O Víně

11.09.2006 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.09.2006 07:00

Jak jsme si vedli v roce 2005/2006 aneb další rok za námi

Pravidelně si každý rok desátého září připomínáme výročí portálu, kdy jsme od roku 2003 začali publikovat denní články, respektive recenze. Dnešním dnem vstupujeme tedy do čtvrtého roku! Dovolte nám dnes zcela výjimečně publikovat jediný příspěvek, naší tradiční výroční zprávu, která je menším poohlédnutím do minulosti a nastíněním plánů do budoucna.

V minulých výročních zprávách jsme vás zahltili spoustou statistických údajů. Nebojte se, letos se zcela vyhneme detailním statistikám. Zcela poprvé dáváme prostor našim autorům, bez kterých bychom těžko denně přinášeli recenze a další zajímavé články. Vše najdete v závěru výroční zprávy. Ale vezmeme to pěkně po pořádku.

Na začátku roku 2006 jsme poprvé vyhlásili soutěž ETIKETA ROKU 2005. Podrobné výsledky najdete pod uvedeným odkazem. V průběhu roku jsme panu Mrázovi, který první ročník vyhrál, předali diplom, který si můžete prohlédnout na stejném odkazu. V této soutěži hodláme určitě pokračovat a pokud máte v této soutěži nové nápady a připomínky, pošlete nám je, rádi se necháme inspirovat.

Na konci roku 2005 jsme postupně převáděli stovky etiket do naší nové struktury v levém menu. Nová struktura dovolí rychle vyhledat etikety podle mnoha kritérií. V současné době, tj. v neděli 10. 9. 2006, je v naší databázi uloženo 3588 vinět, které jsou rozděleny podle států, výrobců, ročníků, odrůdy, jakosti, oblasti, podoblasti atd. V této nikdy nekončící práci budeme i nadále pokračovat (denně přidáváme několik kusů...) Stovky etiket čekají na naskenování, tisíce nových jich vychází s každým novým ročníkem. Pokud se vám doma povalují nějaké etikety a nevíte co s nimi, pošlete nám je - byť jen k naskenování.

V průběhu jara jsme umožnili hodnotit naše články. Byl to jeden z často se opakujících námětů na vylepšení. V posledních týdnech se kolem hodnocení článků strhla docela bouřlivá diskuze, ale jakási zpětná vazba široké veřejnosti nám autorům to bezesporu je. Čtenáře chceme ovšem požádat, aby si nepletli hodnocení obsahu článku s hodnocením vína autora, které je vždy subjektivní. Pokud se čtenář nemůže ztotožnit se známkami v recenzi, měl by pečlivě zvážit, zda hodnotí obsah a formu článku/recenze, nebo své názory na hodnotící známky.

Pokud jsme zavedli hodnocení článků, pak byl jen krůček k vytvoření stránky TOP nejčtenější. Správně bychom měli uvést, že jde o TOP nejlépe hodnocených článků, ve kterém se posuzuje nejlepší průměrná známka hodnocení a počet zobrazení dané stránky. Smyslem této stránky je umožnit čtenáři rychlý přehled o nejlépe hodnocených recenzích a reportážích na jedné straně a také i o počtu zobrazení dané stránky. Je to seznam skutečně těch nejzajímavějších článků, ale nevylučujeme, že řada skutečně hodnotných příspěvků byla poněkud "nesmyslným" ohodnocením jedním čtenářem "odsunuta" na nižší pozice. Pro informaci, absolutně nejhodnotnějším a nejčtenějším článkem za poslední rok je Několik praktických postřehů z posledních kampaní En primeur od autora pod nickem b., který byl mimochodem citovaný a převzatý i na serveru iDnes na této adrese.

Jednou z posledních změn, které jsme nedávno realizovali, je vylepšení chatu, čili diskuzního fóra, po kterém mnoho čtenářů volalo. Nově jsme zavedli žlutou ikonku, která upozorňuje na nový příspěvek v chatu vložený během posledních 48 hodin. Zelená nebo žlutá ikonka v bublince dále zobrazuje počet příspěvků v chatu, včetně informace, kdo a kdy vložil poslední příspěvek. Vše se také zobrazuje v detailu každého článku v jeho dolní části. Ohledně chatu se budeme snažit připravit ještě několik vylepšení, po kterých jste často volali.

Mezi velmi důležité události posledního roku řadíme rozšíření autorské základny, takže vám denně můžeme přinášet dva i více článků. Na druhou stranu přibylo mnoho zajímavých nápadů, ale i odlišných názorů, nad kterými minimálně uvažujeme. Vše považujeme za přínosné a pro objektivitu a nezávislost, kterou jsme si vzali do vínku, za velmi důležité.

Nesmíme zapomenout na náš první Summit ovine.cz, který se uskutečnil 15. července 2006 v Dubňanech. Je nám jasné, že po stále se rozrůstající základně autorů bude podobné setkání nutné a pravděpodobně v zimních měsících uskutečníme další.

Za zajímavý milník považujeme také překročení hranice 100 tisíc přístupů, který se udál 26. června 2006. Když už jsme u přístupů, během prázdninových měsíců se sledovanost snížila na polovinu, což byl také důvod, proč jsme v červenci a sprnu upustili od dvou příspěvků za den. Od začátku září jsme se opět vrátili k našemu standardu. Dole najdete graf se statistickými údaji týkající se přístupů za rok 2006.

