O Víně

12.09.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.09.2013 07:00

Kerner 2005 výběr z bobulí - Peřina Zdeněk Mikulov

Dnes dojde na nádherný Kerner ročníku 2005 a přívlastku výběr z bobulí, na který mne před mnoha lety upozornil MiBiT. Jak víno hodnotím a zda predikce lahvové zralosti, která je podle Zdeňka Peřiny až do roku 2020, vypadá dnes, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev sladkého Kerneru 2005 výběr z bobulí jsem kupoval v prosinci 2006 přímo ve vinařství za 310,- Kč. O této výjimečné lahvi psal již v roce 2010 Anax!en recenzi (hodnocení 9-6-10), kterou najdete pod uvedeným odkazem. Podle predikce Zdeňka Peřiny má víno potenciál nazrávat až do roku 2020, což je na naše poměry zcela nevídaná věc. Uvidíme tedy, kam se Kerner posunul a zde má skutečně našlápnuto až do roku 2020. Při pohledu na hodnotu zbytkového cukru (92,1 g/l) si ale říkám, že pokud nebude mít kyselinka grády, tak to bude velmi složitý úkol.

Vlastní hrozny byly sklizeny 23. října 2005 při cukernatosti 27,8 °NM na viniční trati Zimní vrch v obci Dolní Dunajovice. Réva byla vysázena v roce 2002 a pěstuje se zde na středním vedení s řezem na jeden tažeň na hluboké, záhřevné, hlinité černozemi s dostatkem vápna (místy i skelet). Technologie výroby: reduktivní - bez naležení s řízeným kvašením v nerezu.

Protože nemám vůbec probádány viniční tratě v Dolních Dunajovicích a okolí, procházím encyklopedii p.j., ze které přebírám následující informace. Vinařská obec Dolní Dunajovice má 407,6 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 589,8 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 371 pěstitelů. V Dolních Dunajovicích v posledních letech registrované výsadby i počet registrovaných pěstitelů mírně klesají. Podle mne zdejší tratě trpí buď tím, že jsou rovinaté nebo i k severu skloněné. A když už je některý svah i dobře orientován (Zimní vrch nebo třeba Pod Slunným vrchem), tak trať stejného názvu v sobě obsahuje i o dost hůře situované části. To je tak trochu proti smyslu toho, že název trati má garantovat určitý terroir. Vinofrukt Dolní Dunajovice je nejdůležitějším dodavatelem mamutích Vinných sklepů Valtice, takže Dunajovský kopec (Rulandské šedé, Rulandské modré, Svatovavřinecké, Tramín červený, Chardonnay), Kraví hora (Aurelius - i bobulový výběr, Chardonnay, Müller-Thurgau, Svatovavřinecké a Sylvánské zelené) a Pod Slunným vrchem (Neuburské, Rulandské bílé, Frankovka, Zweigeltrebe) jsou poměrně známé, i díky tomu, že tato vína jsou k vidění v hypermarketech. Též z polohy Ořechová hora (Pozor! Neplést s Březí - Ořechová hora, to je opravdu při pohledu na vrstevcnicovou mapu úplně něco jiného) se občas objeví přívlastek Ryzlink vlašský. Vzhledem k těm vrstevnicím mi to ovšem přijde spíš jako klamání spotřebitele a přiživení se na pověsti skvělého jmenovce. Ale možná bych měl napřed udělat nějakou slepou srovnávací degustaci. Fanoušci Mikrosvínu zase znají jistě Zimní vrch (Sauvignon, Tramín, Rulandské šedé a zejména Chardonnay a Ryzlink vlašský včetně pověstných ledovek). Zajímavou polohou byla část dříve zvaná Malý Sluňák, odkud Mikrosvín produkoval Veltlínské zelené z keřů vedených řezem vertiko. Dnes tato trať patří pod megatrať Pod Slunným vrchem, ale občas se Veltlínské zelené odtud u Mikrosvínu ještě objeví. Pokud vím, Galant koupil i fascinující vyterasovaný Sluneční vrch, který je zatím neosázený a mimo současné viniční trati, ale kdo ví... Zde si vůbec asi s hranicemi viničních tratí moc hlavu nelámou. Z ortomap je vidět pár i docela větších výsadeb mimo trati, nejkřiklavější je ovšem takové to esíčko vklíněné mezi Malý Sluňák a Zimní vrch (na mé mapě je na něm nápis Nad sklepy) - to je část, která byla určitě ještě loni mimo trati, přesto je celá osázená. Zřejmě bude dodatečně zahrnuta pod Zimní vrch. Já jsem tedy též spíš příznivcem liberálního přístupu, že úředník je tu od toho, aby nám pomáhal a ne zakazoval a házel klacky pod nohy, ovšem vzhledem k počtu podobných "anomálií" v této části mikulovska mi to už tak trochu připomíná vinaření v Itálii :-)

