O Víně

27.12.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.12.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2010

V průběhu prosince jsem postupně otevřel šest vín z ČR a dvě zahraniční (Argentina a Nový Zéland).

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z 8 vín, která jsem otevřel v průběhu prosince a která stojí za povšimnutí. V tomto měsíci mne příjemně překvapila odrůda Bonarda z Argentiny a několik starších moravských ročníků, u kterých jsem to ani nečekal.

1. Frankovka 2003 pozdní sběr - Vinařství Beneš Jaroslav, Hrušky

Z archivu vytahuji Frankovku od Jaroslava Beneše, kterou jsem kupoval v srpnu 2004 za 95,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny pochází z viniční tratě Ovčačka v obci Hrušky. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem Bonus Eventus. Barva má krásnou purpurově červenou barvu s fialovými záblesky a velmi dobrou intenzitou. Víno zanechává krásné mosty¨na stěně skleničky. Ve vůni jsou jemné tóny višní v griotce. Totéž se objevuje v chuti, ve které jsou sametově jemná třísla. Víno má vynikající harmonii a kouzelný dozvuk. Je obdivuhodné, v jak výborné kondici tato Frankovka po sedmi letech zrání v lahvi je. I když je těsně před svým vrchololem, s jejím otevřením bych už neotálel. Je to nádherná moravská Frankovka, která by si zasloužila samostanou recenzi.

2. André 2004 odrůdové jakostní - Mádl Stanislav Velké Bílovice

Také toto André jsem kupoval přímo ve vinařství za 95,- Kč v srpnu 2005. Hrozny pochází z viniční tratě Stará hora ve Velkých Bílovicích. Lahev používá tradiční adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva je rubínově červená a má střední intenzitu. Ve vůni je směs kompotového ovoce a marmelády, která je hodně podobná Pinotu. Podobně i v chuti je ovocitost, marmeláda a jemná třísla. Víno není žádná mrtvola, stále má co nabídnout. Je to pro mne moc příjemné překvapení, jeden z mých nejlepších zážitků s odrůdou André, které již roky neumím přijít na chuť.

3. Espiritu de Argentina 2007 Bonarda - Bodega Monte Real S.A., Argentina

V době prodeje letošních svatomartinských vín se v Tescu objevila lahev Espiritu de Argentina ročníku 2007 v akci za 79,90 Kč, což bylo 50 % původní ceny. A protože jsem zatím odrůdu Bonarda nepil, jednu lahev kupuji. Bonarda se pěstuje ve vinařských oblastech v Argentině, USA a Francie. Espiritu de Argentina neboli Duch Argentiny pochází z východní části Mendozy, z regionu Santa Rosa, pro kterou je právě Bonarda charakteristická. Adjustáž má hypermarketovou podobu, ale není to naštěstí nic nevkusného. Na zadní etiketě najdete základní charakteristiku vína a link na webové stránky, kde se překvapivě dozvíte hodně informací, např. že hrozny byly ručně sklizeny ve druhém dubnovém týdnu, že víno zrálo po dobu 5 měsíců v barikových sudech z amerického a francouzského dubu. Obsah zbytkového cukru 5,0 g/l a kyselin 5,21 g/l. Barva je granátově červená a má dobrou intenzitu. Vůně nabízí tóny lesního ovoce a koření, které se rozprostírá také ve středně dlouhé chuti. Víno je plné, má zajímavou strukturu a jemnou vanilku v dozvuku. Připomíná mi odrůdu Tannat, která se pěstuje v Uruguay. Toto víno můžete podávat ke guláši, těstovinám nebo pizze.

4. Frankovka 2006 výběr z hroznů - Vinné sklepy Roztoky s.r.o.

Tuto suchou Frankovku z Vinných sklepů Roztoky (vinařská obec Novosedly, trať Nad sklepy) kupuji za 169,90 Kč v Albertu v listopadu 2010. Lahev typu Bordo Sissi používá černou etiketu, takže adjustáž působí poněkud morbidně a nečitelně. Na etiketě je dominantní název Ludwig, což má charakterizovat vína z nejlepších vinic pro omezené série z nejžádanějších odrůd při použití metody řízeného kvašení a ušlechtilých kvasinek. Dále pak je na etiketě název řady "Culinary Selection". Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená a má střední intenzitu. Ve vůni je směs peckového ovoce. Ve středně dlouhé chuti jsou ostružinové tóny a kořenitý dozvuk. Tělo nemá tak dobrou strukturu, jak by výběr z hroznů měl mít. Jde o jednoduchou Frankovku, která mi za 169,- Kč připadá předražená. Webové stránky podávají o tomto víně pouze identické informace jako na zadní etiketě. Vinařství ji doporučuje podávat k červeným masům a drobné zvěřiny při teplotě 16 - 18 °C.

