O Víně

29.12.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.12.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2011

Prosinec se nesl ve znamení pestrosti. Otevřel jsem deset lahví, různých jakostí, ročníků i zemí původu. Čtyři vína byla z ČR, po dvou z Austrálie a Španělska a po jednom zástupci z Rumunska a Moldávie. Nejlépe hodnotím australský Pinot Noir 2007 z oblasti Yarra Valley.

1. Pinot Noir 2007 Yarra Valley - De Bortoli Estate Grown, Austrálie

Lahev tohoto pinotu jsem kupoval v Tescu v říjnu 2011 za 284,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Victoria, podoblast Yarra Valley. Nejprve základní fakta. Yarra Valleye je známá vinařská oblast, která leží 50 km od Melbourne. Podnebí je dosti chladné, srážkový úhrn nízký a většina vinic je zavlažovaná. Vyrábí se zde vína z odrůd Chardonnay, Rhine Riesling, Gewurztraminer, Pinot noir a Cabernet Sauvignon. Je zde 45 vinařských firem např. Chateau Yarrinya a Seville Estate. Lahev má šroubovací uzávěr a velmi povedenou adjustáž. Černo-zlatá etiketa je vkusná a určitě ji v regálu nepřehlédnete. Barva má atributy pinotu. Má světlý odstín cihlově červené barvy. Vůně je mnohoslibná a široká. Jsou zde výrazné kořenité tóny, které přechází k odstínům višní, griotky a sušeného ovoce. Po dlouhém rozdýchání se objeví také odstíny toastu a vanilky. Buket je hodně zvláštní a má velmi dobrou strukturu. Dotyk s dubem je podle mne příliš velký, ale postupně jsem musel toto konstatování zmírnit. V dozvuku se objevují zajímavé tóny zelené papriky. Víno bych nechal minimálně tři roky nazrávat na lahvi, podle mne dosáhne vrcholu v roce 2015, možná i později. Vinařství uvádí archivační potenciál dokonce na 10 let v dobrých skladovacích podmínkách. Tento pinot je více o sudu než o odrůdě, doporučuji podávat ke specialitám na grilu a výrazným úpravám červeného masa a jehněčího. Je to velmi zvláštní pinot, u kterého se rozhodně nebudete nudit a který by si zasloužil detailnější prozkoumání.

2. Señorio del Condestable 2000 Denominación de Origen (DO) (Reserva) - Bodegas Artenasas S.A., Jumilla, Španělsko

V minulosti jste se mohli seznámit s recenzí od Petra na totéž víno, ale ročník 1999 (hodnocení 8-7-7). Lahev jsem kupoval v září 2005 za 110,- Kč (akce Makro). Hrozny odrůdy Monastrell (100 %) mají původ ve vinařské oblasti Murcia, podoblast Jumilla. Lahev používá plný korek délky 44 mm s potiskem denominace. Víno má purpurově červenou barvu střední intenzity a ovocito-vanilkovou vůni. Ve středně dlouhé chuti jsou nasládlá třísla a tóny třešní. Hovořit o výborné harmonii je po deseti letech nazrávání zbytečné. Na Reservu mi přijde poněkud kratší závěr a malý extrakt. Lahvová zralost stále nenastala a předpokládám další archivaci, otázkou je, zda něco zásadního přinese. Vinařství víno doporučuje podávat k zvěřině, bažantovi, červeným omáčkám a sýrům při teplotě 18 až 20 °C. 

3. Merlot 2003 Reserve - Cramele Halewood S.A., Rumunsko

Lahev jsem kupoval za 199,- Kč v Tescu v září 2007. O Merlotu ročníku 2007 tohoto vinařství jsem psal v reportu z vypitých vín za květen 2011. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Dealu Mare. Barva je višňově červená a má velmi dobrou intenzitu. Vůně je velmi jemná a najdete v ní kořenité odstíny a tóny sušených švestek, které najdete také v chuti. Víno má nádhernou harmonii i dozvuk. V závěru vystoupí příjemná nazrálost. Zrání v barikovém sudu bylo citlivé a tento Merlot je více o odrůdě než o sudu. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2012. Můžete ho podávat k tmavým masům, grilované zelenině a aromatickým sýrům při teplotě 16 až 18 °C.

4. Sylvánské zelené 2005 pozdní sběr - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem kupoval v srpnu 2006 za 118,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny byly nakoupeny od Mikrosvínu Mikulov. Sklizeň proběhla 12. října 2005 při cukernatosti 23,4 °NM na viniční trati Staré ve vinařské obci Dobré pole. Technologie výroby: řízené kvašení. Analytické hodnoty: alkohol 13,3 % obj., obsah zbytkového cukru 2,4 g/l, obsah kyselin 6,5 g/l a bezcukerný extrakt 19,9 g/l. Lahev uzavírá plastová zátka délky 44 mm. Barva je zlato-žlutá a má střední intenzitu. Vůně je jemná a nabízí směs vyzrálých hroznů. Postupným popíjením se rozprostřela do těžko zařaditelných ovocitých odstínů. Chuť je středně dlouhá a má velmi douhou harmonii. Kyselinky si dobře rozumí se zbytkovým cukrem. Vysoký obsah alkoholu se nazráváním na lahvi zkrotil a nepůsobí rušivě. Víno je na svém vrcholu a z pohledu archivace doporučuji jeho otevření nejpozději v roce 2012. I když to není typický představitel moravského sylvánu, vůbec mi to dnes nevadilo a víno jsme si hezky užili.