Nesmíme zapomenout na několik menších, ale rozhodně příjemných novinek. Na jedné straně jsme pokračovali v reportážích z degustací po celé republice. To vše díky našim autorům z různých koutů naší republiky. Dále jsme rozšířili vinařské slovníky na stránce Bonusy. Jedná se o Anglicko-český, Chorvatsko-český, Maďarsko-český a Slovinsko-český vinařský slovníček.

Obrovskou sledovanost měl měsíční seriál od MiBiTa nazvaný "Otevřené oči", které byly vždy koncipovány podle aktuálních událostí a vypitých lahví. Tento seriál se také týkal pohledu na naše významné vinařské firmy. Jednalo se o Aprílové oči, Vykulené oči, Valentýnské oči, Mrazíkovy oči, Ježíškovy oči, které přirozeně navázaly na pohledy otevřenýma očima na Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s., Patria Kobylí a.s., Moravíno Valtice s.r.o., Znovín Znojmo a.s. a Vinné sklepy Valtice a.s.

Kromě výše uvedených "otevřených očích" jsme se také pravidelně věnovali duelům měsíce. Postupně jste se mohli seznámit s články: Duel měsíce května (Tramín červený), Duel měsíce dubna (Ryzlink rýnský), Duel měsíce března (Rulandské modré) a Duel měsíce února (Rulandské bílé).

Pokračovali jsme v inspekcích po vinařských cyklostezkách a návštěvách u vinařů. Již jste se mohli například seznámit z postřehy z putování po Velkopavlovické, Znojemské, Mikulovské + Moravské vinné a opět Velkopavlovické podoblasti. Letos jsme projeli další desítky kilometrů, reportáže připravujeme z ještě neprozkoumaných vinařských oblastí. Také jste se mohli projít po vinicích Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. či Znojemska a dozvědět se všechny základní informace o Švýcarsku, Řecku a Maltě v menších seriálech. Pokud si na ně již nevzpomínáte, připomeneme vám je pod těmito odkazy: Malý úvod k poznávání vín na Maltě, Putovaní po Maltě II. - vinařství Marsovin a Putovaní po Maltě III. - Meridiana Wine Estate. Dále Zaostřeno na Švýcarské vinařství a Zaostřeno na Švýcarsko - podrobněji o kantonu Valais.

Velký zájem čtenářů zaznamenal také seriál o cestě do Burgundska: Cesta do Burgund za vínem a s vínem zase zpátky 1. část, První den v Burgundsku 2. část, Druhý den v Burgundsku 3. část a Třetí den v Burgundsku 4. část a Den čtvrtý - Allez à Ouest! 5. část.

Postřehy z loňské letní dovolené Anaxiena byly sepsány do článku Vinařské Řecko, které pokračovaly seriálem recenzí o typických řeckých vínech. Jeho postřehy z letošní dovolené začnou vycházet v průběhu září, víc ale neprozradíme.

Encyklopedie stále prochází postupným doplňováním nových informací, které se nám podaří získat. Průběžně doplňujeme nové informace o vinařstvích. Provedli jsme také důkladnou aktualizaci všech naších odrůd, které byly zapsány do Státní odrůdové knihy v roce 2005! Taktéž jsme provedli update oblastí a podoblastí. Práce na Encyklopedii nikdy neskončí a budeme v ní určitě dále pokračovat.

Určitý prostor jsme věnovali také recenzím na nové publikace, které se v posledním roce objevili na našem trhu. Nezapomněli jsme přinést reportáže z návštěvy aktuálního Salonu vín ve Valticích a řadu dalších článků, jejichž seznam by byl velmi obsáhlý.

V období od 10. 9. 2005 do 10. 9. 2006 jsme zveřejnili 392 recenzí. Je to sice o několik recenzí méně než loni, ale vzhledem k velkému množství jiných zajímavých článků jsme se snažili recenze oživit. Za dosavadní historii portálu jsme již zveřejnili 1187 recenzí! Pro vaší představu, z tohoto počtu jsme již hodnotili 643 vín a zpětně stále hodnotíme i vína, o kterých jsme již psali.

V současné době je zaregistrováno k odběru novinek 261 čtenářů a do virtuálního sklípku se zaregistrovalo 311 uživatelů. Že se virtuální sklípek permanentně využívá, dokazuje stále se zvětšující disková kapacita a požadavky na zavedení nových výrobců, které dostáváme každý týden.

A nyní pár vět o našich nejbližších plánech. Asi největší cíl pro nadcházejí rok se týká nového vzhledu a přeprogramování portálu. Protože se náš seznam nápadů a vylepšení stále rozrůstá, rozhodli jsme se k ráznému a odvážnému řešení. Po několika jednáních na Katedře informatiky Vysoké škole báňské - Technické univerzitě, jsme otevřeli diplomovou práci týkající se portálu ovine.cz. A světe div se, setkali jsme se s velkým zájmem! V nejbližší době proto dojde k upřesnění zadání a úzké spolupráci s několika nadějnými studenty, kteří by nám měli za několik měsíců připravit zcela nový portál. Další vylepšení a novinky postupně chystáme. Můžeme například prozradit, že stále pracujeme na nových funkcích týkající se chatu a Encyklopedie. Prosíme všechny o trpělivost, volné kapacity programátora jsou velmi omezené...

Jako odměnu všem čtenářům zítra přineseme velmi užitečnou pomůcku, kterou využijí všichni, kdo si často lámou hlavu nad svými poznámkami a hodnocením vína. Více ale nebudeme prozrazovat, těšte se na zítra!

A nyní již předkládáme jednotlivé postřehy našich autorů v pořadí, jak nám postupně přicházely.


