O Víně

18.10.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.10.2012 07:00

Merlot 2011 výběr z hroznů - Vinařství Vajbar Bronislav, Rakvice

Za desetiletou historii portálu ovine.cz jsme nezveřejnili jedinou recenzi na rakvické vinařství Bronislava Vajbara. Napravím to dnes hodně zajímavým Merlotem 2011 výběr z hroznů, který je zároveň velmi dobrým kandidátem na archivaci.

Suchý Merlot 2011 výběr z hroznů jsem kupoval v září 2012 za 130,- Kč v 1. olomoucké vinotéce. A protože jsme zatím nezveřejnili žádnou recenzi na toto známé rakvické vinařství, uvedu nejprve základní informace, které přebírám z webových stránek. Vinařství bylo založeno v roce 1994 za účelem pěstování révy vinné a následné výroby a prodeje vín. Cílem bylo vyrábět vína vysoké kvality v menších šaržích. Vinařství obhospodařuje cca 20 ha vinic, ve kterých probíhá postupná obnova přestárlých vinic a kde se zároveň obměňuje odrůdová skladba podle našeho dlouhodobého záměru. V katastru obce Rakvice se nachází viniční tratě s názvy Kozí horky, Krefty a Trkmansko. Tyto tratě jsou především orientovány jižně nebo jihozápadně a proto dávají dobrou základnu pro výrobu těch nejkvalitnějších vín. Naše firma se zaměřuje na pěstování následujících odrůd: Veltlínské zelené, Pálava, Müller-Thurgau, Muškát moravský, Neburské, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín červený, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovka, Cabernet Moravia, Zweigeltrebe a André. Mezi dvě nejvíce oblíbené bílé odrůdy z našeho vinařství patří Veltlínské zelené a Pálava, které jsou nejvíce zastoupeny v našich vinicích. Z červených odrůd jsou nejvíce oblíbeny Cabernet Moravia a Frankovka pro svou intenzívní barvu a mohutnou chuť. Prvořadá pozornost je věnována jarnímu řezu vinice a následným zeleným pracím tak, aby spolu s cílenou agrotechnikou bylo možné získávat prvotřídní surovinu pro výrobu jakostních a přívlastkových vín. Na vinicích provádíme redukci násady, aby byl docílen maximální výnos z jednoho keře 2 až 2,5 kg hroznů podle odrůdy, jenž zaručí dobrou vyzrálost hroznů a kvalitu budoucího vína. Naše vinice jsou obhospodařovány v ekologicky přijatelném systému integrované produkce.

Hrozny byly sklizeny 21. října 2011 při cukernatosti 24,5 °NM na viniční trati Kozí horky v obci Rakvice. Réva v době sklizně měla 10 let a pěstuje se zde na středním vedení na černozemi. Technologie výroby: chladná macerace s dlouhým ležením na rmutu. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Rakvice má 203,8 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 239,5 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 503 pěstitelů. Zdejší tratě jsou o dost placatější než sousední přítlucké. Slušnou svažitost má jen nejzápadnější část Kozích horek. V protokolech o vizitaci lánů panství hodonského z roku 1673 je zmiňována trať Koziperky.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je sice jednoduchá, ale je podle mne povedená. Vedle barevné peroskresby pohledu na Rakvice jsou zde veškeré povinné údaje. Branko Černý poskytl na zadní etiketu základní charaketristiku vína a uvádí lahvovou zralost 2012 až 2014.

Barva je višňově červená a intenzivní. Má nádhernou karmínově červenou jiskru a velmi dobrou viskozitu. Vůně je hluboká a poměrně široká. Najdete zde těžké kořenité odstíny, které se přesouvají do drobného ovoce (ostružiny, borůvky, jeřabiny, višně a černé třešně). Na pozadí jsou dřevito-kouřové odstíny. Je velká pravděpodobnost, že se dalším nazráváním na lahvi bude buket měnit a posouvat do nových dimenzí.

Chuť má poměrně dlouhé doznívání díky plnému tělu. Třísloviny jsou zřetelné a dalším nazráváním na lahvi se určitě zakulatí a zjemní. Dnes je to těžký, takový chlapský Merlot, který má před sebou zajímavý vývoj. Nechybí mu totiž extrakt (31,7 g/l), který se další archivaci spolu s vysokým obsahem alkoholu (14,5 % obj.) ještě více zakulatí a vytvoří ještě lepší harmonický celek. Už dnes je však obdivuhodné, že alkohol neruší a pocitově mi rozhodně nejpřijde tak vysoký. Archivace je v tomto případě doslova povinností, protože to je podle mne Merlot na dlouhou trať. Archivační potenciál bych po dnešní zkušenosti viděl minimálně do roku 2015. Vinařství uvádí dokonce rok 2019. Jsem rád, že jsem mohl víno vyzkoušet již teď, protože jsem několik lahví okamžitě koupil do archivu. Na webových stránkách vinařství není v současné době víno v nabídce, ale stejný ročník výběru z hroznů Rulandského modrého stojí 175,- Kč, což dělá nákup v 1. olomoucké za 130,- Kč naprosto výbornou záležitost, ne-li povinnost :-). Lahev do této chvíle získala ocenění: Vítěz kategorie Vinum Juvenale 2011, Stříbrná medaile Vinařské Litoměřice 2012 a Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2012. K tomuto výraznému Merlotu doporučuji podávat pořádný steak nebo sýry s modrou plísní. Vinařství ho doporučuje k veškerým pokrmům ze zveřiny a těžkým hutným masům.

Prošel jsem si statistiku mých recenzí na Merlot z ČR, abych dnešní víno mohl správně zařadit. V této chvíli bych ho dal na první místo mého pomyslného žebříčku, před Cuvée Merlot 2008 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice (hodnocení 8-9-8) a Merlot 2007 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec (hodnocení 8-9-8).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Merlot
Ročník: 2011
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Rakvice
Viniční trať: Kozí horky
Výrobce: Vinařství Vajbar Bronislav, Rakvice
Alkohol: 14,5 % obj.
Číslo šarže: 7311
Evidenční číslo jakosti: 30A1-12
Číslo vzorku: 50
Obsah zbytkového cukru: 0,6 g/l
Obsah kyselin: 5,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 31,7 g/l
Datum sklizně: 21. října 2011
Cukernatost hroznů v době sklizně: 24,5 °NM
Stáří révy vinné: 10 let
Způsob vedení révy: střední
Typ půdy: černozem
Technologie výroby: chladná macerace s dlouhým ležením na rmutu
Doporučená archivace: 2012 - 2019
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 17 - 19 ºC
Ocenění: Vítěz kategorie Vinum Juvenale 2011, Stříbrná medaile Vinařské Litoměřice 2012 a Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf 2012
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 130,- Kč (1. olomoucká vinotéka v září 2012)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5031x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.10.2012 14:14:11