O Víně

03.09.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.09.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v srpnu 2018

V průběhu srpna jsem otevřel 9 lahví ze tří států. Největší zastoupení měla vína z Moravy (5x). Dvě vína byla z Itálie, jedno z Chile a z vinařské oblasti Čechy. Nejvíce mne oslovilo chilské Carménère 2016 Gran Reserva z vinařství Luis Felipe Edwards. Velmi dobré hodnocení jsem dal také rosé Frankovky 2017 kabinetní od Františka Mádla a Hibernalu 2016 pozdní sběr z Vinařství Chateau Mělník.

1. Frankovka 2017 kabinetní (rosé) - Malý vinař František Mádl Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 145,08 Kč (akce Makro). Hrozny mají původ na viniční trati Přední hora ve vinařské obci Velké Bílovice. Šroubovací uzávěr a velmi povedená adjustáž, kterou vinařství používá již mnoho let. Barva je malinově růžová, má neuvěřitelně vysokou intenzitu a střední viskozitu. Výrazný odstín je díky dlouhodobé studené maceraci hroznů. Vůně je svěží a nabídne v nástupu ovocité odstíny v podobě lesních jahod, které najdete také v chuti. V dozvuku vystoupí pikantní kyselinka, která povzbudí k další skleničce, zvláště v horkých letních dnech. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Doporučuji ovšem lahev vypít ještě letos. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,0 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Zweigeltrebe 2017 zemské (rosé) - Kosík Pavel Tvrdonice

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 103,- Kč (akce Globus, běžná cena 129,- Kč). Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá adjustáž. Z etikety se bohužel nedozvíte původ hroznů. Barva je lososově růžová, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete jemné tóny jahodového kompotu, které přechází do čerstvých lesních jahod a malin. Ve středně dlouhé chuti najdete opět kompotové tóny (jahody) a vyšší zbytkový cukr v závěru, který tomuto zemskému rosé sluší. Lahev doporučuji otevřít v tomto roce, nejpozději v roce 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Hibernal 2016 pozdní sběr - Vinařství Chateau Mělník

Lahev jsem koupil v září 2017 za 240,- Kč v butiku vinařství, který se nachází přímo v mělnickém zámku. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Čechy, podoblast Mělnická, bez uvedení viniční tratě. Zadní etiketa uvádí pouze cukernatost hroznů v době sklizně (23 °NM). Na webových stránkách nejsou bohužel žádné detailní informace týkající se jednotlivých vín v nabídce z pohledu původu hroznů nebo analytických hodnot. Korek plátek-drť-plátek je dlouhý 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné květinové tóny, které přechází do zajímavé minerality a medových tónů. Chuť je svěží, ovocitá a má slušný extrakt v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Carménère 2016 Gran Reserva - Luis Felipe Edwards, Chile

Lahev z řady Family Selection jsem koupil v květnu 2018 za 180,- Kč (přímo na e-shopu Vinicola.eu v akci 4+2 zdarma, běžná cena 271,- Kč). Původ vína hledejme ve vinařské oblasti Valle del Colchagua. Z webových stránek českého dovozce přebírám text, který se vztahuje k původu hroznů a technologii výroby. Víno bylo vyrobeno z hroznů odrůdy Carmenere (95 %) a Cabernet Sauvignonu (5 %), které pocházejí z nížiny v oblasti Puquillay. Zralé hrozny byly sbírány ručně během prvního týdne v květnu, kdy bobule dosahují velmi tmavé barvy a intenzivní ovocné chuti, vysoké sladkosti a výrazných taninů. Průměrný výnos byl 8 t/ha. Hrozny jsou sklízeny do malých 14 kg bedniček a ihned zpracovány. Kvašení proběhlo při 26 °C po dobu 6 dnů. 100 % vína zrálo po dobu 12 měsíců ve francouzských a amerických dubových sudech. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má granátově červené záblesky, vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě vanilky a exotického koření, které přecházejí do vyzrálého ovoce (švestky, borůvky, ostružiny). Ve středně dlouhé až dlouhé chuti vystoupí výrazný extrakt a kořenitost doprovázená ovocitými tóny v podobě vyzrálých třešní, ostružin a anýzu. Třísla mají robustní strukturu díky výraznějšímu dotyku s dubem. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Archivační potenciál v tomto případě vidím jako výborný a s velkou pravděpodobností se víno posune do nových dimenzí. Dovozce doporučuje víno podávat k výraznějším úpravám červených mas nebo zvěřiny a k opékaným jehněčím žebírkům. Hodnocení: 9 bodů.

