O Víně

07.07.2020 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.07.2020 07:00

Lakka Cloudberry

Kousek Finska v láhvi.

Jakmile se jednou proflákne, že jste propadli vínu, brzy se najdou dobráci, kteří se rozhodnou, že vás nějakou tou lahví obdarují. Obvykle žasnete, jak mohli za něco takového vynaložit peníze, a snažíte se je (zcela marně) poučit, ale někdy dostanete lekci vy. A tak i jeden ze synovců po návštěvě Finska přinesl láhev s tím, že i v o hodně severnějších krajích vyrábějí víno.
Popravdě, zrovna já tak nějak vím, že se i na tak dalekém severu vyrábí trocha vína, ale vzhledem k nákupu v obchodě na letišti jsem čekal omyl a krajinu mnohem jižnější. Ale chybka byla jinde. Šlo sice o pravý produkt Finska, ale podle našich zákonů se nejedná o víno. Sem tedy tak úplně nepatří, přesto jsem se o něm rozhodl napsat.

Už na láhvi jsou nápisy desert wine a fortified vine, tedy dezertní a fortifikované víno. Tedy víno opevněné, posílené, nejspíše přidaným cukrem a alkoholem. Na etiketě je oranžový symbol tvaru obláčku, který tvarem odpovídá obrázku s popisem Lakka | Cloudberry [Rubus Chamaemorus]. Krátký průzkum internetu ukázal, že jde o plod rostliny s českým názvem Ostružiník moruška, který roste na dalekém severu a překvapivě i u nás, ale pouze ve vysokých polohách Krkonoš (a je chráněný a jako rarita sledovaný). Lakka je název finsky, Cloudberry anglicky a Rubus Chamaemorus je pojmenování botanické, latinské. Na dalekém severu jde o běžný a oblíbený druh ovoce, ze kterého je vyrobeno toto víno s přídavkem medu, jde tedy o ovocné víno, nebo dokonce o ochucenou medovinu. Ale protože neznáme recept, tento rozdíl nezjistíme a pro účely tohoto článku je to celkem jedno.

Co bych ale chtěl tímto článkem demonstrovat, je velmi blízký vztah lidí k vínu, který je nutí i v podmínkách dalekého severu najít nějakou náhradu za révu a aspoň nějaké si vyrobit. Jen málokterá rostlina může sílu této touhy ukázat lépe než Ostružiník moruška. Zatímco pro výrobu vína sklízíme hrozny o váze cca 200 g po tunách, na vrcholku této rostlinky vyrůstá jedna jediná bobule podobná malině, váhy necelé 4 gramy (třešeň mívá 6 g). Sběr tedy bude docela pracný, výnos na hektar miniaturní a tomu odpovídá i cena na trhu - 10 €/kg, tedy nad 200 Kč/kg. Navíc se i internetové prameny zmiňují o typické chuti této bobule - nahořklé. Takovouto rostlinu místní zpracovávají na džemy, likéry i ovocné víno. Dostal jsem tedy příležitost otestovat, jak se jim taková snaha daří. Rozhodně se za tento výrobek nestydí, na etiketě se chlubí rokem založení 1852, nepřetržitou tradicí a šestou generací - trochu mi nesedí jména rodin s firmou, ale to je jistě příběh, který budou rádi vyprávět.

Barva vína je okrově oranžová, se žlutooranžovými tóny připomínajícími tóny oranžové z obrázků plodů ostružiníku morušky a med. Později trochu ztmavla a stala se prakticky čistě medovou.

Vůně je při prvním přičichnutí nijaká. Rozhodně jsem nebyl připraven na to, že bude tak slabá, chladná, cizí, plechová, trochu i připomínající rozlitou kyselinu z autobaterie. Přesto nejde o vůni nepříjemnou, ba naopak, k napití svádí. Až v dalším plánu je cítit med, medovina, exotické ovoce, alkohol, vzácné vonné dřevo, možná i tabák v podobě celý suchých listů, připravených na zpracování. Vnucuje se mi myšlenka, že to dřevo i tabák musí být světlé, jejich vjem je odlehčený, žádné těžké a hutné tmavé tóny. Ani po napití, ba ani po protáhnutí ústy se v nose nerozvíjí nějaké výraznější aroma, když se více snažím, pálí mne alkohol v nose. Začínám být zvědavý, jak a zda se víno otevře, až se trochu ohřeje ve sklence. A nic.
Protože jde o víno likérové, nebál jsem se je na několik dnů odložit, aby se nadýchalo a ukázalo, co v něm je. Ani po týdnu se vůně nezměnila, stále si trvala na svém. Problémem tu ale je, že jde o ovocné víno z ovoce, které neznám a nevím jakou originální vůni a chuť hledat.

Chuť je primárně medově sladkokyselá, dobře vybalancovaná s jemnou a příjemnou hořčinkou. Chuťově jde o medovinu, ale proti těm u nás běžně prodávaným mnohem jemnější, delikátnější, s velmi příjemnou pikantní kyselinkou, která neruší, ale zůstává s námi až do sladkohořkého závěru. Ve střední chuti překvapí velmi medový a vazký projev vína, až vzbuzující dojem, že převalujete v ústech hlt čerstvě vytočeného květového medu. Narůstající kořenitost a likérovost nás přesvědčí, že jde o ohnivější likérové víno, a konec připomíná například Metropol Bianco doplněný pěknou porcí medu. Navíc, s dochutí typickou pro starší likérová vína. Ta je vyvážena květinovým aroma, které postupně přechází z květového medu, do kytice a rozkvetlé louky. Časově polknete po 45 s, což je kratší než je obvyklé u pravých révových vín, ale na ovocné víno to je velmi dobré a dojem dobrého vína po polknutí s vámi zůstane více než minutu! To celé se odehrává jen na jazyku, nos je trochu ochuzen, ale vůbec vás nenapadne naříkat. Po několika dnech od otevření lze rozeznat jemné tóny připomínající lékárnu, ještě přesněji propolisovou tinkturu. V dochuti lze najít i deklarované tóny meruněk. Pokud byste ji tam chtěli hledat, mějte na paměti, že ve Finsku asi moc neznají meruňku čerstvě utrženou, spíše myslí sušenou.

Celkově tuto láhev hodnotím jako velmi příjemné překvapení, vzal jsem ji i na minidegustaci na téma „vína s vadou", kde působila jako odlehčení, protože jedinou její vadou je to, že nejde o víno. Vysloužila si i titul „nejlepší láhev večera", ale jen na chvíli, než ji překonalo víno také fortifikované, révové. Rozhodně to byla pěkná a zajímavá zkušenost, vín podobné finesy a elegance je na našem trhu nemnoho a podle mne to je chyba. Pokud vám někdo sklenku něčeho podobného nabídne, neváhejte!

Odkazy:

Ostružiník moruška

Louka porostlá zralou moruškou

Stránky výrobce (nutno potvrdit věk nad 18, finsky - OLEN)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Lakka Cloudberry
Odrůda: Ostružiník moruška
Ročník: Kolem 2014
Jakost: Dezertní ovocné víno, nebo ochucená medovina
Zatřídění dle zbytkového cukru: fortifikované dezertní
Výrobce: Lignell & Piispanen, Finsko
Alkohol: 15,0 % obj.
Doporučená archivace: 2025
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Způsob odlepení etikety: nezkoušeno
Cena: darem

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 7 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2234x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.07.2020 18:46:29