede až na mystický vrch Hradištěk, ze kterého je nejkrásnější rozhled. Je to nejvýše položený bod (262 m.n.m.) v okolí Velkých Bílovic s názvem Zímarka. Kaplička zde stojí od roku 2002 a byla postavena z veřejné sbírky mezi občany Velkých Bílovic. Vysvěcena byla v květnu 2002 a má hned tři patrony: Sv. Cyril a Metoděj jsou patroni víry, Sv. Václav je patron České země a Sv. Urban je patron všech vinohradníků a vinařů. Podle mého soudu jde o přenádhernou stavbu, která na toto místo patří. Pokud natrefíte na slunné dny jde doslova o skvost, kdy je bílá barva kapličky s modrou oblohou a zelenými vinicemi v nádherném kontrastu, jak můžete vidět na fotografiích níže. Nápad, s postavením na tomto místě kapli měli občané již v roce 1945, kdy byl také postaven základní kámen. Z tohoto místa můžete vidět do dalekého okolí. Od Pálavských vrchů až do Malých Karpat. Je to také místo se vzácnou flórou a jak se uvádí na informačních tabulích, můžete zde najít 17 druhů chráněných rostlin. I když nelze vejít do kapličky, přes mříž jsem udělal několik fotografií. Vedle kapličky se nachází také orientační tabule s popisem okolí, což Vám usnadní identifikovat obce a zajímavosti širokého okolí, jak můžete vidět níže. Jedná se o vinice směrem na Velké Pavlovice, Bořetice a Vrbici. Jak jsem již několikrát uvedl, vinice jsou všude, až na malé výjimky s remízami či broskovými sady. Na tomto místě se určitě zastavte, pokochejte se výhledem do okolí a užijte si nádhernou a tichou atmosféru tohoto kraje. Z informačních tabulí jsem si dovolil nafotit a poté upravit snímek tak, abych Vám také mohl vysvětlit polohy dalších viničních tratí.

Jak jsem Vás informoval v reportáži Vinařství Mádl Stanislav Velké Bílovice je nyní podle nového rozdělení vinařských oblastí, obcí a viničních tratí dle prováděcí vyhlášky č. 324/2004 Sb. k vinařskému zákonu č. 321/2004 Sb. ve Velkých Bílovicích 8 viničních tratí. Jedná se o Novou horu, Zadní horu, Přední horu, Dlouhou horu, Širokou horu, Pod Belegrady, Vinohrádky a Obory. Všechny tratě, které mají v názvu hora, najdete v okolí Velkých Bílovic a nahradily z dřívějška známé názvy jako byly Šmatláky, Haňby, Úlehle, Křivánky, Šísary, Zímarky a podobně. Tři již zmíněné viniční tratě jsme právě projeli, ostatní se nachází opět směrem na Velké Bílovice a Moravský Žižkov a budu o některých z nich hovořit dále.

Byť neradi, ale museli jsme toto místo opustit. Na chvíli se proto vracíme po asfaltové stezce zpět až narazíte na malou křižovatku, na které se dáte doleva směrem na obec Vrbice. Po pravé straně se Vám otevře nádherný pohled na Zadní horu. Po malém sjezdu dolů přijedete do zvlněné krajiny, kde se střídají pole s broskvovými sady. Asi po 2 km znovu stoupáte. Napravo jsme minuly právě odkvetlé slunečnicové pole a velmi starou vinici, která končí na vrcholu stoupání. Zde můžete poprvé spatřit obec Vrbice a v jejím okolí rozlehlé vinice, viz foto níže. Zde jsme také narazili na Muškát moravský ve velmi zralém stavu, kterému jsme nemohli odolat a na osvěžení ochutnat jeden trs.

Stezka se z tohoto místa otáčí doleva a po prudkém sjezdu a dalším stoupání přijedete těsně před Vrbici. Po levé straně vidíte nové výsadby a další již plodící vinice. Obcí projedeme po značené cyklostezce. Na samém konci obce uvidíte po obou stranách vinné sklepy, viz foto níže. Za obcí se cyklostezka otáčí doprava a dostáváte se na kopec Stráž, ze kterého je za jasných nocí vidět až do vídeňského Prátru. Kopec je z moravských slepenců a v minulosti byl proto využívaným ke stavbě obydlí, podzemních krytů a chodeb (lochů), ze kterých jsou dnes vinné sklepy. Ty jsou uspořádány ve třech patrech nad sebou a malebně působí i jejich fasády z lomového kamene.

Pokračujeme dále směrem na Čejkovice. Po levé straně jedete kolem lesa, po pravé straně máte nádherný výhled od obce Vrbice až po Velké Bílovice včetně kapličky na vrchu Zímarka, kde jsme před chvíli byli. Projedeme pískovcovým kaňonem až se dostaneme nad obec Čejkovice. Pod starých ořechem můžete spočinout a pokochat se krásným výhledem na vinice v okolí obce, jak můžete vidět dole na fotografiích. Krajina je zde nádherně zvlněná, jako by jí nějaký grafik navrhoval. Projedeme dále po asfaltové stezce podél vinic až do obce Čejkovice. Projedete obcí až se dostanete na náměstí se sochou T. G. Masaryka. Z tohoto místa již vidíte starou tvrz, která je nyní přestavěná na hotel. Vydáme se smerem k této tvrzi a napravo uvidíte Templářské sklepy, o kterých jsem psal v reportáži Návštěva archivních prostor Templářských sklepů Čejkovice.

