O Víně

02.09.2011 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.09.2011 07:00

Gewurztraminer Bollenberg 2004 Appellation Alsace Contrôlée (AOC) - Domaine Valentin Zusslin, Orschwihr, Alsace, France

Tramín... odrůda a vína, která vyhledávám častěji ve Francii, než v našich končinách, zejména pro tuzemské přílišné přeslazování a umělkování tramínu. Jak tedy dnes dopadl alsaský zástupce, v pojednání biodynamiků rodiny Zusslinů?

Jelikož jsme chtěl již delší dobu vyzkoušet nějaké velice dobré tramíny z oblasti Alsaska, ale nevěděl jsem si rady, jaké vinaře vybrat, nechal jsem si poradit od p.j. a nechal si dovézt dvě lahve právě zmíněného Léona Beyera a Valentina Zusslina. A že jsem nevybral vůbec špatně, dokazuje již první recenze na Gewurztraminer. Ani v jednom případě se nejedná o nějaká vlajková vína vinařství, jde o víceméně klasická vína, jež jsem vybíral, přiznám se, také hlavně podle ceny.

Podívejme se však trochu na dnešní vinařství Valentina Zusslina, které bylo založeno již v roce 1691, jako malé rodinné vinařství v jihoalsaském Orschwihru. Nyní vinařství řídí dva sourozenci, kteří patří mezi mladou generaci rodiny. Jean-Paul se stará o výrobu a jeho sestra Marie o obchod. Rodina vlastní vinice v nejlepších polohách okolo domovské obce. Od roku 1997 přešli Zusslinovi na biodynamický způsob pěstování révy. Chemikálie se nepoužívají. Obdělává a sklízí se ručně. Sami o sobě říkají, že jsou v první řadě pěstitelé hroznů a z jiných, než vlastních víno nevyrábí.

Nyní však již k vínu. Vinohrad Bollenberg, odkud tento Tramín pochází,  má jihovýchodní orientaci s vápenitou půdou. Stáří révy je 40 let, výnos je pak 55 hektolitrů na hektar. Skizeň je výhradně ruční do malých nádob o obsahu 20-25 kilogramů. Lisování je pneumatické, šetrné, jemné a dlouhé (přibližně 10 hodin). Víno je kvašeno nejdříve v kádích inox, následně v sudech po Rieslingu a Pinot Gris z červeného francouzského dubu. Cílem není aromatizovat víno novým dubovým dřevem, ale získat podmínky pro harmonický vývoj vína. Po kvašení ještě víno leží určitou dobu na vlastních kalech. Celý proces se odehrává bez použití chemických látek a jeho výsledkem je víno s velkým charakterem. Všechny postupy se uskutečňují v harmonii s přírodními rytmy podle kalendáře výsevních dnů a hospodaření na půdě od Marie Thun.

Design lahve je povedený, etiketa jednodušší a strohá, ale zato rozeznatelná a přehledná. Jako první věc mě zaujalo použití vosku na zátce, jež jsem nalezl pod záklopkou. Zátka je kvalitní celistvá, dlouhá 45 mm. Na jejím opačném konci nalézám docela robustní, zkrystalizovaný vinný kámen. Chvíli se zátkou kochám, ale pak netrpělivě nalévám víno do sklenice. Jediné vhodné srovnání mám právě s tramínem Léona Beyera. I zde jsem mile překvapen daleko výraznějším zlatým, vyzrálým odstínem a olejnatostí vína.

Ještě jsem ani nepřičichnul a a ze sklenice se line nádherná kořenitá vůně, s medovými podtóny a náznakem bílého pepře. Je velice hutná a rozložitá. Stejně krásná vydržela i na druhý den, kdy bylo víno bez nejmenší známky únavy dopito.

V chuti je víno velice robustní a bytelné, s pevným opulentním, lehce minerálním tělem a dlouhou kořenitou dochutí. Je krásně medové, zbytkový cukřík se lehce projevuje, vystupují i čajové tóny. Při delším popíjení se kořenitost trochu vytrácí,ale po delší odmlce opět vystupuje. Zpětně uvažuji, že beyerův tramín byl i přes plné tělo o stupeň lehčí a více pitelnější. Přesto i zde je pitelnost, i přes vysoký alkohol, na velice slušné úrovni.

Z gastronomického hlediska vinařství doporučuje podávat k tomuto vínu, jak jinak, výrazně kořeněná jídla nebo exotickou kuchyni. Vynikající je prý se sýrem Munster (obdoba Romadůru), zvláště pak zapečeným na bílém chlebu.

Na závěr mohu říci, že jsem opět nebyl zklamán a Zusslinův tramín mě velice zaujal. Je živý, odrůdový a bohatý, přesto není tak vlezlý, těžký a ulepený tak, jak často bývá tato odrůda předkládána. Pokud na něj tedy někde narazíte, neváhejte a vyzkoušejte něco z biodynamické dílny Valentina Zusslina. Neprohloupíte.

 Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Gewurztraminer (Tramín kořenný)
Ročník: 2004
Jakost: Appellation Alsace Contrôlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Alsasko
Vinařská obec: Orschwihr
Viniční trať: Bollenberg
Výrobce: Domaine Valentin Zusslin
Alkohol: 14,5 % obj.
Půda: vápenitá, orientace jihovýchodní
Stáří révy: 40 let
Výnos: 55 hektolitrů / hektar
Sklizeň: ruční, výhradně do malých nádob 20-25 kg. Lisování pneumatické, jemné a dlouhé (10 hod.)
Doporučená archivace: 2014
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 350,- Kč (p.j.)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 9 9 5

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2910x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.08.2011 19:15:14