O Víně

30.01.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.01.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2012

V průběhu ledna jsem otevřel 7 lahví a připadal jsem si jako na houpačce. Střídala se nádherná vína s podprůměrnými. Nejlépe hodnotím Ego No. 76 ročníku 2006, což je kupáž pozdního sběru (Sylvánské zelené x Veltlínské zelené) a Cabernet Sauvignon 2004 pozdní sběr z Vinařství Plešingr. Na druhou stranu mne zklamalo Chianti Superiore 2009, které se prodávalo v lednu jako víno měsíce v Globusu a Rulandské modré 2006 pozdní sběr z Templářských sklepů, kde to naopak žádné překvapení nebylo.

V prvním měsíci roku 2012 došlo na vína s různých zemí i ročníků, ale s kvalitou to bohužel nebylo vždy podle očekávání.

1. Rulandské modré 2006 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice

Protože již delší dobu produkci Templářských sklepů ignoruji, vzhledem k dlouhodobě trvajícím problémům s prokázáním původu hroznů, tato lahev se ke mne dostala jako dar. Řada Vin Pour Vinothéque se běžně prodává ve všech hypermarketech kolem 200,- Kč a kromě Alibernetu v bariku mne ještě žádné víno v této cenové relaci nepřesvědčilo, rozhodl jsem se, že nemá smysl ztrácet čas hledáním. Dopátrat se původu hroznů u přívlastkových vín je u tohoto vinařství prakticky nemožné, ať již z etikety nebo z webových stránek, což vlastně jen posiluje domněnky, že v tomto vinařství nemusí být vše v pořádku. Posílat dotazy je zbytečné, nikdy jsem neobdržel žádnou odpověď a tak považuji tohoto velkovýrobce u nás za velký black box, který se často "zaplete" do problémů s dovozem suroviny za zahraniční. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 42 mm. Barva je purpurově červená, má velmi dobrou intenzitu a rubínové záblesky. Odstín a intenzita ale neodpovídá... Vůně má jemné ovocito-kořenité odstíny, které se postupně přesunuly do sušených švestek. V chuti je sice kořenitý dozvuk, ale nic více a víno působí jako technologický produkt. Ještě horší je to s cenou, pokud bych si měl vybrat Pinot za dvě stovky, raději se poohlédnu po jiném výrobci.

2. Tempranillo 2002 Denominación de Origen (DO) (Crianza) - A. y M. Navarro, s.l., Villena

Lahev jsme kupovali společně s Petrem a Anax!enem v roce 2006 a přišla na pouhé 3 €. Článek, kde Petr celou akci popisuje najdete v článku Jak jsme si nechali poslat vína ze Španěl. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valencia, podoblast Alicante. Několik recenzí vín z vinařství A. y M. Navarro, s.l. najdete v modulu Recenze - Statistika. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a rubínové záblesky. Vůně nabízí směs ovocito-kořenitých odstínů. Ve středně dlouhé chuti najdete jemnou vanilku, třešně a kávové tóny. Je překvapivé, v jak dobré kondici tato crianza stále je. Předpokládám, že se udrží v kondici ještě v roce 2013.

3. Svatovavřinecké 2004 pozdní sběr - Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem

O Svatovavřineckém pozdním sběru ze Zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem jsem již třikrát psal. Recenzi ročníku 2002 (hodnocení 8-7-7), 2003 (hodnocení 8-8-8) a 2005 (hodnocení 8-8-8) najdete pod uvedenými odkazy a do takzvané "postupky" mi chybí jen ročník 2004. Hrozny mají vždy původ ve vinařské obci Vetlá na viniční trati Sovice. Víno jsem kupoval v září 2006 v Albertu v akci za 115,- Kč. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má velmi dobrou intenzitu a fialové odlesky. Vůně je jemná a poměrně široká. V nástupu jsou ovocité tóny (černé lesní ovoce), které přechází do kořenitých odstínů a zralých třešní. Ve středně dlouhé chuti je velmi dobrá harmonie, kořenitý dozvuk a alkohol (11,9 % obj.) výborně zapadl do výsledného celku. Víno má svůj vrchol stále před sebou a předpokládám, že ho bude možné skladovat až do roku 2014. Je to povedené Svatovavřinecké, které můžete podávat ke zvěřině a steakům.