Proč píšu na ovine.cz?
Autor: doc
Vzniklo to spontánně, kdy jsem chtěl napsat Burgund-seriál. Mezitím jsem si uvědomil, že sám pro sebe si potřebuju napsat zápisky z ochutnávání vína, protože bez zápisků rychle zapomínám a už za měsíc či dva, nejsem schopen si vybavit vlastní zkušenosti a použít je při nákupu vína. Při pití snadno podlehnu vínu, víno profrčí, zmizí, zatímco když sedám k lahvi s papírem a tužkou, donutí mě to víc o vínu přemýšlet a ujasnit si sám pro sebe názor na to konkrétní víno. Takže to vlastně dělám sám pro sebe, to že následně "recenzi" někam pošlu ke zveřejnění je následek toho, že se mi to víno za prvé líbilo a chci ho doporučit, nebo si za druhé přitom vzpomenu na další zkušenosti a zážitky, které by mohly někoho třeba zajímat, takže je k tomu připíšu. To trochu souvisí s prvním bodem, protože nevěřím, že je možné nadšení z vína přenést psaným slovem na někoho cizího, takže se snažím záměrně vypsat tam další dojmy, zážitky a zkušenosti jako pomocný materiál pro čtenáře, který na základě toho může usoudit, že máme (nebo nemáme) podobné zájmy a podle toho s recenzí naloží.


Co mi dalo ovine.cz a tak vůbec...
Autor: J.Č.
Na ovine.cz přispívám zhruba půl roku a mohu tedy (z pohledu autora) hodnotit pouze polovinu posledního období. Každopádně ten půlrok předtím jsem stránky alespoň četl a myslím tedy, že určitý jasný názor jsem si udělal.

Přiznávám, že jsem tak trochu grafoman. Psaním jsem se (částečně) živil a vždy to byl můj velký koníček. Proto jsem dlouho nevydržel ovine.cz jen číst a začal i přispívat. Psaní pro tyto stránky mne konečně donutilo dělat si pořádné poznámky. Ne, že bych si dříve poznámky nepsal, ale rozhodně ne tak podrobně. Stejně tak mne i donutilo sbírat viněty (které jsem, k mé velké lítosti, dříve vyhazoval). Na druhou stranu to všechno poněkud zkomplikovalo slavnostnější večeře či obědy, kdy se stůl krom jídla a pití sestává i z poznámkového bloku, srkání, měření teploty vína a fotografování korku :o) Ale podrobné poznámky jsou k nezaplacení! Velmi rychle si člověk najde klíčová slova a mnohem rychleji, než bez poznámek, identifikuje faktory, které mají některá vína společná a co se mu na určitých vínech vlastně líbí. Snáze začne přiřazovat aromata jako „hnijící citrusy“ k výrazně zralým hroznům z lokalit s přebytkem sluníčka a podobně.

Díky ovine.cz jsem se seznámil se skupinkou podobně naladěných lidí, za což jsem velmi vděčný. Víno je nápoj určený ke sdílení ve společnosti a není nic lepšího pro jeho objevování, než skupinka stejně postižených nadšenců.

Co na ovine.cz musím ocenit je poměrně široký záběr, který se navíc stále rozšiřuje. Díky tomu, že vstupuje do povědomí i mezi odbornou veřejností, stále častěji se tu objevují různé tiskové zprávy (byť často zasílané především s úmyslem získat reklamu zdarma pro komerční akci), pozvánky a především různé zajímavé články, nejen recenze a reporty z degustací. Rozhodně tu není nuda a je stále něco zajímavého ke čtení.

Co mi na ovine.cz chybí?
Velmi bych zde ocenil skutečně komentáře a fórum, nejen komentáře pod články. Fórum otevřené pro čtení s možností přispívat registrovaným, kde by byla sada „tematických bloků“ a jednotlivé diskuse pod nimi. V tomto směru by se mi líbilo i nějaké lepší vyřešení komentářů k článkům, aby bylo snáze vidět, že je někde nový příspěvek.

Již před svou „kariérou autora“ jsem psal zakladatelům webu, že zde citelně chybí kalendář akcí. Sekce, do které by mohl každý přidávat informace o degustacích a jiných vinařských akcích po celé republice (byť finální zveřejnění by mohlo podléhat schválení administrátorů, stejně jako dnes komentáře). Sice různě po internetu existuji seznamy koštů, objevují se seznamy typu „degustace v červnu v Praze“, ale to není ono. Přehledný kalendář bych skutečně ocenil. A kdyby v něm byla i možnost „přihlásit se“ na nějakou akci a tedy snadno vidět, že na degustaci XYZ se chystá třeba p.j., byl bych na vrcholu blaha :o)

Na závěr bych si dovolil takové malé rýpnutí ohledně hodnocení vína. Je mi jasné, že lidé prostě milují body. Ale někdy mám pocit, že slovní popis bez bodů by byl lepší a více člověku umožnil se soustředit na text jako takový. Řešením by mohlo být skrývání bodového hodnocení, dokud nekliknu na nějaké tlačítko „zobrazit“. Případně doplnění možnosti čtenářských hodnocení ve všech pěti kategoriích, kdy se opět hodnocení „redakce“ zobrazí až potom, co ohodnotí čtenář (nebo opět dá „nechci hodnotit, zobraz hodnocení redakce“). Zajímavé by mohlo být i generování výsledku (bodového hodnocení) po vyplnění hodnotícího lístku podobného jako na obrázku níže. Podobné funkce sice vyžadují aktivní čtenářskou základnu, ale ta se stále rozšiřuje a časem by to neměl být problém.

