O Víně

19.01.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.01.2012 07:00

L´Art de L´Assemblage 2002 Appellation Sauternes Contrôlée (AOC) - Baron Philippe de Rothschild S.A., Francie

Se sladkými francouzskými víny nemám vůbec zkušenosti. Byl jsem proto zvědavý, jak vína ze známé vinařské oblasti Sauternes chutnají. Mé postřehy najdete v následující recenzi.

Malá lahev objemu 375 ml skrývá sladké víno pod obchodním názvem L´Art de L´Assemblage. Jedná se o kupáž tří bílých odrůd Sémillon x Sauvignon blanc x Muscadelle ročníku 2002 Appellation Sauternes Contrôlée (AOC). K této lahvi jsem se dostal v únoru 2007 úplnou náhodou v rámci výprodeje v Tescu za 100,- Kč. Původní cena byla 199,- Kč a mladší ročníky jsou stále v nabídce tohoto obchodního řetězce.

Protože jsem naprostým laikem, co se týče tohoto typu sladkých vín i terroir, napsal jsem nejprve p.j., zda se jedná o známé vinařské jméno Rothschildů a co mohu od této lahve vlastně očekávat. Protože Pavlovy maily mají velmi edukativní charakter a byla by škoda je upravovat ne-li přímo krátit, převezmu ho celý, co mi v dubnu 2007 odepsal:
Ne ne. Není to to samé. Rothschildů jsou dvě větve, tedy dvě hlavní vinařské větve: Domaines Baron de Rotschild (Lafite) - těm právě patří Chateau Lafite, Rieussec v Sauternes a další, méně známé podniky ve Francii, Chile a bůhví kde ještě. Druhá větev je Baron Philippe de Rothschild - ti mají o něco víc špičkových značek: Chateau Mouton-Rothschild, Opus One (USA), Almaviva (Chile) a další. Kromě toho zaplavili svět komerční řadou vín z Bordeaux, hlavně cuvée Mouton Cadet, což je prý nejprodávanější Bordeaux na světě. V této řadě je i to Sauternes - komerční, velmi slušné Sauternes (to jsem asi před třemi roky pil na nějaké degustaci, toto víno je asi nejlepší způsob, jak se seznámit s tou oblastí - první krok), podle mne z nakupovaných hroznů z lepších Chateau, dejme tomu z příliš mladých výsadeb, které ještě nemůžou jít do Grand Cru classé. Ale na webu toho o tom moc nepíšou. Čili Mouton Rotschild a toto Sauternes jsou něco jako vlašák ze Železné z Mikrosu a Ego řada z MVZ: stejný majitel, ale dělá se to v jiném závodě a jedno je prestižní, druhé slušná kvalita za slušnou cenu.

Kdo se chce dozvědět více o vinařství, může si například projít oficiální stránky vinařství. Z encyklopedie od p.j. přebírám informace, že hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Sauternes, kterou od Barsacu dělí tok říčky Ciron, jejíž mikroklima spolu s vyšším úhrnem srážek mají zásadní vliv na vývoj ušlechtilé plísně. Sauternes má nějakých 1500 ha většinou vápenité jílovité půdy se značným podílem štěrku. Vznikají zde světoznámá botrytická vína, opulentní, kouzelná, přepychová, komplexní, sladká, nesmrtelná. Upřímně řečeno jsou taková v nejlepších ročnících s optimálním počasím pro ušlechtilou plíseň a u nejprestižnějších výrobců, kteří si mohou finančně dovolit sběr v několika etapách (tzv. tries). Menší a méně prestižní statky seberou hrozny najednou, takže u nich je vliv špičkového ročníku nejzřetelnější. V horším ročníku je víno jen jednoduše sladké. Vína je lepší nechat poněkud vyzrát, alespoň osm let u lepších výrobců, patnáct u těch nejšpičkovějších. Na piedestal bílých vín bezesporu patří Chateau d´Yquem. Pro jeho cenu a nutnost víno vyzrát alespoň patnáct let než předvede dostatečně své přednosti toto víno zřejmě pro většinu zůstane jen vínem snů. Podávat při teplotě 8-9°C. Klasická kombinace je kvalitní uzrálý sýr s modrou plísní či tučná husí játra "foie gras". Naproti tomu sladší zákusek dokáže víno zbytečně přebít.

