O Víně

02.10.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.10.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2017

V průběhu září jsem otevřel 8 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla vína z České republiky (3x), po dvou vzorcích bylo z Řecka a Portugalska. Jeden zástupce byl z Francie. Nejvíce mne oslovil Pinot blanc 2016 Appellation Alsace Controlée a dvě řecká vína. Bílé Santorino 2016 PDO Assyrtiko a červená Nemea 2014 Barrique. Zklamáním byl klaret Rulandského modrého 2012 odrůdové jakostní z Vinařství Chateau Mělník.

1. Santorino 2016 PDO Assyrtiko - Union of Santorini Cooperative, Řecko

Lahev jsem koupil v září 2017 za 139,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 199,- Kč). Mělo by se jednat o bílou odrůdu Assyrtiko z vinařské oblasti Severní Řecko, podoblast Makedonie. Plastová zátka délky 38 mm. Musím se přiznat, že jsem dlouho váhal, zda mám toto bílé řecké víno koupit. Naštěstí jsem se rozhodl do toho jít a dnes toho vůbec nelituji. Od té doby jsem v různých lokacích Lidlu nakoupil 6 lahví toho vína. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu i viskozitu. Vůně je ovocitá a připomíná především vyzrálé hrozny, které najdete také ve středně dlouhé chuti. V dozvuku vystoupí mineralita a příjemný extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Lidl k tomuto vínu doporučuje k drůbežímu masu, mořským plodům a salátům. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Nemea 2014 Barrique - Cavino S.A., Gefira Meganiti, Řecko

Lahev jsem koupil v září 2017 za 99,90 Kč (Lidl). Jedná se o odrůdu Agiorgitiko. Už je to mnoho let, co jsme s Petrem toto velmi známé červené víno Nemea kupovali, viz recenze Nemea 1998 O.P.A.P. (Hodnocení: 9-9-9). Nenápadná adjustáž, i když něco si přečíst z etikety je prakticky nemožné z důvodu řeckých znaků. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je hodně zajímavá. Prolínají se zde ovocité a kořenité tóny, které působí hodně odlišně od našich červených vín, které prošly dubem. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a třísla, která prodlužují závěr. Lahev má svůj vrchol stále před sebou, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Rulandské modré 2012 odrůdové jakostní (klaret) - Vinařství Chateau Mělník

Lahev klaretu jsem koupil v září 2017 za 240,- Kč v butiku vinařství, který se nachází v mělnickém zámku. Když jsem si prohlížel nabídku, zapochyboval jsem nad tím, že klaret ročníku 2012 bude  mít ještě v roce 2017 svěžest. Labín je místní název pro růžové víno vyrobené z modrých hroznů původem z mělnických vinic. Hrozny jsou lisovány celé, takže velmi lehce narůžovělá barva napovídá, že se jedná o klaret. Zdařilá adjustáž, i když pro mne nepochopitelně velká část vín, která jsem zde nakoupil, neměla záklopku. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva má růžové záblesky a velmi slušnou intenzitu i viskozitu. Vůně je uzavřená a vyžadovala delší rozdýchání a nižší teplotu podávání, aby se provětrala. Ovocité tóny jsou sice na pozadí, ale vše přebíjí již stařinka, která se bohužel naplno ukáže i v chuti. Navíc zde vystoupí nepříjemný alkoholový závan (13,5 % obj.). Nezbývá mi než zklamaně usoudit, že tato lahev, pokud je stále v nabídce vinařství za poněkud vysokou cenu, měla být prodávána s upozorněním, že má již pokročilou stařinku nebo jí prodávat s výraznou slevou. Hodnocení: 5 bodů.

4. Rulandské modré 2013 odrůdové jakostní (klaret) - Vinařství Chateau Mělník

Lahev klaretu jsem koupil v září 2017 za 240,- Kč v butiku vinařství, který se nachází v mělnickém zámku. I v tomto případě se jedná o stejnou adjustáž, tzn. korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je světlejší než ročník 2012, starorůžová, ale s velmi nízkou intenzitou a slušnou viskozitou. Vůně je naopak ovocitější a na první dojem zde není stařinka. Také v chuti nepůsobí klaret příliš unaveně a víno je doslova našlapané kyselinami. Víno nicméně jede již z kopce, takže doporučuji  lahev otevřít okamžitě. Hodnocení: 6 bodů.

5. Drink Me 2013 Denominação de Origem Controlada (DOC) - Niepoort (Vinhos) S.A., Portugalsko

Lahev jsem koupil v květnu 2017 za 150,- Kč (akce Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny odrůdy Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Amarela a dalších mají původ v oblasti Douro. Velmi vtipná adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařské oblasti. Barva je višňově červená, má vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je ovocitá v podobě lesního ovoce, která přechází do tabákového listu a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásný ovocitý projev. Lehký dotek s dubem (15 % vína stárlo ve francouzském dubu po dobu 12 měsíců). Lahev je na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2019. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

6. Pinot blanc 2016 Appellation Alsace Controlée (AOC) - Ernest Wein, Francie

Lahev jsem koupil v září 2017 za 90,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 129,- Kč). Hrozny Pinotu blanc mají původ ve vinařské oblasti Alsasko. Tradiční tvar lahve a plastová zátka nomacorc délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete ovocité tóny připomínající vyzrálé hrozny a kompotové ovoce. Chuť je středně dlouhá, má krásný extrakt a mineralitu v dozvuku. Víno bylo zatříděno podle zbytkového cukru jako suché a náramně se povedlo. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Hodnocení: 9 bodů.

7. Drink Me 2014 Denominação de Origem Controlada (DOC) - Niepoort (Vinhos) S.A., Portugalsko

Lahev bílého vína jsem koupil v září 2017 za 130,- Kč (akce Globus, běžná cena 250,- Kč). Hrozny odrůdy Rabigato, Códega do Larinho, Gouveio, Dona Branca, Viosinho, Bical a dalších mají původ v oblasti Douro. Réva má stáří od 20 do 50 let. Stejná adjustáž jako předchozí lahev červeného vína stejného vinařství. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařské oblasti. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu i viskozitu. Vůně je velmi jemná a nabízí slabé ovocité tóny v podobě rybízu a citrusového ovoce, které jsou více dominantní ve středně dlouhé chuti. V dozvuku vystoupí vyšší kyselinka a mineralita. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Kdybych si měl vybrat, tak mnohem více mi chutnala červená varianta Drink Me. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Müller-Thurgau 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2017 za 149,- Kč (akce Albert). Hrozny mají původ na viniční trati Hintertály ve vinařské obci Valtice. Tradiční adjustáž pro přívlastkovou řadu. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou viskozitu a také intenzitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých hrušek a broskví, které se přesouvají do jemných muškátových tónů, jak přesně uvádí zadní etiketa. Ovocitost a svěžest pokračuje také ve středně dlouhé chuti. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Vinařství doporučuje víno podávat k rybám a jemným sýrům. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 1,5 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l, bezcukerný extrakt 20,4 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev získala ocenění Premium Gold Prague Wine Trophy (2017) a Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2017). Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5514x