O Víně

01.04.2003 Petr Active: Yes Date and time of publication:

Chladící box - levnější verze do paneláku apod.

No prima, byt je to hezkej, ale sklepy máme na úrovni přízemí a navíc laťkové stěny neochrání ani zde uskladněné sáňky, natož vína... Originál chladící box ve dřevě je nad mé možnosti, takže co s tím?
Vyřešil jsem toto dilema koupí chladícího boxu, někdy taky řečeného lednička. Nemá výparník, čili mražáček. Je to švédský Electrolux typ ER 8317C, výška 160 cm, půdorys 60x60 cm. Vyházel jsem nepotřebné šuplíky a jiné pro mne nesmyslné držáčky a doplnil poličky netříštivým sklem na celkový počet 12 přihrádek (plus pár míst ve dveřích).
Spotřeba je udávána 0,75 kWh / 24 h, což si myslím že při takovém objemu chlazeného prostoru jde. Na trhu jsou tyto chlaďáky i s hezčími prosklenými dveřmi,ale nákupní cena je vyšší a taky počítejte s vyšší, asi dvojnásobnou spotřebou kWh.
Jak je to s teplotou? Při nastavení na nejnižší výkon to dopadlo: umisťoval jsem teploměr na každou přihrádku a měřil teplotu. Zajímavé, směrem od shora dolu se teplota zvyšuje - zcela nahoře je asi +6°C, uprostřed chlaďáku teplota vzrůstá na +11,5°C. Od středu směrem dolů pak zase klesá - na nejspodnější poličce je teplota zase +6°C. Opakovanými měřeními se jasně prokázalo, že tyto hodnoty se mění maximálně o +/- 0,5°C , což si je myslím velmi dobrá stálost. Na tom, jak často otevírám dveře, nebo na roční době zdá se vůbec nezáleží (nenechám-li ovšem dveře otevřené přes noc, jsa vínem zmožen :-)).
Takže - podle zjištěné teploty můžu každé víno umístit na pro něj vhodnou poličku...

A co vlhkost? Někteří tvrdí, že lednička vysušuje. Takže na přihrádky umisťuju funkční vlhkoměr a měřím. Průměrná vlhkost je 81,5% , což taky považuju za slušný výsledek. Vzhledem k prakticky panelákovým podmínkám asi nelze vymyslet nic lepšího... Můžu taky spolehlivě potvrdit, že během 2,5 roku jsem nepozoroval, že by zde uskladněná vína přicházela k úhoně, že by víno bylo cítět "ledničkou", že by v láhvích víno ubývalo, nebo že by byly korkové zátky vysušeny a podobně.

A ještě - podle typu lahví se do uvedeného chlaďáku o čistém objemu 328 litrů dá uskladnit cca 105 - 110 lahví. Vypiješ-li týdně 2 lahve, máš doma při ruce "pohotovostní" zásobu na dost dlouhý čas a nepřekvapí Tě ani nečekané návštěvy, nebo zapomenuté výročí, kdy pro oslavence potřebuješ rychle dárek. Cena boxu byla před dvěma lety asi 18.000,- Kč.

Dovětek z června 2005 : po těchto několika letech mohu spolehlivě potvrdit, že ač některé lahve zde leží od doby zakoupení chladničky, mohu dnes zodpovědně říct, že doposud nikdy mi žádné víno díky vibracím kompresoru či chození obyvatel bytu okolo chlaďáku, nebo snad vibracím sousedky, klepající nedělní řízky, tedy žádné víno se mi zde od zatím nezkazilo. Zátky nejsou vyschlé a víno nenasálo žádnou pachuť - nic jiného než vína zde ani nemám.
Taky jsem časem přišel na "fintu", jak do chlaďáku nacpat více lahví - některé poličky jsem vytáhl ven a dal je na poličky pod nimi, tedy jsem je zpevnil a získal tak možnost lépe využít mezery mezi nimi, tedy ta "hluchá" místa. Na obrázku pod článkem můžete vidět nové uložení vín, dnes je jich celkem 149 lahví.

.

Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7178x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5