O Víně

12.08.2006 Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

9. situační zpráva ochrany révy vinné v moravských vinařských oblastech

9. situační zpráva ochrany révy vinné v moravských vinařských oblastech ve 27. týdnu (3.7.2006 - 9.7.2006).

Choroby

Plíseň révy
První primární i první sekundární výskyty plísně révy byly zjištěny na většině lokalit. Každé další splnění podmínek pro primární infekci (10 a více mm dešťových srážek za 24 hodin, průměrná denní teplota neklesající pod 13 °C a minimální teplota pod 8oC) a splnění podmínek infekční periody (min. 4 hod. ovlhčení v noci, průměrná teplota nad 13 °C, optimální teplota 20 °C) může způsobit další infekce. Krátce po odkvětu trvá období vysoké citlivosti květenství a mladých hroznů k napadení. Dle předpovědí budou nadále trvat vhodné teploty a vyskytnou se především lokální dešťové srážky, které by měly být limitující při rozhodování o intenzitě ošetření.

Dle používaných metod krátkodobé prognózy (HMÚ Bratislava, systém Galati-Vitis), založených na hodnocení množství srážek, trvá nadále nebezpečí šíření. Dle metody HMÚ Bratislava se křivka týdenních úhrnů srážek pohybuje na sledovaných lokalitách v oblasti kalamitního výskytu (nad křivkou A) nebo ve většině případů poklesla do oblasti sporadicko-kalamitního výskytu (mezi křivkami A-B). Metoda doporučuje po odkvětu 2 obligátní ošetření.

Systém Galati-Vitis nadále signalizuje rozdílný infekční tlak onemocnění a podle lokality specifikuje rovněž potřebu ošetření.

V průběhu tohoto období by mělo být dokončeno ošetření těsně po odkvětu podle termínu předchozího ošetření a doporučeného intervalu použitého přípravku. Pokud byly v oblasti zjištěny první primární výskyty, je vhodné použít i po odkvětu (podle vhodnosti podmínek pro šíření 1 - 2x) kombinované přípravky (Acrobat MZ, Aliette bordeaux, Mikal M, typ Ridomi,l případně typ Curzate. ) Mimo finančně podporovaný systém integrovaného pěstování révy (SIPR) je možno použít i přípravek Verita.

Pokud dojde před předpokládaným ošetřením ke splnění podmínek infekční periody, je třeba použít přípravek s kurativní účinností (Acrobat MZ, typ Ridomil 3-4 dny, Curzate M 1-2 dny). Mimo SIPR je možno použít i přípravek Curzate Gold (1-2 dny).

Tam kde nebyly zjištěny 1. výskyty, lze pokračovat v preventivní ochraně přípravky ze skupiny dithiokarbamátů (Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Novozir MN 80, Polyram WG) nebo přípravky ze skupiny ftalimidů (Captan 50 WP, Folpan 50 WP, Folpan 80 WG, Merpan 50 WP, Merpan 80 WG).

Obvykle doporučované intervaly mezi ošetřeními:
kontaktní přípravky - dithiokarbamáty Dithane M 45, Dithane DG Neotec, Novozir MN 80, Polyram WG 8-10 dnů, ftalimidy Captan 50 WP, Folpan 50 WP, Folpan 80 WG, Merpan 50 WP, Merpan 80 WG 8-10 dnů, měďnaté fungicidy Kuprikol 50, Champion 50 WP, Cuproxat SC 8-10 dnů, strobiluriny Quadris (vzhledem k nebezpečí vzniku rezistence použít pouze v TM kombinaci s přípravkem s jiným mechanismem působení) 8-10 dnů, kombinované přípravky - Curzate M, Curzate Gold (mimo SIPR) 8-10 dnů, Acrobat MZ a přípravky typu Ridomil 10-14 dnů, Aliette Bordeaux a Mikal M, Verita (mimo SIPR)12-16 dnů.

Upozornění:
Doporučujeme průběžně sledovat vhodnost podmínek pro šíření plísně révy a využívat informace získané pomocí metod krátkodobé prognózy a signalizace s cílem minimalizovat počty ošetření. Dle Nařízení vlády č. 119/2005 Sb., § 14 je přípustné v SIPR použít proti plísni révy maximálně 6 ošetření v průběhu vegetace!
Pro použití mědi je stanoven limit maximálně 2 kg/ha v průběhu vegetace. Přípravky na bázi mancozebu (včetně kombinací) a metiramu je možné použít v systémech integrovaného pěstování révy vinné pouze 2x v průběhu vegetace!

Padlí révy
V závěru minulého týdne byly zjištěny 1. primární výskyty padlí révy. Vzhledem k tomu, že v průběhu následujícího období mají být příznivé podmínky pro šíření padlí (několik dnů za sebou s optimální teplotou 21 - 30 °C po dobu min. 6 hod., vysoká nebo střídavá vlhkost vzduchu) a po odkvětu nastoupilo období maximální citlivosti hroznů k infekci (ukončení kvetení - velikost bobulí broku), je třeba po odkvětu ošetřit (pokud již nebyly ošetřeny) všechny ohrožené porosty proti padlí révy.