Hodnocení vína je subjektivní, ale…
Poznámka na úvod: Toto vše píší z pozice amatéra a nadšence, nemám oficiální degustátorské zkoušky.
Přiznám se, že mám nejen na ovine.cz problém s hodnocením některých vín. Přijde mi, že jsou prostě a jednoduše hodnocena příliš vysoko. Na kurzu Moderní trendy v senzorickém hodnocení vín přednášející (člověk znalý a pohybující se profesionálně v oboru a jehož názor samozřejmě váží více než můj) i obyčejná vína bodoval na můj vkus příliš vysoko. V podstatě už to, že víno je „technicky v pořádku“ mu garantovalo více než slušný výsledek. To je, dle mého názoru, nesmysl. Před 30 či 40 lety možná bylo obrovské procento vín s nějakou objektivní vadou, ale průměrná kvalita vína a technická úroveň zpracování se dnes výrazně posunula. Že víno není kalné či přesířené je v moderním vinařském světě naprostý standard a rozhodně nemá nic společného s tím, že to víno je i dobré. I to nejobyčejnější víno z Chile či Austrálie je dnes technicky v pořádku a přitom je to někdy spíš produkt „chemičky se zaměřením na výrobu vín“ než vinařství, jak ho chápu já.

Na ovine.cz ale vidím problém spíš někde jinde. Mám obavu, že u některých autorů prostě chybí srovnání s mezinárodní scénou a projevují se i osobní sympatie k jednotlivým místním vinařům. Přijde mi, prostě není možné ani správně některá vína hodnotit tak vysoko (i vzhledem k tomu, co bylo napsáno v článku Proč a jak pro Vás hodnotíme vína ve svých recenzích, jak hodnocena jsou. Buď je nutné zavést mnohem detailnější škálu hodnocení, nebo se posunout s body níž. Protože standard se dostal někam na sedm a více bodů a rozlišit různé kvality na více méně tříbodové škále, aby člověk tak nějak hodnotil i vzhledem ke kolegům, není možné. Chápu, že pro autora recenze může být v momentě konzumace skutečně ono víno chuťově či vůní téměř dokonalé, ale mám strach, že po ochutnání některé světové konkurence (nebo i jen o něco lepšího vína domácího, to nutně přijde) se některé názory zhroutí jak domeček z karet a při pohledu na některé starší recenze nezbude než jen pocit marnosti, že výrazně lepší vína nemůže bodově odlišit. Tím teď nemyslím, že si někdo otevře láhev Château Cheval Blanc ročníku 1990 a pochopí, že deset bodů v chuti pro povedenou skvělou domácí kupáž frankovky a vavřince bylo moc. Podobná výjimečná vína stejně skoro nemá cenu bodovat, protože je tam příliš mnoho jiných „vzrušujících“ faktorů. Prostě si jen myslím, že pokud chce někdo dávat takto vysoké body, měl by ochutnat alespoň část z těch nejlépe hodnocených klasických vín podobného typu. Což neznamená, že je hned nutné objednat po lahvi od prvních Cru Bordeaux a preventivně dvě či tři lahve La Tâche z Domaine de la Romanée Conti. Ale dají se koupit zajímavá a skvěle hodnocená druhá vína velkých jmen, pořádají se degustace a po pravdě není nic jednoduššího, než když se domluví skupina lidí a udělají vlastní ochutnávku. Lahve za tisícovku kupuje úplně běžně málokdo, ale pokud se náklady ve skupině rozdělí, jde ochutnat opravdu zajímavé věci a udělat si názor. Někdo tvrdí, že je to nesmysl, ale víno za 600,- Kč skutečně může být 6x lepší než moc dobré víno za 100,- Kč, protože požitek z jeho pití má mnohem více úrovní než jen výbornou chuť a vůni. A v šesti lidech se podobný test a srovnání dá udělat tak snadno! Pokud někdo dá sedm bodů v chuti a vůni lehce nadprůměrnému Barolu je to jistě v pořádku. Ale ta sedmička bude cosi vyjadřovat maximálně tak v kontextu dalších vín stejného typu a nebude ani v nejmenším znamenat, že to víno má „podobnou úroveň“ jako lehce nadprůměrný supermarketový Merlot z Chile, který stejné body od někoho také dostane.

No a právě to je jedna z věcí, kterou bych na ovine.cz rád viděl do budoucna. Aby člověk mohl zjistit, čí recenze mu nejvíce sedí, bylo by fajn, kdyby si vždy několik autorů sedlo nad pár lahvemi různých vín a každý k němu napsal své poznámky a hodnocení. Snáz a rychleji tak zjistíme, komu sedí tříslovinové obludy a kdo zase rád méně plná jemná vína. Jde se toho dopátrat i nyní, ale je to v pravdě práce detektivní a vyžaduje dost času. Pro nového čtenáře by podobné srovnání v článku „Jak hodnotí typický Pinot Noir z Burgundska“ (a tak dále alespoň u nejzásadnějších typů vín) s poznámkami všech běžných recenzentů mohlo být velmi užitečné. Protože je jasné, že milovník delikátního Chablis (bez dostatečných teoretických znalostí) v recenzi nejspíš odstřelí mladé Barolo. Stejně jako ten, kdo propadl těžkým barikům z Nového Světa, možná správně nedocení lehký a voňavý domácí kabinetní muškát.

Ale už se do toho zamotávám a témat pro debatu je tu myslím více než dost. Takže to je asi tak všechno. Nemám patent na přesné hodnocení vín ani dokonalý plán, jak se něčemu takovému přiblížit zde na ovine.cz. Ale tento web má díky své nezávislé a nadšenecké povaze šanci být ještě zajímavější a maximálně objektivní. A to bych mu přál do dalších let.


