O Víně

04.12.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.12.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2017

V průběhu listopadu jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská vína (6x) a po jednom zástupci bylo z Itálie, Francie a Německa. V listopadu samozřejmě nemohlo chybět Svatomartinské víno a Beaujolais Nouveau. Ze všech vín mne nejvíce oslovily tři vína z Vinných sklepů Valtice: Aurelius 2016 výběr z hroznů, Muškát moravský 2016 pozdní sběr a Merlot 2015 pozdní sběr. Dále pak Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr (sur lie) z Neoklasu Šardice a italská Riserva Corte Alle Mura Chianti 2013 DOCG.

1. Aurelius 2016 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Vzpomínám si na fantastický Aurelius ročníku 2015 a přívlastku výběr z hroznů, který měl původ na stejné viniční trati (hodnocení: 9-9-9). Standardní adjustáž a pouze korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě citrusových plodů a kompotového ovoce, které najdete také ve středně dlouhé chuti. V závěru můžete najít zajímavou hořčinku a pikantní kyselinku (6,8 g/l), která vyrovnává vyšší zbytkový cukr (13,6 g/l). Lahev má svůj vrchol před sebou, i když ji můžete otevřít již teď. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství víno doporučuje k rybám, telecímu masu a k jemným sýrům. Lahev získala ocenění: Prague Wine Trophy (2017). Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 13,6 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 22,7 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

2. Müller-Thurgau 2015 pozdní sběr - Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 119,- Kč (výprodej Tesco). Hrozny byly sklizeny 22. září 2015 při cukernatosti 21,0 °NM na viniční trati U studánky ve vinařské obci Přítluky ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Na zadní etiketě je ale u popisu vína uvedena vinařské obec Novosedly, tak si vyberte :-) Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou viskozitu a také intenzitu. Vůně nabídne v nástupu květinové odstíny, které se přesouvají do ovocito-medových tónů (broskve, kompotové ovoce). Druhý den se mi buket jevil ještě zajímavější. Chuť je středně dlouhá a má šťavnatou kyselinku v závěru. I zde mi druhý den přišla chuť mnohem zajímavější, především vystoupil extrakt, který prodloužil dozvuk. Lahev má svůj vrchol stále před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 6,2 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l, bezcukerný extrakt 20,4 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Vinařství víno doporučuje ke všem jemným pokrmům, především z ryb, zeleninovým a rybím polévkám, k sýrům i lehkým úpravám drůbežího masa. Hodnocení: 8 bodů.

3. Muškát moravský 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 185,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku a také odrůdová. Milovníci moravského muškátu si rozhodně přijdou na své. V nástupu najdete příjemné tóny muškátového květu a vyzrálých hroznů, které se přesouvají do medových odstínů. V chuti vystoupí vyšší zbytkový cukr, kterému se snaží vyrovnat pikantní kyselinka. V závěru vystoupí tóny grepů. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2019. Vinařství víno doporučuje k pečené krůtě a ementálu. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Merlot 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 129,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má výbornou intenzitu a viskozitu. Vůně je v nástupu ovocitá a připomíná vyzrálé třešně a ostružiny, které přechází do sušených višní a hořké čokolády. Chuť je středně dlouhá, má extraktivní dozvuk a příjemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství víno doporučuje ke zvěřině, hovězímu masu a k sýrům. Lahev získala ocenění: Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2017) a Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2016). Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 3,9 g/l, bezcukerný extrakt 25,6 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr (sur lie) - Neoklas a.s. Šardice

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 130,- Kč (akce Kaufland). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko. Bohužel bližší původ hroznů se z etikety ani z webových stránek vinařství nedozvíte. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je odrůdová a nabízí jemné tóny vlašských ořechů, které přechází do exotického ovoce, jak naprosto přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku a extrakt v dozvuku. Kategorie sur lie se povedla a navíc byla zachována odrůdovost. Vinařství doporučuje víno podávat se zvěřinovou paštikou na opraženém toastu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Müller-Thurgau 2017 zemské (Svatomartinské) - Spielberg Archlebov s.r.o.

V listopadu si všichni milovníci vína připomínají svátek Martina, kdy se otevírají mladá a Svatomartinská vína. Recenzi na mladý Muškát moravský ročníku 2017 z vinařství Sonberk (hodnocení: 8-8-7) najdete pod tímto odkazem. Lahev jsem koupil přímo ve vinařství prostřednictvím e-shopu v listopadu 2017 za 111,- Kč. Kromě této milerky je v prodeji také rosé Modrého Portugalu. Hrozny mají původ na viniční trati Nové Hory ve vinařské obci Žarošice. Sklizeň proběhla 8. září 2017 při cukernatosti 18 °NM. Réva zde byla vysázena v roce 1974 a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení na hlinito-jílovité půdě (hnědozem). Technologie výroby: ruční sběr, okamžité lisování, odkalení, zakvašení, fermentace v nerezových tancích s řízeným kvašením 21 dnů, stáčení, filtrace, čeření, stáčení, filtrace, lahvováno 31.10.2017. Tradiční adjustáž řady Spielberg a pro tento typ vína je použitý také šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které přechází do zelených jablek. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má pikantní kyselinku, jak se u mladých vín sluší a patří. Tělo je ale tenčí a poněkud pokulhává po krásném buketu mladé milerky. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 2,3 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, obsah alkoholu 12,5 % obj., velikost šarže 1950 L. Hodnocení: 8,0 bodů.

7. Corte Alle Mura Chianti 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) (Riserva) - EGT, Via del Palazzone, Itálie

Lahev jsem v listopadu 2017 dostal. Hrozny Sangiovese a Canaiolo mají původ ve vinařské oblasti Toskánsko, podoblast Chianti. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Lahev jsem nechal otevřenou do druhého dne. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Buket nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě exotického koření, tabákového listu a vanilky, které se přesouvají do slabých ovocitých odstínů v podobě kompotového ovoce nebo sušených višní. Chuť je plná a má robustní třísla. Když jsem si dal po otevření lahve jednu skleničku, byla to docela palba tříslovin, které se druhý den zklidnily. V závěru oceníte ovocitost a kořenitost zároveň. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Jardin de Fete 2017 Appelation Beaujolais Nouveau Protégée - Trilles, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2017 za 129,- Kč (Globus). Jedná se o odrůdu Gamay Noir z vinařské podoblasti Beaujolais Nouveau. Adjustáž těchto mladých vín mám rád, je to vždy paleta pestrých barev, které k božolé prostě patří. Plastová zátka délky 38 mm. Barva je rubínově červená, má velmi slušnou intenzitu a také viskozitu. Vůně je svěží a nabízí květinovo ovocité tóny, nejvíce připomínají višně. Chuť je svěží a mladistvá, jak by u mladých červených vín mělo být. Dovozce k vínu doporučuje podávat uzeniny, pečené kaštany a čerstvý kozí sýr. Lahev doporučuji otevřít do konce tohoto roku. Hodnocení: 7,5 bodů.

9. Dornfelder 2015 Qualitätswein - D-RP 907 009, Německo

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 63,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 89,90 Kč). Hrozny odrůdy Dornfelder z vinařské oblasti Pfalz. Víno zrálo v sudu barrique. Plastová zátka délky 38 mm a taková tradiční německá adjustáž pro supermarkety. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny, které přechází do jemných odstínů vanilky. Chuť je středně dlouhá a má zajímavý dozvuk v podobě nasládlých třísel. Dotyk s dubem je střední. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. I když se jedná o víno určené pro masovou produkci není to žádný propadák a na každodenní popíjení rozhodně stačí. Poměr cena / kvalita vychází velmi dobře. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5694x