O Víně

01.03.2018 J. Active: Yes Date and time of publication: 01.03.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2018

V průběhu února jsem otevřel 8 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská vína (4x). Dva zástupci byli z Francie a po jednom z Chile a Itálie. Nejvíce mne oslovilo Châteauneuf-du-Pape 2016 (Paul Florian), Château le Destrier 2015 Appellation Saint Émilion Grand Cru Contrôlée a Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr z Nového vinařství a.s. Měřín.

1. Châteauneuf-du-Pape 2016 Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC) - Paul Florian, Francie

Lahev jsem koupil v lednu 2018 za 209,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 299,- Kč). Původ vína hledejme ve vinařské oblasti Rhône, podoblast Châteauneuf-du-Pape. Tradiční adjustáž, staniolová záklopka a nomacorc délky 44 mm s potiskem, který na první pohled vypadá jako skutečný plný korek. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých višní, které přechází do odstínů brusinek a dalšího peckového ovoce. Chuť je středně dlouhá a má šťavnatou kyselinku, která dominuje. Třísla působí mnohem jemnějším dojmem. V dozvuku najdete příjemnou kořenitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Lidl doporučuje víno podávat k červeným masům a zrajícím sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Château le Destrier 2015 Appellation Saint Émilion Grand Cru Contrôlée (AOC) - SAS Raymond, Francie

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 209,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 299,- Kč). Lidl toto Grand Cru zařadilo do prodeje před vánocemi v roce 2017. S tímto názvem vinařství jsem si již setkal v rámci postřehů za květen 2015, kdy se jednalo o Château le Destrier 2012 Appellation Saint-Émilion Controlée a mezi všemi hodnocenými víny uvedeného měsíce bylo nejlepší (hodnocen: 8,5 bodů). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Saint-Émilion v Bordeaux. Zátka nomacorc délky 38 mm je pro tuto klasifikaci vína opravdu velký omyl a nic na tom nemění ani "standardní" požadavek Lidlu, který vyžaduje použití těchto plastových uzávěrů. Barva je višňově červená, intenzivní a má vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a v nástupu dominují ovocité tóny v podobě sušených višní a vyzrálých třešní, které se přesouvají do kořenitých odstínů včetně jemné vanilky. Chuť je plná a má robustní třísla. V závěru najdete ovocité tóny (borůvky, ostružiny) a vanilku. Dotyk s dubem je větší a projevuje se to kořenitým dozvukem. Lahev má svůj vrchol před sebou, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Lidl víno doporučuje podávat ke zrajícím sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Ryzlink vlašský 2015 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 112,- Kč (výprodej Albert, původní cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dubová, vinice Světlý ve vinařské obci Archlebov. Šroubovací uzávěr a moderní adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné tóny lučních květů, které přechází do medových odstínů a vyzrálých hroznů. Ve středně dlouhé chuti objevíte svěžest a ovocitost, kterou doplňuje pikantní kyselinka a mineralita v dozvuku. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Na zadní etiketě uvádí vinařství, že hrozny pochází z vinice pěstované v bio režimu a pro výrobu vína nebyly použity přísady ani stabilizátory. Hodnocení: 8 bodů.

4. Cabernet Sauvignon 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 220,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu tóny černých třešní a sušených višní, které se přesouvají do slabých odstínů černého rybízu. Chuť je středně dlouhá a má krásný extrakt v závěru. Víno má svůj vrchol před sebou, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Vinařství doporučuje víno ke zvěřině a steakům. Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2017. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 5,3 g/l, bezcukerný extrakt 28,4 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

5. Cabernet Sauvignon 2016 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 199,- Kč (akce Globus, e-shop českého dovozce 361,- Kč). Tento Cabernet Sauvignon je vyroben ze směsí hroznů, které pocházejí z různých poloh vinohradu společnosti Tarapacá v údolí Maipo, přičemž každá poloha má svůj unikátní charakter. Víno leželo v barikových sudech z francouzského a amerického dubu po dobu 12 měsíců. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne tóny tabákového listu, které se přesouvají do kořenitých odstínů a jemné vanilky. Chuť je plná a má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí herbální tóny a lékořice. Dotyk s dubem je vyšší, ale dalším nazráváním na lahvi dojde k zakulacení třísel a zlepšení harmonie. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Vinařství víno doporučuje ke špičkovým lahůdkám připraveným z červeného masa a zvěřiny, jako je jelen, daněk a srnec. Hodnocení: 8 bodů.

6. Primasole Primitivo Puglia Indicatione Geografica Tipica (IGT) - Cielo e Terra S.p.A. Montorso, Itálie

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 109,- Kč (Globus, víno měsíce února). Původ odrůdy Primitivo je v oblasti Puglia. Ročník sklizně není uvedený, takže se pravděpodobně jedná o kupáž více ročníků. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě černého rybízu a třešní, které se přesouvají do květinových odstínů (fialky). Chuť je plná, má výrazný extrakt a zajímavá třísla, která prodlužují závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Globus doporučuje podávat víno ke zvěřině, pečenému masu a sýrům. Hodnocení: 8 bodů.

7. Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady Cépage  jsem koupil v prosinci 2017 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 182,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Slunečný vrch ve vinařské obci Drnholec v Mikulovské vinařské podoblasti. Skleněná zátka a tradiční adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která po zakroužení ve skleničce působí olejovitým dojmem. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu tóny vyzrálých hroznů, které přechází do jemných ovocitých odstínů (broskev, angrešt). Chuť je středně dlouhá, plná a má pikantní kyselinku, jak se pro vlašák sluší a patří. V dozvuku vystoupí mineralita. Lahev má našlápnuto k dalšímu pozitivnímu vývoji, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 3,1 g/l, obsah kyseliny 6,7 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Frankovka 2016 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 90,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 129,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské obci Rakvice. Standardní adjustáž a plastová zátka nomacorc délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Ve vůni najdete ovocité tóny (třešně, višně), které přechází do peckovin a tabákového listu. Druhý den se buket výrazně posunul do kompotového ovoce a marmeládových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má ovocitý dozvuk, ve kterém vystoupí jemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Vinařství k této Frankovce doporučuje domácí terinu, srnčí na víně s celerovým pyré nebo k sýrům s dvojitou plísní. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | All
Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5832x