O Víně

Diskuze: Přímoplodé hybridy, část 2., důvody zákazu
Datum: 19-04-2024
  *
  *
*
8+9=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 19.10.2011 13:24:46
Od: ondra
E-mail: ondra@winepunk.cz

K té sově: Znám opačnou verzi, ve které manželka svému choti po propité noci vyčítá: Už máš zase oči jako sova! Údajně tím skutečně mělo být vyjádřeno zvýšené množství methylalkoholu ve víně z hybridů. Ovšem je to jenom pověst.

Datum: 18.10.2011 22:04:13
Od: Mara
E-mail: zd.rozehnal@gmail.com

A Blauer Wildbacher alias Schilcher opravdu není hybridní odrůdou, jedná se o velmi starou autochtonní odrůdu, jejíž přesný původ je neznámý, nyní se nejčastěji uvádí, že jde o křížence odrůdy Heunisch s něčím dalším (na základě poslední verze, co jsem slyšel), avšak vyskytuje se v mnoha různých klonech, pěstuje se především v západním Štýrsku (Weststeiermark). Její název je odvozen od malé štýrské obce jménem Wildbach (naleznete jí u městečka Deutschlandsberg v západním Štýrsku).

Datum: 18.10.2011 21:54:37
Od: Mara
E-mail: zd.rozehnal@gmail.com

Tak k rakouským odrůdám se můžu vyjádřit pro změnu já: Uhudler je rakouský název pro skupinu hybridních odrůd, není to tedy název samotné odrůdy, do této skupiny patří Concord, Isabella, Elvira, Clinton, Ripadella a Noah, občas jsou uváděny i jiné, v produkci dominuje prvně jmenovaný, takže v podstatě se dá říci, že většinou platí, že Uhudler = Concord, pěstuje je v drtivé většině v jižním Hradsku (Südburgenland), nepatrné výsadby jsou také ve Štýrsku (Steiermark) a ve Vídni (Wien), dokonce vím i o vinařství, kde se z této skupiny odrůd dělá vinná pálenka. Odrůdy ze skupiny Uhudler je oficiálně povoleno v Rakousku prodávat od roku 1992 a to jen osmi obcím v Hradsku (Burgenlandu). A odkud pochází název, nu historicky se traduje, že přišel domů značně opilý muž právě po tomto víně a v opojné náladě sdělil své ženě: "Du schaust aus wie ein Uhu." ("Vypadáš jako sova") a z toho vzniklo pojmenování Uhudler, ale jestli tomu tak je, to kdo ví... :)

Datum: 17.10.2011 09:22:16
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Blauer Wildbacher je stará evropská odrůda, nikoliv hybridní.
http://de.wikipedia.org/wiki/Blauer_Wildbacher
Neumím německy, takže nevím nic o původu tohodle slova, ale bude to něco jako náš Charvát, Chorvat, Slovák - prostě označení neznámé hybridní odrůdy a jejího vína. Odrůd může být několik, bílé i červené
http://en.wikipedia.org/wiki/Uhudler

Datum: 15.10.2011 10:38:17
Od: p.j.
E-mail: pjelen@seznam.cz

Blauer Wildbacher je pod synonymem Karcher doložen na konci 19. století ve Velkých Žernosekách jako stolní odrůda (zřejmě jen několik keřů v relativně bohaté sbírce odrůd).

Datum: 15.10.2011 08:37:37
Od: Doktor.P
E-mail: doktor.p@atlas.cz

Skvělý článek. Před časem jsem se hrabal po internetu a sháněl podobné informace o těchto hybridech. Takhle komplexní a najednou je to však od Vás jediné. Díky.
Můj zájem vzbudila odrůda Isabella, na kterou jsem narazil ve Štýrsku v podobě frizante a burčáku. Ještě jsou dvě odrůdy, které by mě zajímaly, tedy jejich původ. Ve Štýrsku se pěstuje odrůda Blauer Wildbacher, v tomto regionu označovaná jako Schilcher. Dělají se z nich docela dobré burčáky (sturmy) a růžová vína. V Burgenladu jsem zase narazil na víno označované jako Uhudler. Kyselé rosé ale pitelné, s ovocitou chutí a typickou liščinou. Měla by to být také labrusca a vinifera, ale víc jsem nezjistil. Nevíte něco víc o těchto druzích?
Děkuji

Datum: 11.10.2011 17:20:55
Od: Sklenička
E-mail: vran@seznam.cz

Parádní!

Datum: 11.10.2011 13:06:01
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

No sorry, ten název k tomu svádí, nevím už odkud jsem to vzal, nevypsal jsem to přesně, takže možná to nebyl zdroj moc spolehlivý, navíc je to citlivé téma za které bych mohl dostat i pár facek, takže se Pulgáranům omlouvám ;o))

Datum: 11.10.2011 12:43:44
Od: Lech
E-mail: lechm@seznam.cz

Děkuji za super článek, zdroj zajímavých informací .
Jen malinká korektura:
Cit.: (...)Za Marie Terezie a Josefa II. byly tyto oblasti znovu zalidněny osadníky z Chorvatska, Rumunska, Bulharska a jistě i odjinud. Byly tak založeny vesnice s dnešními názvy Charvátská Nová Ves, Hovorany, Ratíškovice, Bulhary a jiné.(...)
Obec Bulhary opravdu nemá nic společného s příchodem bulharských osadníků. Obec byla založena již ve XIII.stol. německými kolonisty a jmenovala se m.j. Bulgarn,Puligarn, později Pulgáry.
Ale to jen tak na okraj. Jinak fakt SUPER !!!
Lecho

Datum: 11.10.2011 11:36:01
Od: ondra
E-mail: ondra@winepunk.cz

Díky moc za hromadu informací. Krásně napsáno, smekám.

Rozuzlení v duchu konspiračních teorií ad absurdum by tedy mohlo být: Když už se povedlo firmám produkujícím chemikálie do vinic do Evropy zavléct révokaz, oidium i peronosporu, aby mohly navýšit své zisky a do smrti bezstarostně prospívat, bojují pomocí INAO a dalších organizací proti hybridům, aby o své zisky nepřišly.