My se vydáme do mírného stoupání napravo po panelové cestě, která nás dovede na sklepní uličku. Před prvním sklepem můžete vidět pískovec, ve kterém najdete několik malých děr, pravděpodobně hnízda ptáků. Sklepy jsou na samém konci obce a stezka vede kolem nich směrem na Starý Poddvorov. Protože stezka vede po horizontu, je i odtud nádherný výhled do okolí, které je protkáno mnoha vinicemi. Nechybí samozřejmě místa s terasami, jak můžete vidět níže. V okamžiku napojení na státní silnici uvidíte orinetační tabuli s upozorněním na nedaleký větrný mlýn ve Starém Poddvorově, který si rozhodně nenechejte ujít. Tato kulturní památka pochází z roku 1870. Mlýn je německého typu a má celodřevěnou konstrukci výšky 9,5 metrů. V minulosti často měnil svého majitele. V roce 1999 mlýn vykoupila obec Starý Poddvorov, aby tuto památku zachránila a zahájila jeho obnovu. Mezi poslední majitele až do roku 1949 patřil Jan Minařík. V roce 2003 proběhla rozsáhlá rekonstrukce za více jak 2 milióny Kč, kterou z 80 % hradilo Phare CBC. Z tohoto nádherného místa se vrátíme zpět na hlavní silnici, po které sjedeme do nedalekého Starého Poddvorova. Zde se vydáme na první křižovatce doprava směrem na Nový Poddvorov, který máte již na dohled. Nový Poddvorov projedeme přímo až na horní konec, kde se nachází sklepní ulička. My se vydáme doleva po cyklistické stezce směrem na Prušánky. Je to místo, ze kterého můžete vidět na nedaleké obce obklopené vinicemi. Několik fotografií můžete vidět níže, například viniční trať Slovenské, o které jsem psal v reportáži Vinařství Maděřič s.r.o. Moravský Žižkov.

Asi po 6 km dojedete do obce Prušánky, kde odpočíme doprava na státní silnici č. 423. Odtud je to po celkem nezajímavé silnici, byť jde o vinařskou cyklostezku, asi 3 km do Moravského Žižkova. Pokud byste pokračovali po hlavní silnici rovně do Velkých Bílovic, cca po 3 km byste po levé straně našli Vinařství Vladimíra Tetura, o kterém jsem již psal. My na malém náměstí odbočíme doprava po značené cyklostezce směrem nahoru k viniční trati Slovenské. Nepojedeme ale úplně nahoru, protože stezka zatáčí doleva mezi jabloňové a broskvové sady. Asi za 3 km se dostanete zpět z východní strany k Velkým Bílovicím, projedete po hrázi rybníku a po levé straně se nachází viniční trať Pod Belegrady. Napravo najdete několik vinařských firem, včetně Vinařství Stanislava Mádla. Stezka končí před firmou Vinopol a kde se můžete buď znovu vypravit k desítkám vinařů do sklepních uliček, nebo pokračovat zpět do obce Velké Bílovice.

Co říci na závěr? Naše putování stálo za to. Poznali jsme nádherná místa, skvělá vína a několik zajímavých vinařství. Na ty horší zkušenosti je lepší zapomenout. Já osobně mám menší výčitky svědomí, že jsem nemohl navštívit další vinaře, které jsem měl vytipované a na které jsem se také moc těšil. Musím vzpomenout např. Jaroslava Nestarce, Petra SKoupila, Petra Vaňka, Františka a Davida Zemánka, Habánské sklepy, další a další. Snad jsem nikoho neurazil, pokud jsem na někoho zapomněl. Věřte, že jsem zde nebyl naposledy a že se zde s kolegy chystáme nakoupit další vína. Navštívit tento kraj Vám mohu jenom doporučit, pokud máte rádi pohyb na kole, který můžete zpříjemnit poznáním o víně, jste na správné adrese!

Podrobnější itinerář našeho putování se týká průjezdu těchto vinařských cyklostezek:
Velkopavlovická, Moravská vinná a Podluží.
Začátek a konec okruhu 25. srpna 2005: Velké Bílovice - penzión Mlýn
Trasa: Velké Bílovice penzión Mlýn - Velké Bílovice sklepy - Velké Bílovice Vinopol - Hradištěk na vrchu Zímarka - Vrbice - Čejkovice náměstí - Čejkovice Templářské sklepy - větrný mlýn - Starý Poddvorov - Nový Poddvorov - Prušánky - Moravský Žižkov - Vinopol - Velké Bílovice sklepy - Velké Bílovice penzión Mlýn
Délka uvedené trasy: 36,7 km
Vinařská stezka: Velkopavlovická
Vinařská stezka: Moravská vinná
Vinařská stezka: Podluží

Související odkazy:
- Vinařské stezky
- Cyklostezky
- Oficiální stránky obce Velké Bílovice
- Oficiální stránky obce Čejkovice
- Oficiální stránky obce Vrbice
- Oficiální stránky obce Starý Poddvorov
- Oficiální stránky obce Nový Poddvorov
- Oficiální stránky obce Prušánky
- Oficiální stránky obce Moravský Žižkov

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8050x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 08:17:15