Lahev typu Bordo má objem 0,375 L (čiré sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je jednoduchá a vkusná. Zlatá staniolová záklopka se jménem vinařství a bílo-zlatá etiketa je přehledná. Na zadní etiketě je popis vína, což u francouzských vinařství nebývá obvyklé.

Barva je slámově žlutá, má dobrou intenzitu a nádhernou jiskru. Víno se líně povaluje ve skleničce a působí olejovitým dojmem. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Dominantní jsou medové tóny, pampeliškový med, propolis a botrytida. Buket má nádhernou strukturu a během popíjení se postupně měnil do nových podob. Na to, že má letos víno 10 let, je opravdu neuvěřitelné, v jak dobré je kondici.

Chuť je díky zbytkovému cukru dlouhá a zahřeje při polknutí. Kyselinky jsou již po deseti letech obroušené, ale naštěstí dokáží cukru ubrat na síle, takže to není nudná cukrová voda. Musím také zmínit extrakt, který má v závěru ovocito-kořenitý ocásek.

Archivační potenciál odhaduji do roku 2014, i když už v této chvíli je víno na vrcholu, ale díky vysokému obsahu alkoholu se ještě více zakulatí a cukr zjemní, což ale nemusí všem vyhovovat. Kdybych lahev otevřel za rok, možná bych hodnotil ještě vyššími známkami.

Pro pobavení a malé srovnání jsem ještě otevřel polosladký Sauvignon 2004 pozdní sběr ze Znovínu Znojmo (Tasovice / Kamenný vrch), který jsem v roce 2007 hodnotil známkami 8-10-8. Ano, srovnáván nesrovnatelné, Sauternes není Znojemská podoblast, terroir (půda, klima, zatížení keře atp.) je odlišný, ale jde mi jen o senzorické vlastnosti. Mladší znojemský Sauvignon má méně intenzivnější barvu, ale velmi podobný odstín. Ve vůni má moravský Sauvignon nádherné tóny kandovaného ovoce, které u Sauternes nejsou. Sauternes má mnohem širší záběr a výborně strukturovanou vůni i chuť. Je zřejmé, že kupáž ze Sauternes má výrazně zajímavější a extraktivnější chuť, která je úplně jinde, zatímco moravský Sauvignon má slabší tělo a nízký obsah alkoholu (10,8 %), který již nedokázal udržet víno v kondici, které je zlomené a jede z kopce. Ten nejmarkantnější rozdíl mezi moravským Sauvignonem o tímto Sauternes je podle mne právě v archivačním potenciálu, který víno v čase kvalitativně posouvá výše.

Je to mimořádné povedené sladké víno, které bude ozdobou vašeho archivu a které si vychutnáte při výjimečných příležitostech, buď jako digestiv nebo k výše zmíněnému zralému sýru s modrou plísní. Kdo má rád přírodní sladká vína má možnost například. v Tescu vína tohoto vinařství vidět. Lahev objemu 375 ml různých ročníků se prodává od 200,- Kč.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: L´Art de L´Assemblage
Odrůda: Sémillon x Sauvignon blanc x Muscadelle
Ročník: 2002
Jakost: Appellation Sauternes Contrôlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská obec: Sauternes
Výrobce: Baron Philippe de Rothschild S.A., Francie
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: L143053
Doporučená archivace: 2010 - 2014
Teplota podávání: 8 - 9 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 100,- Kč (akce Tesco v únoru 2007)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 10 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5390x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 15.01.2012 09:05:53