O Víně

28.08.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.08.2012 07:00

Regent 2011 výběr z hroznů - Buštík Zdeněk, Šardice

Na letošních otevřených sklepech v Šardicích mne velmi zaujalo víno z nové odrůdy z moravských vinic - Regent. Vínem Regent od pana Buštíka jsem byl velmi mile překvapen, a tak přináším recenzi a pár poznámek k tomuto vínu.

Odrůda Regent je modrá interspecifická odrůda vyšlechtěna v roce 1967 v Geilweilerhofu. Jde o mezidruhový hybrid odrůd Diana (=Silvaner x Müller-Thurgau) x Chambourcin (=SeyeveVillard 12-417 X Seibel 7053). Od roku 1996 je v Německu povolena i pro kvalitní víno. Dozrává asi 15 dnů před odrůdou Müller-Thurgau, asi jako Jakubské. Rezistence proti padlí révovému, plísni révové i plísni šedé je zvýšena v porovnání s evropskými odrůdami. Projevuje se u ní vyšší náchylnost ke sprchávání. Žloutence odolává celkem dobře, v prvních letech po výsadbě se projevují symptony nedostatku magnézia. Průměrný výnos je srovnatelný s Rulandským modrým, oproti Modrému Portugalu dosahuje asi o 25 % nižšího výnosu. Cukernatost hroznů bývá opět srovnatelná s Rulandským modrým. Předností je vysoký obsah barviva ve slupce bobule.

Hlavní výskyt odrůdy je ve vinicích Německa (2161 ha v roce 2008), Anglie, USA, Ruska, v nově rodícím se polském vinařství je spolu s odrůdou Rondo nosnou červenou odrůdou a velmi se jí v polských vinicích daří a dává zajímavá vína, viz recenze zde a zde.

Genetický původ: 80,06 % vitis vinifera + 1,76 % vitis labrusca + 14,32 % vitis rupestris + 1,56 % vitis berlandieri + 0,98 % vitis riparia + 1,32 % vitis lincecumii. Cukernatost odrůdy 20-22 °NM, kyseliny 8-9 g/l. Jako většinou, větší zatížení keře oslabuje kvalitu výnosu. Je-li sběr posunut na příliš pozdní dobu, snižuje se v hroznech obsah kyselin. Podle p. Myśliwiece, uznávaného znalce mezi polskými vinaři a pěstiteli, odrůda lehce odolává mrazům -24 °C v případě dobré tvorby dřeva - proto se pěstuje např. na území státu Michigan nebo na ruských pláních. Odolává také oidiu, mšičce révové, plísni šedé. Dá se pěstovat ekologicky - zcela bez chemie, což často využívají v Německu. Odolnost proti perenospoře vyžaduje 2 až 3x postřik při průměrném průběhu roku. V polských podmínkách dozrává na začátku října, hned po odrůdě Rondo. Do těchto podmínek je to jedna z nejlepších odrůd, osvědčuje se lépe nežli česko-německá odrůda Rondo a tak Regent se zřejmě stane symbolem polských vinic.

Dle dřívějších informací vím, že ve vinařské oblasti Morava je odrůda pěstována ve vinicích Vinařství Kovacs a ve Vinařství Sádek. Jedná se patrně o nejúspěšnější modrou moštovou interspecifickou odrůdu.

Odrůda Regent slouží k přípravě červených vín vyšších jakostí s intenzivní barvou. Vína mívají příjemnou teplou barvu, odrůdové tóny v chuti a připomínají francouzská vína z oblasti údolí Rhony. (zdroj:internet).

Vinařství ing. Zdeňka Buštíka se nachází v katastru vinařské obce Šardice ve slovácké podoblasti na 0,7 ha vinic. Klasické moravské rodinné vinařství s dlouholetými tradicemi je svou produkcí menší, o to však se tu vína dělají s velkou láskou. Vinařství se soustřeďuje na výrobu přívlastkových vín. V novém sklepě z roku 1995 zrají vína v kameninových nádobách, které si pan Buštík velmi pochvaluje pro jejich užitkové vlastnosti. Více můžete shlédnout zde.

