O Víně

05.06.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.06.2010 07:00

Moje poslední cesty za vínem I.

Ostravské mineralogické burzy již tradičně spojujeme s mými přáteli z Polska s výjezdy na jih, za vínem. Tentokrát jsme se za cíl zvolili Mikulčice, kde se dne 10. dubna 2010 konal Velkomoravský košt vína v Mikulčicích a následně návštěvu našich přátel v Modre na Slovensku.

Naše nálada při odjezdu na jih byla značne poznamenaná tragédii polského vládního letadla a smrtí 96 osob ze špiček polské politické, vojenské a společenské oblasti. Velmi jsme ocenili přístup našich přátel - vinařů, kteří nám vyslovili soustrast. Ale jelikož víno léčí neduhy duše, pozvali nás na skleničku dobrého mikulčického a tak náš zármutek jsme kompenzovali hezkými zážitky z hezkých vín.

Na koštu se sešlo celkem 428 vzorků vín, které poskytli vinaři z 25 obcí Moravy a slovenského Záhoří. Jak charakterizovali vinaři ročník 2009 v okolí Mikulčic? Cituji z katalogu výstavy: „Vinohradnický rok, z něhož vznikala vína ročníku 2009, nebyl pro vinohradníky nějak zvlášť příznivý. Zima 2008/2009 s bohatou sněhovou nadílkou a umírněnými mínusovými teplotami dala přežít dostatečně vyzrálému réví a potřebné množství oček było zachováno pro slibně se ukazující nástup jara. Dubnové, takřka letní teploty uspíšily rašení a následný vývoj. Kvetení révy se dostavilo asi s desetidenním předstihem, ale díky následnému srážkovému a chladnému období, se protáhlo až na dobu tří týdnů. Vlivem toho, květenství citlivých odrůd více či méně sprchlo. Další vlhká perioda kupodivu nezapříčinila nekontrolovatelný výskyt plísně révové, ani v pozdějším období vývoj padlí. Velkou ránu naším vinicím přinesla červencova síla větru a příval krup, které poničili takřka na celém katastru obce vegetaci, někde až do výše 50 %. Značně prořídlé hrozny jen uvítaly značně horký srpen a velmi teplé a nezvykle suché měsíce září a říjen, které daly révě možnost dozrát do optimální fenologické zralosti hroznů. Tento vývoj počasí zapříčinil především u modrých odrůd sytou barvu, vysokou cukernatost a odbourání kyselin již ve vinici. U bílých odrůd se projevil rychlý úbytek kyselin a vysoký nárůst cukernatosti, který vedl k fádnosti a neharmoničnosti těchto vín."

Nejčastěji zastoupenou odrůdou výstavy byl Ryzlink rýnský (39 vzorků), Veltlínské zelené (36), Sauvignon (21), Chardonnay (18) a Rulanské bílé (17). Bylo však možno ochutnat i takové odrůdy jako Milia, Scheurebe, Viognier, Frašták, Göscei Zamatos. Z červených dominovala jednoznačně Frankovka (28) a Cabernet Moravia (24), následované Modrým Portugalem (19), Zweigeltrebe (17) a Dornfelderem (15), klasické Svatovavřinecké bylo až za tětito se 14 vzorky. Zajímavé je poměrně početné zastoupení dosud v ČR nezaregistrované odrůdy Nitra (9 vzorků), což, jak se později ukázalo, překvapilo v dalším průběhu naší cesty i slovenské vinaře z Modry. Vysvětlováno to bylo podobností Nitry k vínům cabernetového typu, snadnějším pěstováním, menší náročnosti na klima a půdní podmínky a také perspektivností této odrůdy pro oblast JV Moravy a malokarpatské oblasti.