5. Isabela 2002 Vin de Concum Curent - Asconi, Chisinau, Moldavsko

Toto růžové polosuché moldavské víno jsem kupoval v roce 2003 v Globusu za 99,90 Kč. Podle českého popisu základní charakteristiky se pravděpodobně jedná o Charvát červený, který je u nás známý pod různými synonymy. Velmi nekvalitní a krátký lepený korek délky 36 mm byl hodně promáčený, ale naštěstí neovlivnil kvalitu. Vinařství Asconi je v posledních letech v hypermarketech zastoupeno především polosladkými variantami, které se skrývají pod baculatými lahvemi. Barva je cihlově červená a má střední intenzitu. Vůně nabízí velmi slabé odstíny lesních jahod, ale díky zřetelné nazrálosti není tak intenzivní. Také v chuti je příjemná ovocitost, která je doplněna vyšším zbytkovým cukrem, který ale drží kyselinka na uzdě. Své také dokonala archivace, která ale vlivem nízkého obsahu alkoholu (10,8 % obj.) působí poněkud unaveně.

6. Rulandské šedé 2008 výběr z cibéb - Vinium a.s. Velké Pavlovice

Lahev o objemu 0,3 L sladkého Rulandského šedého jsem kupoval v únoru 2011 za 379,90 Kč v Albertu. Lahev typu Bordo Sissi má objem 0,375 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem výrobce. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Slovácko a je s podivem, že není uvedena ani viniční trať a vinařská obec. Barva je slámově žlutá, intenzivní a čistá. Víno má nádhernou viskozitu a působí olejovitým dojmem, což je u tak vysokého přívlastku normální. Vůně je velmi lákavá. V nástupu jsou sušené meruňky a tóny botrytidy, které najdete také v chuti. V závěru vystoupí jemná kořenitost s mnoha ovocitými projevy. Musím pochválit velmi dobou harmonii vysokého zbytkového cukru s kyselinkami, na rozdíl od Veltlínského zeleného 2007 výběr z cibéb z Vinných sklepů Valtice (hodnocení 7-4-5) je zde stále co objevovat. Také obsah alkoholu (11,0 % obj.) více tomuto vínu sluší. I když nejsem velkým příznivcem vín s vysokým zbytkovým cukrem, tak tenhle výběr z cibéb mne neskutečně baví. Vinařství ho doporučuje podávat ke speciálním úpravám drůbeže, například s ovocem, husím nebo kachním játrům a sýrům s jemnou nevtíravou chutí.

7. Monastrell 2002 Denominación de Origen (DO) (Crianza) - A. y M. Navarro, s.l., Villena, Španělsko

Lahev jsme kupovali společně s Petrem a Anax!enem v roce 2006 a přišla na 3 €. Report najdete v článku Jak jsme si nechali poslat vína ze Španěl. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valencia, podoblast Alicante. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem denominace. Barva je purpurově červená a má střední intenzitu. Vůně má veškeré atributy španělské crianzy. Jsou zde kořenité tóny, odstíny třešní a jemná vanilka. I druhý den buket neztratil vůbec nic na kráse, možná je ještě zajímavější. Ve středně dlouhé chuti je výborná harmonie, dotyk s dubem je přesně podle mého gusta, protože je to více o odrůdě než o bariku. Ostatně, crianza zrála minimálně půl roku v bariku a následně rok, než šla do prodeje. Většinou jsou tyto parametry prodlouženy a do prodeje tak jdou vína mnohem lépe připravená. Opět jsem se přesvědčil, že víno nabídlo výborný poměr cena / kvalita.

8. Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Nestarec Jaroslav, Velké Bílovice

Lahev jsem kupoval přímo ve vinařství v srpnu 2004 za 110,- Kč. Recenzi na toto zveřejnil Petr v roce 2006 a najdete ji pod tímto odkazem (hodnocení 7-5-6). Hrozny mají původ na viniční trati Helezný díl v obci Čejkovice. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a fialové odlesky. Ve vůni jsou těžké ovocito-kořenité tóny, které najdete také v chuti. Díky výraznější kyselince je závěr kratší, ale celkově není tomuto vínu co vytknout. Víno je na vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2013.

9. Merlot 2003 pozdní sběr - ZEAS Polešovice a.s.

Lahev jsem kupoval v prosinci 2004 přímo ve vinařství za 75,- Kč a nebylo v té době obvyklé narazit u nás na odrůdu Merlot a ještě v přívlastku pozdní sběr. Adjustáž prošla začátkem nultých let dvacátého století faceliftem a uzavírá ji korek plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má velmi dobrou intenzitu a rubínové odlesky. Vůně je jemná a nabízí směs ovocitých tónů a kořenitých odstínů. V chuti jsou vyšší kyselinky, které poněkud zkracují závěr. Druhý den se Merlot krásně uvolnil a zdá se mi mnohem lepší. Třísla jsou jemná a v dozvuku je příjemný nasládlý ocásek. Víno je na svém vrcholu, na kterém se udrží ještě v roce 2012.

10. Shiraz x Cabernet 2000 - Jacob´s Creek, Austrálie

Lahev jsem dostal v roce 2003, takže neznám cenu, ale dnes můžete vína tohoto vinařství najít v mnoha hypermarketech. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Jižní Austrálie, podoblast Barossa Valley. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm bez potisku. Barva je višňově červená, má velmi dobrou intenzitu a rubínové záblesky. Vůně je jemná a nabízí v nástupu směs lesních plodů, které se postupně přesouvají do sušených višní a kořenitých tónů. V chuti je delikátní jemnost a sametová třísla. Najdete zde krásné ovocité tóny, které v dozvuku vystřídá cedr a elegantní dub. Je to překvapivě zajímavé víno, na velkoobjemovou produkci nadprůměrné. Archivace mu určitě neublížila, víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2012.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5160x