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství a ročníkem na horní plošce. Adjustáž jsem se věnoval u recenze Müller-Thurgau 2006 pozdní sběr, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je slámově žlutá a má velmi dobrou intenzitu. Vzhled je přesvědčivý, víno působí olejovitým dojmem, který odpovídá přívlastku výběr z bobulí. Pokud srovnám barvu, kterou v roce 2010 popisuje Anax!en (viz odkaz výše), došlo k posunu v intenzitě i odstínu. Ještě markantnější rozdíl je, pokud si přečtu poznámky od MiBiTa z roku 2006, tedy rok po sklizni.

Vůně je mohutná a noblesní zároveň. Jsou zde výrazné extraktivní medovo-ovocité tóny, které můžete přirovnat k hruškám máslovkám. Najdete zde ale také sušené či kandované ovoce, obojí je také dostatečně zastoupeno v chuti.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a to především vysokému obsahu zbytkového cukru. Vliv kyselinky (6,8 g/l) už není samozřejmě takový, jak mi o něm MiBiT v roce 2006 psal. Jediné, co bych tomuto nádhernému Kerneru vytkl je velmi nízký obsah alkoholu (9,5 % obj.) Víno působí v mnohém v určitých ohledech spíše jako extrakt z přezrálého ovoce než jako víno. Je proto přímo stvořené pro ženy a vínomilce, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat alkoholická vína. Mezi "cukrofily" může jít o hodně zajímavé víno, což ostatně Anax!en náležitě ohodnotil maximální známkou :-)

Během popíjení jsem si musel dát skleničku suchého vína, abych redukoval obrovský přísun zbytkového cukru. Při slepé degustaci bych možná tipoval na ovocný sirup :-) Jak už jsem zmínil výše, tomuto Kerneru by slušel vyšší obsah alkoholu. S tím také souvisí predikce. Obávám se, že lahvová zralost uváděná až do roku 2020 je po dnešní zkušenosti sci-fi a lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2014. Zároveň nepředpokládám žádnou změnu a posun k lepšímu. Víno získalo ocenění: 3 korunky v Malé encyklopedii českých a moravských vín.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Kerner
Ročník: 2005
Jakost: výběr z bobulí
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dolní Dunajovice
Viniční trať: Zimní vrch
Výrobce: Peřina Zdeněk Mikulov
Alkohol: 9,5 % obj.
Číslo šarže: 6-05
Evidenční číslo jakosti: 27G1-06
Číslo vzorku: 39
Obsah zbytkového cukru: 92,1 g/l
Obsah kyselin: 6,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 37,7 g/l
Datum sklizně: 23. října 2005
Cukernatost hroznů: 27,8 °NM
Výsadba révy vinné: 2002
Způsob vedení révy: střední s řezem na jeden tažeň
Typ půdy: hluboká, záhřevná, hlinitá, černozem s dostatkem vápna, místy i skelet
Technologie výroby: reduktivní - bez naležení s řízeným kvašením v nerezu
Rok lahvování: 2006
Doporučená archivace: 2010 - 2014
Teplota skladování: 6 - 12 °C
Teplota podávání: 6 - 8 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 310,- Kč (přímo od vinaře v prosinci 2006)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3818x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 14.09.2013 08:49:51