Rok života s portálem ovine.cz
Autor: p.j.
Koncem srpna tomu bude rok, co jsem nějak objevil tento bohulibý portál. Možná nebýt toho, že mne zaujal Virtuální sklípek, tak jsem jen povrchně zalistoval, vrazil odkaz do kilometrového sloupce Oblíbených položek a tím by to skončilo. Možná nebýt toho, že J. spolkl mé otravné návrhy toho, co by ve Virtuálním sklípku měl vylepšit, a naopak mi nabídl, jestli se nechci sám účastnit psaní recenzí, tak jsem dodnes jen tím povrchním pijákem vína, který se jen na začátku zamyslí nad tím, jestli mu to víno chutná nebo ne, a dál pokračuje s vínem jen jako kulisou k večerní meditaci.

Jsem rád, že mne řetězec osudových náhod spojil s tímhle zázračným společenstvím nadšenců, protože mi to za ten rok dalo nesmírně mnoho. Kolik detailů mi unikalo, jak málo jsem se soustředil, když jsem o víně nebyl nutkán napsat recenzi! Kolik nových věcí jsem objevil ať už v recenzích jiných autorů, tak i při dohledávání faktů k recenzím vlastním... Ale to bych se zase rozbásnil na několik listů. Zkusím tedy jen bodově:

Čeho si nejvíc cením?
• Že vůbec vznikl a je dosud tvrdošíjně realizován nekomerční server pro milovníky vína v takové kvalitě a v takové pozitivní entuziazmem prodchnuté atmosféře.
• Kontaktů s lidmi, kteří mé úchylce na víno rozumí, ba co víc, komunikace s nimi je obohacující.

Proč tam vůbec píšu?
• Pod záminkou recenze se dokopu k mnohem větší koncentraci a vybičuji své smysly na samý pokraj jejich možností.
• Pod záminkou článku jsem navštívil i akce a vypil vína, která bych si jen pro své sobecké potěšení nedopřál - málokdy jsem litoval.

Čeho lituji?
• Těch mrzutostí kolem mých chyb a umíněnosti (barva Portugalu atd.)
• Že nemám tolik času a schopností vypomáhat „Otcům zakladatelům“ více.

Co očekávám v budoucnu?
• Dlouhý a rozmanitý život celého portálu.
• Postupnou evoluci, někdy mírnější, jindy divočejší, živenou nápady a nadšením všech zúčastněných (jinak řečeno: nic konkrétního, co by se mělo v nejbližší době změnit, mne nenapadá).
• Anaxienovy metafory, hyperboly, eufemismy.

Jinými slovy: děkuji všem a jen tak dále.


Můj pohled na svět vína a portál ovine.cz
Autor: Lukáš
Když jsem obdržel emailovou zprávu s žádostí o přispění několika větami do letošní Výroční zprávy našeho portálu, věděl jsem, že nemohu odmítnout, ale také ve mně hlodal červíček pochybnosti, o čem já vlastně budu psát? Přemýšlel jsem několik dní, jaký styl psaní a průběh článku mám zvolit. Již od počátku jsem věděl, že to nebude jen pár vět, ale že mé myšlenky vydají na celý článek. Nakonec to dopadlo tak, jako vždy a zasedl jsem za klávesnici a začal psát jen tak z hlavy, co mě napadne.

Dozrál čas, abych zhodnotil mé téměř roční úsilí a působení na stránkách ovine.cz. Nejprve považuji za vhodné seznámit Vás čtenáře s tím, co mě vlastně vedlo k psaní příspěvků a recenzí.

Již od středoškolských let jsem býval spíše vyznavačem pití vína, než piva, nebo tvrdého alkoholu. Tehdy jsem vlastně ani nevěděl pořádně co piji, o odrůdách a oblastech, natož o vinařích jsem věděl pramálo. Dnes, kdy je mi 26 let, zůstalo téměř při starém, i když dnes holduji i požívání zlatého moku, tedy piva. Zkušeností a znalostí o víně však přibylo a to hlavně díky portálu ovine.cz, za což jsem vděčný.
První seznámení s těmito stránkami bylo čistě náhodné. Narazil jsem na ně při běžném brouzdání po internetu a hledání nějakých nových informací a obchodů o víně. Stránky mě velmi zaujaly hlavně množstvím všeobecných informací a recenzemi od nezávislých autorů. Využil jsem také, jako snad každý :-), zkušeností s odlepováním vinět v článku Jak odlepíte KAŽDOU vinětu... právě u mého prvně recenzovaného vína Chardonnay pozdní sběr od Tanzbergu. Tehdy jsem napsal ještě pro mě neznámému J. a poděkoval jsem mu za užitečné informace z článku a jak mi pomohly při zápasu s vinětou. J. se k mému úžasu dotázal, zda bych se nechtěl poznatky z vína podělit se čtenáři a zda nechci napsat recenzi. Byl jsem opravdu v šoku! Na jednu stranu jsem si říkal, že bylo vždy mým snem psát a přispívat do nějakého časopisu a podílet se na jeho tvorbě, na straně druhé jsem si říkal, jak takový zkušený člověk může chtít recenzi po nějakém „hejskovi“, který se téměř ve vínu nevyzná a napsal jeden jediný e-mail? A jak to přijmou čtenáři? Přes jeho ujišťování a uklidňování se ve mně obavy rozptýlily a já svou první recenzi opravdu napsal a dnes jsem tomu rád. Od té doby jsem přispěl pouze deseti recenzemi, z toho jednou knižní, což není pravda mnoho, přesto dávám přednost kvalitě před kvantitou a rozmýšlím, které víno stojí za recenzi, a které ne, protože po určité době se zákonitě každý, mé kolegy nevyjímaje, dostane do situace, kdy opravdu neví, co by o víně napsal, nebo bylo víno již recenzováno, někdy i několikrát a člověk nemá co dodat. Přesto jsem nikdy nezapochyboval a psaní se budu věnovat i nadále, vždyť se vždy najde nějaké víno, které si zasluhuje alespoň zmínku jedinou větou.

