O Víně

29.08.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.08.2012 07:00

Cuvée Maréchal Foch + Leon Millot 2011 - Winnica Krokoszówka-Górska, Smardzowice, Polsko

Ani letos jsem si neodpustil účast na Mezinárodních dnech vína v Jasle na jihovýchodě Polska, v centru podkarpatské vinařské oblasti. Letos se ve dnech 18. až 19. srpna uskutečnil již VII. ročník a já byl hlavně zvědav, jakým směrem se pohnulo vinařství u naších severních sousedů a na kvalitu vín. Z dnů vína jsem si přivezl pár vzorků, které mi během prezentace nejvíc chutnaly a dle mého si zasloužily pozornost. Zde je jedno z takových vín, cuvée z odrůd pro Moravu zcela neznámých - Maréchal Foch a Leon Millot.

Napřed něco k uvedeným odrůdám.

Vinařství neboli jak to Poláci nazývají Winnica Krokoszówka-Górska bylo založeno v roce 2005 v malé vesnici Smardzowice v těsném východním sousedství Ojcovského národního parku (Ojcowski Park Narodowy) v Malopolském vojvodství, v krakovském okrese. Obec i park je součástí Krakovsko-Czenstochovské vrchoviny, která je tvořena převážně jurskými vápenci. Vinařství v současnosti hospodaří na 0,5 ha vinic, kde půdy pocházejí ze zvětrávání podložního vápence. Nadmořská výška vinice dosahuje až ke 400 m. Snahou je do budoucna rozšířit plochu vinic na 2 ha. Vinařství se zaměřuje na produkci čistě regionálních vín z moštových odrůd, které se během krátké doby nejvíce osvědčily, hlavně bílá vína suchá až polosladká, vína červená suchá a vína růžová. Kromě toho jsou produkovány odrůdy stolní, vinařství poskytuje zájemcům i sazenice z odrůd vhodných pro tvrdší klima. Vinařství se podílí na programu „Winnice Małopolski" a „Małopolski szlak Winny" neboli Malopolská vinná cesta. V rámci návštěvy je možná degustace.

Pěstované odrůdy: bílé - Aurora, Seyval Blanc, Jutrzenka, Kristály, modré - Marechal Foch, Leon Millot, červené - Swenson Red.

Odrůda Maréchal Foch (=Kuhlmann 188.2 x Gold Riesling (Ryzlink rýnský x Muscat Précoce de Saymur)) pochází z Francie, jedná se o typickou moštovou odrůdu se silným barvícím účinkem. Vzrůst je silný, vhodný i pro vyšší formy vedení, dozrává na přelomu září a října. Ovoce je drobné, černofialové, výnosy jsou poměrně vysoké. Hlavní výhodou v polských podmínkách je vysoká odolnost vůči zimním mrazům do -30 °C, další výhodou je pěstování prakticky bez chemických postřiků. Odrůda vykazuje mimořádnou odolnost na plísňové choroby. Víno z této odrůdy je plné v chuti, tmavě červené barvy, obsahuje vyšší obsah kyselin, hodí se proto do kupáže s odrůdou Leon Millot. V aromatu převládají višně, černý bez, tabák. Podle Marka Górského je to odrůda, která se dobře hodí pro jeho vinici a spolu s odrůdou Leon Millot bude hlavní pěstovanou modrou moštovou odrůdou.

Odrůda Leon Millot (= Kuhlmann 194-2 x Gold Riesling) je velmi podobná odrůdě předešlé. Genealogie: 50 % V. vinifera + 25% V. rupestris + 25% V. riparia. Vzhledem k silnému růstu a vysoké odolnosti na mrazy (kolem -28 °C) je vhodná i na pěstování na vyšším vedení. Nevyžaduje chemickou ochranu, je však oproti odrůdě Maréchal Foch více náchylná na napadení oidiem. Hrozny dozrávají koncem září a dosahují cukernatosti do cca 22 °NM, což je na polské podmínky docela příznivé. Ovoce drobnější, tmavě modré. Mošt světlejší, spíše neutrální ve vůni, zato příjemný v chuti. Dává vína dobré jakosti, s nižší kyselinkou a aromatem višní a drobného ovoce, charakterově sblížené k Maréchal Foch. Obě vína se v kupážích dobře doplňují. Odrůda je uznávána jako nejlepší tzv. „frankoamerikán".

Diskuze na stánku vinařství s panem Markem Górskim byla vskutku příjemná, povyprávěl o trablech polského vinařství, o neúnosném tlaku státních úřadů na vinaře, potížích s celkovým rozvojem polského vinařství hlavně díky úřadům, které se mnohdy v problematice vinařství neorientuji a jen produkují často nesmyslná nařízení, která spíše rozvoji škodí. Dle pana Marka chybí i prosazení kvalitní legislativy a zlepšení spolupráce mezi polskými vinaři a navazování kontaktů třeba z vinaři z Moravy. O to víc si je třeba vážit toho, že polští vinaři překonávají tyto nástrahy a snaží se jít pomalu vpřed. Po ochutnání vín pana Marka jsem dospěl k názoru, že se jím to aspoň v oblasti vín daří.

Takže jaké bylo toto cuvée?

Ihned po odkorkování lahve jsem ucítil příjemnou svěží ovocitou vůni. Po nalití do skleničky a zakroužení bylo vidět výraznou barevnost vína, barva ulpívala na stěnách a tvořily se velmi četné slzy a mosty, ty byly přímo vzorové a potěšily oko. Víno vypadá poměrně husté, extraktivní.

Barva je hluboká, tmavě červeno-fialová, karmínová až tmavě višňová, efektní.

Vůně je výrazně ovocitá, příjemná, převládá aroma višně a borůvky. Celkově vůni hodnotím jako velmi příjemnou, i když nijak intenzivní, dle vůně je víno po výrobní stránce zvládnuté dobře.

Chuť překvapuje dobrým sladěním vyšší kyseliny Maréchal Foch s nižší Leon Millot. Výsledné cuvée je tak krásně pitelné, s docela jemnou kyselinou, třísloviny jsou nižší, avšak ve víně patrné, působí dobře na charakter vína. Výsledkem je svěžest, střední plnost a vcelku krásně harmonické pití. Perzistence je střední, lehounce tříslovinná.

Pokud by šlo o skrytou degustaci (polsky „degustacja w ciemno"), pak bych tipoval na velmi dobře udělané moravské víno.

Celkové hodnocení: jedno z nejlepších červených vín na VII. Mezinárodních dnech vína v Jasle, pro mne příjemné překvapení. Víno vysoce zhodnotil i pan Aleš Valluch, degustátor na moravských soutěžích vín. Mně opravdu moc chutnalo.

Cena: víno získáno výměnou za lahev moravského. Vinařství nemá koncesi na prodej svých vín do obchodní a gastronomické sítě.

Moje hodnocení: neváhám dát 86 ze 100 bodů.

Webové stránky vinařství: http://www.krokoszowka-gorska.pl/

Zdroj foto a text: http://www.winogrona.org/

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cuvée
Odrůda: Maréchal Foch + Leon Millot
Ročník: 2011
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Polsko
Vinařská podoblast: Malopolská
Vinařská obec: Smardzowice
Výrobce: Winnica Krokoszówka-Górska, Smardzowice
Alkohol: 13,0 % obj.
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, zakvašeno , ruční ponořování matolinového klobouku, po vylisování odkaleno a stočeno do dubového sudu
Délka zrání v dubových sudech: 10 měsíců
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Doporučená archivace: 2015
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 13644x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 5
 1    2    3    4    5  
J. 24.08.2012 18:41:09