O Víně

16.01.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.01.2012 07:00

Frankovka 2006 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Viniční tratě v okolí Dolních Kounic patří k těm, které jsem zatím ještě neprošel a také mám o tomto terroir velmi málo znalostí. A právě z Dolních Kounic pochází Frankovka ročníku 2006 pozdní sběr od Miloše Michlovského. Jak víno hodnotím se dozvíte v dnešní recenzi.

Suchou Frankovku 2006 pozdní sběr z řady Distinqué de Vinselekt jsem kupoval v akci v Tescu v dubnu 2008 za 129,90 Kč. Běžná cena této řady se pohybuje kolem 200,- Kč, záleží na přívlastku. Pod tímto obchodním názvem se nachází exkluzivní vybraná vína určená pro obchodní řetězec Tesco a v minulosti jsem již degustoval například Cabernet Sauvignon 2006 pozdní sběr (vinařská obec Hovorany, viniční trať Podvinohradí, hodnocení 7-7-7) a především polosladký Sauvignon 2006 výběr z hroznů (vinařská obec Nový Přerov, viniční trať Na štrekách, hodnocení 9-9-9), u kterého jsem kladně hodnotil odvahu použít sud typu barrique.

Hrozny z vlastní vinice byly sklizeny 2. října 2006 při cukernatosti 23,0 °NM na viniční trati Na nivách v Dolních Kounicích. Technologie výroby: řízené kvašení s následným zráním na sudu. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Dolní Kounice má 202,6 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 443,7 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 181 pěstitelů. Dolní Kounice rozhodně aspirují na místo nejsilnějšího genia loci, modelací terénu s trochou nadsázky něco mezi Karlovými Vary a Českým Krumlovem, ale bez toho turistického pozlátka a přehnané opravenosti cukrově bílých fasád. Já tedy městem projíždím velmi rád, je mi něčím blízké. Ze všech panství předbělohorských Žerotínů si nejvíce cenili vinice Lauzmpelc ležící „nedaleko Dolních Kounic". Dokonce nástupce Karla Staršho ze Žerotína si tuto vinici později speciálně přikoupil. Registrováno tu je neuvěřitelných 181 pěstitelů - to je ve Znojemské podoblasti nejvíc a toto číslo v posledních letech i celkem roste. Celkovou výměrou tratí 443,7 ha je rovněž první, jen v osázených plochách jsou předběhnuté Vrbovcem. Snad až na Nová města a některé okrajové příliš na západ orientované části Karlova jsou všechny ze zdejších tratí opravdu výjimečnými terroiry, ale i tyto dvě výjimky, až nejsou ke slunci orientovány nejlépe, oku lahodí více než leckterý obdelníkový lán vinice na znojemsku. Asi nejznámnějšími vinaři zde hospodařícími jsou: Vinařství Musil - na grandioritech trati Karlov pěstuje na 3,5 ha MP, Fr, Rb, Char, podloží prý dává vínům mineralitu a zemitost. Červená (ač zhusta docukřovaná) jsou opravdu dobrá, mohu doporučit. Trpělka & Oulehla - Na Karlově (3 ha) mají MP, Fr, Včr, dle nich vyvřelé kamenité podloží této trati dává vína ovocitá, na úkor plnosti. Upřímně, prvoplánová ovocitost daná podle mne spíše technologií, mi není sympatická, tak spíše příležitostnými ochutnávkami sleduji, kdy se upraví na mně únosnou míru. Jinak mají výsadby i na Šibeniční hoře (8 ha), hlavně RŠ, Char, RM, Fr. Adámkovo vinařství dělalo z nakoupených hroznů z Nové hory Modrý Portugal.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm, která podle mne do této řady nepatří. Adjustáž jsem hodnotil u recenze Cabernet Sauvignon 2006 pozdní sběr, ale vzhledem k plastovému korku snižuji adjustáž o jeden bod. A nyní již přistoupím k senzorickým vlastnostem.

Barva je granátově červená, má rubínové odlesky a střední intenzitu. Vůně je ovocitá a kořenitá zároveň. Najdete zde jemné tóny drobného ovoce, jako i ostružiny a mletou červenou papriku nebo slabé tóny vanilky.

Chuť je středně dlouhá a má velmi zajímavý dozvuk, ve kterém se rozprostře kořenitý ocásek, který má původ ve zrání v dubových sudech. Třísla se mi ale zdají tvrdší, jako i vyšší kyselinka s peckovinami v závěru. Druhý den ale tento dojem již nemám, třísla mi připadají mnohem jemnější a víno pitelnější. Vinařství tuto Frankovku doporučuje podávat k jemným úpravám hovězího masa ve vlastní šťávě a na houbách nebo k sýrům s dvojí plísní (Vltavín, Cambozola). Víno má svůj vrchol stále před sebou a původní predikce z vinařství uváděla rok 2010, ale dnes se mi jeví, že víno můžete klidně archivovat až do roku 2014. Je pravděpodobné, že za dva roky bych víno hodnotil o další bod výše.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Distinqué de Vinselekt
Odrůda: Frankovka
Ročník: 2006
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Dolní Kounice
Viniční trať: Na nivách
Výrobce: Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice
Číslo šarže: 2007-1077-2006
Evidenční číslo jakosti: 50B1-07
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 2,1 g/l
Obsah kyselin: 5,1 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,8 g/l
Cukernatost moštu: 23,0 °NM
Datum sklizně: 2. října 2006
Technologie výroby: řízené kvašení s následným zráním na sudu
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Doporučená archivace: 2010 - 2014
Velikost šarže: 3.300 ks
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 129,90 Kč (akce Tesco v dubnu 2008)

Spotřebitelská známka: 7.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3428x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2012 13:44:43