5. Rulandské šedé 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červenci 2018 za 139,- Kč (Globus - víno měsíce, e-shop vinařství 199,- Kč). Toto polosladké víno je zařazeno jako "Oranžové víno". Původ hroznů hledejme ve vinařské obci Brod nad Dyjí, viniční trať Lusy. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva odpovídá údaji na etiketě, opravdu má nádhernou jantarovo-oranžovou barvu. Viskozita je podle očekávání velmi vysoká a odpovídá zatřídění jako polosladké víno. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu ohromí tóny sušených hrozinek, které přechází dosušené pomerančové kůry a kompotovaných mandarinek. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky zbytkového cukru, kterému se snaží sekundovat kyselinka. V závěru poněkud kazí dobrý dojem vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.), který se ale druhý den minimalizoval. V dozvuku najdete medové tóny doprovázené jemnou chutí zeleného čaje. Lahev můžete otevřít již teď, díky vysokému obsahu alkoholu nevylučuji archivační potenciál až do roku 2021. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 17 g/l, obsah kyseliny 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 24,1 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

6. Svatovavřinecké 2017 pozdní sběr (klaret) -  Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Lahev jsem koupil v červenci 2018 za 139,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské obci Novosedly, viniční trať Nad Sklepy v Mikulovské vinařské podoblasti. Sklizeň proběhla 27. září 2017 při cukernatosti hroznů 21,4 °NM. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je starorůžová, má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je velmi jemná a překvapivě potřebuji čas k rozdýchání, aby se projevila. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě lesních jahod a malin, které přechází do slabých květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má ovocitý dozvuk, ve kterém můžete najít tóny tropického ovoce. Vinařství tento klaret doporučuje podávat při teplotě 8 až 10 °C k lehkým pokrmům, především z ryb a drůbeže, jemným sýrům a salátům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 17,7 g/l, obsah kyseliny 7,7 g/l, bezcukerný extrakt 23,4 g/l a obsah alkoholu 10,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

7. Cuvée Doré Vino Frizzante Bianco - Casa Coller S.R.L. Calco, Itálie

Karton extra suchého bílého Frizzante jsem koupil v srpnu 2018 za 79,- Kč / lahev (akce Mountfield, běžná cena 179,- Kč). Původ tohoto šumivého sektu je ve vinařské oblasti Veneto a mělo by se jednat cuvée z bílých odrůd s dominancí odrůdy Glera. Velmi jednoduchá adjustáž a korek z drtě délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá a má výrazné zelenkavé záblesky. Jemné perlení ve skleničce ustoupí po chvíli. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě broskví, které přechází do jemných květinových tónů. Ideální pití na horké letní dny. Dovozce víno doporučuje podávat jako aperitiv nebo také k letním zeleninovým salátům a plodům moře. Hodnocení: 8 bodů.

8. Frizzante Rosé 2017 moravské zemské víno - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Lahev polosuchého moravského jemně perlivého Frizzante rosé z odrůdy Cabernet Moravia jsem koupil v červenci 2018 za 139,- Kč (vinotéka Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Pavlovicích). Hrozny mají původ ve vinařské obci Krumvíř. Šroubovací uzávěr. Barva je malinově červená. Vůně nabídne podle očekávání ovocité tóny v podobě červeného rybízu, malin a ostružin, které najdete také ve velmi osvěžující chuti. V závěru vystoupí vyšší zbytkový cukr. Šlechtitelská stanice vinařská uvádí na svých stránkách u tohoto Frizzante, že je to víno stvořeno k osvěžení a proto je doporučeno podávat při teplotě 7 až 9 °C. Hodnocení: 8 bodů.

9. Pinot Grigio delle Venezie 2017 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Natale Verga, Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 119,- Kč (Globus - víno měsíce). Jedná se o odrůdu Pinot Grigio  z vinařské oblasti Veneto. Barva je šedo-zlatá, má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné tóny připomínající posekanou trávu a herbální odstíny, které přechází do květinových tónů. Chuť je lehká, ovocitá a má příjemnou kyselinku v závěru. Je to ideální bílé víno pro horké letní dny. Lahev doporučuji otevřít již teď, nejpozději v roce 2019. Globus k tomuto vínu doporučuje k rybám, mořským plodům, telecímu a kuřecímu masu nebo těstovinám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,5 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4568x