O Víně

28.12.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.12.2011 07:00

Šaler červený 2002 aromatizované víno - Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf

Po nádherném bílém Šaleru ročníku 2003 přišla řada na o rok starší červenou variantu. Jak toto aromatizované víno hodnotím se dozvíte v následující povánoční recenzi.

Poprvé jsem o aromatizovaném likérovém víně psal v souvislosti s recenzí Šaler bílý 2003 (hodnocení 9-9-8). Toto speciální víno však mělo zásadní chybu - byla to jediná lahev, kterou jsem měl. Díky odpovědi z vinařství mám velmi detailní informace, za které ještě jednou děkuji a které se vztahují k terroir a technologii výroby.

Červený Šaler je vyrobený z odrůdy Modrý Portugal x Frankovka v poměru 50 na 50. Hrozny byly sklizeny 25. září 2002 na viniční trati Horní nová města v obci Dolní Kounice při cukernatosti 19,0 °NM. Réva zde byla vysázena v roce 1970. Půdní podmínky: hnědozem s nedostatkem vápna, půda propustná, s písčitým podložím. Spon vinice: 2,7 x 1 m = 3600 keřů / ha. Způsob obdělání půdy: v řádcích i meziřadí úhor. Výška kmínků: 0,9 m, výška drátěnky: 2 m, řez a vedení: dva kmínky, dva tažně, dva záložní čípky. Zelené práce: čištění kmínků, vylamování jalových letorostů a zálistků v zóně hroznů. Orientace vinohradu: jihozápadní, mírně svažitá. Hektarový výnos: 5000 kg hroznů. Druh sklizně: ruční. Transport hroznů do sklepa: ve vaně na valníku za traktorem. Zpracování hroznů: odzrnění hroznů, transport rmutu do dřevěných kádí či nerezových tanků šetrným čerpadlem. Ošetření hroznů a rmutu: žádné. Zpracování a kvašení rmutu: alkoholové kvašení rmutu a macerace probíhá v délce tří až čtyř dnů v dřevěných kádích za častého potápění matolinového klobouku nebo v nerezových tancích za častého skrápění matolinového klobouku. Lisování: částečně prokvašený rmut se lisuje na pneumatickém lisu. Zpracování vylisovaného moštu: alkoholizace moštu čistým destilátem, následné odkalení. Ošetření vylisovaného vína: žádné. Jablečno-mléčné kvašení neprovedeno. Ošetření vína: síra (antioxidant), několikanásobné stočení z jemných kalů a jedna hrubá filtrace. Zrání vína po dobu 18 až 26 měsíců v ležáckém dubovém sudu, poté lahvováno.

Webové stránky vinařství dále uvádějí, že rozkvašený rmut z modrých hroznů se fortifikuje (alkoholizuje) přibližně uprostřed kvasu. Tím je vysvětlen nejen vysoký obsah cukru, ale i alkoholu (cca 17 % obj.), který jen zčásti pochází z kvasného procesu. Tento alkoholizovaný mošt se poté uloží do dubových sudů a v nich se nechá zrát nejméně 18 měsíců za stálé teploty +9 °C. Tímto dlouhodobým zráním získává Víno Šaler tmavou červenou barvu, mírně oxidativní vůni a chuť připomínající sušené ovoce, kávu a čokoládu.

Lahev je typu rustika antiqua objemu 0,5 L (hnědé sklo). Hrdlo je uzavřeno červeným pečetním voskem a plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem rozebral u recenze Šaler bílý 2003, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je granátově červená, má střední intenzitu a rubínové záblesky. Vůně nabízí v nástupu oxidativní tóny, které se rozprostírají do drobného sušeného ovoce, griotky a koření. Buket má velmi zvláštní strukturu a s velkou pravděpodobností se bude dalším nazráváním na lahvi měnit.

Chuť je dlouhá a pokud jsem výše u vůně zmínil zvláštní strukturu, tak chuť je v tomto ohledu ještě markantnější. Zbytkový cukr (80,0 g/l) překvapivě dobře zapadl do výsledného celku a s kyselinkami (6,2 g/l) si velmi dobře rozumí. Po poválení vína v ústech a následném polknutí můžete pozorovat zvláštní hřejivý pocit, který se pomalu přesouvá z úst do celého těla. V závěru najdete směs sušeného ovoce (fíky) a kořenité odstíny. Při nižší teplotě podávání (14 °C) není obsah alkoholu tak zřetelný a naopak u vyšší teploty (16 °C) se více objevují ovocité a čokoládovo-kávové tóny.

Vinařství uvádí doporučenou archivaci až do roku 2020 a podle mne se uvedeného roku určitě dožije. Možná byla chyba lahev otevřít po necelých deseti letech, protože obsah alkoholu (17,5 % obj.) víno zachrání od případné smrti. Ve srovnání s bílým o rok mladším Šalerem je červená varianta velmi podobná portskému vínu. Více se mi líbila ale bílá varianta, která nabídla hodně zvláštní aromatizované víno, které se podle mne naprosto vymyká bílým portským vínům, kterým chybí právě ta aromatika, lehkost a noblesa.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Šaler
Odrůda: Modrý Portugal x Frankovka
Ročník: 2002
Jakost: známkové jakostní
Obsah zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Dolní Kounice
Viniční trať: Horní nová města
Výrobce: Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf
Obsah alkoholu: 17,5 % obj.
Číslo výrobní partie: 20008
Obsah zbytkového cukru: 80,0 g/l
Obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 17,5 g/l
Cukernatost moštu: 19,0 °NM
Datum sklizně: 25. září 2002
Výsadba révy proběhla v roce: 1970
Typ půdy: hnědozem, s nedostatkem vápna, půda propustná, s písčitým podložím
Řez a vedení: dva kmínky, dva tažně, dva záložní čípky
Spon vinice: 2,7 x 1 m = 3600 keřů / ha
Způsob obdělání půdy: v řádcích i meziřadí úhor
Výška kmínků: 0,9 m
Výška drátěnky: 2 m
Zelené práce: čištění kmínků, vylamování jalových letorostů a zálistků v zóně hroznů
Hektarový výnos: 5000 kg hroznů
Orientace vinohradu: jihozápadní, mírně svažitá
Z
rání vína: 18 až 26 měsíců v ležáckém dubovém sudu, poté lahvováno
Teplota podávání: 14 - 16 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Velikost šarže: 14.000 lahví
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2004)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3595x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.12.2011 13:38:55