O Víně

31.10.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.10.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2011

Říjen se nesl ve znamení pouze archivních vín. Celkem jsem ochutnal pět vín a to od ročníku 1997 až po 2000. Všechna vína měla velmi dobrou kondici a nazrávání na lahvi jim náramně prospělo. Nejvíc jsem byl překvapený u znovínského Bouvierova hroznu ročníku 2000, kde bych to vůbec nečekal.

Z pěti říjnových vín byla tři z České republiky a po jednom zástupci ze Španělska a Portugalska.

1. Cabernet Sauvignon 1997 archivní - Patria Kobylí a.s.

Lahev jsem kupoval ve firemní vinotéce přímo ve vinařství za 215,- Kč v květnu 2007. Hrozny pochází z vinařské obce Kobylí, bez bližšího určení viniční tratě. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je karmínově červená, má dobrou intenzitu a čistotu. Vůně je jemná a nabízí tóny listu černého rybízu a ostružin. Čím déle se víno rozdýchá, tím méně je zde černý rybíz a přechází do zajímavých podob lesního ovoce a koření. Ve středně dlouhé chuti jsou třísla nádherně zakomponovaná s alkoholem do výsledného celku. Obsah zbytkového cukru 3,0 g/l, kyseliny 5,4 g/l a bezcukerný extrakt 24,8 g/l. Víno je ve velmi dobré kondici ani se nechce věřit, že jde o ročník 1997. Pokud máte ještě lahev tohoto kabernetu, můžete ho otevřít ještě v nejbližších dvou letech. Vinařství tento archivní kousek doporučuje podávat k masitým jídlům, jehněčí pečeni, biftekům, krůtímu masu a jídlům s kořenitými omáčkami. Pokud na tuto lahev, případně jiné archivní vína narazíte, určitě vyzkoušejte. Na závěr nabízím odkaz na starší recenzi Neuburské 1994 archivní (hodnocení 8-9-10).

2. Bouvierův hrozen 2000 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Možná si ještě někdo z vás vzpomene, že tato stará a málo rozšířená odrůda (kříženec Rulandské bílé x Sylvánské zelené) se objevila poprvé v Zásilkovém katalogu Znovínu v roce 2001. Lahev si mohl koupit člen klubu pouze jednu a v roce 2001 stála 190,- Kč. A světe div se, ještě dnes se dá podle sdělení Karla Matuly ze Znovínu tato lahev koupit až do dubna 2012 za 530,- Kč. V roce 2004 o tomto víně psal Petr recenzi a najdete ji pod tímto odkazem. Hrozny mají původ v obci Miroslav na viniční trati Weinperky. Znovín je už delší dobu velmi proaktivní v pěstování starých a málo známých odrůd, která jdou také v malých šaržích do prodeje. Reportáž z Naučné vinice s popisem pěstovaných odrůd najdete pod tímto odkazem. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství, který se v pohodě dožil více jak deseti let. Na korku je několik krystalků vinného kamene. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky a střední intenzitu. Vůně je jemná a má náznaky tropického ovoce (grep) a vyzrálých hroznů, které jsou zastoupeny také v chuti. Později se objeví ještě vůně sušené pomerančové kůry. Víno má stále výbornou kondici, je šťavnaté a nechybí mu kyselinka (zbytkový cukr 1,5 g/l, kyseliny 6,9 g/l a bezcukerný extrakt 19,3 g/l). Byť byla lahvová zralost predikována do roku 2003 předpokládám, že se může na vrcholu udržet ještě v roce 2012. Velice by mne zajímalo, jak by víno chutnalo těsně po lahvování.

3. Frankovka 1999 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem kupoval v květnu 2005 v tehdejší Hypernově za 190,- Kč. Hrozny mají původ v obci Novosedly na viniční trati Za Starou horou. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má dobrou intenzitu a čistotu. Vůně po třech letech ležení v dubovém sudu přímo ve vinařství a mnohaletém nazrávání na lahvi dospěla do jemnosti, ve které se snoubí příjemné skořicovo-kořenité odstíny. Ve středně dlouhé chuti je perfektní harmonie a kulatá třísla. Víno mělo původní lahvovou zralost v roce 2004, což zdaleka překonalo. Analytické hodnoty: 3,9 g/l zbytkový cukr, 5,3 g/l kyseliny a 25,4 g/l bezcukerný extrakt. Víno vinařství doporučuje podávat ke zvěřině např. bifteky ze srnčího nebo maso z divokého prasete připravované na víně.

4. Los Molinos 1997 Denominación de Origen (DO) (Gran Reserva) - Felix Solis S.A., Valdepeñas, Španělsko

Lahev jsem kupoval v listopadu 2005 za 112,- Kč (Marko). Recenzi od Petra z roku 2005 najdete pod tímto odkazem (hodnocení 9-9-7). Jedná se o odrůdu Tempranillo z vinařské oblasti Castilla - La Mancha, podoblast Valdepeñas. V archivu mám ještě Reservu ročníku 1998 a 1999. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně je kouzelná a nenechá nikoho na pochybách, protože má všechny atributy Gran Reservy. Jsou zde jemné tóny vanilky, nasládlého dřeva, griotky v čokoládě a třešňové odstíny, které jsou typické pro odrůdu Tempranillo. Chuť má krásné a dlouhé doznívání, harmonii a šmrnc. Dotyk s dubem se povedl a i když má víno 14 let, vůbec mu to neuškodilo. Předpokládám, že archivace až do roku 2013 je možná, i když právě teď mi přijde víno úžasné. Jedná se o plnou a zajímavou Gran Reservu, která se po letech nazrávání na lahvi náramně povedla a za výše zmíněnou cenu bych klidně kartón koupil znovu. Víno můžete podávat k červenému masu, nejlépe steakům.

5. Peccatore Duoro 1999 Denominaçăo de Origem Controlada (DOC) (Reserva) - Soc. Quinta do Portal, S.A., Portugalsko

Na toto suché portugalské víno psal Petr recenzi v roce 2006 a najdete ji pod uvedeným odkazem (hodnocení 8-8-8). Lahev jsme kupovali v září 2005 za 143,- Kč (akce Makro). Petr zmiňuje, že se mu nepodařilo zjistit odrůdu nebo odrůdy, ze kterých je víno vyrobeno a co přesně název Peccatore znamená. Zpětně zkouším projít webové stránky vinařství, ale taktéž bezvýsledně. Najdete sice ročníky 1999 a mladší, ale pod názvem Peccatore již není nic v nabídce. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Douro, která patří k těm nejznámějším v Portugalsku. Označení Reserva znamená, že se jedná o víno z ročníku výjimečné kvality obsahující minimálně o 0,5 % více alkoholu než je minimální požadavek. Lahev uzavírá plný korek délky 42 mm s potiskem vinařství a denominace. O adjustáži se dlouze rozepsal Petr a také já ji považuji za zdařilou. Průhled klíčovou dírkou do dámského pokoje je sice šmírácký, ale v případě etikety na lahvi mi přijde vtipný. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a zanechává nádherné mosty. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu je směs koření (skořice) a vanilky, která postupně přechází do ovocitých tónů. V chuti jsou krásně zakulacená třísla, která prodlužují závěr. Tělo je plné a dotyk s dubem s dalším nazráváním na lahvi se náramně povedlo. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2013. Můžete k němu podávat speciality z hovězího masa. Pokud bych dnes na Peccatore narazil, určitě bych neváhal a koupil znovu.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7612x