O Víně

31.05.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.05.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v květnu 2018

V průběhu května jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská vína (4x), následovaná Itálií (2x), Francií (2x) a Chile (1x). Nejvyšší hodnocení jsem dal Chardonnay 2016 pozdní sběr z vinařství Spielberg Archlebov, Carménère 2013 D.O. Valle de Maipo (Gran Reserva) z Viña Tarapacá ex Zavala a Amarone della Valpolicella 2012 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) z Corte Allodola. Dále mne velice zaujalo Rulandské šedé 2016 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, Frankovka 2006 pozdní sběr ze Znovínu Znojmo a Rulandské modré 2015 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec.

1. Chianti Superiore 2015 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Coli S.p.A., Itálie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 129,- Kč (akce Globus, běžná cena 209,- Kč). Jedná se o odrůdu Sangiovese z vinařské oblasti Toskánsko. Staniolová záklopka a lepený korek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu květinové odstíny, které přechází do slabých kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá a má výbornou harmonii. Třísla mají velmi jemnou strukturu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Globus doporučuje víno podávat k sýrům a masitým pokrmům. Hodnocení: 8 bodů.

2. Rulandské šedé 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 189,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má oranžové záblesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je extraktivní a kouzelná. V nástupu najdete tóny sušené pomerančové kůry, která se přesouvá do sušených meruněk a kandovaného ovoce. Chuť je středně dlouhá a má krásný ovocitý dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,6 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 20,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Vinařství víno doporučuje podávat k drůbeži s nádivkou a k uzeným sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Baron de Briban 2016 Appellation Montagne-Saint-Émilion Protégée (AOP) - EMB 33189, Francie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Montagne Saint-Émilion. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě švestkových povidel, které přecházejí do kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá a má zajímavou ovocitost v závěru. Třísla mají velmi dobrou strukturu a dalším nazráváním na lahvi se dá předpokládat, že se zjemní. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2026. Lidl doporučuje víno podávat ke zrajícím sýrům. Hodnocení: 8 bodů.

4. Frankovka 2006 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2018 za 170,- Kč (přímo v Louckém klášteře). Zajímavé je, že lahev z e-shopu vinařství měsíc poté již nebyla v nabídce. Hrozny mají původ na viniční trati Weinperky ve vinařské obci Miroslav. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství, byl ale z poloviny hodně prosáklý vínem. Etiketa znovínských archivních vín je velmi jednoduchá, ale ve srovnání s velmi zdařilými perokresbami mi přijde jako krok zpět. Barva je granátově červená, má velmi dobrou intenzitu i viskozitu. Vůně je jemná a nabídne směs peckového ovoce (třešně, višně), které se přesouvají do slabých odstínů skořice. Chuť je středně dlouhá a má podle očekávání famózní harmonii. V dozvuku najdete ovocitost a nastupující nazrálost. Nicméně, víno i po tolika letech od sklizně nemá žádné stopy únavy a stařinky! Lahev doporučuji otevřít v roce 2018, nejpozději však v roce 2020. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,1 g/l, obsah kyseliny 4,4 g/l, bezcukerný extrakt 26,1 g/l, obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Amarone della Valpolicella 2012 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Corte Allodola S.S., Monteforte d'Alpone, Itálie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 299,- Kč (výprodej Lidl, běžná cena 399,-  Kč). S tímto speciálním typem vína jsem se setkal v rámci samostatné recenzi v lednu 2018 a najdete ji pod tímto odkazem (hodnocení: 9-9-8). Původ vína je ve vinařské oblasti Veneto, podoblast Valpolicella. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi nízkou intenzitu a naopak vysokou viskozitu, která se projevuje dlouhými mosty na stěně skleničky. Vůně je extraktivní a nabídne tóny sušených hroznů a rozinek, které se přesouvají do odstínů sušených višní, griotky a exotického koření. Chuť je plná a má výrazný extrakt v dozvuku, ve kterém ale také vystoupí extrémně vysoký obsah alkoholu (15,5 % obj.). Už po prvním kontaktu s tímto Amarone je zřejmé, že se jedná o velmi specifické červené víno, které osloví především milovníky plných a hutných vín. Lahev má svůj vrchol stále před sebou, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 9 bodů.

6. Chardonnay 2016 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 159,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 250,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Maliny (vinice Dolní Maliny) ve vinařské obci Archlebov. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu, ale velmi vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí odstíny máslové hrušky, které přechází do lískových oříšků a jemné vanilky, která má původ ve velmi slabém dotyku se sudem barrique. Chuť je plná, harmonická a má krásnou ovocitost s nasládlým ocáskem a minerálností. Dozvuk je nádherný a pobídne vás k další skleničce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Lahev získala ocenění Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2017). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,6 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 20,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

7. Rulandské modré 2015 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev z kolekce Collection 1508 PS jsem v dubnu 2018 dostal. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má nízkou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne jemné ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny, borůvky), které přechází do slabých kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásnou ovocitost v závěru, kde vystoupí kompotové ovoce a sušené třešně. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Vinařství k vínu doporučuje pečené maso a pokrmy z hub. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Carménère 2013 D.O. Valle de Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 269,- Kč (akce 4+2 přímo do českého dovozce). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Valle de Maipo, oblast Valle Central. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a najdete v ní odstíny černého rybízu, které přechází do brusinkových tónů, vanilky, exotického koření a tabákového listu. Chuť je plná, má dlouhý závěr, ve kterém oceníte vysoký extrakt a kořenitost. Víno leželo v barikových sudech z amerického a francouzského dubu po dobu 8 měsíců. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství doporučuje víno kombinovat s pečenými a grilovanými červenými masy, výraznými úpravami zvěřiny a opékanými jehněčími žebírky. Hodnocení: 9 bodů.

9. Louis Téte 2016 Appellation Beaujolais-Villages Protégée (AOP) - EMB 69162C, Francie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 139,- Kč (výprodej Albert, původní cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Beaujolais, podoblast Beaujolais-Villages. Staniolová záklopka a lepený korek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny připomínající červené ovoce, které najdete také ve středně dlouhé chuti. V dozvuku vystoupí svěží kyselinka a jemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Albert doporučuje víno podávat ke kachním prsům, s dušenou zeleninou na pánvi wok, dušeným mořským ďasem, čerstvým kozím sýrem nebo se zralými červenými hruškami. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4482x