O Víně

31.10.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.10.2016 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2016

V průběhu října jsem otevřel osm lahví z šesti států. Po dlouhé době bych proto mohl zápisky z toho měsíce nazvat cesta kolem světa. Největší zastoupení měla moravská vína (3x). Po jednom zástupci bylo z Austrálie, Itálie, Moldávie, Argentiny a Chile. Všechna vína hodnotím nadprůměrnou známkou a po dlouhé době mi přišlo, že všechno bylo hodně zajímavé. Nejvyšší známku obdrželo Ego No. 75 (Rulandské bílé) 2015 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec, moldavský Merlot de Purcari 2013 a chilské Carménère 2014 Bicicleta z Viña Cono Sur.

1. Bin 50 (Shiraz) 2014 - Lindeman´s, Austrálie

Lahev jsem koupil v září 2016 za 124,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 259,- Kč). Vína z toho vinařství v různých řadách lze již po mnoho let nakoupit v síti hypermarketů. Řada Bin 50 je vyčleněna střední level a v tomto případě se jedná odrůdu Shiraz. Šroubovací uzávěr i adjustáž je pro tuto řadu standardem. Barva je višňově červená, má velmi slušnou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. Najdete zde nádherné tóny sušených višní, griotky a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, plná a má velmi příjemný dozvuk v podobě ovocitého extraktu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. K tomuto vínu můžete podávat pokrmy z hovězího masa. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Ego No. 75 (Rulandské bílé) 2015 výběr z hroznů - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev jsem koupil v září 2016 za 129,- Kč (akce Kaufland, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Klínky v obci Vracov. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je extraktivní a v nástupu nabídne ovocito-medové tóny, které přechází do květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásný ovocitý závěr v podobě tónů mandarinek a žlutého melounu. V závěru vystoupí krásná šťavnatá kyselinka. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2016), Bronzová medaile Decanter (2016) a Stříbrná medaile Concours Mondial de Bruxelles (2016). Toto Rulandské bílé můžete podávat k uzené rybě a masům. Vhodné je také k paštikám a tvrdým kozím sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,0 g/l, kyseliny 7,7 g/l, bezcukerný extrakt 24,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

3. Ryzlink rýnský 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady Gracie jsem koupil v říjnu 2016 za 129,- Kč (akce Kaufland). Hrozny mají původ na viniční trati Jižní svahy ve vinařské obci Valtice. Tradiční adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktivní a převládají v ní ovocité tóny v podobě tropického ovoce. Typické květinové odstíny lipového květu a vyzrálých hroznů, které najdete také ve středně dlouhé chuti. Vyšší zbytkový cukr (17,1 g/l) si velmi dobře rozumí s kyselinkou a vytváří velmi dobrý celek. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Vinařství toto víno doporučuje podávat k drůbeži, sladkovodním rybám a sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 17,1 g/l, kyseliny 7,2 g/l, bezcukerný extrakt 22,2 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Chianti 2011 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) (Riserva) - EGT 53040 Cetona, Itálie

Lahev jsem koupil v říjnu 2016 za 129,- Kč (výprodej Lidl). Vinařská oblast Toskánsko a hrozny odrůdy Sangiovese. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně potřebuje pořádně rozdýchat nebo nejlépe dekantovat. Postupně najdete nádherné ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní, které přechází do slabých kořenitých odstínů. Chuť je harmonická, středně dlouhá a má velmi příjemný dozvuk. Dotyk s dubem byl proveden velmi citlivě, takže je to hlavně o odrůdě. Víno je na začátku svého archivačního potenciálu, na kterém se pravděpodobně udrží minimálně do roku 2018. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Merlot de Purcari 2013 - Chateau Purcari, Moldávie

Lahev jsem koupil v září 2016 za 199,90 Kč (akce Tesco, běžná cena 249,- Kč). V rámci měsíčního přehledu jsem referoval o Cabernetu de Purcari 2014 (hodnocení: 9 bodů). Opět je použitá staniolová záklopka a lepený korek délky 44 mm s potiskem. Na zadní etiketě je uvedeno, že hrozny Merlotu byly sbírány a tříděny ručně tradiční metodou. Víno zrálo 12 měsíců v sudech barrique z francouzského dubu. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a především viskozitu. Vůně je od prvního okamžiku extraktivní a poměrně široká. Najdete zde kořenité tóny s ovocitými odstíny (třešně), které postupně přechází do jemné vanilky, sušených višní a griotky. Chuť je plná, dlouhá a má výborný závěr, ve kterém oceníte ovocité tóny v podobě ostružin a dalšího  lesního ovoce. Dotyk s dubem je střední a má své kouzlo. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Hodnocení: 9 bodů.

6. Trapiche Oak Cask 2014 Cabernet Sauvignon - Bodegas Trapiche, Mendoza, Argentina

Lahev jsem koupil v říjnu 2016 za 139,- Kč (akce Globus). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Mendoza. Víno zrálo 9 měsíců v dubových sudech. Lepený korek délky 44 mm a staniolová záklopka. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je od prvního okamžiku extraktivní a nebudete ani na chvíli pochybovat, že jde o barrique. Najdete zde ovocito-kořenité odstíny v podobě vyzrálých třešní, černého bezu a jemné vanilky. Na pozadí můžete najít dřevité odstíny, které se promítají dále do středně dlouhé až dlouhé chuti. Dotyk s dubem je střední a náramně se povedl. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2019. Český dovozce k tomuto vínu doporučuje podávat k sýrům, červeným kořeněným masům a k jehněčímu. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Carménère 2014 Bicicleta - Viña Cono Sur S.A., Chile

Lahev jsem koupil v říjnu 2016 za 119,- Kč (akce Globus). Šroubovací uzávěr a tradiční adjustáž pro řadu Bicicleta. Z webových stránek vinařství se dozvíte, že se jedná o odrůdu Carménère (85 %), zbývajících 15 % tvoří další odrůdy. Sklizeň proběhla od 5. do 25. května 2014. Víno bylo lahvováno v únoru 2015. Šroubovací uzávěr a klasická adjustáž. Barva je inkoustově červená, má velmi vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je velmi extraktivní a hluboká. Najdete zde výrazné kořenité tóny, které přechází do hořké čokolády a kouřových odstínů. Vše pokračuje v dlouhé a plné chuti. V závěru vystoupí výrazný extrakt, takže po několika skleničkách cítíte víno v hlavě. Chuť je velmi extraktivní a má krásný dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2019. Hodnocení: 9 bodů.

8. Frankovka 2013 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2016 za 129,- Kč (akce Tesco). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec v obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má krásnou jiskru, fialové záblesky a střední intenzitu. Vůně je ovocitá, jemná a nabízí především jemné višňové tóny a skořici. Chuť je středně dlouhá, harmonická a má krásnou ovocitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Vinařství víno doporučuje podávat ke zvěřině, steakům, uzeninám a sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6080x