4. Ego No. 76 (Sylvánské zelené x Veltlínské zelené) 2006 pozdní sběr - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Poprvé se tato kupáž dostala do prodeje v roce 2005 a na našem portále můžete najít detailní recenzi od Lukáše zde (hodnocení 9-8-7) a ode mne zde (hodnocení 8-8-9). Zjistit původ hroznů je těžké, protože na etiketě je uvedena pouze Mikulovská vinařská podoblast. Pokud bych vycházel z údajů ročníku 2005, pak to je vinařská obec Dobré Pole (Sylvánské zelené) a Dolní Dunajovice (Veltlínské zelené), viniční trať Staré (Sylvánské zelené) a Zimní vrch (Veltlínské zelené). Víno jsem kupoval v prosinci v Globusu v akci za 149,- Kč. Od té doby se ale kolekce Ego vin vyšplhala na 250,- Kč a začaly se stále více objevovat polosladká vína v této zajímavé kolekci, takže jsem si dal s nákupy pauzu. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Na spodní plošce je několik krystalků vinného kamene. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a nádhernou jiskru. Vůně je zajímavá, v nástupu jsou kořenito-ovocité odstíny, ve kterých lze poznat bílý pepř a žlutý meloun. A i když začíná nastupovat lahvová zralost, najdete také medové tóny. Buket má velmi dobrou strukturu a bude vás bavit. Chuť je plná a má nádherné kořenité doznívání, ve kterém vystoupí extrakt i pikantní kyselinka. Pokud jsem u ročníku 2005 zmiňoval nádhernou šťavnatost a mineralitu, tak můžete být v klidu, najdete jí i zde. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2013. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,1 g/l, obsah kyselin 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 19,7 g/l, 12,9 % obj. alkohol.

5. Chianti Superiore 2009 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Castellani s.p.a., Itálie

Lahev tohoto Chianti Superiore je vínem měsíce ledna 2012 v Globusu a dalo se tento měsíc koupit za 99,90 Kč. Hrozny pochází z vinice Poggio al Casone, což je historický vinohrad rodiny Castellani ve vinařské oblasti Toskánsko. Víno je vyrobeno z odrůdy Sangiovese (90 %) x Canaiolo (10 %). Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená a má střední intenzitu. Vůně je dlouhou dobu zastřená, nevýrazná a těžko identifikovatelná. Později se objevují velmi slabé ovocité tóny (třešně) a kořenitost. Typická vůně fialek bohužel chybí. Také chuť zaostává a když to srovnám s právě dopitou Frankovkou 2006 pozdní sběr (hodnocení 7-8-7) od Miloše Michlovského, tak bych jako lepší jednomyslně označil moravskou Frankovku. Chuť je taková plytká, dochuť krátká a vůbec mi to přijde jako nedůstojné prodávat to jako víno měsíce. Že víno leželo v tradičních sudech není poznat, spíše mi připadá, že jde o technologické víno. Jedná se jednoznačně o největší zklamání tohoto měsíce. Analytické hodnoty: alkohol12,5 % obj., obsah zbytkového cukru 0,2 g/l. Archivační potenciál uvádí Globus až do roku 2015, já ale nejsem vůbec přesvědčený, že se něco zásadního změní. Vinařství doporučuje víno podávat k pečeni, těstovinám s rajčatovou omáčkou, grilovaným pokrmům a středomořským salátům.

6. Casillero del Diablo (Cabernet Sauvignon) 2010 Reserva - Viña Concha y Toro, Chile

Lahev jsem kupoval v Albertu v září 2011 v akci za 119,- Kč a většinou se tato řada prodává za 199,- Kč. V reportu z vín vypitých v listopadu 2010 jsem se mimo jiné zmínil o Merlotu ročníku 2008. Lahev uzavírá plný korek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má velmi dobrou intenzitu a rubínové záblesky. Ve vůni jsou kořenito-ovocité odstíny, které přechází také do chuti. Třísla mají velmi dobrou strukturu a dá se předpokládat, že během tří let nazrávání na lahvi se zakulatí a vytvoří sametovější dozvuk. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014. Je to tělnatá Reserva, kterou můžete podávat například k steakům a specialitám na grilu.

7. Cabernet Sauvignon 2004 pozdní sběr - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem kupoval přímo ve vinařství v srpnu 2006 za 158,- Kč. Hrozny byly nakoupeny od Jaroslava Šurala a sklizeny 5. listopadu 2004 při cukernatosti 22,7 °NM na viniční trati Dlúhé v Břeclavi. Technologie výroby: řízené kvašení + jablečno-mléčná fermentace + část barrique. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Podobně jako u nedávno recenzovaného Cabernetu Sauvignon 2007 výběr z hroznů (Moravská Nová Ves / Vinohrady, hodnocení 8-8-9) nemám obavy, že by víno mohlo být zlomené. Barva je purpurově červená, má středí intenzitu a rubínové záblesky. Vůně je jemná a nabízí směs černého a červeného ovoce. Ve středně dlouhé chuti najdete nádhernou harmonii, jemnou kořenitost a nasládlý ocásek v dozvuku. Třísla byla posunuta díky částečnému zrání v barikových sudech. Analytické hodnoty: 3,1 g/l zbytkový cukr, 5,6 g/l obsah kyselin, bezcukerný extrakt 25,8 g/l, alkohol 12,9 % obj. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2013. Je to krásně nazrálý kabernet, kterému absolutně nic nechybí a který by si zasloužil samostatnou recenzi.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6762x