Ještě pár poznámek vinaře k dotazům týkajících se odrůdy Regent a způsobu zpracování vín ve vinařství:

Víno z této odrůdy mohu hodnotit pouze z pohledu prvního roku, ale i tak jsem spokojen. Velice mile mě překvapila rannost, už teď na začátku srpna se dá jíst, má pevnou slupku. Je velmi odolná vůči všem chorobám. První rok mě zaskočila vysoká cukernatost, kterou jsem v polovině října nečekal. Odrůda přesně plní zadání pro jižní typ, těžkého a plnotučného vína, které jsem požadoval při objednávaní sazenic u pana Krause z Mělníka. Určitě mu prospělo ležení a zrání v barikovém sudu. K technologii: Hrozny jsou po ručním sběru pomlety a odstopkovány a okamžitě lisovány v pneumatickém lisu. Následně je mošt odkalen a zakvašen čistou kulturou kvasinek. Teplota kvašení je díky chladícímu agregátu udržována v rozpětí 15-18 °C. Bílá vína zrají v kameninových nádobách. Modré hrozny jsou po ručním sběru okamžitě pomlety a odstopkovány s výjimkou klaretu, kdy se lisují celé hrozny. Následně je rmut zakvašen čistou odrůdou kvasinek. Minimálně dvakrát denně se ručně ponořuje matolinový klobouk a rmut se promíchá. Po vylisování a odkalení se provádí odbourání kyselin u červených vín pomocí jablečno-mléčné fermentace. Následuje zrání v dubových sudech typu barrique.

Teď již k vínu samotnému.

Jedná se o víno v kategorii výběr z hroznů, suché, panenský sběr. Pochází z obce Šardice, z viniční trati Požární čtvrtě. Půdy jsou zde převážně na bází čtvrtohorních vátých písků, písčito-hlinité, v podloží třetihorní mořské usazeniny tvořící půdy jílovito-písčité.

Vzhledově víno zaujme svou hlubokou barvou, která je pro odrůdu typická, tato byla dosažena i potřebnou redukcí hroznů na keři. Slupky bobulí obsahují velké množství barviva (dužnina je zelená) a tak je odstín temně karmínový až k inkoustovému, s tmavě fialovými problesky na okrajích. Po zakroužení skleničkou se mi vytvořily vzorové mosty s dlouhými nožkami a krásnými obloučky, skoro jako antický akvadukt. Svým vzhledem víno zaujalo od prvního momentu.

Vůně je ovocitá, výrazná, ale jemná, s tóny přezrálých černých višní, dobrého višňového jogurtu a s nádechem do plané trnky, možno objevit i špetku kouřových tónů a kůže. Vůně je opravdu velmi pěkná a nutí mne znovu a znovu strkat nos do skleničky.

chuti je víno poměrně mohutné, plné, extraktivní a i když se jedná o víno ještě mladé, je již dobře zharmonizované. Třísloviny jsou spíše lehčí, sladší, kyselinka nižší, příjemná. Víno celkově působí vyrovnaně. Víno hodně připomíná vína jižního typu. Kromě živé ovocitosti je výrazně cítit chuť kakaa, lehce ožehnutého dřeva, silného černého čaje. Bohatost v chuti je plusem tohoto vína. Hodnocení musí být vysoké. Dochuť je dlouhá, lehce tříslovinná, ovocně-tabáková. Alkohol 13,5 % obj. Cena v internetovém obchodě 159,- Kč za 0,75 L. Dle informací Zdeňka Buštíka je však víno nabízeno pouze okruhu přátel a volně neprodejné. Prý i proto je informativně uvedena jakost ve výběru z hroznů. Věc k diskusi!

Desítka za ostatní služby z důvodu ochoty v oblasti poskytnutí informací a přístupu k zákazníkovi během akce otevřených sklepů. Webové stránky vinařství www.vinobustik.cz

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Regent
Ročník: 2011
Jakost: výběr z hroznů
Kategorizace: panenská sklizeň
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Šardice
Viniční trať: Požární čtvrtě
Výrobce: Ing. Zdeněk Buštík, Šardice 96
Alkohol: 13,5 % obj.
Datum sběru: 11. října 2011
Cukernatost hroznů: 25,0 °NM
Způsob vedení révy: střední vedení na drátěnce, jeden kmínek, jeden tažeň se 6 -ti očky
Typ půdy: hlinitá
Výsadba révy proběhla v roce: 2009
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, zakvašeno , ruční ponořování matolinového klobouku, po vylisování odkaleno a stočeno do 4 roky starého francouzského barikového sudu Mercier
Doporučená archivace: 2020
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Velikost šarže: 225 litrů
Cena: 159,- Kč (http://www.vinobustik.cz/)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6107x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.08.2012 21:02:29