A teď něco k výsledkům výstavy:
♦ Šampiónem bílých vín se stalo Chardonnay 2009 PS, barrique od Jaroslava Salajky z Moravské Nové Vsi.
♦ Šampiónem červených vín se stalo značkové víno Enem 2009 z Víno-Masaryk, Skalica.
♦ Nejvýše hodnoceným růžovým vínem se stalo Zweigeltrebe 2009 rosé PS od Miroslava Bartoníka z Lužice.
♦ Cenu starosty obce získalo víno Ryzlink vlašský 2009 VzH od Petra Hubačky z Mikulčic.
♦ Nejvýše hodnoceným vínem ročníků 2007 a starší se stalo Rulandské modré 2007 VzH od Jaromíra Hnidáka z Hodonína.

Zde jsou vinaři, kteří získali ocenění za nejlepší kolekce svých vín:
♦ Jaroslav Salajka, Moravská Nová Ves, 88,5 b.
♦ Petr Hubačka, Mikulčice, 86 b.
♦ Miroslav Bartoník, Lužice, 85,25 b.
♦ Blanka Klubusová, Josefov, 85,25 b.
♦ Jiří Bartoník, Lužice, 84,5 b.
♦ Ing. Stanislav Výmola, Mikulčice, 83,5 b.

Co chutnalo nejvíc nám? S ohledem na pozdější příjezd na akci, jsme mohli zapomenout na nejvýše hodnocená vína. Přesto se dalo najít v nabídce ještě spoustu pěkných vzorků. Ku příkladu moc pěkné a odrůdově příkladné Veltlínské zelené 2009 jak. od Stanislava Konečka z Mikulčic (84 b.), skvělý Ryzlink rýnský 2009 PS od Vlastimila Glose z Mikulčic (82 b.), Dornfelder 2009 VzH od Romana Maršálka z Dolních Bojanovic (85b.), Cabernet Sauvignon 2009 PS z vinařství Malaník-Osička (81b.) se zdá být hodně perspektivní do budoucna. Již zmíněná vína odrůdy Nitra taky překvapila svou plností, dobrým vzhledem, bohatostí ve vůni a možnostmi ve zrání, zvláště Nitra 2009 VzH (25 °NM, 83 b.) od Radka Kuběny z Josefova byla opravdu zajímavá. Něco podobného je možno říci i o víně z odrůdy Váh 2008 PS od Radomila Kotáska z Mikulčic (83 b.) Naopak nějak mně tentokrát neoslovily Frankovky. Asi ty nejlepší už byly vypité :-)

Další den směřujeme do Modry, kde se už cítím skoro jako doma díky vždy skvělé atmosféře, výborným malokarpatským vínům a dobrým lidem. Setkáváme se s kolegou Artúrem, který nám už domluvil návštěvu jednoho z rodinných vinařství. Tentokrát je to vinařství Rodinná produkcia JaR Ružek, Modra. Jedná se o malé rodinné vinařství hospodařící na vlastních vinohradech v katastru Modry. Přijíždíme k sídlu vinařství, které se nachází ve vilové čtvrti na okraji Modry. Také vinný sklep se nachází ve sklepě pěkné vilky, ale na to jsme byli upozorněni dopředu, ať nečekáme nějakou modranskou klasiku. Jsme vřele přijati sympatickým majitelem panem Jozefem Ružekem a jeho synem, jsme uvedeni do přívětivých prostor sklepa se sudy a fajn posezením... a pak už následuje ochutnávka vín provázena zajímavým vyprávěním o víně a vším, co s tím souvisí.

První na řadu přichází Veltlínské zelené 2009, výber z hrozna, sbíráné při 24 °NM, je pěkně bukétní, ovocně-minerální, minerálnost je charakteristická i pro chuť, s typickými akcenty bílého pepře. Typický malokarpatský veltlín. Moje hodnocení 8 b. z 10.

Následuje Rizlink vlašský 2009, výber z hrozna, sbírány také při 24 °NM, který dozrával v akátovém sudu, velmi výrazný ve vůni i v chuti, ve vůni je květnaté, lipovinové. 7,5 b.