5. Sauvignon 2000 výběr z hroznů - Patria Kobylí a.s.

Tento Sauvignon mi přivezl Petr přímo z vinařství za 104,- Kč (lahev má objem 0,5 L). Ostatně, jeho recenzi z 9. října 2003 najdete pod uvedeným odkazem. Hrozny pochází z viniční trati Čtvrtě za Dvorcama v obci Kobylí. Adjustáž je nádherná a podle mne jedna z nejlepších, jako Patria používala. Lahev uzavírá plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je medově zbarvená do hněda a velmi intenzivní. Odpovídá především stáří vína. Vůně má pouze dvě složky: stařinku, která je výrazná, ale stačí ji sekundovat kopřivové odstíny, které jsou velmi příjemné v chuti. Víno je již delší dobu za svým vrcholem a jede z kopce.

6. Aurelius 2000 pozdní sběr - Vinařství Valihrach Josef Krumvíř

Aurelius jsem kupoval přímo ve vinařství za 142,- Kč v roce 2001. Hrozny mají původ v obci Krumvíř bez uvedení viniční tratě. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má zelenkavé odlesky a intenzita odpovídající stáří vína. Medové tóny připomínající včelí vosk, který se objeví i v chuti. V dozvuku je zvláštní nahořklost až pikantnost, která mi ale nevadí. Stařinka není tak výrazná, jako u Sauvignonu popsaného výše a víno je v daleko lepší kondici.

7. Pinot Noir 2008 - Highfield Estate, Nový Zéland

Tento novozélandský Pinot Noir z oblasti Marlborough jsem kupoval v prosinci 2010 v Tescu za 122,- Kč (původní cena 225,- Kč). O tomto vinařství se v souvislosti s Autumn Picked Riesling 2009 zmiňuje i Jižní svah v článku Novozélandský ryzlink, nízký alkohol a pjéry. Z webových stránek vinařství se například dozvíte, že sklizeň proběhla od 18. března do 12. dubna 2008. Víno zrálo 12 měsíců v sudech z francouzského dubu. Lahvováno bylo září 2009. Adjustáž je zajímavá díky grafickému ztvárnění etikety. Použití šroubovacího uzávěru je standardem. Barva je cihlově červená se světlým okrajem a slabou intenzitou. Ve vůni je dominantní vanilka a dub, který se projevuje velmi výrazně i v chuti. Na můj vkus je dotyk s dubem velký a dovedl bych si představit menší toastování. Ale po několika měsících zrání na lahvi se to může změnit a třísla zjemnit. Vinařství doporučuje lahev otevřít již teď, ale archivační potenciál je až do roku 2012 a docela by mne zajímalo, kam se Pinot posune. Podávat ho můžete k jehněčímu masu.

8. Cabernet Sauvignon kupáž ročníku 2003 a 2005 pozdní sběr - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Málokdy se u nás setkáme, že vinař scelí různé ročníky. V tomto případě se jedná o kupáž pozdního sběru ročníku 2003 a 2005 odrůdy Cabernet Sauvignon. Lahev jsem kupoval v červenci 2010 přímo ve vinařství za 130,- Kč. Hrozny pochází z viniční tratě Široká v obci Jezeřany-Maršovice. Lahev uzavírá plastová zátka délky 38 mm. Barva je granátově červená, má fialové záblesky a střední intenzitu. Vůně nabízí směs marmeládového ovoce a jemné černo-rybízové tóny. V chuti se rozprostře výborná harmonie, svěží kyselinka a jemná třísla, která gradují v dozvuku. Víno se blíží ke svému vrcholu, na kterém se může udržet jeden rok. Druhý den je v chuti nádherný extrakt z modrých hroznů a celkový dojem je ještě lepší.

Tolik postřehy z prosincových vín, které završily rok 2010. Přeji bujarého Silvestra a úspěšný rok 2011!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 9414x