O Víně

05.09.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.09.2011 07:00

Neuburské 2003 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím pozdní sběr suchého Neuburského ročníku 2003 a zda ho archivace posunula správným směrem, se dozvíte v následující recenzi.

Při postupném plenění mého archivu jsem se dostal i na poslední znovínské lahve ročníku 2003. Dnes se podívám pod korek suchému Neuburskému 2003 pozdní sběr, které jsem kupoval přes zásilkovou službu Znovínu v srpnu 2004. V době, kdty bylo víno dáno do prodeje, byla Znovínem predikována lahvová zralost na rok 2011.

Představovat viniční trať Kraví hora, která patří do katastru vinařské obce Znojmo - Konice je možná nošením dříví do lesa. Z webových stránek Znovínu přebírám detailní informace o tomto terroir a pokud se někdy vypravíte do Znojma, zajděte si na toto nádherné místo, odkud jsou nádherná panoramata na město a okolí. Níže přikládám fotografie Jindřicha Juráše, který je poskytl do naší encyklopedie, kde je samozřejmě najdete také.

Kraví hora představuje zalesněný hřeben spojující Konice se Znojmem. Západní část přechází do údolí Dyje a do Národního parku Podyjí. Východní část je osázena révou vinnou. Pěstují se zde odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Sauvignon atd. Tato historická poloha na posledních výběžcích Českého masivu patří k nejkvalitnějším v České republice. Usazeniny písku s křemennými valouny pocházejí z dob, kdy Dyje v těchto místech před zhruba 18 milióny let ústila do miocenního moře. Najdeme zde teplomilnou květenu i vřesoviště. Ze severní strany se otvírá úchvatný pohled na Znojmo, údolí Dyje a historické památky Znojma zejména na znojemskou rotundu, znojemský hrad, kostel sv. Mikuláše, radniční věž, Hradiště s křížovnickým kostelem sv. Hippolyta a na znojemskou přehradu. Tento pohled zaujal i rytce Václava Hollara, jehož pohled na Znojmo z roku 1636 je ve sbírkách Národní galerie v Praze. Psal o něm i Alois Mrštík. V roce 1636 zde tábořilo vojsko Albrechta z Valdštejna. Celková plocha viniční trati: 67 ha, osázeno 41 ha; průměrná roční teplota: 9,1° C; průměrné roční srážky: 520 mm; převažující expozice: jih a jihovýchod; nadmořská výška: 260 až 338 metrů; druh půdy: písčitá, struktura půdy středně štěrkovitá, 30 % skeletu; geologický původ: příbřežní štěrkopískové mořské usazeniny na žulách dyjského masivu pH: 7,0; převažující větry: severozápadní; četnost mrazíků: díky ochraně zalesněných výběžků českého masívu tato poloha jako jedna z mála v ČR nezmrzá. Kategorie viničních tratí: I (nejkvalitnější).

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem výrobce. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a krásnou jiskru. Vůně je zajímavá a poměrně široká. V nástupu jsou zvláštní travnaté tóny a nazrálost, která se postupně přesune ke kouřovince a kořenitým odstínům. Na pozadí je také mineralita, což mne u Kraví hory docela překvapuje.

Chuť je středně dlouhá, má harmonický a pikantní projev, i když má svá nejlepší léta za sebou. Najburk má poněkud jiný projev než preferuji (chuť vyzrálých hroznů), zde to je především o ořechovo-kouřové dochuti, jak popisuje zadní etiketa.

Vinařství víno doporučuje podávat k vepřové pečínce a specialitám ze sladkovodních ryb. Můžete ho také podávat ke zrajícím sýrům francouzského typu. Další archivaci již nedoporučuji, víno mi začíná připadat že jede z kopce a pravděpodobně jsem ho měl otevřít o dva roky dříve. V mnohém se dnešní najburk podobá znovínskému Neuburskému 1999 výběr z hroznů (Hostěradice / Volné pole), o kterém jsem nedávno psal (hodnocení 10-6-4).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Znojmo - Konice
Viniční trať: Kraví hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,1 % obj.
Číslo šarže: 220
Evidenční číslo jakosti: 16795V/04-17223/51
Číslo vzorku: 12
Obsah zbytkového cukru: 2,5 g/l
Obsah kyselin: 5,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,4 g/l
Cukernatost moštu: 23,0 °NM
Datum sklizně: 13. října 2003
Výsadba odrůdy proběhla v roce: 1996
Typ půdy: geologický původ: vápenité spraše na písčitohlinitých zvětralinách Dyjského masivu; druh půdy: hlinitá; struktura půdy: 15 - 25 % skeletu
Způsob vedení révy: vysoké
Technologie výroby: odzrněno, odkaleno, zakvašeno čistou kulturou kvasinek, kvašeno v tanku, lahvování celé šarže jaro 2004.
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Doporučená archivace: 2010 - 2012
Velikost šarže: 7800 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 130,- Kč (zásilková služba Znovínu v srpnu 2004)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 10 7 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3353x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.10.2011 11:26:39