O Víně

09.03.2011 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.03.2011 07:07

Noria 2008 zemské - Glosová Helena, Moravská Nová Ves

O vánočních svátcích děláme různé věci a jedna z těch, kterou dělám i já, je otvírání lahví vína, na které jsem se už delší dobu těšil. A protože v té době je okolo mne přemíra věcí, které nejenom vypadají, že jsou z cukru, na slavnostní stůl patří vína s vyšším zbytkovým cukrem, aby tak nějak zapadla. V kraji kde žiji, pevně věříme, že je to nejvyšší stupeň na žebříčku kvality, hodí se pro slavnostní příležitosti a vůbec, že právě tak má víno chutnat.

Jak jste se ve včerejším článku dočetli, byl jsem v Moravské Nové Vsi na otevřených sklepech a kromě Cheninu, ochutnal jsem u Glosů i Norii, o které jsem už dříve něco napsal, ba i jednu láhev už ochutnal. Přiznávám bez mučení: první rok jsem nevěděl co v ní hledat a posoudil jsem ji jako poměrně neutrální odrůdu, až o rok později jsem už věděl, že to zajímavé je citrusové aroma. No nebylo to jednoduché, je třeba troška snahy, ale kdo chce, citrus najde. Bylo to vlastně až zábavné, když jsme se dohadovali, zda cítíme semínka citrónová či grepová, rozdrcená či jen přeříznutá. Podstatné je, že je to odrůda s citrusovými tóny, které jsou dost oblíbené ve světě, ale u nás v sortimentu odrůda s takovouto aromatickou vůbec není. Nevím, kde a kdo pana Glose s touto novou slovenskou odrůdou seznámil, ale poprvé ji sklízel roku 2007, dříve než zaplodila na univerzitní testovací parcele. Už třikrát z ní vyrobil víno s obsahem alkoholu lehce nad 12 % a zbytkovým cukrem 32 - 86 g/l. Obsah kyselin ve víně je stabilně na vyšší hladině, nad 8 g/l, pouze v roce 2009 spadl při cukernatosti 24 °NM na 5,82, podobně jako u dalších odrůd. Víno nechává dlouho ležet v sudu a lahvuje více než po roce. Tuto láhev jsem si odvezl v září 2010, když jsem doprovázel skupinu polských vinařů, kteří navštívili pana Glose na vinohradu i ve sklepě. Jak mi paní Glosová sdělila, láhev to byla už jedna z posledních. Zcestovala se mnou světa kraj, než se až o celý den později dostala do chladného sklepa, ale bylo o ni pečováno dostatečně a šetrně. Otevřena byla v čase vánočním, na malé degustaci s přáteli, zbytek lahve jsem degustoval i druhý den.

Jde o neprodejný vzorek, a tak etiketa jen zdánlivě odpovídá vinařskému zákonu. Noria ale v ČR není registrovaná, a proto zatím ani nemůže být zatříděné jako jakostní, natož s přívlastkem, a proto nápis "víno s přívlastkem VÝBĚR Z HROZNŮ - sladké", chápejte jako "mohlo by". Cukernatost při sklizni byla odpovídající. 

Pan Glos na zadní etiketě nechal jen poměrně stručnou nápovědu:

„Odrůda pochází ze Slovenska. Vznikla křížením RR x Semillon. Je to kvalitní, pozdní odrůda. Dosahuje vysoké cukernatosti. Víno má výrazné aroma."

Za Adjustáž opět přidávám bodík navíc za práci pro sdružení v Collegium Vinitorum®, které slouží nejenom vinařům, ale v konečném důsledku i nám.

Vzhled je opět perfektní, jiskrný. Mosty jsou ostré, kapky stékají pomalu a je jich mnoho, tvoří úzké pramínky poměrně blízko sebe. Viskozita je vysoká.

Barva je bledě žlutá.

Vůně příjemná, jemná, aroma je poměrně výrazné, vinné, jen s jemným nádechem citrusů. Když jsem se déle začichal, našel jsem i slabou, příjemnou, nasládlou, ale těžko popsatelnou vůni, která doprovází takzvané "voňavky": Tramín, Pálavu a všechny Muškáty.

Chuť podchlazeného vína překvapí výraznou, ale příjemnou kyselinkou, za kterou vysoký zbytkový cukr jenom sekunduje, ale nedovolí jí převzít nadvládu, ani na okamžik se nestane nepříjemnou. Sladkokyselost je doplněna ovocnou složkou, která je jistě citrusová, kamarádce připomněla limetky, mě nejvíce připomíná citrón, snad přeříznutý, určitě cítím dužinu, spodní vrstvu kůry, přeříznutá, nebo rozdrcená semínka. Podchlazené víno citrusovost skrývá, po oteplení vystoupí mnohem více. Dokud víno držíte v ústech, naplňuje je sametovou hladkostí, která nutí sliny, aby se seběhly a zúčastnily hodokvasu. Kořenitost lehce podráždí na jazyku a rozplyne se v dlouhou, příjemnou, nikoliv však výraznou dochuť. Poslední dochutí mi připomněla pomalu odcházející tramín.

Archívní potenciál je u takovéhoto vína jistě velmi vysoký, ale hlavním cílem tohoto vína bylo podat nám informaci o této odrůdě v našich podmínkách. Proto se obávám, že do archívů se ho moc nedostane, a kolik let vydrží, ani nevyzkoušíme.

P.S. Opět musím poděkovat všem, kteří se na přípravě toho to vína podíleli, neb není vše práce „Glosa pána" (jak ho jmenovali Poláci ;o) a speciálně paní Glosové, protože když jsem se po Norii poptával, schválně se vrátila, jednu z posledních lahví vyhledala a donesla.

Vinařství Glosovi má webové stránky http://www.vinarstvi-glosovi.cz/.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Noria
Ročník: 2008
Jakost: zemské
Zatřídění podle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská oblast: Slovácká
Vinařská obec: Moravská Nová Ves
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Glosová Helena, Moravská Nová Ves 841, CZ 691 55
Číslo šarže: neuvedena (zřejmě jediná v odrůdě)
Obsah zbytkového cukru: 45 g/l
Obsah kyselin: 8,2 g/l
Alkohol: 12,0 % obj.
Cena: neprodejný vzorek

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3130x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.03.2011 18:32:28