O Víně

06.05.2020 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.05.2020 07:00

Postřehy z vín vypitých v době pandemie covid-19

V průběhu pandemie covid-19 jsem otevřel 6 lahví moravských vín ze sdružení vinařů V8. Konkrétně se jednalo o šest vín s časově omezenou nabídkou. Jaká vína jsem degustoval a jak jsem je hodnotil, najdete v následujícím článku.

V mailu mi dorazila následující zpráva, ve které sdružení vinařů V8 uvádělo následující informace. Vzhledem k současné situaci, která znemožňuje ochutnat moravská vína na tradičních degustacích, představeních ročníku a otevřených sklepech rozhodla se Aliance vinařů V8 připravit pro Vás "ochutnávku na doma". Každé ze šesti vinařství vybralo jedno víno a vznikla tak kolekce svěžích vín ročníků 2018 a 2019, kterou zašleme až do domu na naše náklady.

1. Sauvignon 2018 pozdní sběr - Vinařství Sonberk Popice a.s.

Lahev z řady "Stříbrný Sonberk" jsem koupil v dubnu 2020 za 240,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Sonberk ve vinařské obci Popice. Standardní adjustáž této řady a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou viskozitu a také intenzitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě angreštu, které se přesouvají do intenzivních odstínů černého bezu. Chuť je svěží a má pikantní kyselinku, která povzbudí při popíjení. Ovocitost (citrusové plody) a kořenitost vystoupí ve středně dlouhém dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, kdy oceníte mladost. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,8 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj.  Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Sauvignon 2018 kabinetní - Kolby, a.s. Pouzdřany

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 155,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany v Mikulovské vinařské podoblasti. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má o něco menší intenzitu i viskozitu než první Sauvignon. Vůně nabídne v nástupu jemné odstíny rozkvetlého hlohu a černého rybízu, které přechází do herbálních tónů, které jsou často typické pro tuto odrůdu. V chuti oceníte velmi pikantní kyselinku, která působí větším dojmem než první Sauvignon. V závěru naopak vystoupí zajímavá mineralita a ovocitost (černý rybíz, angrešt). Lahev doporučuji uložit do archivu, aby se kyselinky více zakulatily. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,6 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Víno získalo ocenění: Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2019). Hodnocení: 7,5 bodů.

3. Veltlínské zelené 2018 pozdní sběr - Víno Marcinčák Mikulov

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 230,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Růžová hora ve vinařské obci Novosedly. Z naprosto dokonalých webových stránek vinařství se u této lahve dozvíte, že sklizeň hroznů proběhla 2. října 2018 při cukernatosti moštu 22,4 °NM. Vedení vinohradu: střední vedení s jedním tažněm. Hustota vinohradu: 3 500 hlav/ha, stáří vinohradu: 52 let. Velikost partie: 3.300 lahví, datum plnění: červenec 2019. Půdní podmínky: teplé badenské moře zanechalo na jižní Moravě mocné sedimenty vápnitých štěrků, písků a jílů, které tvoří nejvýznamnější horizont v novosedelských viničních tratích. Srovnatelné geologické podloží vinic je charakteristické i pro oblast Médoc v Bordeaux, jejichž třetihorní sedimenty se usazovaly v zálivech stejného moře jako sedimenty v oblasti Novosedel. Velmi vkusná a zajímavá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je slámově žlutá, má krásnou jiskru, střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a poměrně široká. V nástupu najdete tóny zelených jablíček, které se přesouvají do exotického ovoce (žlutý meloun). Na pozadí můžete najít také vyzrálý angrešt. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou ovocitost, která přechází do kořenitých tónů v podobě zeleného pepře v dozvuku. Vysoký extrakt doprovází velmi příjemný závěr. Je to nadprůměrný veltlín, který vřele doporučuji a to nejenom milovníkům této odrůdy. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,5 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 23,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Vinařství víno doporučuje k drůbeži, jemným paštikám či lehčím úpravám ryb. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Rulandské šedé 2019 odrůdové jakostní - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady "Village" jsem koupil v dubnu 2020 za 155,- Kč (e-shop vinařství). Co se týče původu hroznů, není zde žádná další informace, pouze se dozvíte, že se jedná o vinařskou oblast Morava a Mikulovskou vinařskou podoblast. Zajímavá a vkusná adjustáž, jak je pro toto vinařství obvyklé. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny, které se přesouvají do jemné vanilky a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá a nabízí příjemnou ovocitost, která navazuje na buket. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,2 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Vinařství uvádí, že jakostní vína této řady jsou velmi lehce pitelná a jsou příhodná k pití s přáteli na návštěvě nebo při grilování či u bazénu. Hodnocení: 8 bodů.

5. Pinot blanc 2018 pozdní sběr - Vinařství Reisten s.r.o. Valtice

Lahev z řady "Classic" jsem koupil v dubnu 2020 za 199,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati U Božích muk ve vinařské obci Pavlov. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně je po otevření překvapivě nevýrazná až neutrální. Postupem času vystoupí slabé květinové odstíny, které se přesouvají do citrusových plodů. Vše je ale velmi potlačené a nevýrazné. Chuť je středně dlouhá, má výraznou kyselinku a oproti analytickým hodnotám mi přijde v současné době jako nutná pro nazrávání na lahvi, aby lépe zapadla do celku. V dozvuku najdete jemné ovocité tóny, ale vše mi přijde velmi nevýrazné. Lahev proto doporučuji minimálně rok archivovat, kdy je možné, že se víno více projeví a otevře. Typická mineralita se ovšem neobjevuje. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,3 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 7 bodů.

6. Solaris 2019 pozdní sběr - Vinařství Volařík Mikulov

Lahev jsem koupil v dubnu 2020 za 200,- Kč (e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Za Turoldem ve vinařské obci Mikulov. Standardní adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku a ve srovnání s výše zmíněnými pěti vzorky naprosto přesvědčivá, je ale nutné brát v potaz, že se jedná o aromatickou odrůdu. V nástupu objevíte ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které přechází do vyzrálých hroznů a slabých medových odstínů. Ještě zajímavější než buket mi přijde středně dlouhá chuť, ve které vystoupí tóny limetky, pomerančů a mandarinek. Kyselinka je svěží (7,6 g/l) a povzbudí k dalšímu doušku. Zbytkový cukr (9,1 g/l) prodlužuje závěr, ve kterém se projeví také krásná mineralita. Nevím, na kolik je toto velmi zajímavé extraktivní víno zásluhou senzorických vlastností této odrůdy nebo umu vinaře, ale Solaris mne prostě baví. Od dob Pálavy nebo Muškátu moravského, je to u mne aktuálně z našich bílých aromatických odrůd největší favorit. Vřele doporučuji tento mladý pozdní sběr ročníku 2019 nebo výběr z hroznů z roku 2018. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,1 g/l, obsah kyseliny 7,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj.  Archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Hodnocení: 9 bodů.

A jak dopadl finální rezultát šesti moravských vín? Naprosto přesvědčivě zvítězil aromatický Solaris 2019 pozdní sběr z Vinařství Volařík. Následoval přesvědčivě odrůdový Sauvignon 2018 pozdní sběr z Vinařství Sonberk a nadprůměrné Veltlínské zelené 2018 pozdní sběr z Vínařství Marcinčák.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3243x