U vysoce ohrožených porostů (náchylná odrůda, disponovaná lokalita, pravidelný výskyt) použijte intenzivní přípravky (FALCON 460 EC, IQ-CRYSTAL nebo strobiluriny DISCUS, QUADRIS, ZATO 50 WG). Ostatní ohrožené porosty je možno nadále ošetřovat přípravky na bázi elementární síry (KUMULUS WG, SULIKOL K, mimo SIPR i SULIKOL 750 SC) nebo DMI fungicidy (BUMPER 25 EC, DOMARK 10 EC, HATTRICK, PUNCH 10 EW, RUBIGAN 12 EC, TOPAS 100 EC). Přípravky na bázi síry působí za vysokých teplot krátkodobě a je zvýšené riziko poškození rostlin.

U vysoce ohrožených porostů je optimální použít 2x po odkvětu FALCON 460 EC nebo IQ-CRYSTAL a na závěr 2x DISCUS nebo ZATO 50 WG. Použití uvedených strobilurinů v tomto období umožní využití jejich specifické dlouhodobé účinnosti (zabrání napadení letorostů a listů až do podzimu, eliminují vývoj kleistotecií) a využití jejich dobré vedlejší účinnosti proti šedé a ostatním hnilobám.

Obvykle doporučované intervaly mezi ošetřeními:
přípravky na bázi elementární síry (Kumulus WG, Sulikol K, Sulikol 750 SC -mimo SIPR), dinocap (Karathane LC) a DMI fungicidy (Bumper 25 EC, Domark 10 EC, Hattrick, Punch 10 EW, Rubigan 12 EC, Topas 100 EC) do 10 dnů, strobiluriny (Discus, Quadris, Zato 50 WG), Falcon 460 EC a IQ- Crystal 10-14 dnů.
Vzhledem k nižšímu ohrožení porostů doporučujeme využít horní hranici doporučeného rozmezí intervalu mezi ošetřeními.

Upozornění:
Doporučujeme průběžně sledovat vhodnost podmínek pro šíření a výskyty padlí révy a využívat informace získané pomocí metod krátkodobé prognózy a signalizace s cílem minimalizovat počty ošetření. Dle Nařízení vlády č. 119/2005 Sb., § 14 je přípustné v SIPR použít proti padlí révy maximálně 6 ošetření v průběhu vegetace! Přípravek Karathane LC je možné použít v SIPR pouze 2x v průběhu vegetace!

Šedá hniloba květenství
Réva odkvetla rychle za počasí, které nebylo příznivé pro patogena (přítomnost zdrojů infekce ve výsadbě, infekce). Ošetření rizikových odrůd v době dokvétání (80 % odkvetlých kvítků) nebylo opodstatněné. Nemohlo dojít k napadení dokvétajících květenství ani k osídlení květních zbytků, na nichž může plíseň šedá přetrvat saprofyticky uvnitř hroznů až do fáze vysoké citlivosti k infekci (zaměkání).

Upozorňujeme všechny pěstitele na novelizaci vyhlášky 242/2004 Sb. vydanou pod č. 515/2005 Sb., jejíž součástí je rovněž příloha č. 11, která v části B uvádí Seznam přípravků na ochranu rostlin povolených k ochraně vinic. Použití ostatních prostředků (ve smyslu zákona 326/2004 Sb. pomocné prostředky na ochranu rostlin a bioagens) není v SIPR omezeno (smáčedla a penetranty aj.)


Živočišní škůdci

Obaleči
V závěru minulého období započal na některých sledovaných lokalitách let motýlů 2. generace obalečů. Urychleně dokončete výměnu odparníků a lepových desek ve feromonových lapácích (DELTASTOP EA a LB, případně další) a zahajte sledování průběhu letu motýlů.

Termín ošetření upřesněte podle použitého přípravku. Přípravky ze skupiny regulátorů růstu a vývoje členovců (DIMILIN 48 SC, INSEGAR WP, NOMOLT 15 SC) je třeba použít na počátku kladení vajíček (počátek významného letu). Plnou účinnost zajistí, pokud jsou vajíčka nakladena na ošetřenou rostlinnou část nebo jsou zasažena krátce po nakladení (2 - 3 dny).

Optimální termín pro použití biopreparátů typu BIOBIT je 3 - 5 dní po vrcholu letu a ostatních doporučených přípravků (typ ZOLONE, INTEGRO) 8 - 10 dní po vrcholu letu.

Přehled měďnatých a kombinovaných měďnatých fungicidů povolených k použití v systému integrovaného pěstování révy (Příloha č. 11, ad B) NV č. 515/2005 Sb.) Upozorňujeme, že v Seznamu registrovaných přípravků na ochranu rostlin pro rok 2006 je u přípravku Aliette Bordeaux uvedeno 250 g/kg oxichloridu Cu++, ve skutečnosti 250 g/kg Cu++, u přípravku Ridomil Gold Plus 42,5 WP 400 g/kg oxichloridu Cu++, ve skutečnosti 400 g Cu++. Tyto nepřesnosti již byly opraveny v Rozhodnutích o registraci uvedených přípravků! Přehled nově registrovaných měďnatých fungicidů, které nejsou uvedeny v příloze č. 11, ad B) Nařízení vlády č. 515/2005 Sb. a nemohou být použity v sytémech integrovaného pěstování révy v roce 2006.

Podrobnější informace o uvedených škodlivých organismech, jejich popisy a případně vyobrazení nebo údaje o doporučených přípravcích na ochranu rostlin je možné získat na internetových stránkách:

- http://siphv.artemon.cz:8080/vino-ip/
- www.srs.cz
- www.biocont.cz
- www.galati.sk/galati

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3924x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5