Následuje modranská specialita, na kterou se v Modre vždy s přáteli těšíme - Pesecka Leánka 2009, kabinetné, (20 °NM), vzhledově perfektní, s barvou světle zlatavou. Je to víno s výraznou, vyzrále hroznovou a jemnou muškátovou vůní i chutí, se zřetelnou, ale pěknou kyselinkou, velmi osvěžující a živé víno, které se musí líbit příznivcům svěžích suchých vín. 8 b.

Zaujal nás také suchý Muškát moravský 2009, kabinetné, (19,5 °NM). Poslední dobou totiž zjišťujeme, že zdejší muškáty jsou opravdu skvělé a mnohdy předčí ty moravské. Nejsou nijak voňavkové, spíše jemněji, ale typicky muškátově bukétní, v chuti s nižší kyselinou a dobře komponované. 7,5 b.

Moc pěkný byl i suchý Rizling rýnsky 2009, neskorý zber, (22 °NM), s typickou lipovinkou a náznakem botrytických tónů, moc hezké víno ve vůni i v chuti, s dobrým potenciálem na další nazrávání. 8 b.

Tramín červený 2009, výber z hrozna, (24 °NM) byl příjemně suchý, delikátní, možno říci klasický, s tóny bílé růže a dodatkem polních květin a bylinek. 7 b.

Polosladký Devín 2009, bobuľový výber, (26 °NM) působil velmi bohatým, přitažlivě plným dojmem, široká vůně i ovocně-květinově-kořenité aromaty dělaly z popíjení tohoto vína opravdu požitek. 8,5 b.

Ochutnávku červených vín začínáme od Dornfelder 2008, akostné, které upoutává hlubokou, až inkoustovou barvou a výraznou hutností, upoutává vlastně vším - vůně je bohatá po zralých černých višních, v chuti dominuje višeň v čokoládě, stopy kakaa, kávy a vlašských ořechů. Velmi vydařené víno, které potěšilo. 8 b.

Neméně zajímavý byl i Cabernet Sauvignon 2008, kabinetní, (19 °NM), dle informace pana Ružeka sbíraný koncem listopadu po několikerém zmrznutí, výrazně černorybízový ve vůni i v chuti, s doplňkem minerálních, grafitových tónů a výraznými, již trochu uhlazenými tříslovinami. Za rok za dva bude určitě ještě lepší. 7,5 b.

Z nové slovenské odrůdy Nitra jsme ochutnali dva vzorky, a to Nitra 2009, neskorý zber a Nitra 2009, výber z hrozna. V obou případech se jednalo o víno z panenské úrody, cabernetového charakteru, s hlubokou červeno-fialovou barvou, poměrně širokou vůní, chuťově plné, s dobře vyrovnanými kyselinami a sladkavými tříslovinami, výrazně ovocného charakteru. Nitra 09 VzH získala na poslední výstavě Vitis Aurea Zlatou medaili se ziskem 88b. Dle mínění pana Ružeka odrůda Nitra je velmi perspektivní pro malokarpatskou oblast i všechny ostatní slovenské vinařské oblasti, kde v budoucnu snad nahradí odrůdu Cabernet Sauvignon. Odrůda není náchylná na choroby, poměrně dobře se pěstuje, výnosy jsou pravidelné a dobré, víno poměrně rychle vyzrává. Pan Ružek je velkým příznivcem této odrůdy a jeho Nitra je opravdu pozoruhodná. 7,5 b. a 8,5 b.

Následoval Dunaj 2009, výber z hrozna a Neronet 2009, neskorý zber. O těchto vínech si napíšeme víc v některých z dalších recenzí.

Návštěva ve vinařství JaR Ružek byla příjemná nejen skvělými víny, ale i výbornou atmosferou, opět byla možnost přesvědčit se, že modranské víno je rok od roku lepší a lidé kolem něj jsou zdatní vinaři s přátelským a otevřeným srdcem.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 9039x