Dnes mohu směle konstatovat, že psaní příspěvků na ovine.cz mi vzalo jen jedinou věc a to je čas strávený nad sestavováním recenzí. Za tento celkem nevýznamný úděl jsem obdržel spoustu informací, zkušeností, poznatků o víně a hlavně několik nových přátel, které jsem díky společnému sezení u pana Spěváka v Dubňanech poznal i osobně. Tohle vše je pro mě nejvíce důležité a je to pro mě největší odměna, jakou mi tento portál mohl dát!

Tímto bych chtěl zejména poděkovat tvůrcům tohoto portálu J., Petrovi i Anaxienovi, za jejich úsilí, podporu, přátelství, pochopení a za to, že mě nikdy neodmítli a vždy si na mě udělali čas. Děkuji. A Vám všem čtenářům přeji mnoho zdraví, nemálo radosti při četbě a kvanta skvělého vína, kolem kterého se tohle vše točí!


Cesta do hlubin člověčí závislosti, aneb proč stále "zaspemovávám" tento portál?
Autor: Anaxien
Proč píšu na ovine.cz? No, to je zapeklitá otázka a na její zodpovězení se pokusím skočit do minulosti a popsat, jak se to nejspíš seběhlo. Uvolněte se, vydáme se na cestu, jež vedla ke zotročení dalšího nebožáka. Blik! ...Blik! Blik! Stále rychleji se střídají obrazy, až tu náhle tma! Pomalu se začíná rozetmívat. Vidím malé batole, jak táhne svůj těžký úděl (zaprděnou plínku) a mlátí kolegy na pískovišti kyblíčkem. Ups, to jsem přidržel tlačítko rew na vzpomínkách příliš dlouze. Přeskakuji několik kapitol ke kýženém cíli.

Ano, počínající plnoletost a složené zkoušky z dospělosti (maturita). Zhruba zde a během studií na vysoké škole jsem se začal zajímat o různé věci mezi nebem a zemí, což ostatně láká mnoho z nás. Nejprve mne fascinovaly dovednosti mistrů bojových umění a jejich schopnost soustředění energie, či meditace. Začal jsem tedy podrobněji studovat východní filozofie a Zen. Zejména pak bojové umění jako Aikido a meditační techniky. Od toho byl jen kousek k poznávání tajů energií v lidském těle, živých organismů a vesmíru vůbec. Naučil jsem se léčení Reiki a zacházení s kyvadlem. Ne vždy se mi k těmto účelům dařilo vyčistit správně mysl, až jsem narazil na čajový obřad. Jelikož na ten nejpropracovanější (čanoju) v této hektické době zbývá stále méně a méně času, uzpůsobil jsem si přípravu čaje pro své potřeby. Krátký, tichý obřad na pročištění mysli s nepopsatelným, nekonečně doznívajícím, zvukem tibetské zpívající mísy a uvolňujícími se aromaty čaje. Ano a tady asi beznadějná touha vlastnit největší sbírku vín světa začala pouštět kořeny. Nejprve jsem začal ochutnávat čaje a pronikat do jejich tajemství. Jakýpak je chuťový rozdíl mezi čajem z Assamu, či Darjeelingu? Opravdu se dospívání čajovníků na březích řeky Brahmaputry oproti horalům z „podhimalájí„ projeví jinou chuťovou nuancí? O kolik se liší chuťový vjem při pití nejkvalitnějších SFTGFOP čajů od Pigi pytlíčku, vymáčeného tři minuty v teplé vodě z vodovodu? Už Vám to něco připomíná?

Jistě uznáte, že od tohoto ochutnávání čajů to k vínům bylo prakticky přes cestu. Ani sám nevím, jak a proč jsem z čajů přeskočil k vínům. Jen vím, že jednoho dne jsem neprofrčel kolem regálů s víny v supermarketu jako obvykle, ale najednou jsem začal podrobněji zkoumat ty sympatické různorodé tvary lahví, barvy vinět a tajemné obsahy. Vlastně tomu předcházela ještě jedna zásadní událost. Několik dní nazpět popisovanému okamžiku s regály v obchoďáku mne kolega pohostil vínem z Maďarska Muscat Ottonel, běžně dostupným v lepších obchodech. A při jeho popíjení jsem zjistil, že chuť tohoto nápoje a zvláště nějaký „odeznívající efekt„ na mne působ velmi lahodně a intenzivněji, než při srkání čajíčku. A tak jsem později při oněch regálech položil základní pilíř své sbírky nákupem zlevněných vín v akci, sestávající se z moldavských evergreenů jako Isabela a Kagor. Ostatně po jedné lahvi z tohoto nákupu jsem si nechal dodnes a vždy když zavítám do archivu, mi pohled na ně probudí zvláštní psychický proces, který nelze popsat, ale jistě víte, co mám na mysli. Ono vůbec vše kolem vín, zejména posvátné, majestátní ticho s klidně oddechujícími lahvemi v relaxačním spánku s usedajícím prachem v podzemním sklepě, vlhku, specifické vůni, to je pro mne absolutní magie. Vždy když sestupuji do nějakého takového obrovského podzemního sanktuaria, tají se mi dech a rozpumpovává srdce, jako tínejdžrovi, když jsem šel pozvat do hloučku hihňajících se děvčat mou tajnou lásku z vedlejší třídy na střední do kina.

Také je Vaším absolutním snem vlastnit přiměřeně rozsáhlý podzemní archiv, nejlépe zčásti ve skále, přetékající množstvím nádherných regálů s tekutými poklady? Také utrácíte poslední peníze z výplaty za další tekuté miláčky? Také máte noční můry z toho, kolik je nádherných vín, ale nikdy je nemůžete stihnout okusit (nebo finančně dovolit) a muset selektovat, které si dopřát a které pustit? Také se Vám stalo, že v obchodním domě věnujete větší pozornost nákupnímu košíku s víny nádherné roštěnky, než její ultraminisukni a výstřihu, který zakryje Grand Kaňon? Pak jste nenávratně ztraceni a nezbývá než tento fakt spláchnout něčím, co nejvíce vyhovuje vašemu naturelu. Třeba zcela nezvykle, nějakým vínem... Ale co mne vlastně nutí většinu večerů v týdnu usedat k počítači a psát o vínech a věcech okolo do pozdních nočních hodin? Opravdu nevím. Snad zapálení, nadšení, entuziasmus, či touha po šíření mých nezajímavých plků po internetu (kdyby tomu bylo obráceně, jistě by mne již dávno kontaktoval R. Parker, ať mu píchnu). Nebo prostě jen čest, že se mohu podílet na tak „grandijózním“ díle jako je tento portál. Troufám si tvrdit, že je svým obsahem nejlepší v naší republice! Sice jistě neznám všechny, ale co do obsahu vinět, recenzí na vína, různorodých článků a denních aktualizací nemá konkurenci. Nebo ano? To se to potom píše skoro samo. Ještě touto cestou poděkuji za veškeré ohlasy, zvláště ty pozitivní, které mi čtenáři, nebo kolegové poslali, vždy je to veliká odměna a dobití baterií na další činnost. Diky za Váš čas a podporu, velice si ji cením!


Příspěvek k výroční zprávě 2006 portálu ovine.cz
Autor: MiBiT
11. září tomu bude teprve rok, co jsem se poprvé rozezvučel na stránkách ovine.cz. Je zde velká pochvala, kterou si portál zaslouží, vedou ho zajímaví a sympatičtí lidé, velmi rád jsem je poznal i osobně. V každém případě je nevšedním počinem, který si zaslouží obdiv a to nejen v domácím měřítku a jsem rád, že jsem se stal jeho součástí.

Být po mém, v žádném případě se na serveru neobjevuje tolik recenzí na zahraniční vína. Poměr, který existuje, tedy šest recenzí domácích vín ku čtyřem recenzím zahraničních z deseti, je pro mě patriota příliš málo (proto ta má exploze recenzí v tomto období). Vnímám to i jako čtenář, protože se pro mě samotného na serveru nachází méně zajímavého čtení, než bych si představoval.

Ve zkratce navrhuji:
• Umístit na portál oficiální propagační logo „Velká vína z malé země“.
• Zcela u recenzí zrušit bodové hodnocení recenzovaných vín, popřípadě zavést hvězdičkování, jak bylo mým zvykem v Otevřených očích.

* nepitelné, vadné
** podprůměrné, neharmonické, přesto pitelné
*** průměrné, dobré, vhodné k určitým příležitostem
**** velmi dobré, kvalitní, harmonické, doporučené k nákupu
***** vynikající, výjimečně zdařilé, skvělé víno

• Zcela u veškerých příspěvků zrušit bodové hodnocení recenzí čtenáři - kdo chce svůj názor prezentovat, může pomocí chatu. Variantou je umožnit hlasování registrovaným čtenářům.
• Vyhlásit soutěž o nejlepší či nejzajímavější fotografii (láhve vína, sklenice s vínem, apod.)
• Konání podobných akcí typu Mladoboleslavské vinné slavnosti.
• Dát na webu určitý prostor vinařům a vinařským společnostem. Nikoliv však k reklamě, avšak k určitým, jistými pravidly podléhajícím, prezentacím.
• Link reklama na reklamu.
• Dělat tematické celky. Ne že by každý z autorů měl v jeden týden pít např. odrůdu Tramín červený, avšak až se nashromáždí např. 3 recenze různých autorů k jedné odrůdě, vypustit je do světa ve třech dnech po sobě.
• Umístit na portál plující text, který by informoval o blížících se recenzích v příštích dvou dnech...

Malá poznámka na závěr. Nesrovnávám ve svém bodovém či slovním hodnocení vín s žádnými zahraničními víny, nikdy to ani dělat nehodlám, proto se nebojím udělovat špičkovým domácím produktům známky 9 a 10. Jsem skálopevně přesvědčen, že špičková domácí vína mohou bez problémů konkurovat těm zahraničním.


Jak já to vidím
Autor: Jarda
Při brouzdání po internetu jsem zcela náhodou objevil stránky ovine.cz a hned mne tak zaujaly, že jsem napsal blahopřání autorům (to jsem ještě nevěděl kdo to je J., Petr, Anaxien) za skvělé stránky a 8. srpna 2004 poslal první informaci. No a od tohoto data pravidelně „zaplavuji“ svými reportážemi téměř všechny rubriky. Mimo mnoha jiných zájmů mám rád dobrá vína a přiznám se, že mne doslova fascinují úžasné sklepní uličky s bludištěm sklepů, jejich historie, nádherná a většinou velice malebná krajina vinohradů v různých ročních obdobích, ať je to kdekoliv u nás či v zahraničí a samozřejmě i vinaři, kteří vína dělat umí...

Nevím, ale na jedno si prostě netroufám - je to psaní samostatných recenzí na vína, možná proto že je to příliš subjektivní záležitost a spíš si o víně rád popovídám z očí do očí přímo nad sklenou vína, ale naštěstí jsou tu ostatní kolegové... a tak se zaměřuji na reportáže z vinařských exkurzí, výstav, degustací, návštěv vinařů prostě věcí kolem vína a vinařství doprovázené fotografiemi. Rád píšu, fotím a cítím takové zvláštní vnitřní uspokojení z toho, že mé drobné příspěvky možná pomáhají obohacovat svým skromným dílem i tento portál.

Velice si vážím toho, že se kolem ovine.cz vytvořila a stále vytváří skupina nadšenců jež svým zápalem pro věc tvoří tak dobrý portál, jako je tento a jsem rád, že mohu svými silami také trochu přispět. Je moc příjemné, když na různých akcích se při hovorech doslechnu: „Hele znáš ty stránky ovine.cz? Tam je spousta informací, podívej se na ně...“, nebo „Na ovine.cz psali, že... víš, to jsou moc zajímavé stránky o vínech“... atd.

Dovolím si říci, že prostřednictvím mé záliby ve vínech a všeho okolo díky O víně jsem zde získal kolegy - možná přátele, které jsem sice nikdy osobně neviděl (na 1.Summitu v Dubňanech jsem bohužel nebyl), ale trochu je znám z jejich příspěvků, reakcí na ně, z e-mailů - někde už i z fotek a věřím, že se setkáme na summitech dalších…anebo u nás někde na Znojemsku.

I když je portál moc dobrý, stále je potřeba něco vylepšovat, aby prostě neustrnul. Naprosto nepochybuji, že J., Petr a další mají plnou hlavu nových nápadů. Také mám nějaké návrhy, které časem pošlu jako malý příspěvek do diskuse, která by asi byla docela namístě a třeba i nasadila dalšího „červíčka“ do hlav „otcům“ tohoto portálu. Jim patří veliký dík za skvělý nápad a hlavně jeho realizaci i za to, že neustále drží status nezávislosti na nikom. To je ve dnešní době hodně obtížné a moc důležité...


Miminko má 4 roky :-)
Autor: Petr
Hlavou mi probíhají mraky myšlenek a úvah k dnešnímu tématu. Ale nevím, nevím - asi si toho hodně odpustím, vždyť práce máme tolik... Myslím tím práce na portále. Je prima, že se umíme sami sebe pochválit, ale "zasurfujte" si občas i na jiných vinařských portálech, nejsme zase tak výjimečně skvělí - i jinde jsou lidé s dobrými nápady (nepřetáhneme je k nám :-) ?) Výjimečnost našeho projektu je asi v tom, že se zde všechno děje dobrovolně, tedy z dobré vůle a prostě jen tak. Tu neziskovost, nezávislost a dobrovolnost si budeme tvrdohlavě hlídat i nadále.

Jsem nesmírně vděčný osudu, že se k nám přidávají noví autoři a portál tak denně žije. Vše mne hrozně obohacuje a když váhám, jestli to všechno má ještě vůbec nějakou cenu, mohu načerpat entusiasmus od kolegů, kteří jsou na tom zrovna lépe :-)

Všechny body a náměty k diskuzi o tom, jak dál, budeme určitě časem řešit a určitě je vyřešíme tím nejlepším a správným způsobem. Proč jsem si tak jistý? Protože nás to všechny baví a chceme to dělat dobře - takže to i dobře uděláme, o tom není pochyb. Portál skončí až v okamžiku, kdy budeme psát články z přinucení - což doufám zatím nehrozí. Naštěstí z více autorů sálá podobný vjem, jaký cítím i v sobě - plamen nadšení.

Rozhodně budu psát dál a pracovat na vylepšení portálu i nadále. Proč? Protože mi to přijde jako mnohem lepší nápad, než to nedělat. To je jádro pudla. Protože se při pídění se po nových informacích, kterými nadívám své články, dozvídám spousty nových informací. A Tolstého idea "особного самоувершествованя", tedy "sebevzdělávání se" je mi blízká. Zdravím tedy Vás všechny, nadšení příznivci našeho vinného spolku, zdravím Vás všechny čtenáře a upřímně zdravím všechny, kdo sem píší články - díky Vám všem za společný projekt, který žije!

A ještě PS - v právě proběhlém roce také J. vstoupil do stavu manželského a my jsme byli na jeho docela malé a navíc utajené svatbě :-).


Jaro, léto, burčák, zima!
Autor: J.
Co dodat? Snad jen zajásat nad tím, že je tady období burčáku a prvních vinobraní :-) Víc mne už nenapadá... Vzhledem k tomu, že kolegové vše přesně sepsali, nezbylo mi nic jiného, než se vrhnout na soupis uplynulých událostí a našich plánů. Vše jste si mohli přečíst v úvodní části.

Děkujeme naším věrným čtenářům za důvěru a přízeň. Taktéž děkuji všem autorům za jejich obrovský přínos a obohacení portálu ovine.cz a těším se na následující měsíce!

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7792x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5